Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#1
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Poate cineva sa-mi recomande niste produse de calitate ???
Mai ales la prize ...

#2
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Postez si eu tot aici:

Ma intereseaza sa schimb prizele si intrerupatoarele in tot apartamentul. De asemenea as vrea si prize "configurabile", adica sa pot sa pun o priza de cablu UTP impreuna cu o priza de cablu TV sau cu una de telefon. Am vazut in Bricostore niste prize configurabile, dar ieseau in 300-400mii bucata si mi se pare enorm pentru o bucata de plastic. Nu trebuie sa fie cine stie ce calitate, dar nici turcisme ordinare.

Daca stiti si un magazin de unde le pot cumpara, atunci cu atat mai bine.

#3
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006
EL-BI..pe valea cascadelor...o gramada de culori si o gramada de configuratii

#4
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
EL-BI sunt foarte bune si variate ca si gama de culori , mi-am pus si eu in casa.

#5
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

View Postcaesar_sw, on May 2 2007, 17:39, said:

Poate cineva sa-mi recomande niste produse de calitate ???
Mai ales la prize ...
  Imi plac foarte mult cele de la Unica. Eu le-am luat din Obor, pentru ca acolo am putut comanda tot ce am avut nevoie si ei nu aveau in magazin. Nu sunt foarte ieftine, dar sunt calitative si spun eu aspectuase. Le poti comanda si colorate, sunt si modulare(cred ca asa se numesc cele care le compui din mai multe elemente cum ar fi tv, internet, telefon). Se mai gasesc si in Brico, Praktiker etc., dar daca vrei sa le pui in tot apartamentul la fel nu gasesti tot ce ai nevoie.

#6
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Stie cineva cum se monteaza acest tip de intrerupatoare cu led??? ma refer la Merlin Gerin - model Unica.

M-am uitat pe specificatii si mi-am prins urechile, am impresia ca contactele nu sunt pe surub, poate sa ma ajute cineva?
http://casa.schneide.../spec_unica.pdf
Cred ca trebuie facuta si o punte...din cate am vazut-o.Puntea cum se face, se baga un cablu conector intre cele 2 orificii?

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcaesar_sw, on Sep 7 2007, 17:23, said:

Stie cineva cum se monteaza acest tip de intrerupatoare cu led??? ma refer la Merlin Gerin - model Unica.

M-am uitat pe specificatii si mi-am prins urechile, am impresia ca contactele nu sunt pe surub, poate sa ma ajute cineva?
http://casa.schneide.../spec_unica.pdf
Cred ca trebuie facuta si o punte...din cate am vazut-o.Puntea cum se face, se baga un cablu conector intre cele 2 orificii?

In mod normal se monteaza obisnuit. Am montat si eu Merlin Gerin comutator triplu si nu mi s-a parut complicat. Trebuie sa scoti plasticele de la comutator si o sa vezi suruburile asa era al meu si tot asa sunt (cred) toate.

#8
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

View Postcaesar_sw, on Sep 7 2007, 17:23, said:

Stie cineva cum se monteaza acest tip de intrerupatoare cu led??? ma refer la Merlin Gerin - model Unica.

M-am uitat pe specificatii si mi-am prins urechile, am impresia ca contactele nu sunt pe surub, poate sa ma ajute cineva?
http://casa.schneide.../spec_unica.pdf
Cred ca trebuie facuta si o punte...din cate am vazut-o.Puntea cum se face, se baga un cablu conector intre cele 2 orificii?


Puntea de care vb din schema este defapt ledul,iar firele le conectezi la orificiile 2 si 4   exact cum este ledul,in cazul in care nu au suruburi pur si simplu impingi cablul dezizolat in orificiu, unii le mai spun intrerupatoare ..prize ..etc cu vacuum ele sunt fara surub de strangere si au o lamela care impiedica iesirea cablului .Puntea se face intre 1-2 sau 3-4 in cazul in care ai 2 circuite (4 fire) la 2 becuri separate actionate de acelasi intrerupator si bineinteles daca intrerupatorul nu are din constructie punte intre cele 2 borne (1-2 sau 3-4).

#9
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postradu6000, on Sep 9 2007, 13:21, said:

Puntea de care vb din schema este defapt ledul,iar firele le conectezi la orificiile 2 si 4   exact cum este ledul,in cazul in care nu au suruburi pur si simplu impingi cablul dezizolat in orificiu, unii le mai spun intrerupatoare ..prize ..etc cu vacuum ele sunt fara surub de strangere si au o lamela care impiedica iesirea cablului .Puntea se face intre 1-2 sau 3-4 in cazul in care ai 2 circuite (4 fire) la 2 becuri separate actionate de acelasi intrerupator si bineinteles daca intrerupatorul nu are din constructie punte intre cele 2 borne (1-2 sau 3-4).
Mersi pt raspuns.Am reusit ieri sa le montez, dupa ce am dezmembrat un intrerupator ca sa vad despre ce e vb.
Intr-adevar firele se baga direct in orificii si sunt niste arcuri care le strang.
Puntea se face intre 3 si 4 pentru intrerupatoarele duble.
Cam scumpute, dar sper sa-si merite banutii.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
EL-BI sunt singura versiune relativ ieftina.
Restul sunt Merlin Gerin sau BTiCino si sunt dureros de scumpe.

#11
AdrianG

AdrianG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2006

View PostCourage, on Sep 10 2007, 12:31, said:

EL-BI sunt singura versiune relativ ieftina.
Restul sunt Merlin Gerin sau BTiCino si sunt dureros de scumpe.
Poti cauta gama ZET de la MG (5 lei intrerupator simplu si 6 unul dublu, dar nu la Pra**ker). La ElBi prizele nu sunt grozave (lipseste un arculet care sa tina lamelele stranse pe bornele stecherului) iar daca au si decoratiuni argintii sau aurii acestea se zgarie usor.

Edited by AdrianG, 10 September 2007 - 15:52.


#12
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de la VIMAR a folosit cineva?
Eu m-am orientat catre ele, au o gama diversificata.

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de "Electroapataj"  :D

#14
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Cat de ieftine sunt astea EL-BI?!? Eu am luat din **...** -ma rog, en-gros - setul complet pt tot apartamentul, din alea pe grila, intrerupatoare, prize, tv, tel. si net, cu doze si tot tacamul, m-a costat aproape 600 lei. Am luat teapa?

#15
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
EDIT (ca nu-mi apare buton edit la postul meu):
O priza am luat-o la 12 lei si un intrerupator la 7,5 lei, iar unul cruce la 9 lei; mufa TV la 21 lei iar cele de telefon si utp la 24 lei. Celelalte, doze si capace si suporti destul de ieftin, nu mai tin minte preturile.
AdrianG - tu spui de cele la 5 si 6 lei ca sunt din acelea care se monteaza pe grila? Oricum, le-am cumparat deja, dar macar sa stiu daca sa-mi para rau.

#16
AdrianG

AdrianG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2006

View Postcelebris3, on Oct 3 2007, 15:45, said:

EDIT (ca nu-mi apare buton edit la postul meu):
O priza am luat-o la 12 lei si un intrerupator la 7,5 lei, iar unul cruce la 9 lei; mufa TV la 21 lei iar cele de telefon si utp la 24 lei. Celelalte, doze si capace si suporti destul de ieftin, nu mai tin minte preturile.
AdrianG - tu spui de cele la 5 si 6 lei ca sunt din acelea care se monteaza pe grila? Oricum, le-am cumparat deja, dar macar sa stiu daca sa-mi para rau.
Celebris, prizele duble cu impamantare de care aminteam sunt MerlinGerin, ST (in doze) la 7,5 RON. Daca vrei PT, o rama e 5RON dar am gasit doar pentru gama INTEEA la 12RON  priza in Pra..ker (unde preturile sunt mai mari). Intrerupatoarele la 5 si 6 lei sunt tot ZET sub tencuiala. Intre ZET si INTEEA diferenta e doar masca, inauntru sunt la fel.
El-Bi sunt la 2-3 RON, arata bine dar nu merita. De prize am scris iar la intrerupatoare se rup repede aripioarele care tin clapetele. Dupa doua-trei demontari nu mai tin.

Edited by AdrianG, 04 October 2007 - 10:39.


#17
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
eu am prin casa (prize/intrerupatoare) vimar si siemens, luate de la expoconstruct. Ambele firme sunt destul de scumpe, dar nu am avut abolut nici o pb cu produsele pana acum. De fapt, tot din astea as lua in continuare..

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ideea e ca tot ca cumparati sa fie de calitate nu de alta dar exista pericolul incendiilor. Eu prefer prizele ceramice (mai ales cele cu inpamantare) si ma intereseaza cum arata si cum sunt confectionate mai putin pretul. Diferentele intre ele nu-s totusi semnificative. Oricum in general ma feresc de lucrurile romanesti care de obicei sunt extraordinar de proaste. Am luat plasa cu 6 bucati comutatoare romanesti care arata bestial dar care constructiv lasa de dorit si la care a trebuit sa le mai "ajustej" contactele  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate