Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

filme 3d

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011
Salut  am o nelamurire in ce priveste tehnologia 3d am achizitionat nu de mult un tv 3d marca sony kdl-40hx800, o placa grafica gtx 460 1gb ddr5 mai precizez faptul ca, detin si doua perechi de ochelari sony care mi-au fost facuti cadou o data cu achizitionarea tv-ului ceea ce ma preocupa e ce setari trebuie sa fac la placa video sau daca e necesar si achizitionarea pack 3d vision de la nvidia pentru a putea vedea filme 3d sau daca e posibil vizionarea filmelor din 2d in 3d cu ajutorul pc-ului astept raspuns multumesc anticipat pentru ajutor si lamuriri

#2
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
tv-ul nu ar trebui sa aibe o optiune care sa faca filmul din 2d in 3d? stiu ca am vazut ceva prin altex.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ar trebui sa poata face asta TV-ul.
2. Daca nu, poti folosi un soft dedicat - gen Cyberlink PowerDVD - de la versiuna 10 face si conversie 2D in 3D... Chiar in mai multe moduri si sigur este unul compatibil cu TV-ul tau.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Conversia 2D to 3D e gluma proasta uita de ea !

Ai nevoie doar de un player 3D (soft) pt. materialele 3D, placa video este ok.

Edited by MD, 13 May 2011 - 15:08.


#5
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011
aveti dreptate  transformarea din 2d in 3d o poate face si tv-ul dar problema e ca  o face intru-n mod mai suav ceea ce vreau eu este o senzatie mai profunda mai puternica 3d tv-ul ma avertizeaza ca primeste un alt gen de semnal dar nu-l ``percepe`` ca fiind 3d pe cand la ps3 daca  vreau sa vizionez un film  in 3d ma avertizeaza cu un mesaj precum ca, a indentificat semnal 3d ceea ce vreau sa stiu e daca e necesara achizitionarea kit-ului 3d vision de la nvidia va multumesc pentru sfaturi si pareri..

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e necesara, dat fiind ca oricum detii ceva similar.
Foloseste PowerDVD, asa cum ti-am recomandat deja.

#7
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu inteleg...tu vrei sa vezi filme 2D in 3D, sau ai achizitionat si filme in format 3D si te nemultumeste cum sunt redate?
Cu ce tehnologie de vizualizare sunt realizate filmele 3D? Ce se recomanda pe acele discuri?
Poate pare banal ce intreb dar sunt niste detalii foarte importante.
Una e sa vezi 3d cu lentile colorate, alta e sa vezi cu 'shutter glass' (ochelari electronici) si alta e sa vezi cu ochelari cu polarizare.

Ce tehnologie foloseste TV-ul tau (ce ochelari ai) si cum sunt facute filmele? Ignora ce poate placa video, aia ar fi valabila daca ai avea kitul 3D nvidia. Tu ai ochelari pereche cu TV-ul, deci el trebuie sa faca toata treaba.

Edited by ear1976, 17 May 2011 - 13:56.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta vrea:

Quote

daca e posibil vizionarea filmelor din 2d in 3d cu ajutorul pc-ului

PowerDVD 10 sau 11 poate face conversia 2D in 3D in mai multe moduri, folosind placa video ( tehnologie CUDA ).
Ramane doar sa aleaga modul de conversie dorit in functie de ecranul TV-ului - posibil sa mearga si autodetect.
Are si avantajul ca se poate regla manual adancimea imaginii: http://powerdvd.help...ls/3d-playback/

Edited by eiffel, 17 May 2011 - 15:01.


#9
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
eifell...daca eu trag o dunga pe hartie, tu poti sa o vezi in spatiu? poti sa imi spui unde incepe si unde se termina? care e capatul aproape si care e capatul departe?

Cam asa e si cu conversia 2d-3d. Daca vrea, sa se uite la 3d nativ, conversia aia e o gluma proasta, merge bine numai in cazul subtitrarii.

Hai sa ne intelegem despre ce vorbim....conversie 2d-3d de fapt nu prea exista ci e doar o simulare de spatialitate. similar cu "displayul 3d" care se vrea a iesi pe piata anul urmator. E doar pacalirea ochiului, nu pacalirea creierului.

Edited by ear1976, 17 May 2011 - 15:48.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu as zice ca tocmai subtitrarea e o problema mai mare. Cel putin pe ce am testat eu :D
Evident ca e o simulare bazata pe un algoritm si nu e al fel ca ceva real, dar atata vreme cat omul asta vrea, i-am dat solutia.
O senzatie de spatialitate exista oricum.

#11
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Daaa...dar e doar o senzatie. Nu am testat chestia asta tocmai din acest motiv, am vazut 3d cu polarizare in cinema si mi-a pierit cheful de simulat acasa, am inteles fara sa imi explice cineva ca far' de scule e...pipimarga. Momentan nu imi permit sa imi achizitionez un set de scule copetent...dar la anul cred ca testez pe bune. Trag sperante.
Oricum exclud din serva lentile colorate, ori merge pe ochelari electronici ori ma paranoizez si imi iau tv/proiector cu polarizare (asi merge pe proiector ca am un spatiu gol pe peretele din living de f'o doi pe doi care ma plictiseste)...

Edited by ear1976, 17 May 2011 - 16:19.


#12
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011

 ear1976, on 17th May 2011, 13:55, said:

Nu inteleg...tu vrei sa vezi filme 2D in 3D, sau ai achizitionat si filme in format 3D si te nemultumeste cum sunt redate?
Cu ce tehnologie de vizualizare sunt realizate filmele 3D? Ce se recomanda pe acele discuri?
Poate pare banal ce intreb dar sunt niste detalii foarte importante.
Una e sa vezi 3d cu lentile colorate, alta e sa vezi cu 'shutter glass' (ochelari electronici) si alta e sa vezi cu ochelari cu polarizare.

Ce tehnologie foloseste TV-ul tau (ce ochelari ai) si cum sunt facute filmele? Ignora ce poate placa video, aia ar fi valabila daca ai avea kitul 3D nvidia. Tu ai ochelari pereche cu TV-ul, deci el trebuie sa faca toata treaba.


am ochelari shutter glass  am un film original in 3d in momentul in care-l introduc in ps3 tv-ul detecteaza automat semnalul 3d ,pe cand conectez pc-ul la tv si incerc  sa vad un film in 3d cu power dvd sau oricare alt player gen stereoscopic sau 3d vision  imaginea imi apare modificata dar nu e nici pe departe 3d  in concluzie ceea ce vreau de la voi e un raspuns in ceea ce priveste 3d vision...

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Acu nu mai inteleg eu, ori vrei conversie 2d in 3d ori vrei sa redai filmul 3D deja existent pe calculator.

#14
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011

 eiffel, on 18th May 2011, 10:24, said:

Acu nu mai inteleg eu, ori vrei conversie 2d in 3d ori vrei sa redai filmul 3D deja existent pe calculator.


conversie 2d in  3d

#15
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Hai ma omule, te hotarasti? Ba zici ca bagi film original in ps3, ba sari inapoi la conversie.
Crezi ca suntem cu vaca pe aici? Spune naibii ce vrei si lasa maimutareala, ca nu vorbesti cu calendarul de pe perete. Eu daca asi fi in locul lui eiffel ti-as da un warn pur si simplu pentru dubiosenia posturilor.

Crezi ca vorbesti cu handicapati pe aici?

Vrem sa te ajutam, si chiar ne intereseaza subiectul. . Dar.....nu ne lua de fraieri, te rog frumos.

Edited by ear1976, 18 May 2011 - 23:56.


#16
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011

 ear1976, on 18th May 2011, 23:53, said:

Hai ma omule, te hotarasti? Ba zici ca bagi film original in ps3, ba sari inapoi la conversie.
Crezi ca suntem cu vaca pe aici? Spune naibii ce vrei si lasa maimutareala, ca nu vorbesti cu calendarul de pe perete. Eu daca asi fi in locul lui eiffel ti-as da un warn pur si simplu pentru dubiosenia posturilor.

Crezi ca vorbesti cu handicapati pe aici?

Vrem sa te ajutam, si chiar ne intereseaza subiectul. . Dar.....nu ne lua de fraieri, te rog frumos.


imi cer scz daca am fost inteles gresit,parerea mea este ca nu ne costa nimic sa fim un pic mai amabili si intelegatori dar... asta e punctul tau de vedere  si o sa-l respect in ceea ce priveste ps3 am incercat sa va fac sa intelegeti ca, tv-ul atunci cand primeste semnal 3d de la o alta sursa in afara de ps3 nu-l detecteaza ca fiind semnal 3d probabil de vina e incompatibilitatea altor sisteme grafice cu  produsele sony iar in ceea ce ma priveste pe mine vreau sa stiu daca o placa video  gtx450 1gb ddr5 ar putea substitui ps3 in ceea ce priveste vizionarea filmelor  din 2d in 3d precizez faptul ca, placa video e compatibila cu tipul asta de tv in concluzie raspunsul care-l astept de la voi este:
Pentru a viziona filme din calculator si conversia lor din 2d in 3d e necesara achizitionarea pack-ului 3d vision? precizez ca am incercat si cu power dvd 11 este posibil ca placa video sa emita un alt tip de semnal pe care tv-ul sa nu-l recunoasca ce pot face in cazul acesta?,privitor la conversia 2d-3d aflata in optiunile tv-ului  e setata la maxim in ceea ce priveste profunzimea ai senzatia ca te uiti pe un geam actiunea  se petrece undeva in spatele tv-ului ceea ce vreau e sa stiu daca pot face ceva ca atunci cand ma uit la un film din pc senzatia sa fie cat se poate de realista si cat mai profunda sper ca m- am facut cat de cat explicit..

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Placile seria 4xx suporta HDMI 1.4 adica 3D.
2. Ai incercat mai multe optiuni de conversie in PowerDVD ? Stiu ca ofera 4-5 variante de iesire ptr semnal ( una e cea cu culori, pe care o eliminam,  una e iesirea ptr ochelari nVision, iar restul ptr tehnlogia 3D TV-urilor - care difera oarecum in functie de fabricant ) poate pus pe auto nu detecteaza corect tipul de ecran 3D al tv-ului.
3. Deci in mod normal n-ar fi nevoie de pack-ul nVision, care practic face EXACT acelasi lucru care il face si TV-ul tau cu ochelarii primiti la el.

#18
djalcatel

djalcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2011
am incercat optiunile power dvd 11 la detectare automata, recunoaste doar nvidia tehnology vision...etc,placa video recunoaste tv-ul, powerdvd recunoaste tv-ul ca pe un monitor nvidia 120 hz daca nu gresesc cumva unitatea de masura  nimic mai mult de aici trag concluzia ca, cei de la nvidia la o privire sumara asupra produselor lor incearca sa ne faca sa credem ca, pentru a putea vedea si converti imagini  si filme in 3d  ai nevoie doar de un tv 3d cu ochelarii aferenti si o placa video seria gt*** dar nu este asa pentru toate astea ai nevoie de o placa video, tv 3d si pack-ul 3d vision nu sunt ferm convins de asta dar90% tind sa cred ca asa este de aceea astept argumente si o dezbatere mai ampla pe aceasta tema

Edited by djalcatel, 19 May 2011 - 11:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate