Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcolombo2003, on 12th October 2011, 12:39, said:

Ma gandesc ca nu are ce sa dauneze daca firul este mai gros sau daca calculul se face pentru o putere mai mare decat cea reala. Ba dimpotriva, ar trebuie sa fie mai sigur, nu?
Nu dauneaza,pune de fi 4.


View Postcolombo2003, on 12th October 2011, 12:39, said:

2) In alta ordine de idei, sa mai stie si altii, sub nici o forma nu apelati la serviciile utilizatorului sandu_sandu de pe acest forum. Este cat se poate de neserios! Daca profesionalismul si calitatea lucrarilor executate este la fel ca si seriozitatea cuvantului, atunci... Ma bucur ca nu am efectuat lucrarea cu el. Feriti-va! NU recomand!
Am mai auzit despre acest user ca a trimis oferte nesolicitate,si ca el si altii,si dupa aceea multe nemultumiri.Totusi trebuie sa ai dovezi.Ai vazut ca acest user are o activitate respectabila pe acest forum?NU.
Cei ca el citesc despre diverse solicitari si trimit PM-uri,deci verificati

Edited by anaki, 12 October 2011 - 18:58.


#38
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Un electrician mi-a dat azi un pret, zic io bun, pentru realizarea instalatiei electrice la casa - 25 Ron/ aparat ( priza, intrerupator, bec), 5 Ron montat aparatul, 150 Ron 2 tablouri si 150 Ron impamantarea (fara sapat).
Toate bune...dar:
1. Mi-a zis ca nu se mai foloseste copexul metalic pentru traversarile pe suport de lemn ci un copex de plastic ignifugat( sper sa fi inteles bine), motivul fiind posibilitatea taierii izotiei firului cu marginea taioasa a metalului.
2. Ca nu se mai folosesc paratrasnetele clasice ( cu platbanda), cum i-am cerut, din cauza ca ar atrage fulgerele si in consecinta imi recomanda un tip de " descarcator " care se monteaza  - aici n-am inteles f. bine - undeva in tablou.
3. Pt. impamantarea la casa mea cu suprafata de 140 mp construiti imi recomanda: - saparea unui sant cu adancimea de 0.5 m si 5 bare de metal de 1 m, batute in acest sant, sudate si legate intre ele cu platbanda

Ce ziceti? E OK?
Merci.

#39
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaiem, on 20th October 2011, 23:33, said:

Un electrician mi-a dat azi un pret, zic io bun, pentru realizarea instalatiei electrice la casa - 25 Ron/ aparat ( priza, intrerupator, bec), 5 Ron montat aparatul, 150 Ron 2 tablouri si 150 Ron impamantarea (fara sapat).
Toate bune...dar:
1. Mi-a zis ca nu se mai foloseste copexul metalic pentru traversarile pe suport de lemn ci un copex de plastic ignifugat( sper sa fi inteles bine), motivul fiind posibilitatea taierii izotiei firului cu marginea taioasa a metalului.
2. Ca nu se mai folosesc paratrasnetele clasice ( cu platbanda), cum i-am cerut, din cauza ca ar atrage fulgerele si in consecinta imi recomanda un tip de " descarcator " care se monteaza  - aici n-am inteles f. bine - undeva in tablou.
3. Pt. impamantarea la casa mea cu suprafata de 140 mp construiti imi recomanda: - saparea unui sant cu adancimea de 0.5 m si 5 bare de metal de 1 m, batute in acest sant, sudate si legate intre ele cu platbanda

Ce ziceti? E OK?
Merci.
Pretul pt tablouri mi se pare suspect de mic,cate circuite(sigurante) ai in ele?Ca si pt priza de pamant
1)Se foloseste in primul rand copexul metalic ,si se admite si cel din plastic ignifug,vezi I7.
2)Aici imi dau seama de nivelul lui.
Explica-i ca descarcatorul are rol de protectie la supratensiuni atmosferice si de retea,pe cand paratrasnetul,te protejeaza impotriva loviturii directe a trasnetului,lucruri total diferite.Nu intru in amanunte...
3)Este un tip de priza de pamant,pe care eu nu o folosesc,important este ca la final sa fie<1ohm.

#40
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010

View Postanaki, on 21st October 2011, 08:43, said:

Pretul pt tablouri mi se pare suspect de mic,cate circuite(sigurante) ai in ele?Ca si pt priza de pamant
1)Se foloseste in primul rand copexul metalic ,si se admite si cel din plastic ignifug,vezi I7.
2)Aici imi dau seama de nivelul lui.
Explica-i ca descarcatorul are rol de protectie la supratensiuni atmosferice si de retea,pe cand paratrasnetul,te protejeaza impotriva loviturii directe a trasnetului,lucruri total diferite.Nu intru in amanunte...
3)Este un tip de priza de pamant,pe care eu nu o folosesc,important este ca la final sa fie<1ohm.

1. OK.
2. Nivelul lui... adica sa-l las in pace si sa caut pe altcineva...sau are lipsuri dar nu grave, deci se poate lucra cu el.
    O sa insist cu paratrasnetul oricum.
3. Mie mi-a zis ca trebuie sa fie mai mica de 4 ohmi.

Cam ce intrebari ar trebui sa le pun potentialilor executanti ca sa imi dau seama daca stiu meserie sau nu prea lsi bine-nteles  la ce raspunsuri sa ma astept?

Merci.

#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaiem, on 21st October 2011, 21:55, said:

1. OK.
2. Nivelul lui... adica sa-l las in pace si sa caut pe altcineva...sau are lipsuri dar nu grave, deci se poate lucra cu el.
    O sa insist cu paratrasnetul oricum.
3. Mie mi-a zis ca trebuie sa fie mai mica de 4 ohmi.

Cam ce intrebari ar trebui sa le pun potentialilor executanti ca sa imi dau seama daca stiu meserie sau nu prea lsi bine-nteles  la ce raspunsuri sa ma astept?

Merci.
2)Lucreaza cu el ,dar trebuie sa-i dai solutie la ,,cheie" ,adica imi faci paratrasnetul asa,si priza de pamant asa.
3)Era corect ce a spus el daca o foloseai pt instalatia electrica a casei,dar folosind-o si pt paratrasnet trebuie sa fie<1ohm.
Pe potentialii executanti  trebuie sa-i intrebi la ce solutii se gandesc ,dupa aceea postezi aici si vedem.

Edited by anaki, 22 October 2011 - 07:07.


#42
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010

View Postanaki, on 22nd October 2011, 07:58, said:

2)Lucreaza cu el ,dar trebuie sa-i dai solutie la ,,cheie" ,adica imi faci paratrasnetul asa,si priza de pamant asa.
3)Era corect ce a spus el daca o foloseai pt instalatia electrica a casei,dar folosind-o si pt paratrasnet trebuie sa fie<1ohm.
Pe potentialii executanti  trebuie sa-i intrebi la ce solutii se gandesc ,dupa aceea postezi aici si vedem.

Ok, thanks, asa voi face.

#43
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaiem, on 22nd October 2011, 22:02, said:

Ok, thanks, asa voi face.
Ce ai facut? Ai inceput?Pune poze cu instalatia electrica .

#44
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Se da un apartament de 2 camere, 52 mp. Lucrare practica: inlocuire panou sigurante actual cu unul nou cu sigurante atomate, numar de circuite existent 3 plus 2 noi, bucatarie inca un circuit separat si cel pentru baie si masina de spalat, extindere iluminat sufragerie cu scafa roata camerei, o iesire de lumina in balcon ( in prelungirea sufrageriei ) si doar verificarea la circuitele existente. Nu se schimba nici un aparat existent, doar montarea dozelor si aparatele noi la extindere.
Cam la ce pret pot sa ma astept ?

#45
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSuper Chief, on 27th October 2011, 18:16, said:

Cam la ce pret pot sa ma astept ?
400-500 roni,acum depinde ,poate in Congo este mai ieftin :)

#46
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010

View Postanaki, on 26th October 2011, 21:55, said:

Ce ai facut? Ai inceput?Pune poze cu instalatia electrica .

Inca nu -  ca s-a dovedit a fi neserios
Intre timp am avut o discutie cu inca un electrician... siiii:
1. Pret: 32 ron/ obiect - cu montat aparat
2. Pret tablou: 15 ron/ circuit care intra in tablou, ex.: - bai, plita electrica, lumini, etc; in total cam 150 ron
3.Impamantare: 100 ron. Solutie: platbanda cam 7 m + 3 tije de 1.5 m batute in pamant dupa ce sap (eu), un canal cam de 6 ml si adanc de 0.5 m, uneva langa un colt al casei in unghi de 90 gr. Tarusii, unul in colt si ceilalti 2 fiecare pe cate o latura a casei.
Recomandare speciala: - un sac de ..?material care costa cam 12 ron si are rolul de a mentine umiditatea in jurul tijelor.
4.Paratrasnet- tot recomandare: nu este nevoie din cauza ca:... sunt case mai inalte in zona  care au si paratrasnet montat, deci trasnetul va lovi acolo si, in plus, la cca. 800 m sunt niste stalpi de cativa zeci de m inaltime care preiau si ei descarcarile.

Oricum, am ramasi intelesi sa sap acuma canalul, pana nu ingheata terenul, urmand sa vina zilele astea sa bata tijele si sa sudeze platbanda . Restul , in ianuarie ca pana atunci e full.
Dealtfel asta era o operatiune trecuta la capitolul: de executat pe timpul iernii, alaturi de termopane si eventual izolatia mansardei .
Mai precizez si ca tocmai am terminat de tencuit pe interior, la recomandarea constructorului care s-a angajat sa faca si reparatiile dupa electrician.
Parere de amator: parea un pic mai pregatit si ... mai serios :notangel: :naughty:

Edited by aiem, 29 October 2011 - 01:11.


#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@1,2,preturi apropiate de realitate
@3 Priza de pamant trebuie sa o faca in forma de triunghi echilateral ,incearca sa sudezi platbanda de armatura casei,daca mai este posibil,sa-ti monteze cutie de separatie si sa duca conductorul de acolo la tablou.
@4 Nimeni nu poate afirma cu siguranta unde va lovi fulgerul,sunt niste factori e care trebuie sa tii cont si care iti indica zonele cele mai expuse,in I20 sunt precizati.
Asta nu a impiedicat fulgerul sa loveasca un sediu de banca ,langa biserica armeneasca,nu in acoperis ,ci undeva in lateral,la etaje inferioare. :o

Edited by anaki, 29 October 2011 - 07:30.


#48
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Multumesc mult de tot @anaki.

Se poare ca trebuie schimbata toata instalatia electrica din bucatarie si parte din hol. Cablurile vechi sunt din cele plate, sistemul antic, trase prin tencuiala. Posibil sa ma astept aproape la dublarea devizului.

#49
alina_tom

alina_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.04.2010
pentru domnul anaki manopera la o casa parter si mansarda ma costa 1200 de euro e un pret ok sau e cam mult?va atasej si niste fotografi cu lucrarea sa-mi spuneti daca e ok

Attached Files



#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSuper Chief, on 31st October 2011, 09:17, said:

Multumesc mult de tot @anaki.
Se poare ca trebuie schimbata toata instalatia electrica din bucatarie si parte din hol. Cablurile vechi sunt din cele plate, sistemul antic, trase prin tencuiala. Posibil sa ma astept aproape la dublarea devizului.
Daca te intelegi cu electricienii,posteaza modul de executie,sa vedem modul de executie.

View Postalina_tom, on 31st October 2011, 12:14, said:

pentru domnul anaki manopera la o casa parter si mansarda ma costa 1200 de euro e un pret ok sau e cam mult?va atasej si niste fotografi cu lucrarea sa-mi spuneti daca e ok
Nu pot sa zic nimic de pret fiindca nu stiu ce a facut,dar vad doze aerisite,un lucru bun,dar mai puneti poze si cu legaturile facute si in tablou.
La prima vedere se pare ca respecta prima regula in instalatii electrice:
Siguranta in exploatare.

Edited by anaki, 31 October 2011 - 17:33.


#51
alina_tom

alina_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.04.2010

View Postanaki, on 31st October 2011, 18:38, said:

Daca te intelegi cu electricienii,posteaza modul de executie,sa vedem modul de executie.


Nu pot sa zic nimic de pret fiindca nu stiu ce a facut,dar vad doze aerisite,un lucru bun,dar mai puneti poze si cu legaturile facute si in tablou.
La prima vedere se pare ca respecta prima regula in instalatii electrice:
Siguranta in exploatare.
am reusit sa fac ceva poze cu tabloul dar mai are inca de lucru la instalatie atasez tabloul

Attached Files



#52
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Cam aglomerat tabloul,si pozarea conductoarelor neglijenta,dar astea se pot aranja.
Problemele adevarate sunt la folosirea de disjunctoare monopolare pt faza si nul,se poate intampla sa sara nulul si sa ramana faza,fapt care poate provoca incidente, accidente grave.
Marimea disjunctoarelor este mare,vad 32A,25A,ar trebui sa-l intrebi pt ce consumatori le foloseste
In concluzie ,schimbarea disjunctoarelor cu unele F+N,au acelasi gabarit,deci aerisesti tabloul.in loc de 16 vei avea 8,iar inlocuirea lor sa se faca cu unele corespunzatoare pt consumatorii avuti .
Din mataraia aia nu se vede,dar banuiesc ca ai trifazat,deci mare atentie la puntile care se fac pe disjunctoare.

#53
alina_tom

alina_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.04.2010

View Postanaki, on 2nd November 2011, 20:16, said:

Cam aglomerat tabloul,si pozarea conductoarelor neglijenta,dar astea se pot aranja.
Problemele adevarate sunt la folosirea de disjunctoare monopolare pt faza si nul,se poate intampla sa sara nulul si sa ramana faza,fapt care poate provoca incidente, accidente grave.
Marimea disjunctoarelor este mare,vad 32A,25A,ar trebui sa-l intrebi pt ce consumatori le foloseste
In concluzie ,schimbarea disjunctoarelor cu unele F+N,au acelasi gabarit,deci aerisesti tabloul.in loc de 16 vei avea 8,iar inlocuirea lor sa se faca cu unele corespunzatoare pt consumatorii avuti .
Din mataraia aia nu se vede,dar banuiesc ca ai trifazat,deci mare atentie la puntile care se fac pe disjunctoare.
nu am trifazat probabil disjucoarelor sa fie pentru plita electrica?

#54
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Nu am de unde sa stiu ,dar daca nu ai trifazat ,ce disjunctor ai in BMP de poate sa puna 32 A pt plita?
In rest,ar trebui sa faca acele schimbari,spre binele tau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate