Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#235
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare,

Multumesc pentru sfaturi. Sa recapitulez, sper ca am inteles corect:

1. Siguranta trifazica din casa e de tip C din cate stiu, Dar mai verific odata.

2. Pun sigurante de 16A pe prize. Cele de 20 nu stiu daca le pot da inapoi, pentru ca sunt cumparate demult, numai daca gasesc pe cineva sa mi le ia la jumatate de pret...

3. Folosesc diferentialele de 25A ca sigurante generale pe faze. Mai are sens sa cumpar diferentiale pentru circuitele speciale (masina de spalat, boiler, pompa, centrala)? Ce anume sa pun?

4. Las asa.

5. Tabloul a fost facut initial pentru curent monofazat pentru ca cel care mi-a facut nu stia ca voi pune trifazat. Cred ca nici eu nu stiam la momentul acela. Asa ca acum trebuie sa ma descurc cu el asa cum e. O sa incerc sa pun deocamdata consumatorii mari pe o fazaz separata, si celelalte doua faze le folosesc pentru parter si etaj.

#236
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 M_ierdnA, on 11 august 2014 - 10:56, said:

Salutare,

Multumesc pentru sfaturi. Sa recapitulez, sper ca am inteles corect:

1. Siguranta trifazica din casa e de tip C din cate stiu, Dar mai verific odata.

2. Pun sigurante de 16A pe prize. Cele de 20 nu stiu daca le pot da inapoi, pentru ca sunt cumparate demult, numai daca gasesc pe cineva sa mi le ia la jumatate de pret...

3. Folosesc diferentialele de 25A ca sigurante generale pe faze. Mai are sens sa cumpar diferentiale pentru circuitele speciale (masina de spalat, boiler, pompa, centrala)? Ce anume sa pun?

4. Las asa.

5. Tabloul a fost facut initial pentru curent monofazat pentru ca cel care mi-a facut nu stia ca voi pune trifazat. Cred ca nici eu nu stiam la momentul acela. Asa ca acum trebuie sa ma descurc cu el asa cum e. O sa incerc sa pun deocamdata consumatorii mari pe o fazaz separata, si celelalte doua faze le folosesc pentru parter si etaj.
@Disj diferentiale de 16A cu 10mA,si nu numai pt acele circuite,dar si pt camera copiilor.
@Un tablou complex,adecvat care sa permita exploatarea in siguranta a instalatiei electrice,fara sa dea posibilitatea aparitiei unor accidente care sa puna vieti sau bunuri in pericol,trebuie sa contina protectii la sub ,supratensiuni,descarcatoare generale si locale,disj dif de mare sensibilitate,etc,etc,lucru destul de rar intalnit datorita costurilor.

#237
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
http://www.sidanno.r...ulation.php   uitati un calculator de preturi de manopera...nu stiu cat de exact este dar macar ne facem o parere

#238
radikalium

radikalium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.06.2009
Mai activeaza cineva pe acest thread ? Am achizitionat de curand un apartament de 3 camere, semidecomandat, pereti de beton si as avea nevoie de estimari pt verificarea instalatiei existente (si folosirea a ceea ce se poate folosi) + adaugare curenti slabi (TV + internet, fara telefonie) + cateva circuite suplimentare pt masina spalat, cuptor electric. Apartamentul este in Timisoara si doresc ca tot ce se adauga sa fie ingropat. Daca e nevoie pot pune si o poza cu schema apartamentului si bineinteles sunt disponibil pt estimare la fata locului. Eventual astept oferte pe PM. Multumesc.

#239
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Pt a putea fi ajutat trebuie sa scrii ce anume vrei in fiecare incapere,cateva poze cu instalatia si tabloul existent,schema apartamentului.
Ideal si practic ar fi ca sa chemi un electrician de la tine din localitate,sa-ti spuna cum doreste sa execute instalatia si sa-ti dea o estimare.

#240
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

In urma cu 2 saptamani am achizitionat un apartament cu 2 camere si acum urmeaza sa inlocuiesc instalatia electrica. Nu ma pricep deloc si nici nu prea stiu ce vreau, am facut o mica lista dar vreau daca se poate sa stiu ce sa ii cer electricianului, circuit separat pentru ce anume?  Vreau in pricipiu sa inlocuiesc tabloul vechi si toate firele de Al cu unele din Cu.  Lista mea arta cam asa:

Sufragerie:
• Minim 3 prize duble: obligatoriu in zona televizorului una
• Intrerupator dublu, pentru a comanda separat becurile
• Daca vrei o aplica, trage circuit si pentru ea
• Priza aparat aer conditionat (daca este cazul)
• Priza TV

Dormitor:
• Minim 2 prize duble: obligatoriu in zona televizorului una
• Intrerupator dublu, pentru a comanda separat becurile
• Eventual un intrerupator langa pat pentru stingerea luminii
• Priza aparat aer conditionat (daca este cazul)
• Priza TV

Bucatarie:
• Set (modul) de patru prize dedicate zonei de lucru (blat bucatarie)
• Chiar daca e mai facil sa trageti circuitul prin mobila sau aplicat, mai bine ingropat in zid
• Priza dedicata frigider
• Daca vrei hota, plita si cuptor electrice, mai adauga 3 prize (ai mare girja cum pozitionezi prizele pentru a se potrivi pozitiei aparatelor)
• Priza alimentare TV (daca este cazul)
• Priza TV (daca este cazul)

Baie:
• Foloseste cablu cu silicon pentru izolarea circuitelor
• Nu recomand prize in baie

Debara:
• Eventual o priza, daca ai de gand sa bagi un echipament (ex masina de spalat)
• Bec daca nu ai

Camara:
• Eventual o priza, daca ai de gand sa bagi un echipament (ex frigider)
• Bec daca nu ai

#241
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Pentru o casa  cu 2 nivele si 8 locatii cat ar fi manopera pentru cablat cu cablu coaxial catv+2 locatii utp?locatie=camera.

#242
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
@anaki sau cineva in domeniu am o intrebare, poate fi stupida, dar intreb. Deocamdata sunt la stadiul de documentare.
Urmeaza constructia unei case in oras, la o distanta, in linie dreapta, de 100-150 m fata de un bloc cu 10 nivele, la 50-70m fata de unul cu 4 nivele, e nevoie de paratrasnet?
Nicio casa din vecini nu are paratrasnet, ba mai mult decat atat mai sunt case care inca mai au antena pe casa, din aceea de aluminiu veche, dar fara niciun paratrasnet.
Multumesc.

#243
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 KONDASAS, on 15 mai 2015 - 17:08, said:

@anaki sau cineva in domeniu am o intrebare, poate fi stupida, dar intreb. Deocamdata sunt la stadiul de documentare.
Urmeaza constructia unei case in oras, la o distanta, in linie dreapta, de 100-150 m fata de un bloc cu 10 nivele, la 50-70m fata de unul cu 4 nivele, e nevoie de paratrasnet?
Nicio casa din vecini nu are paratrasnet, ba mai mult decat atat mai sunt case care inca mai au antena pe casa, din aceea de aluminiu veche, dar fara niciun paratrasnet.
Multumesc.
Din punct de vedere legal nu poti fi obligat sa faci,dar nici o firma de asigurari nu te va asigura impotriva pagubelor produse de descarcarile electrice,pe de alta parte exista un factor de risc masurabil tinand cont de harta keraunica a zonei,etc,etc,si nu in ultimul rand dorinta ta de a proteja locuinta cu o investitie neglijabila in raport cu valoatea casei,
Iti vei face o idee despre fenomen si costuri aici  http://forum.softped...0#entry17180886

#244
horiabg

horiabg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2006
Salutare,

de curand am cumparat un apt de 3 camere in Bucuresti si doresc schimbarea instalatiei vechi electrice care este pe aluminiu ingropat in pereti, plus adaugarea de noi circuite pt : masina de spalat rufe, masina de spalat vase,  cumptor electric, hota , cuptor microunde si 2 AC. Trebuie schimbat si panoul electric si situatia permite sa schimb si coloana care vine de pe palier in contoar (contoarul se afla in casa). Iar electricianul zice ca afara sa pune o siguranta de 32 , parca si ca asa am ajunge la un total de putere totala instalata de vreo 7kW (discutia plecand de la faptul ca eu am zis ca n-am curaj sa-mi iau cuptor electric ca nu stiu daca duce coloana care vine in casa si siguranta generala de afara, de dinainte de contoar)
In principiu se pot trage prin sapa in toata casa firele..
Am primit o estimare de manopera de 3200 lei.
Fara schimbat cablajul pt corpurile de iluminat si fara montat prizele/intrerupatoarele.
Mi se pare putin exagerat

Ce parere aveti despre taiat santuri in ziduri ? Subrezesc rezistenta lor ? Blocul nu este pe grinzi ci in mare toate zidurile sunt de beton gros , probabil ziduri de rezistenta.

Multumesc pentru ajutor.

#245
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
"Fara schimbat cablajul pt corpurile de iluminat si fara montat prizele/intrerupatoarele."

Pai si atunci ce face respectivul?
Nu inteleg, el incepe si apoi trebuie sa cauti altul sa termine?!

Pentru ce include in 3200 mi se pare mult.

#246
horiabg

horiabg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2006
Pai el zice ca schimba coloana de afara din firida pana in panoul din casa, panoul, face slit prin perete de la panou pana jos la podea sa coboare cu toate firele... si de acolo pleaca prin sapa in toata casa catre toate prizele existente plus noile circuite de care ziceam in mesajul initial (masina spalat rufe, masine spalat vase, cuptor electric, hota, 2 AC). Am convenit sa nu schimbat cablajul la lustre ca nu vreau sa tai slituri prin tavan.
Mi-a zis ca pentru montat prizele si intrerupatoarele discutam dupa... presupun ca mai vrea si acolo 2-3lei/buc.

Pot primi aici o recomandare pentru un electrician serios/meserias si cu preturi ok ?

Multumesc

#247
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

coloana care vine de pe palier in contoar (contoarul se afla in casa)


Contorul nu e sigilat  ? Din catre stiu eu , pana la iesirea din contor , instalatia nu va apartine , asa ca nu poate oricine efectua modificari la coloana .

#248
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
Buna ziua, imi puteti recomanda va rog o firma serioasa care se ocupa cu inlocuirea sistemului de instalatie electrica pentru un apartament? Aveti idee de asemenea in ce cost se duce o asemenea operatiune?

#249
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
daca ne-ai spune si unde e apartamentul asta ... Ca daca stai in Dorohoi degeaba iti recomand eu o firma serioasa din Craiova .

#250
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
As face un pariu ca stiu unde e !

#251
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cunosc unii buni si ieftini  .pe  Oak drive  , langa cazino ,  in Nevada ,   chiar cum intri in Las Vegas pe dreapta .

#252
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
bucuresti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate