Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#271
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
@flomelomanul,
acel pret de 20 lei/lampa era dat de mine, caci omul mi-a spus din capul locului, 7500lei, fara a-mi face un calcul cat de cat, gen 20 lei/lampa, sau x lei pe tablou, sau x lei pe metru liniar de cabluri etc etc etc...
nu am pretentia sa fie cel mai ieftin, munca, calificata se plateste, dar sa stim si noi pe ce dam banii! mai ales ca in banii astia nu-s inclusi si curentii slabi!

@ggelu,
vor fi intrerupatoare cap scara, cum spuneti si dvs., plus multe alte alea, dar chiar nu stiu acum, fiind atatia termeni tehnici, si chiar nu ma pricep! d-aia intreb...Posted Image
si tot d-aia caut cat mai multe informatii!

@anaki,
schema stiu ca este inadecvata, este schema de baza, minima, necesara dosarului pentru autorizatia de constructie!
ma intalnesc astazi sau maine cu electricianul, si ii voi cere ce mi-ati spus dvs.! nu vrea sa le faca, ura si la gara! caci in conditiile in care deja imi cere bani in avans, am dubiile mele... am ridicat casa, la rosu, ieri am turnat placa finala, acoperisul casei, si nu am platit decat demisolul, infrastructura, si alte cateva maruntisuri, nu ca nu as fi vrut, dar asa ne-am inteles (astazi urmeaza sa fac o plata pentru parter!), dar domnul electrician nu a apucat sa faca nici 5% din lucrare si vrea bani!!Posted Image in conditiile in care deja i-am dat un avans, pentru care ar trebui sa acopere demisolul si o parte din etaj! greseala mea! n-o mai fac! Posted Image
in sfarsit, ii voi cere ce m-ati sfatuit!

multumesc tuturor si o zi cat mai buna!

#272
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Este normal sa-ti explice ceea ce a facut si ce are de gand sa faca,nu poate merge pe chestii gen 2 circuite la bucatarie,1 parter.

#273
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
In contextul celor expuse mai sus, reformulez ce am scris mai devreme : pretul de 7500 lei mi se pare corect in conditiile unei conceptii corecte a instalatiei si a unei executari profesioniste a sa.

Edited by flomelomanul, 08 October 2015 - 12:04.


#274
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008

 anaki, on 08 octombrie 2015 - 11:41, said:

Este normal sa-ti explice ceea ce a facut si ce are de gand sa faca,nu poate merge pe chestii gen 2 circuite la bucatarie,1 parter.
Mie unul normal mi se pare ca mai intai si intai sa intocmeasca proiectul instalatiei, cu antemasuratori, breviare de calcul, scheme circuite, discutat cu beneficiarul, modificat ce e de modificat si abia apoi inceputa executia.

#275
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Asa ar fi trebuit,dar in cazul de fata a inceput lucrul la instalatia electrica dupa ureche,de aceea i-am zis sa-l puna pe electrician sa scrie cate circuite ce alimenteaza,etc,etc,ca pretentii de proiect nu ai de la cine.
In Romania de astazi,in afara de institutiile de stat, sedii de firme,banci,rar vezi instalatii electrice facute dupa proiect,si vina este in primul rand a beneficiarilor care accepta asa ceva,ba chiar au idei,unii dintre ei crezand de exemplu ca priza de pamant este facultativa,samd,dupa  aia se mira ca nu le face nimeni asigurare sau nu-i despagubeste in caz de incendii.

#276
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 fsoare03, on 07 octombrie 2015 - 12:12, said:

@anaki,
schema stiu ca este inadecvata, este schema de baza, minima, necesara dosarului pentru autorizatia de constructie!
ma intalnesc astazi sau maine cu electricianul, si ii voi cere ce mi-ati spus dvs.
Ok,astept sa vad conceptia electricianului,observatiile facute  si de altii sunt corecte ca si principiu dar ele nu sunt o solutie la situatia data,de aceea iti recomand sa astepti analiza  propunerilor de executie ale electricianului.

#277
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 flomelomanul, on 08 octombrie 2015 - 12:04, said:

In contextul celor expuse mai sus, reformulez ce am scris mai devreme : pretul de 7500 lei mi se pare corect in conditiile unei conceptii corecte a instalatiei si a unei executari profesioniste a sa.

cu amendamentul urmator : la tariful asta neaparat trebuie factura. Sa dai atatia bani la negru nu stiu cat de comod este pentru beneficiar.
So oricum ar fi , factura trebuie data .Asta daca se considera profesionist si nu un electrozugrav...

#278
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
De curiozitate..intra in atributiile electricianului..sa si acopere traseele sapate pt tuburi si conductoare?sau doar pozarea / acoperirea cu ipsos / mortar de ciment/var , montare si echipare contor?? sau e la mica intelegere?

Alta intrebare..pe care am pus-o aiurea pe alt topic:

...cand faceti o oferta de pret pt o instalatie electrica interioara...ce se ia in calcul ca "puncte de lucru / aparate"?...doar prize / intrerupatoare / becuri..sau si toate dozele ingropate?
Contorul il las separat..pt ca ala depinde cu ce-l echipezi..in functie de..cat iti permiti..

Am primit oferte de toate felurile...unii mi-au completat preturile in devizele pe care le am (cu aparate / doze / tuburi copex, conductoare prize / becuri / curenti slabi / sapare si astupare trasee / contor si echipare contor)...si m-au dat pe spate..cu suma totala...altii imi zic ca ..au pret pe aparat...cu materialele lor..(la care putem discuta)..plus pretul contorului si echiparea....

So..cum se obisnuieste?!

#279
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 manghels, on 25 noiembrie 2015 - 11:56, said:

De curiozitate..intra in atributiile electricianului..sa si acopere traseele sapate pt tuburi si conductoare?sau doar pozarea / acoperirea cu ipsos / mortar de ciment/var , montare si echipare contor?? sau e la mica intelegere?
De obicei nu,el doar fixeaza tubul sau copexul pe perete,reparatia e recomandat sa o faca un zidar.
Alta intrebare..pe care am pus-o aiurea pe alt topic:

...cand faceti o oferta de pret pt o instalatie electrica interioara...ce se ia in calcul ca "puncte de lucru / aparate"?...doar prize / intrerupatoare / becuri..sau si toate dozele ingropate?
Contorul il las separat..pt ca ala depinde cu ce-l echipezi..in functie de..cat iti permiti..
Manopera se calculeaza conform unor norme de deviz E-instalatiielectrice noi,RpE-reparatii instalatii electrice,unde sunt prevazute toate operatiile,astea cu loc de priza ,de lampa,se fac cand nu exista un proiect si implicit o antemasuratoare,iar tabloul electric se calculeaza in functie de complexitatea lui,nr de circuite protejate comenzi,automatizari,alte protectii,etc.

Am primit oferte de toate felurile...unii mi-au completat preturile in devizele pe care le am (cu aparate / doze / tuburi copex, conductoare prize / becuri / curenti slabi / sapare si astupare trasee / contor si echipare contor)...si m-au dat pe spate..cu suma totala...altii imi zic ca ..au pret pe aparat...cu materialele lor..(la care putem discuta)..plus pretul contorului si echiparea....

So..cum se obisnuieste?!
Pai posteaza aici sa vedem ce oferte ai primit.
Uite o anexa din E si niste preturi mai vechi Uite si niste preturi de pe un site de specialitate
Tarife / preturi manopera instalatii electrice Operatiune executata u.m. tarif/pret tras circuite electrice introdus conductor 1 - 10 mm prin tub lei  / metru 0.3 pozat tub pe perete lei  / metru 0.9 spart traseu caramida lei  / metru 3.4 tras circuit electric 3 conductoare pe traseu zid caramida/rigips/lemn lei / metru 4.6 spart traseu beton lei  / metru   5.0 tras circuit electric 3 conductoare pe traseu zid beton lei / metru 6.2 legaturi in doze de ramificatie legatura conductor in doza de ramificatie lei / buc 0.8 montare doze ramificatie si aparataj montare doze ramificatie si aparataj pana la max 150X150 mm lei / buc 10 montare doze ramificatie si aparataj pana la max 300X300 mm lei / buc 15 montare doze ramificatie si aparataj mai mari de 300X300 mm lei / buc 20 montare doza aparataj 2 module lei / buc 10 montare doza aparataj 4 module lei / buc 10 montare doza aparataj 6 module lei / buc 10 montare tablouri sigurante montare tablou electric cu 6 sigurante lei / buc 180 montare si legaturi 1 siguranta in tablou electric peste 6 buc. lei / buc 10 montare aparataj electric montare priza lei / buc 5 montare intrerupator lei / buc 5 montare corp iluminat lei / buc 25

Attached Files



#280
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca te-ai vorbit cu astia care mi-au dat mie ofertele local...Diferenta e ca..la ei s-a mai adaugat TVA-ul peste ce zici tu...ca in rest..preturile-s destul de apropiate..

Ca manopera iese cam 9.2k ron..pt un contor, 920m tub PVC D12, 1010m tub PVC D16, 45m tub PVC D42, 33 doze ramificatie marimea 29, 980m conducta cupru D1.5, 1160m conducta cupru D2.5, 55m conducta cupru D10, 18 intrerupatoare/comutatoare unipolare ingropate, 2 intrerupatoare cap scara, 39 prize ingropate, 4 prize TV, 87m cablu coaxial, 28+3 corpuri de iluminat., executare santuri 30cmp - 120m, forarea gaurilor in zidarie / beton- 65 buc,


Cu tot cu materiale se dubleaza pretul...in care intra si corpuri de iluminat la 30 ron, prize/intrerupatoare la 7 ron fara tva...Astea oricum n-o sa le prind in oferte..ca o sa mi le iau/montez eu...

O sa-i intreb pe cei cu oferta pe aparat montat...daca intra si acoperirea cu ipsos/ ciment a santurilor..plus incercarile pe fiecare aparat..plus contor echipat...Ceea ce ma mira pe mine..e ca..oriunde intreb..imi dau preturi total diferite..si cand zic diferite..zic dublu...

#281
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Sigur,i-am dat de gol.Posted Image

Astia au preturi,9,2k roni,pe ce vor ei sa faca,hmmm,numai citind lista cu materiale imi dau seama despre cum au de gand sa-ti faca instalatia,simplista.Doar doua cap scara?Cel putin in dormitorul matrimonial ar trebui prevazut de ambele parti ale patului 2 cap scara care sa-ti permita sa opresti lumina centrala,se intelege ca ala de la usa va fi cruce,doua intrerupatoare pt aplicele locale,poate vrei sa citesti in pat.Vad multe lipsuri,poate ii convingi sa-ti traga si tubulatura pt alarma,interfon.In plus ti-ar trebui doua tablouri electrice,unu pe fiecare  etaj,interesant ar fi cum si cu ce au de gand sa ti le echipeze.

La materiale evita pocnitori la 7 lei fara tva,studiaza mai bine problema acolo unde ai tv,internet,sa pui modulare,de aceea trebuie montate dozele pt marca respectiva.

Preturile sunt diferitedin mai multe motive,cum ar fi ,
-abordarea in mod diferit a executiei de aici rezultand calitate ,fiabilitate.exploatare in siguranta,diferita de la caz la caz.Asta este valabil cand executia este facuta de firme de specialitate,competente.
-ofertarea de catre electrozugravi-preturi  mici ,lasa ca merge si asa,normativele nu exista pt ei.

#282
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu zic ca nu ai avea dreptate..dar pt ca firmele astea vin prin recomandari...ma gandesc ca au fost multumiti oamenii..Cat priveste enumerea aia..e din proiectul gandit de arhitect cu "echipa" lui..Rezultatul final sigur va fi diferit..Nici n-am inceput casa..(sunt la elevatie)....si din P+1E a devenit S+P+1E..deci si partea de electro..va fi imbunatatita..atat cat imi voi permite...Pana ajung s-o pun in practica..ma luminez exact ce e de facut...De visat..visez la multe..oi videa daca mi le mai si permit la momentul x....(pe langa partea stricta de prize si becuri/intrerupatoare mai visez porti automate / sistem de supraveghere video / senzori de miscare / senzori de geamuri / usi deschise care sa-mi opreasca centrala termica, mai tot ce tine de control wireless pe partea termica)..Probabil e nevoie de un credit pt astea..dar o sa incerc sa le pun un practica..

Cap scara..intentionez sa pun in dormitoare..holuri..casa scarii..demisol..

Edited by manghels, 25 November 2015 - 15:24.


#283
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 manghels, on 25 noiembrie 2015 - 15:23, said:

..Pana ajung s-o pun in practica..ma luminez exact ce e de facut...De visat..visez la multe..oi videa daca mi le mai si permit la momentul x....(pe langa partea stricta de prize si becuri/intrerupatoare mai visez porti automate / sistem de supraveghere video / senzori de miscare / senzori de geamuri / usi deschise care sa-mi opreasca centrala termica, mai tot ce tine de control wireless pe partea termica)..Probabil e nevoie de un credit pt astea..dar o sa incerc sa le pun un practica..
Cap scara..intentionez sa pun in dormitoare..holuri..casa scarii..demisol..
Cu vointa si chef de munca se pot rezolva,iar una dintre solutii pt a iesi mult mai ieftin ar fi sa ai asistenta si indrumare pas cu pas de la cineva de specialitate,preferabil cineva din zona ta.Acest lucru se practica aici,unde din diverse motive ,oamenii nu au bani suficienti pt o executie cu o firma de specialitate`,au timp liber si ajutoare,etc,platesc un proiectant,inginer,electrician,care indruma la fata loculuii sau online,asa reusind sa-si faca instalatii electrice singuri si cu certitudinea  unei executii corecte.

Edited by anaki, 25 November 2015 - 15:40.


#284
maximusargento

maximusargento

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.04.2012
Salut baieti ,

   Ma intereseaza un mester bun si o oferta ok pentru instalatia electrica a casei din subiectul atasat.La momentul respectiv doresc montarea paratraznetului si a cablurilor tv + net

Multumesc pentru o oferta detaliata

http://forum.softped...2016-bucuresti/

#285
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Oferta detaliata numai in baza unui proiect,altceva inseamna manelism.

#286
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007
Buna ziua,
vreau sa refac instalatia electrica la un apartament 3 camere. Este un bloc vechi cu toti peretii din placi beton. Instalatia existenta este ingropata ( nu in tevi). Deci vreau santuri in sapa si pereti prin care sa se traga cablurile prize . Acestea obligatoriu prin tevi/copex. Cablurile de lumina o sa fie cyy-f de 3X1,5 . Trase direct prin tencuiala . Nu vreau santuri adanci in tavan. Ca idee o sa fie 2 circuite separate lumini . Circuit AC, masina spalat , cuptor , plita . Restul prizelor in cate circuite este necesar. Doresc destul de multe prize . Un comutator CS . +internet si tv

Care este un pret estimativ corect?

Multumesc

Attached Files


Edited by dadyman, 09 February 2016 - 13:08.


#287
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu ti-as propune sa sapi in beton pt ca distrugi structura de rezistenta a blocului mai ales ca blocul e vechi. Mai bine aplica tuburile pe perete de beton, dupa care incarci cu glet.

#288
dadyman

dadyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2007

 GeorgeTrisina, on 09 februarie 2016 - 14:08, said:

Nu ti-as propune sa sapi in beton pt ca distrugi structura de rezistenta a blocului mai ales ca blocul e vechi. Mai bine aplica tuburile pe perete de beton, dupa care incarci cu glet.

Pai si la doze ce fac? ca nu vad o solutie sa incarc 5-6 cm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate