Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#217
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Multumesc de sfaturi,sigur o sa merg doar pe produse de calitate. Trebuie sa gasesc doar mesterul potrivit pentru santuri! O sa pun o schita cu apartamentul si o sa desenez pozitiile prizelor asa cum le-am gandit.

#218
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Puteti sa-mi recomandati un magazin on-line cu produse electrice ? Ma intereseaza sigurante automate,cabluri, aparataj modular?

#219
electric3000

electric3000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2014
buna ziua,

imi poate spune cineva cat ar costa montarea a doua paratraznete pentru o casa 10 m inaltime si cat costa montarea unei prize de pamant?

#220
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@Nimeni nu-ti poate da un pret,fara a avea toate datele casei ,amplasament,studiul geo,factoride risc,etc.
@Acele doua tije de paratrasnet clasice nu sunt elemente de decor care sa fie montate oricum,trebuie o analiza pt a se da o solutie,asta daca nu vrei sa te pacalesti singur ca esti protejat.
@Te poti documenta aici http://forum.softped..._st__324  sau pe siteul obo.

Edited by anaki, 02 July 2014 - 16:51.


#221
ddu

ddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Salutare. M-ar interesa un pret aprox pe manopera pt realizarea unei Instalatii electrice pt o casa P+1  ,3 camere sus si 2 jos, in constanta.

#222
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Ca sa obtineti un pret ar trebui sa spuneti din ce se compune instalatia dvs. Aveti proiect cu ceea ce doriti sa faceti? Asa cum s-a mai scris la calcularea unui pret intra o multime de factori: existenta proiectului, din ce este facuta casa, este tencuita, nu este tencuita, este aplicata sau ingropata, aveti tavane de rigips, aveti pereti de rigips, etc, etc, etc.

#223
ddu

ddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcurentarul, on 06 iulie 2014 - 07:42, said:

Ca sa obtineti un pret ar trebui sa spuneti din ce se compune instalatia dvs. Aveti proiect cu ceea ce doriti sa faceti? Asa cum s-a mai scris la calcularea unui pret intra o multime de factori: existenta proiectului, din ce este facuta casa, este tencuita, nu este tencuita, este aplicata sau ingropata, aveti tavane de rigips, aveti pereti de rigips, etc, etc, etc.

Nu am nimic in casa.... Cărămidă goală ... Porotherm ...Netencuit... Tavanele nu sunt montate....placa de 20 între etaje.... Cablajele se vor aplica pe cărămidă si apoi tencuiesc peste.... Casa are 100 de m2 pe 2 nivele

Edited by ddu, 06 July 2014 - 11:19.


#224
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postddu, on 06 iulie 2014 - 11:18, said:

Nu am nimic in casa.... Cărămidă goală ... Porotherm ...Netencuit... Tavanele nu sunt montate....placa de 20 între etaje.... Cablajele se vor aplica pe cărămidă si apoi tencuiesc peste.... Casa are 100 de m2 pe 2 nivele
Ai putea sa-l consulti la fata locului pe acest domn http://forum.softped...-georgetrisina/ pt a obtine un pret real si o executie buna bazata pe un  proiect.

#225
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Salutare,

Am un apartament 2 camere. Vreau schimbarea instalatiei vechi, aduagarea de noi prize si instalatii cabluri utp in fiecare camera + in debara unde o sa fie un mic server, router, modem etc.

#226
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
am o cerinta mai atipica :

Renovez bucataria la un apartament nelocuit de vreo 20 de ani si as dori sa schimb instalatia electrica DOAR in aceasta camera cu una de cupru, panoul electric este aproape de bucatarie (despartit de un hol de 1m x 1,2m) si as dori sa trag cateva prize (3-4) probabil duble 1-2 intrerupatoare si inlocuit cablurile existente.
Bucataria are 3,4 x 3.8m
cam la ce pret sa ma astept ? (manopera separat si materiale).

Poate cunoasteti si un electrician in galati

#227
jack_daniels6996

jack_daniels6996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 23.06.2005
Renovez un apartament de 3 camere + bucatarie + bae in zona Dristor. Apartamentul este gol.
Vreau sa schimb instalatia electrica actuala care este din aluminiu (pamblica intenc)
cu instalatie din sarma de Cu cu sectiunea de 1.5 si 2,5 si conectica TV si UTP pe Copex + PVC.
Sarma de Cu am cumparat-o, am cumparat si sigurante automate Legrand, tablou electric,
ceva intrerupatoare si prize. Blocul este din caramida cu exceptia unui singur perete
de la bucatarie care este din beton. Ma intereseaza un pret estimativ pentru manopera
(o recomandare de la un user de incredere de meseriasi seriosi ar fi foarte de mare ajutor).

#228
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Pune si tu un desen cu ap, o lista cu ce consumatori vei avea,,pt ca cei interesati sa-ti calculeze de cate circuite ai nevoie,trasee,etcsi in functie de asta sa-ti faca o oferta.

#229
Dollby

Dollby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.09.2006
Ce cablu am nevoie pentru un consum de maxin 4500w/h si ce prize+siguranta rezistente la acest consum? (cineva mi-a zis ca este suficient cablu de tip  PVS 3 X 2.5mm) este corect? Va rog sa ma ajutati trebuie sa cumpar azi si maine materialele necesare.

multumesc anticipat

#230
jack_daniels6996

jack_daniels6996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 23.06.2005

View Postjack_daniels6996, on 24 iulie 2014 - 09:29, said:

Renovez un apartament de 3 camere + bucatarie + bae in zona Dristor. Apartamentul este gol.
Vreau sa schimb instalatia electrica actuala care este din aluminiu (pamblica intenc)
cu instalatie din sarma de Cu cu sectiunea de 1.5 si 2,5 si conectica TV si UTP pe Copex + PVC.
Sarma de Cu am cumparat-o, am cumparat si sigurante automate Legrand, tablou electric,
ceva intrerupatoare si prize. Blocul este din caramida cu exceptia unui singur perete
de la bucatarie care este din beton. Ma intereseaza un pret estimativ pentru manopera
(o recomandare de la un user de incredere de meseriasi seriosi ar fi foarte de mare ajutor).

View Postanaki, on 24 iulie 2014 - 11:46, said:

Pune si tu un desen cu ap, o lista cu ce consumatori vei avea,,pt ca cei interesati sa-ti calculeze de cate circuite ai nevoie,trasee,etcsi in functie de asta sa-ti faca o oferta.

OK anaki pun schita apartamentului in attach.Attached File  Dr.Murgului-plan casa-1.doc   6.01MB   43 downloads

Edited by jack_daniels6996, 29 July 2014 - 06:29.


#231
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Scrie si ce consumatori mai deosebiti ca si consum ai ,si unde sunt amplasati.

Edited by anaki, 30 July 2014 - 11:29.


#232
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Am o casa construita de curand si instalatia electrica mi-a facut-o un cunoscut. Eu am mers mult pe incredere dar acum constat ca anumite lucruri nu sunt in regula. Am curent trifazic cu siguranta de 32A la poarta. Siguranta generala din casa e cuadrupolara tot de 32 A.  Sigurante generale pe nivele (parter, etaj, mansarda), monofazice de 32A. Coloanele care pleaca la etaj/mansarda sunt de Cu 6 mmp. Circuitele de prize- Cu 2,5mmp cu sigurante de 20A si lumini Cu 1,5 mmp cu sigurante de 10A. Cateva circuite speciale (masina de spalat, pompa apa din put, prize bucatarie) Cu 2,5mmp cu sigurante diferentiale 25A cu 30mA.

Acum ce nu imi place mie, si va rog sa imi spuneti daca am sau nu dreptate si ce pot face ca sa remediez situatia in cel mai economic mod cu putiinta

1. Sigurantele generale din casa (cuadrupolara si cele bipolare de pe etaje) sunt la fel de mari ca si cea de la poarta si daca e vreo problema probabil ca trebuie sa ma duc sa ridic si siguranta de la poarta. Daca le schimb si pun mai mici nu stiu ce fac cu sigurantele de 32 care luate la un loc probabil ca au costat vreo 200 lei

2. Sigurantele de pe circuitele de prize sunt supradimensionate comparativ cu sectiunea cablului si ar trebui sigurante de 16, dar ce fac cu cele de 20? sa le folosec ca sigurante generale pe etaje?

3. Diferentialele sunt si ele mult prea mari, atat din punctul de vedere al consumatorului cat si al sectiuni cablului. As putea sa le folosesc ca sigurante generale pe etaje, dar atunci va trebui sa cumpar alte diferentiale pentru circuitele enumerate mai sus. Sau le pot folosi inseriate cu sigurante mai mici care sa aiba rolul de a intrerupe la suprasarcina, iar diferentialele sa isi faca treaba lor cand apare vreo scurgere accidentala de curent.

4. Circuitele de lumini ar fi singurele care sunt ok desi daca pun becuri economice sunt si ele supradimensionate.

5. Instalatia si legaturile din tablou sunt facute pe o singura faza in momentul de fata. Cum recomandati sa impart fazele? Eu ma gandeam sa pun fiecare etaj pe cate o faza si cum mansarda nu va fi gata intr-un viitor prea apropiat, sa pun pe faza asta masina de spalat, boiler-ul si hidroforul.

Multumesc pentru sfaturi.

#233
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Pentru inceput mergeti cu trifazic la fiecare nivel. Este mai usor de impartit puterile pe fiecare faza.  Apoi, daca la BMPT aveti 32A, normal ar fi ca la fiecare tablou secundar sa aveti o valoare sub cea de la poarta, adica 25A trifazate binenteles. Partea aiurea e ca dvs le aveti deja cumparate pe cele monofazate asa ca daca doriti doar o permutare a lor postati o schita cu ce aveti dvs si apoi putem sa ne dam cu parerea.

#234
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostM_ierdnA, on 08 august 2014 - 11:43, said:

Am o casa construita de curand si instalatia electrica mi-a facut-o un cunoscut. Eu am mers mult pe incredere dar acum constat ca anumite lucruri nu sunt in regula. Am curent trifazic cu siguranta de 32A la poarta. Siguranta generala din casa e cuadrupolara tot de 32 A.  Sigurante generale pe nivele (parter, etaj, mansarda), monofazice de 32A. Coloanele care pleaca la etaj/mansarda sunt de Cu 6 mmp. Circuitele de prize- Cu 2,5mmp cu sigurante de 20A si lumini Cu 1,5 mmp cu sigurante de 10A. Cateva circuite speciale (masina de spalat, pompa apa din put, prize bucatarie) Cu 2,5mmp cu sigurante diferentiale 25A cu 30mA.

Acum ce nu imi place mie, si va rog sa imi spuneti daca am sau nu dreptate si ce pot face ca sa remediez situatia in cel mai economic mod cu putiinta

1. Sigurantele generale din casa (cuadrupolara si cele bipolare de pe etaje) sunt la fel de mari ca si cea de la poarta si daca e vreo problema probabil ca trebuie sa ma duc sa ridic si siguranta de la poarta.
Lasa tot una de 32A,nu-ti taia singur din puterea absorbita,vezi sa fie de tip C aia din tabloul din casa

2. Sigurantele de pe circuitele de prize sunt supradimensionate comparativ cu sectiunea cablului si ar trebui sigurante de 16, dar ce fac cu cele de 20? sa le folosec ca sigurante generale pe etaje?
Pune disjunctoare de 16A,poate reusesti sa le schimbi pe cele de 20A

3. Diferentialele sunt si ele mult prea mari, atat din punctul de vedere al consumatorului cat si al sectiuni cablului. As putea sa le folosesc ca sigurante generale pe etaje,Daca ai de gand sa le lasi alimentate asa etajele ,foloseste-le .
dar atunci va trebui sa cumpar alte diferentiale pentru circuitele enumerate mai sus. Sau le pot folosi inseriate cu sigurante mai mici care sa aiba rolul de a intrerupe la suprasarcina, iar diferentialele sa isi faca treaba lor cand apare vreo scurgere accidentala de curent.

4. Circuitele de lumini ar fi singurele care sunt ok desi daca pun becuri economice sunt si ele supradimensionate.

5. Instalatia si legaturile din tablou sunt facute pe o singura faza in momentul de fata. Cum recomandati sa impart fazele? Eu ma gandeam sa pun fiecare etaj pe cate o faza si cum mansarda nu va fi gata intr-un viitor prea apropiat, sa pun pe faza asta masina de spalat, boiler-ul si hidroforul.
Normal ar fi trebuit sa-ti traga trifazat pe fiecare nivel,dar in general marii consumatori sunt pe parter,cei din bucatarie camera tehnica,etc.

Multumesc pentru sfaturi.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate