Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dosar Penal / Judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
2l0w4this

2l0w4this

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2016

 Adriannicolae23, on 13 ianuarie 2016 - 10:04, said:

Salut!!! Am și eu câteva întrebări... Am fost prins băut la volan (mai exact stationar), prietena mea a scăpat cu mașina în șanț la mine la poarta, și eu m-am urcat la volan sa încerc sa o scot!!! Am avut 0,79 în aerul expirat, la sange încă nu mi-au venit rezultatele(mi s-a luat doar o proba), in dosar este  doar declarația mea în care scrie ca ea a scos mașina din curte și a scăpat în șanț, mai este încă un martor care a văzut tot ce s-a întâmplat , dosarul este la procuratura...politia nu are niciun martor ce se va întâmpla?  Îmi face dosar sau se clasează dosarul?

Salut!!! Am și eu câteva întrebări... Am fost prins băut la volan (mai exact stationar), prietena mea a scăpat cu mașina în șanț la mine la poarta, și eu m-am urcat la volan sa încerc sa o scot!!! Am avut 0,79 în aerul expirat, la sange încă nu mi-au venit rezultatele(mi s-a luat doar o proba), in dosar este  doar declarația mea în care scrie ca ea a scos mașina din curte și a scăpat în șanț, mai este încă un martor care a văzut tot ce s-a întâmplat , dosarul este la procuratura...politia nu are niciun martor ce se va întâmpla?  Îmi face dosar sau se clasează dosarul?

De ce doar o proba? Se preleveaza doua probe la interval de o ora, ai refuzat-o? Daca da, foarte prost ai facut.. (daca nu ti s-a adus la cunostiinta ca trebuie sa dai si a doua a proba, te poti folosi de-asta in instanta). Declaratiile tale nu conteaza prea mult in rechizitoriu (pe-asta o stiu din propia experienta), o sa fii trimis in judecata, permis anulat poate pe o perioada de 1 an daca primesti cu suspendare, 6 luni la amenda penala.. insa poti sa ramai si cu permisul doar daca instanta iti acorda amanarea aplicarii pedepsei sub supraveghere pe o perioada de 2 ani ca asta-i minim, insa  la valoarea din aerul expirat pe care ai avut-o tu, in sange e deobicei dubla, deci sansele ca tu sa primesti amanarea aplicarii pedepsei sunt de la zero spre minus infinit. Tot ce poti sa faci e sa te gandesti cum sa o scoti mai bine cu un avocat bun, maxim poti scoate amenda penala daca esti baiat si nu vreun smardoi.

#20
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016

 2l0w4this, on 20 ianuarie 2016 - 00:49, said:



De ce doar o proba? Se preleveaza doua probe la interval de o ora, ai refuzat-o? Daca da, foarte prost ai facut.. (daca nu ti s-a adus la cunostiinta ca trebuie sa dai si a doua a proba, te poti folosi de-asta in instanta). Declaratiile tale nu conteaza prea mult in rechizitoriu (pe-asta o stiu din propia experienta), o sa fii trimis in judecata, permis anulat poate pe o perioada de 1 an daca primesti cu suspendare, 6 luni la amenda penala.. insa poti sa ramai si cu permisul doar daca instanta iti acorda amanarea aplicarii pedepsei sub supraveghere pe o perioada de 2 ani ca asta-i minim, insa  la valoarea din aerul expirat pe care ai avut-o tu, in sange e deobicei dubla, deci sansele ca tu sa primesti amanarea aplicarii pedepsei sunt de la zero spre minus infinit. Tot ce poti sa faci e sa te gandesti cum sa o scoti mai bine cu un avocat bun, maxim poti scoate amenda penala daca esti baiat si nu vreun smardoi.

Nu mi s-a spus nimic de a doua proba de sange... în plus Îți dai seama ca nu am sa fiu smardoi în situația mea!!! Lucrez ca șofer și am nevoie de permis... depind de el...

#21
2l0w4this

2l0w4this

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2016
Incepand din martie 2015, normele metodologice prevad ca pentru determinarea alcoolemiei se recoltează două mostre de sânge la interval de o oră una faţă de cealaltă,

Declararea neconstituțională a sintagmei la momentul prelevării mostrelor biologice, face ca, prin revenirea la relevanța penală a momentului conducerii și nu al prelevării, sa se impuna recalcularea alcoolemiei pentru dovedirea faptei(avand in vedere ca fapta considerată săvârșită la momentul prelevării de mostre nu mai poate fi calificată ca infracțiune).
Cum la tine exista doar o singura proba biologica, calculul retroactiv nu poate fi facut si solutia corecta este clasarea, fiind evident ca fapta ta nu mai întrunește elementele constitutive ale infracțiunii prevăzute de art. 336 alin. 1 în forma actuală.

Practic, e viciu de procedura. Cu un avocat bun, ai cele mai mari sanse sa scapi asta DOAR DACA NU AI REFUZAT TU A DOUA A PROBA. Succes!

Edited by 2l0w4this, 21 January 2016 - 13:21.


#22
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016

 2l0w4this, on 21 ianuarie 2016 - 13:21, said:

Incepand din martie 2015, normele metodologice prevad ca pentru determinarea alcoolemiei se recoltează două mostre de sânge la interval de o oră una faţă de cealaltă,

Declararea neconstituțională a sintagmei la momentul prelevării mostrelor biologice, face ca, prin revenirea la relevanța penală a momentului conducerii și nu al prelevării, sa se impuna recalcularea alcoolemiei pentru dovedirea faptei(avand in vedere ca fapta considerată săvârșită la momentul prelevării de mostre nu mai poate fi calificată ca infracțiune).
Cum la tine exista doar o singura proba biologica, calculul retroactiv nu poate fi facut si solutia corecta este clasarea, fiind evident ca fapta ta nu mai Ă®ntrunește elementele constitutive ale infracțiunii prevăzute de art. 336 alin. 1 Ă®n forma actuală.

Practic, e viciu de procedura. Cu un avocat bun, ai cele mai mari sanse sa scapi asta DOAR DACA NU AI REFUZAT TU A DOUA A PROBA. Succes!

Mulțumesc pt informație!!! Dar, totuși, contează ca nu am mai avut niciodată antecedente de genul? Și în plus eu consider ca șanțul nu se considera drum public, este adevărat? Martori nu are, contează și ăsta?

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Santul de pe marginea drumului este public pentru ca nu este ingradit si nu este proprietate privata. Altfel niciun accident cu iesire in decor n-ar mai trebui anchetat de politia rutiera.
Lipsa antecedentelor e importanta si te ajuta, face diferenta intre suspendarea pedepsei si executarea ei.

Edited by caiuscorneliu, 21 January 2016 - 18:51.


#24
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016
Am inteles!!! Și lipsa martorilor în dosar contează? Politia nu are niciun martor


#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu cred totusi ca are cel putin un martor asistent care nu are rolul de a fi fost martor la infractiune ci martor la procedura intocmita cand s-a constatat infractiunea. Daca nu are absolut niciun martor iti poate fi de ajutor la proces. Esti sigur ca nu are?

#26
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016

 caiuscorneliu, on 23 ianuarie 2016 - 01:24, said:

Eu cred totusi ca are cel putin un martor asistent care nu are rolul de a fi fost martor la infractiune ci martor la procedura intocmita cand s-a constatat infractiunea. Daca nu are absolut niciun martor iti poate fi de ajutor la proces. Esti sigur ca nu are?

Sunt foarte sigur ca nu are martori!!! În plus eu am martor pe prietena mea care a scăpat cu mașina în șanț și un vecin care venea sa ne ajute în timp ce a venit politia și a văzut totul(ca prietena mea a scăpat cu mașina  în șanț și eu m-am urcat sa încerc sa o scot)

M-Am interesat și în dosar nu exista niciun martor în favoarea politiei și în plus agentul care a deschis dosarul s-a mutat la alta sectie, dosarul este la altcineva acum... contează?


#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Cred ca isi va urma cursul. Daca ajunge in instanta pune-ti avocat. Alt sfat nu vad ce ti-as putea da. Exista sansa sa și scapi.

#28
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016
Mi-Am luat deja avocat!!! Încă nu s-a ajuns in instanță,  dar cred ca în maxim doua săptămâni o sa se ajungă în instanță! !! Te țin la curent ;)

#29
Adriannicolae23

Adriannicolae23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2016
Salut
Are cineva idee care este procedura de plata a probei biologice? La IML nu se mai plătește,  mi-a mai zis cineva ca se plătește ca casieria IPJ-ului, este adevărat?  Și are cineva idee cât costa? , menționez ca e vorba doar de o proba...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate