Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
In primul rand acest subiect vine in intampinarea celor care doresc sa stie un mod corect de calcul al manoperei bazat pe indicatori norme de deviz E-instalatiielectrice noi,RpE-reparatii instalatii electrice,si acolo unde este cazul de AUT-automatizari.
Acest lucru se poate face numai daca exista un proiect realist,cu antemasuratori,nu asa cum sunt majoritatea proiectelor cel putin aici pe forum,facute numai pt a complecta dosarul pt obtinerea AC.
De aici provin si discutiile gen:am o casa cu trei camere ct costa instalatie electrica?sau ,nu ati mai facut o casa asa de mare?  :cursing:  Ce nu se intelege este ca modul de calcul in acest domeniu nu are legatura decisiva cu marimea,ca si exemplu,instalatia electrica unui laborator de 80mp,poate fi mai scumpa decat a unei case de 200mp.
Postez si un model cu cateva manopere prevazute in reglementarile oficiale:
Am postat asa pt ca nu incarca excelul.

Attached Files


Edited by anaki, 19 April 2011 - 10:47.


#2
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
As vrea sa stiu estimativ, cam care mai sunt preturile stabilite de electricienii, pentru manopera in cazul unei instalatii electrice interioare, electricieni care vor sa mai faca cate un ciubuc in timpul liber.
Se stabileste un pret la lucrare sau la aparat motat, la metri de copex intinsi prin casa...panou de sigurante si alte detalii care imi scapa.?!!

Va multumesc!

#3
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
si eu sunt in acelasi stadiu, vreau sa schimb instalatia electrica la un apartament de 3 camere, aseara a venit un electrician sa constate si sa faca un necesar si manopera este 3500 ron, la asta se adauga materialele 1200-1500 ron . Am ramas mut cand mi-a spus pretul pentru manopera, drept urmare acum caut pe altcineva .  
recunos ca este mult de munca, ca nu va exista nicun fir intins prin camera (TV si internet ingropat) priza pentru aproape orice aparat din casa, insa suma este prea mare pt bugetul meu.
Oare gresesc eu sau chiar acestea sunt preturile pt manopera ?

#4
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011

 elby_82, on 2nd May 2011, 15:06, said:

si eu sunt in acelasi stadiu, vreau sa schimb instalatia electrica la un apartament de 3 camere, aseara a venit un electrician sa constate si sa faca un necesar si manopera este 3500 ron, la asta se adauga materialele 1200-1500 ron . Am ramas mut cand mi-a spus pretul pentru manopera, drept urmare acum caut pe altcineva .  
recunos ca este mult de munca, ca nu va exista nicun fir intins prin camera (TV si internet ingropat) priza pentru aproape orice aparat din casa, insa suma este prea mare pt bugetul meu.
Oare gresesc eu sau chiar acestea sunt preturile pt manopera ?
eu am dat 25000 pentru instalatia electrica a unei case de 156mp(4 dormitoare,living,2 bai,bucatarie camera tehnica plus impamantare)
cred ca e mult cat ti s-a cerut

#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 carmenuzta84, on 2nd May 2011, 18:54, said:

eu am dat 25000 pentru instalatia electrica a unei case de 156mp(4 dormitoare,living,2 bai,bucatarie camera tehnica plus impamantare)
cred ca e mult cat ti s-a cerut
25 de milioane?Ala nu este electrician,totusi ai putea sa scrii ce anume ti-a facut in interior?

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 anaki, on 2nd May 2011, 22:11, said:

25 de milioane?Ala nu este electrician,totusi ai putea sa scrii ce anume ti-a facut in interior?

  pai era 25000 nu 2500 sau...?

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_77, on 2nd May 2011, 21:48, said:

pai era 25000 nu 2500 sau...?
Daca 3500 era mult, crezi ca 25000 a platit si era convenabil?A vrut sa scrie 2500 ..ne lamureste Carmenutza.

Edited by anaki, 02 May 2011 - 21:58.


#8
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
EU am facut acum la un apartament cu 2 camere aproape tot : spart peretele de la tablou pana la camere, 3 santuri in bucatarie unde am tras 12 prize , un sant de la usa pana in living, vreo 8 metri  unde am 2 modulare de 7 + alte 4 prize pe 2 pereti diferiti si intrerupator, holul gaurit pentru 2 aplice, la dormitor doar spart pentru a baga niste modulare mai mari .
In rest a tras cablu prin teava in toata casa. Toata operatiunea a durat 2 zile, 1 zi au spart 3 persoane si a doua zi au venit alte doua persoane la montat doze, marit gaurile, turnat ipsos, tras tevi + cabluri .
Pretul a fost unul infim , modic , deoarece electricianul este un bun prieten de familie dar ne-a luat cam 6 mil . Am mai cinstit eu si baietii .   M-au costat tevile de pvc + dozele modulare gewiss + doze 10x10 cu capac  +  cablurile  fy 2,5 aprox. 350 ron si 50 ron un disc diamantat  . Mai dau acum cam 800 ron pe toate prizele si intrerupatoarele gewiss modulare si cam atat cu electrica. Mai vine la sfarsit sa mi le monteze si sa imi monteze si lustre & stuff .

Am mai auzit preturi de 3500 ron pe un apartament . Intradevar daca vrei spoturi prin scafe, intrerupatoare cap scara si alte nebunii poti sa te astepti la 1 saptamana de lucru - spart incontinuu si la un pret pe masura.

Dar sa iei 3500 ron manopera pentru o saptamana de lucru doar sa schimbi o instalatie normala mi se pare cam mult . Calculat la o zi de munca pretul este prea mare . Nu stiu cati castiga 130 euro/zi .

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 tak30ver, on 3rd May 2011, 11:08, said:

Dar sa iei 3500 ron manopera pentru o saptamana de lucru doar sa schimbi o instalatie normala mi se pare cam mult . Calculat la o zi de munca pretul este prea mare . Nu stiu cati castiga 130 euro/zi .
Modul in care pui problema este gresit,vezi in primul mesaj un exemplu de cum se calculeaza,dar daca ar fi totusi sa facem o comparatie ce zici de 50E reparatia unui PC,in 10 minute?
Instalatiile electrice nu se rezuma la spart pereti,inlocuit,,fire" ,si pus tablou.
Pretul apropiat de realitate ptapartamentul tau era de ~1500 roni.
Bravo tie ca ai avut pe cineva apropiat n domeniu si niste necalificati! :)

#10
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Anaki, care crezi ca ar fi pretul corect pentru o instalatie electrica care sa cuprinda:
- 6-8 becuri
- vreo 8 prize
Mentionez ca stau la casa si as vrea ca prizele si becurile sa fie separate, eventual fiecare priza si bec sa aiba siguranta sa, precum si impamantare la toate + descarcator pentru supratensiuni atmosferice la ''tabloul'' de la strada.
Multumesc. :)

Edited by copil_Cuminte19, 03 May 2011 - 12:03.


#11
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011

 anaki, on 2nd May 2011, 21:53, said:

Daca 3500 era mult, crezi ca 25000 a platit si era convenabil?A vrut sa scrie 2500 ..ne lamureste Carmenutza.


scuze 2500 nu 25000..
mentionez ca e electricianul e autorizat
va spun in mare ce imi face in casa pentru ca nu m-am ocupat eu ci sotul si nu as vrea sa zic prostii:
-gauri prin pereti pentru trasee
-prize+intrerupatoare in toate camerele(pentru ca vreau sa fac incalzire in pardoseala mi-a tras fire separate de la tablou pentru instalatiile de incalzire si priza separata pentru boiler in camera tehnica)
-impamantare
-prize de cablu si net in fiecare camera
-mi-a tras cablu in curte pentru priza de la hidrofor

Mentionez ca nu vreau spoturi,sau alte nebunii de genul,singura chestie mai deosebita pe care am vrut-o este la scari,un sistem pe senzori care sa aprinda lumina pe scarile interioare cand vreau sa urc sau sa cobor scarile.Sper sa nu fi uitat nimic dar daca aveti intrebari va raspund

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 elby_82, on 2nd May 2011, 15:06, said:

si eu sunt in acelasi stadiu, vreau sa schimb instalatia electrica la un apartament de 3 camere, aseara a venit un electrician sa constate si sa faca un necesar si manopera este 3500 ron, la asta se adauga materialele 1200-1500 ron . Am ramas mut cand mi-a spus pretul pentru manopera, drept urmare acum caut pe altcineva .  
recunos ca este mult de munca, ca nu va exista nicun fir intins prin camera (TV si internet ingropat) priza pentru aproape orice aparat din casa, insa suma este prea mare pt bugetul meu.
Oare gresesc eu sau chiar acestea sunt preturile pt manopera ?
Asa se intampla cand nu exista un proiect,dar scrie aici daca se poate amanuntit, ce anume vrei sa faci si o sa vedem care ar fi pretul adecvat.
Daca nu cumva i-ai cerut sa-ti faca ceva sofisticat,alarme,detectii combinate,gaze,fum,sistem home cinema,etc ,PRETUL ESTE FOARTE MARE.


 carmenuzta84, on 3rd May 2011, 12:07, said:

scuze 2500 nu 25000..
mentionez ca e electricianul e autorizat
va spun in mare ce imi face in casa pentru ca nu m-am ocupat eu ci sotul si nu as vrea sa zic prostii:
-gauri prin pereti pentru trasee
-prize+intrerupatoare in toate camerele(pentru ca vreau sa fac incalzire in pardoseala mi-a tras fire separate de la tablou pentru instalatiile de incalzire si priza separata pentru boiler in camera tehnica)
-impamantare
-prize de cablu si net in fiecare camera
-mi-a tras cablu in curte pentru priza de la hidrofor

Mentionez ca nu vreau spoturi,sau alte nebunii de genul,singura chestie mai deosebita pe care am vrut-o este la scari,un sistem pe senzori care sa aprinda lumina pe scarile interioare cand vreau sa urc sau sa cobor scarile.Sper sa nu fi uitat nimic dar daca aveti intrebari va raspund
AM! :)
1)Cum a facut priza de pamant?Poze sau,niste amanunte.
2)Ce conductoare a tras pt incalzirea in pardoseala?Instalatia de incalzire este electrica?
3)Ti-a dat un plan,ceva,in legatura cu traseele ,conductoarele,dimensionarea disjunctoarelor pe fiecare circuit,a prevazut diferentiale pe vreunul?
Cred ca sunt simple intrebarile,nu? :)
Pretul este  mic.

 copil_Cuminte19, on 3rd May 2011, 12:03, said:

Anaki, care crezi ca ar fi pretul corect pentru o instalatie electrica care sa cuprinda:
- 6-8 becuri
- vreo 8 prize
Mentionez ca stau la casa si as vrea ca prizele si becurile sa fie separate, eventual fiecare priza si bec sa aiba siguranta sa, precum si impamantare la toate + descarcator pentru supratensiuni atmosferice la ''tabloul'' de la strada.
Multumesc. :)
Mai bine iti chemi un electrician de la tine sa vada la fata locului,fiindca raspunsul meu de 1400 poate sa aiba o mare marja de eroare in functie de ...
Uite un exemplu de  cateva manopere

1 Montat tub PVC diam 13 mm ,ingropat in slituri taiate in zidarie ml1.50 ron
2 Montat tub PVC diam 16 mm ,ingropat in slituri taiate in zidarie ml 1.80 ron
3 Conductor FY 1.5 ml 0.80 ron
4 Conductor FY 2.5 ml 0.80 ron

Edited by anaki, 03 May 2011 - 12:39.


#13
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Multumesc pentru raspuns! Vroiam doar sa stiu informativ. Ar fi bine sa coste atat, eu ma astept la un maxim de 3000 RON, mai mult nu cred ca are cum sa coste. :)

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
felicitări lu' anaki pt topic.  :OK:

ăăă...și îl rugăm să accepte și alte opinii capabile. asta în eventualitatea în care vor exista și vor dori să fie cunoscute.

Edited by euribiontuL, 03 May 2011 - 17:07.


#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 euribiontuL, on 3rd May 2011, 17:00, said:

felicitări lu' anaki pt topic.  :OK:
ăăă...și îl rugăm să accepte și alte opinii capabile. asta în eventualitatea în care vor exista și vor dori să fie cunoscute.
Oricine a vrut sa posteze si din dorinta de a ajuta,a postat.
Pe cei care au scris numai ca sa provoace scandal cu afirmatii gen regia cutare e asa si pe dincolo,hotii,banditii,etc.,lucruri care nu ajuta pe nimeni,ii rog sa se abtina,iar acelora care au intrat pe forum numai din dorinta sa ia clienti,ii mai informez odata ca exista PM-ul.Stiu ca unii il si folosesc,unii useri mi-au spus ca au primit mesaje nesolicitate de genul :fa lucrarea cu mine ca-ti iau atat,iar contributia lor pe forum este zero ,sau tinde spre zero.Asta este realitatea.

#16
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011
1)Cum a facut priza de pamant?Poze sau,niste amanunte.
Stiu ca a batut niste tevi de cupru si este si un fir mai gros care ii leaga si care este legat si la tablou(stiu ca e simplista explicatia dar nu stiu sa-ti zic tehnic si nici n-am vazut cand a facut-o ca intrebam)

2)Ce conductoare a tras pt incalzirea in pardoseala?Instalatia de incalzire este electrica?
nu stiu sigur,dar am auzit ceva de genul 2.5 fy la prize si 1.5fy la becuri,iar toate traseele sunt legate separat la tablou.da,incalzirea va fi electrica prin pardoseala(momentan facem doar parterul ca nu am suficienta putere dar traseele sunt facute si la etaj)
3)Ti-a dat un plan,ceva,in legatura cu traseele ,conductoarele,dimensionarea disjunctoarelor pe fiecare circuit,a prevazut diferentiale pe vreunul?
Nu mi-a dat inca nimic pentru ca n-a terminat(sta dupa cei cu finisajele pentru ca conductorii vor fi ingropati).Oricum eu am facut poze ca sa stiu pe unde sunt traseele

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 carmenuzta84, on 3rd May 2011, 19:28, said:

Stiu ca a batut niste tevi de cupru si este si un fir mai gros care ii leaga si care este legat si la tablou(stiu ca e simplista explicatia dar nu stiu sa-ti zic tehnic si nici n-am vazut cand a facut-o ca intrebam)
A masurat-o?
nu stiu sigur,dar am auzit ceva de genul 2.5 fy la prize si 1.5fy la becuri,iar toate traseele sunt legate separat la tablou.da,incalzirea va fi electrica prin pardoseala(momentan facem doar parterul ca nu am suficienta putere dar traseele sunt facute si la etaj)
Vedeti ce inseamna un calcul?

Oricum eu am facut poze ca sa stiu pe unde sunt traseele
Traseele sunt usor de identificat,dar altele sunt mai importante,ca de exemplu schema tabloului.

Edited by anaki, 03 May 2011 - 22:00.


#18
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Salut!

Am mai intrebat printre cunostinte si mi-a fost recomandat altcineva care va face acelasi lucru cu 2000 ron . Mentionez ca vechea instalatie este pe teava,insa vor fi facute trasee noi in fiecare camera, include tv si internet (bucataria va avea 10 prize noi ; priza in una din bai; lumina in ambele balcoane; in dormitor prize pentru veioze si nu numai; priza pt aer cond. in fiecare camera- un total de aprox 40-50 prize + intrerupatoare). Nu am dorit spoturi, sau alte nebunii ci suficiente trasee pentru a nu mai vedea prin casa niciun fir/prelungitor.
Sper sa fie totul ok. Vineri incepe omul treaba.  Revin cu impresii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate