Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Canon EOS 600d vs. Nikon d90

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cei care recomandati 600D v-ati uitat cat costa (in Romania)?

#20
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postsandy76, on 29th April 2011, 14:10, said:

-E chiar interesant, mai ales ca pe lumea asta mai sunt si oameni care mai pot folosi doar o mana!
sigur la ei s-au gandit Canon (cu 600D) sau Nikon (cu D5100)!  <_<

#21
scata

scata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.01.2008
conform DxOMArk d5100 a iesit f bine in teste. Are un dinamic range mai bun decat 600d, adancime culoare putin peste 600d, iar la situatie low light iso...d5100 sta iar f bine comparativ cu 600d.
http://dxomark.com/i.....brand2)/Nikon

#22
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Asta spuneam si eu pe pagina trecuta insa se pare ca sunt mai importante doua lucruri: cum arata camera si daca se poate manevra cu o singura mana. D5100 are ecran mobil deci pica clar dupa cerinta nr.2.

Edited by nicolaie, 30 April 2011 - 08:58.


#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
asta eu nu inteleg cum poate sa atraga pe cineva acest criteriu la un DSLR: sa arate bine! Pe langa faptul ca o forma ergonomica la un DSLR arata oricand rau (ca are tot felul de forme care se muleaza dupa degete, vizor iesit in spate etc etc), care sunt situatiile in care, atunci cand faci poze, iti admira careva DSLR-ul? Oricum il acoperi cu capul, obiectivul si mainile in proportie de 70-80%.

Deci care-i treaba, ce ne motiveaza?

Daca vrei sa arate bine, ia-ti un iPhone sau iPad2 si fa poze, sau ia o compacta din aia dragutza (are Pentax cateva care arata chiar nonconformist si spectaculos) - vei impresiona clar mai mult decat cu o galma neagra si diforma.

Edited by glumetu, 30 April 2011 - 12:16.


#24
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011

View Postglumetu, on 30th April 2011, 13:13, said:

asta eu nu inteleg cum poate sa atraga pe cineva acest criteriu la un DSLR: sa arate bine! Pe langa faptul ca o forma ergonomica la un DSLR arata oricand rau (ca are tot felul de forme care se muleaza dupa degete, vizor iesit in spate etc etc), care sunt situatiile in care, atunci cand faci poze, iti admira careva DSLR-ul? Oricum il acoperi cu capul, obiectivul si mainile in proportie de 70-80%.

Deci care-i treaba, ce ne motiveaza?

Daca vrei sa arate bine, ia-ti un iPhone sau iPad2 si fa poze, sau ia o compacta din aia dragutza (are Pentax cateva care arata chiar nonconformist si spectaculos) - vei impresiona clar mai mult decat cu o galma neagra si diforma.
Nu ma refer ca vreau ceva mic si finut ...ma refer ca formele alea pe care le enumeri sa fie facute bine, nu cioplite cu dalta.. ex e canon ..are un design foarte frumos.

#25
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011
Vreau o ultima parere: intre Canon EOS 600d, Nikon d90, Nikon d5100, Sony α580L sau Sony α390L + 75-300mm Lens Bundle ,ce sa aleg? care e cel mai profesionist?
Multumesc!

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
daca vrei sa pari mai "pro" (doar sa pari, caci in mod sigur nu vei fi niciodata) poti alege canon sau nikon
din viziunea unui pro, Nikon D90 este alegerea mai buna, deoarece este mai ergonomic (cum spuneai tu, cioplit cu dalta) si este mai usor de utilizat dupa ce inveti cate ceva.
multumesc ca m-ai facut sa rad. tu esti unul din cei de care tot vorbim pe aici ca-si ia dslr sa se dea mare.
:deadtongue:

#27
scimitarkrieg

scimitarkrieg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.09.2005
nikon d3s vs nikon 5100

adevarat, din puct de vedere al dinamic range-ului, d5100 rupe norma. Acum probabil ca sa fie bun ca investitie pe termen lung nu ar mai ramane decat sa aibe si motor de autofocus in body. Cant de mult se simt 2-3 stopuri la dinamic range?

D90, chiar daca nu filmeaza hd, are o constructie mai solida, mai ergonomic, are doua ecrane, unul dedicat pentru expunere, nu simti ca tii o jucarie mica de plastic in mana. Este mai heavy duty .

Edited by scimitarkrieg, 01 May 2011 - 00:05.


#28
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Iata o comparatie intre Canon 600 si D5100 de pe DXO

Edited by Skytalker, 01 May 2011 - 01:14.


#29
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

View Postscimitarkrieg, on 1st May 2011, 00:57, said:

D90, chiar daca nu filmeaza hd...
Gurile rele spun ca D90 filmeaza HD. ;)

#30
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
D90 are cea mai slaba implementare de filmare existenta inca pe piata. Pentru ca a fost prima si facuta in graba si in nestiinta de cauza.

#31
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010
Sunt perfect de acord cu tine! Insa pe mine nu ma deranjeaza pentru ca nu o folosesc deloc.

#32
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011

View Postshmu, on 1st May 2011, 00:18, said:

:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
daca vrei sa pari mai "pro" (doar sa pari, caci in mod sigur nu vei fi niciodata) poti alege canon sau nikon
din viziunea unui pro, Nikon D90 este alegerea mai buna, deoarece este mai ergonomic (cum spuneai tu, cioplit cu dalta) si este mai usor de utilizat dupa ce inveti cate ceva.
multumesc ca m-ai facut sa rad. tu esti unul din cei de care tot vorbim pe aici ca-si ia dslr sa se dea mare.
:deadtongue:
nu imi iau nimic ca sa ma dau mare , stai linistit, vreau un aparat bun, este primul pe care mi-l iau si nu vreau sa dau niste bani aiurea, pun pariu ca tu ai fost profesionist dinainte sa te nasti.. :-j. Daca nu am mai avut pana acum e normal sa intreb, pt ca nu stiu, dar o sa invat ca pt asta mi-l iau, nu imi place sa am 'bibelouri' in casa. ;)

#33
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010
Ce sa intrebi? Care arata mai bine?  :D

#34
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Amuzant cum multi inca mai cred ca unul e mai bun decat altul, si cumparand oricare din ele e posibil sa arunce banii pe fereastra.
Oricum, cum am mai spus si cu alte ocazii, in Romania e greu de recomandat altceva decat Nikon, datorita preturilor.

#35
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

adevarat, din puct de vedere al dinamic range-ului, d5100 rupe norma. Acum probabil ca sa fie bun ca investitie pe termen lung nu ar mai ramane decat sa aibe si motor de autofocus in body. Cant de mult se simt 2-3 stopuri la dinamic range?

Priveste mai cu atentie graficele. D5100 are DR bun la ISO de baza. Apoi are descrestere mult mai abrupta. 1EV in plus sau in minus la ISO100 e irelevant. LA ISO800-1600 poate fi critic...

Edited by Rapier, 02 May 2011 - 08:22.


#36
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostRapier, on 2nd May 2011, 09:10, said:

Priveste mai cu atentie graficele. D5100 are DR bun la ISO de baza. Apoi are descrestere mult mai abrupta. 1EV in plus sau in minus la ISO100 e irelevant. LA ISO800-1600 poate fi critic...

Daca tot este sa vorbim teoretic DR-ul este foarte important la ISO de baza.Si nu este 1EV ci aproape 2EV. Pana la ISO 400 diferanta exista si este semnificativa.

Edited by idaho333, 02 May 2011 - 08:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate