Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

pentru electronisti adevarati

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
am o intrbare, la dvd-uri pe blocul optic se afla doi semireglabili, unul regleaza curentul ce strabate laserul, al doilea.....?

#2
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

costyn_man, on Sep 7 2005, 20:49, said:

am o intrbare, la dvd-uri pe blocul optic se afla doi semireglabili, unul regleaza curentul ce strabate laserul, al doilea.....?

<{POST_SNAPBACK}>

E vorba de dvd sau dvd-rw

Edited by costy_ytsoc, 07 September 2005 - 20:56.


#3
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
poate gresesc dar cred ca unul e pentru DVD si al doilea pt CD.

#4
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

gabiz_ro, on Sep 8 2005, 00:06, said:

poate gresesc dar cred ca unul e pentru DVD si al doilea pt CD.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai e un singur laser... nush

#5
KillerOPS

KillerOPS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.09.2005
si eu stiu ca este un singur laser, dar ii posibil sa fie de fapt doua celule acolo, pentru ca totusi lungimea de unda pt cd si dvd este diferita.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La modelele mai vechi existau fizic doua LED-uri laser, unul pentru CD si altul pentru DVD. Mai nou cele doua LED-uri sunt combinate intr-o singura capsula dar curentul si tensiunea optima de lucru difera si de aici se pastreaza necesitatea unor reglaje diferite pentru citirea unui CD sau a unui DVD.
Detalii aici: http://www.sony.net/.../pdf/sl6162.pdf

#7
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
este vorba de un dvd player, am reglat unul din semiregabili, maxim un milimetru miscat, si am constatat ca a inceput sa citeasca dvd-urile, am facut o incercare si cu cel de al doile dar nu a avut ninci un efect desi in mod normal cred ca trebuia sa se modifice ceva in functionarea lui, de asta am apelat la ajutorul vostru, nu a umblat nimeni acolo?

#8
KillerOPS

KillerOPS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.09.2005
ala ii un semn ca cineva o piscalit in el, ori ca e pe duca laserul. Celalat semireglabil ar trebui sa fie valabil pt cd-uri.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Citirea discurilor dvd si cd se face cu cu lasere separate cu lungimi de unda diferite chiar daca folosesc acelasi sistem optic , existau modele vechi care aveau chiar doua blocuri optice complet separate pentru fiecare format.
Reglajele sint intradevar pentru curentul laserului dvd si respectiv cd dar modificarea lor fata de reglajul de fabrica e riscanta poate duce la defectarea mai mult sau mai putin rapida a diodei laser.

#10
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
ai dreptate, insa am rotit de semireglabil aproape un milimetru, nu putea sa creasca curentul exagerat, inca o intrebare te rog, la cd-playere, daca ia discul, nu-l invirte deloc iar dupe citeva secunde il scoate afara, ce banuiesti ca ar provoca acest defect?

#11
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005

costyn_man, on Sep 10 2005, 16:08, said:

ai dreptate, insa am rotit de semireglabil aproape un milimetru, nu putea sa creasca curentul exagerat, inca o intrebare te rog, la cd-playere, daca ia discul, nu-l invirte deloc iar dupe citeva secunde il scoate afara, ce banuiesti ca ar provoca acest defect?

<{POST_SNAPBACK}>

nu-si face sertarul cursa completa sau face cursa completa si nu apasa microsw de capat.S-ar putea sa ai cureaua slaba sau murdara si sa nu aiba putere sa ridice blocul optic.

Edited by srv_pub, 10 September 2005 - 16:34.


#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Sigur nu e problema mecanica, e posibil sa fie tot blocul optic defect.
Invirtirea discului, spindle, se face numai daca blocul optic detecteaza discul iar daca acesta e defect discul nu se va invirti.

#13
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
am curatat bine toata partea mecanica inclusiv blocul optic, a inceput sa se invirteasca cd-ul, dioda laser sta aprinsa cam 3-4 secunde, se opreste cd-ul apoi reia acest proces de 3 ori dupa care scoate cd-ul afara cu mesajul "error"

#14
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

costyn_man, on Sep 11 2005, 13:11, said:

am curatat bine toata partea mecanica inclusiv blocul optic, a inceput sa se invirteasca cd-ul, dioda laser sta aprinsa cam 3-4 secunde, se opreste cd-ul apoi reia acest proces de 3 ori dupa care scoate cd-ul afara cu mesajul "error"

<{POST_SNAPBACK}>


  La CD controlerul intern efectueaza urmatorii pasi:
- focalizarea razei laser pe disk prin comanda pe 2/3 axe a lentilei ( din lateral se observa miscarea pe verticala )
- daca raza se focalizeaza ( imbatrinirea diodei laser duce la dispersia razei, sau urmele de praf pe lentila sau -ATENTIE- si pe prismele optice de sub aceasta ) se trece la rotirea discului si citire primei piste ( daca poate )
- dupa citirea informatiilor din acest prim sector ( nu mai stiu cum se cheama dar contine informatii similare celor din sectorul de boot de la harddisk ) se poate trece la citirea informatiilor de pe cd

  Daca la stergerea lentilei produci deplasari ( lentila se afla pe un sistem de sustinere elastic pt. a putea fi deplasata ), poti sa-ti cumperi altul. Pt. stergere recomand spray cu aer comprimat USCAT pt. prismele de sub lentila si pt. cele doua fete ale lentilei, iar daca fata de sus a lentilei este foarte prafuita pune cu o siringa o picatura de apa curata si apoi absoarbe-o imediat cu un betisor de curatat urechea ( eventual repeta ) incercind sa nu lasi urme de uscare ( acestea pot fi indepartate la final cu putin alcool izopropilic care trebuie sters cu betisor sau colt de servetel si nu lasat sa se usuce )

   Mare grija sa nu dezaliniezi sistemul mecanic al lentilei.

       SUCCES

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Primul sector citit se numeste TOC( table of contents) si contine informatii despre structura informatiilor de pe intregul disc, la discurile nefinalizate , multisesion  apar probleme la citirea acestui sector deoarece nu sint date complete despre continutul discului iar unele playere pot refuza redarea unor astfel de discuri.
In cazul semnalat 90% sint sanse ca blocul optic sa fie defect iar daca playerul e ceva serios merita sa il inlocuiesti, altfel scapa de el.

#16
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,570
  • Înscris: 01.08.2005
scuze pentru intirzierea cu raspunsul, cred ca m-am lamurit asupra functionarii blocului optic, o sa mai fac ceva probe si ciudatenia este ca desi am schimbat azi blocul optic cu unul care se aseamana perfect din toate punctele de vedere defectul se "pastreaza" cred ca este totusi un defect de natura electronica dar oricum o sa mai fac ceva verificari, daca mai aveti ceva sugestii va rog sa-mi spuneti si mie

#17
djmanianfs

djmanianfs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare tuturor! Am si eu o problema asemanatoare: am un bluray player LG BD560 si imi face figuri la citirea BluRay-urilor scrise de mine, mai exact am scris un bluray gol de 25GB cu un film luat de pe net si la un moment dat incepe sa sacadeze filmul (filmul rulat pe bluray writer-ul de la calc imi merge foarte bine, deci exclus probleme cu discul) si aproape cu nu se mai poate viziona mai departe filmul si alta problema ar fi ca daca rulez un film in format .mkv care este scris pe un dvd gol de 4.3Gb imi merge bine si cam la o ora de la vizualizare si blocheaza aparatul in timp ce ruleaza filmul, singura modalitate de al opri este sa-l scot din priza. Am probat filme originale pe bluray si nu au nici o problema. Ce parere aveti, care ar putea fi cauza? Multumesc!

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdjmanianfs, on 02 octombrie 2013 - 21:18, said:

Am probat filme originale pe bluray si nu au nici o problema.
ATUNCI NU FOLOSI ȘURUBELNIȚA PTR. DEPANARE!
Adică: aparatul nu este defect. Lasă-l în pace.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate