Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Manual Germana

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010
Salut, ma simt foarte atras de limba germana si as fi interesat sa o invat, de unul singur, pentru ca la mine in liceu nu se face iar profesor pentru meditatii nu cred ca gasesc.Stiti cumva un manual bun care sa cuprinda si exercitii?...de preferat sa il pot comanda online.
Am invatat de pe net ceva, dar numai lucruri elementare, iar cu pronuntia stau bine.

#2
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View Postcutepoison1994, on 28th April 2011, 00:38, said:

Salut, ma simt foarte atras de limba germana si as fi interesat sa o invat, de unul singur, pentru ca la mine in liceu nu se face iar profesor pentru meditatii nu cred ca gasesc.Stiti cumva un manual bun care sa cuprinda si exercitii?...de preferat sa il pot comanda online.
Am invatat de pe net ceva, dar numai lucruri elementare, iar cu pronuntia stau bine.

Nu exista un cel mai bun manual. Poate cel mai indicat este sa inveti din manualele in limba germana.
Cu siguranta poti gasi un profesor de limba germana. Nu gasesti daca esti de undeva de la tara, dintr-un sat uitat de lume dar daca locuiesti la oras gasesti cu siguranta.
Din curiozitate, de unde stii ca pronuntia ta este buna? Numai un cunoscator de limba poate face aprecierea asta. Asa fiecare poate aprecia ca pronuntia sa este buna...

Asculta emisiuni TV, radio si vizioneaza filme in limba germana.
http://www.cinemagia...le-tv-germania/

Pe DW gasesti un curs audio+format paper bun pentru inceput (Deutche warum nicht).
http://www.dw-world....0,,2702,00.html

Aici gasesti o gramada de materiale de downloadat, majoritatea in lb EN
http://chisinau.ch/forum/45-16459-1.

Sper sa ai destula motivatie sa te tii de invatatul limbii. E greu de unul singur, unul din motive fiind ca nu sta cineva de capul tau si daca nu ai continuaitate progresezi incet.
De asemenea, singur nu poti invata germana la un nivel mai mare de A2.

Carti care mie mi s-a parut bune (eu am luat germana de la zero insa am vazut ca fara cineva care sa stea pe capul meu merge greu. Tu cred ca esti mult mai tanar si ai mai mult timp ca mine):

http://www.librarie....D-Orlando-Balas (te ia cam repede cu notiunile dar e f buna)
http://www.librarie....pronuntia-celor
http://www.librariao...7on3pf6dqm10ko1 (f buna pe partea de gramatica)

Mai este una de la Ed Niculescu, f usurica, la vreo 200 pag pt nivel A1-A2 dar nu ii recunosc coperta.
http://www.librarie....ling-Kindersley (f util si bien facut).

Cartile le-am comandat in majoritatea cazurilor de pe site-ul editurii respective (sunt mai ieftine cu 20-30% in fctie de editura) sau le-am luat din librarie. Poti merge in librarie sa te uiti la continutul cartii.

Eu mai am cartea asta, luata de la anticariat.
http://www.okazii.ro...-lazarescu.html


Bafta multa si tine-te de treaba. Cica primele 2 luni sunt mai critice (sanse mai mari sa renunti)

Edited by cojocaru-diana, 03 May 2011 - 13:38.


#3
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcojocaru-diana, on 3rd May 2011, 14:37, said:

De asemenea, singur nu poti invata germana la un nivel mai mare de A2.

De curiozitate, asta spui tu sau ai citit vreun studiu ceva?

#4
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View Postluk4, on 4th May 2011, 14:24, said:

De curiozitate, asta spui tu sau ai citit vreun studiu ceva?

Asta o spun eu si au spus-o mai multi cunoscuti sau am citit pareri pe net. Hai nu A2, dar mai mult de B1 singur, fara sa conversezi, nu poti.
Bine-nteles ca nu este un lucru imposibil dar sunt exceptii. Si depinde si in cat timpvrei sa faci asta. ca daca ai la dispozitie o viata intrega...

Attached Files



#5
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Eu nu am făcut germană în școală și am început să învăț singur de la zero după: Limba Germană curs practic de Emilia Savin și Ioan Lăzărescu. Sînt două volume portocalii și mi s-au părut excelente.

#6
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
Manualul de germana al lui Ioan Lazarescu este bun, dar vechi. Incearca sa gasesti ceva mai nou pentru ca limba a evoluat, iar unele manuale au ramas in urma si in cateva puncte nu mai sunt la fel de eficiente. Evita manualele care nu sunt publicate dupa 2000. Exista unele ghiduri cu CD si te pot ajuta cu pronuntia, dar pentru a te asigura ca ai o pronuntie buna trebuie sa faci cateva ore de pregatire cu un profesor care sa se indrume. E pacat sa inveti aiurea pronuntia de la inceput pentru ca greu te dezobisnuiesti si daca ar fi sa te duci in Germania, nimeni nu este interesat de corectitudinea gramaticala, ci de calitatea pronuntiei.
Eu iti recomand sa te apuci sa inveti dupa un ghid fara profesor si sa completezi cu doua trei ore de pregatire, abia apoi, cand ai dobandit cateva abilitati poti sa treci la manualele germane.
Ghiduri gasesti la Polirom si la Niculescu (in general, ce a publicat Niculescu pe germana e foarte bun), iar manualele germana (desi scumpe sunt de calitate) se gasesc la punctele de vanzare a cartii straine sau le poti comanda pe net.

Succes si multa rabdare!

Edited by neocld, 22 May 2011 - 08:01.


#7
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Mi se pare excelent si cursul Eurocor. Se gaseste pe torrente cel pt nivel incepator. Eu tot incerc sa fac rost, in acelasi mod, pe cel de nivel intermediar. Te rupe la pret daca il cumperi de la sursa (8,5 mil cu reducere 35% daca alegi varianta sa ti-l trimita pe tot odata).

#8
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010

View Postcojocaru-diana, on 22nd May 2011, 15:07, said:

Mi se pare excelent si cursul Eurocor. Se gaseste pe torrente cel pt nivel incepator. Eu tot incerc sa fac rost, in acelasi mod, pe cel de nivel intermediar. Te rupe la pret daca il cumperi de la sursa (8,5 mil cu reducere 35% daca alegi varianta sa ti-l trimita pe tot odata).
Multumesc, am facut rost de el.

#9
petrualexandru

petrualexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 316
  • Înscris: 26.07.2007
...

#10
moxxu

moxxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.05.2009
Buna, eu am invatat ceva Germana dupa un set de manuale de la Langenscheidt - OptimalA1 si A2.
Caut de ceva timp siteuri pe care poti invata limba germana. Am gasit cate ceva, iar un priteten mi-a recomandat www.german4free.blogspot.com
Par a fi inca la inceput cei de aici, dar suna promitator. Cica in curand vor oferi si cursuri prin Skype.
Voi ce alte resurse de invatat limba germana folositi?
Bis später!

#11
ClaudiuComan

ClaudiuComan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcutepoison1994, on 27th April 2011, 23:38, said:

Salut, ma simt foarte atras de limba germana si as fi interesat sa o invat, de unul singur, pentru ca la mine in liceu nu se face iar profesor pentru meditatii nu cred ca gasesc.Stiti cumva un manual bun care sa cuprinda si exercitii?...de preferat sa il pot comanda online.
Am invatat de pe net ceva, dar numai lucruri elementare, iar cu pronuntia stau bine.

sau as putea sa te ajut eu cu medidatii in particular, ma poti contacta pe adresa mea de email. Multa bafta !

#12
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Se gaseste pe torente impreuna cu altele , germana fara profesor de prin 66 , are tot lecti gramatica pana la complicata si vocabular , cine a muncit la asta este un lucru mare merge si cu cautare .
este de Prof. dr. docenf JEAN LIVESCU
Succes

#13
MirunaTica

MirunaTica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2016
Am lucrat dupa manualele folosite pentru certificari la cursurile la care am participat si am reusit sa promovez examenul de B2 intr-un an si jumatate.

Se vorbeste mult in limba germana si asta m-a ajutat ff mult. Site-ul este http://cursuri-germana-bucuresti.ro/

#14
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View Postcojocaru-diana, on 22 mai 2011 - 14:07, said:

Mi se pare excelent si cursul Eurocor. Se gaseste pe torrente cel pt nivel incepator. Eu tot incerc sa fac rost, in acelasi mod, pe cel de nivel intermediar. Te rupe la pret daca il cumperi de la sursa (8,5 mil cu reducere 35% daca alegi varianta sa ti-l trimita pe tot odata).

Da, dar daca il cumperi trimiti pe net temele, si mai esti verificat de un profesor, ai un oarecare control ca lucrezi bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate