Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#6571
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmariusvldr, on 02 aprilie 2013 - 21:10, said:

Pe ea o sa merg , doar ca Mai citeam si in stanga dreapta.

Si un link cu produsul:
http://www.barlinek....,1043,info.html
Se mentioneaza si la sectiunea montaj flotant Despre el.

Sugerez sa montezi barli ...k lipit pe sol si iti mai sugerez sa controlezi umiditatea sol la 5 cm adancime inainte sa lipesti.
Daca esti curios cu arata in santier postez neste foto ...

#6572
varga

varga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.04.2009

View Postgelunechifor, on 02 aprilie 2013 - 05:36, said:

Ma refeream la mai putin nu la mai mult ! Poti sa mergi cu o inaltime mai mica la sistemul umed ? De exemplu cu 6,5-7 cm fara finisaj ?

da este posibil sa merg cu 7 cm, eu ma gandeam ca am lasat cam 15 cm de la placa pana baza usii de la intrare de exemplu
asta inseamna ca imi ajunge inaltimea pentru montarea unor isi de interior putin mai inalte si am trimis o cerere de oferta pe mailul de yahoo

Edited by varga, 02 April 2013 - 22:06.


#6573
fflorinu

fflorinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.07.2012

View Posttoteu12, on 02 aprilie 2013 - 21:00, said:

Foarte bine ai facut!
Vezi ca tot la ei gasesti acelasi GPA pe care il vinde si Golan(desi spun ca e al lor,dar se pare ca nu prea e asa),la doar 508 euro cu TVA cu tot!
Uite aici:
http://www.buildahou...p?parentGrp=933


Si mai bine ca astia au la vanzare vestita teava de la Golan(Pe-xa) cu 1,03 euro pe metru.Si aici tot cu TVA.
Uite aici:
http://www.fixdithus...m-iltsprre.html
Vb cu ei cat te costa transportul si s-ar putea sa fi surprins ca per total ajungi mai ieftin decat de la RomanicaPosted Image

P.S. Sper ca nu se considera reclama la produsele Golan!

Preturile par bune..
La partea de automatizare,,,mai ales daca este wireless, nu trebuie programat nimic?...sa iei si asta in calcul

Edited by fflorinu, 02 April 2013 - 22:20.


#6574
mariusvldr

mariusvldr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.04.2008

View PostFontanero, on 02 aprilie 2013 - 21:21, said:

Sugerez sa montezi barli ...k lipit pe sol si iti mai sugerez sa controlezi umiditatea sol la 5 cm adancime inainte sa lipesti.
Daca esti curios cu arata in santier postez neste foto ...

Daca nu e mare deranjul pentru foto ... Ar fi bine , orice info ajuta.

Nu m-am decis inca pe Bar... am auzit si bunee si rele Despre ei mai cercetez inca.

Seara placuta

#6575
varga

varga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.04.2009

View Postvarga, on 02 aprilie 2013 - 22:04, said:


da este posibil sa merg cu 7 cm, eu ma gandeam ca am lasat cam 15 cm de la placa pana baza usii de la intrare de exemplu
asta inseamna ca imi ajunge inaltimea pentru montarea unor isi de interior putin mai inalte

View Posttoteu12, on 02 aprilie 2013 - 21:00, said:

Foarte bine ai facut!
Vezi ca tot la ei gasesti acelasi GPA pe care il vinde si Golan(desi spun ca e al lor,dar se pare ca nu prea e asa),la doar 508 euro cu TVA cu tot!
Uite aici:
http://www.buildahou...p?parentGrp=933


Si mai bine ca astia au la vanzare vestita teava de la Golan(Pe-xa) cu 1,03 euro pe metru.Si aici tot cu TVA.
Uite aici:
http://www.fixdithus...m-iltsprre.html
Vb cu ei cat te costa transportul si s-ar putea sa fi surprins ca per total ajungi mai ieftin decat de la RomanicaPosted Image

P.S. Sper ca nu se considera reclama la produsele Golan!

am vorbit de transport, pentru toata comanda mea ce includea sistemul complet (etaj+parter teava, placi, distribuitoare cu electronica wireless) costa cam 500 euro cu masina lor adus acasa
dar am un vecin care face curse prin Europa si a zis ca ma ajuta el poate o idee mai ieftin

#6576
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

View Postvarga, on 02 aprilie 2013 - 22:23, said:




am vorbit de transport, pentru toata comanda mea ce includea sistemul complet (etaj+parter teava, placi, distribuitoare cu electronica wireless) costa cam 500 euro cu masina lor adus acasa
dar am un vecin care face curse prin Europa si a zis ca ma ajuta el poate o idee mai ieftin
Vezi ca sunt unii pe aci de importa si ei de la Golan.Poate te lipesti de ei si cand aduc marfa pt ei,vb cu ceilalti si bagi si super comanda ta in transportul lor!Asa iti mai raman si tie bani de-o berePosted Image

#6577
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postvarga, on 01 aprilie 2013 - 21:13, said:

...
ma interesa un desen despre cum fac trecerea conductei din baie in camera (sau pe hol) unde o sa am sistem "uscat"
...
De ce nu intrebi pe furnizorul tau de materiale sau pe proiectantul instalatiei tale, tot ce te intereseaza sa stii? Sigur o sa obtii de la acestia planse, detalii, tot ce te intereseaza.

View Postmariusvldr, on 02 aprilie 2013 - 06:49, said:

Mai vin cu o întrebare referitoare la montarea parchetului peste IPAT. Un producător de parchet recomanda la montarea floTanta peste IPAT utilizarea cartonului ondulat datorită transferului termic foarte bun. E prima data cand am auzit de acest înlocuitor pentru folia clasica . Aveți cazuri in care s-a montat Parchetul așa. ? Mie cartonul respectiv mi senioare mai mult izolatie decât conducator.
Pai pune cartonul recomandat. Sau nu-l pune. Monteaza flotant parchetul. Sau lipeste-l pe suport.
Ne pui in mare dilema.
Proiectantul(sau macar vanzatorul ori executantul) instalatiei tale ar trebui sa stie cel mai bine ce trebuie, cum trebuie si ce sa iti recomande. Ca ar fi bine sau nu, asta e...

View PostFontanero, on 02 aprilie 2013 - 21:21, said:

Sugerez sa montezi barli ...k lipit pe sol ...
In locul tau nu i-as sugera nimic. Are proiectant, vanzator, executant... Sa-i intrebe pe ei ce este mai bine pt cazul lui, si acestia sa-i faca recomandari, sugestii.
La o adica, lasa-i pe acestia sa greseasca si sa fie injurati.

View Postmariusvldr, on 02 aprilie 2013 - 22:20, said:

Daca nu e mare deranjul pentru foto ... Ar fi bine , orice info ajuta.
...
N-ai proiectant/vanzator/executant care sa iti dea informatiile pe care le cauti, care sa te ajute?! Naspa!

View Posttoteu12, on 02 aprilie 2013 - 21:00, said:

Foarte bine ai facut!
...
Ce ma amuzati voi, astia de cred ca totu-i atat de simplu si ca ar tine doar de pret si alte cateva chestii insignifiante!
Va astept cand o sa aveti barca infipta in stalp! Deocamdata va las sa jubilati si sa va felicitati pt inaltele realizari, pt credinta ca s-ar fi intalnit hotul cu militianul Posted Image

Edited by scurt_pe_2, 03 April 2013 - 06:24.


#6578
mariusvldr

mariusvldr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.04.2008

View Postscurt_pe_2, on 03 aprilie 2013 - 06:17, said:


De ce nu intrebi pe furnizorul tau de materiale sau pe proiectantul instalatiei tale, tot ce te intereseaza sa stii? Sigur o sa obtii de la acestia planse, detalii, tot ce te intereseaza.


Pai pune cartonul recomandat. Sau nu-l pune. Monteaza flotant parchetul. Sau lipeste-l pe suport.
Ne pui in mare dilema.
Proiectantul(sau macar vanzatorul ori executantul) instalatiei tale ar trebui sa stie cel mai bine ce trebuie, cum trebuie si ce sa iti recomande. Ca ar fi bine sau nu, asta e...


In locul tau nu i-as sugera nimic. Are proiectant, vanzator, executant... Sa-i intrebe pe ei ce este mai bine pt cazul lui, si acestia sa-i faca recomandari, sugestii.
La o adica, lasa-i pe acestia sa greseasca si sa fie injurati.


N-ai proiectant/vanzator/executant care sa iti dea informatiile pe care le cauti, care sa te ajute?! Naspa!


Ce ma amuzati voi, astia de cred ca totu-i atat de simplu si ca ar tine doar de pret si alte cateva chestii insignifiante!
Va astept cand o sa aveti barca infipta in stalp! Deocamdata va las sa jubilati si sa va felicitati pt inaltele realizari, pt credinta ca s-ar fi intalnit hotul cu militianul Posted Image

------Scuze de offtopic----

Ce este on-topic in postul tau ?
Decat sa iti pierzi vremea scriind chestii total pe langa (care cei drept probabil  te fac sa te simti foarte bine )  nu mai bine scrii ceva on topic sau te abtii ?
Nu mai poate intreba lumea nimic , pentru ca tu-i trimiti la proiectant ... cu ce drept nu stiu , forumul e pentru discutii daca bine stiu eu nu ca sa se dea nimeni rotund.

#6579
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttoteu12, on 02 aprilie 2013 - 21:00, said:


Vezi ca tot la ei gasesti acelasi GPA pe care il vinde si Golan..
Sa specificam ca asta e parerea ta.
In rest eu as propune sa se adune mai multi ca poate obtin un pret si mai bun Posted Image

View Postmariusvldr, on 02 aprilie 2013 - 21:10, said:

Pe ea o sa merg ,
In regula!

#6580
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postmariusvldr, on 03 aprilie 2013 - 06:45, said:

------Scuze de offtopic----

Ce este on-topic in postul tau ?
Decat sa iti pierzi vremea scriind chestii total pe langa (care cei drept probabil  te fac sa te simti foarte bine )  nu mai bine scrii ceva on topic sau te abtii ?
Nu mai poate intreba lumea nimic , pentru ca tu-i trimiti la proiectant ... cu ce drept nu stiu , forumul e pentru discutii daca bine stiu eu nu ca sa se dea nimeni rotund.
Totul este ontopic in ceea ce scriu!
Forumul o fi pt discutii. Atat pt cele de specialitate, oneste si clare, cat si pt elucubratii si aberatii. Nu?!

#6581
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
@mariusvldr : ca info... exista laminat egger cu carton pe spate, care nu se monteaza cu folie cu bule sau alte chestii. Transfer termic excelent(testat).

#6582
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Nu am poze de la montaj ca nu am avut timp sa stau in santier cu baietii .Dar ma duc sa fac neste poze astazi ...

#6583
bixxy

bixxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2008
Pentru cei care nu stiu cum este mai bine sa montezi parchetul peste incalzirea in pardoseala poate va ajuta:
Tinand cont doar de grosimea mica a parchetului, fara a lua in calcul diferentele neglijabile legate de esenta lemnului, este posibil sa stabilim doua categorii, pe baza acestei dimensiuni si a tipului de parchet:
a) parchet montat prin lipire pe sapa (mozaic, parchet industrial, multistrat prefinit): Rezistenta termica R= 0,06 - 0,09 m2K/W, echivalentul unei mochete de 4mm;

Posted Image parchet flotant sau masiv (multistrat prefinit de 14 mm sau masiv de 22 mm): Rezistenta termica R = 0.15 - 0.18 m2K/W, echivalentul unei mochete de 10mm.
Pe baza acestei clasificari si in functie de rezistenta termica, putem spune ca este preferabil (din motive de economie de energie) sa folositi un parchet cu montaj prin lipire, decat unul flotant sau masiv. Pentru incalzirea prin pardoseala, acestea din urma au performante inferioare parchetului lipit, care are o grosime mai mica si o mai buna conductibilitate termica. Din categoria parchetului cu montare prin lipire, parchetul dublu stratificat cu suport din placaj multistrat de mesteacan sau pin are cele mai bune calitati in utilizarea pentru incalzirea prin pardoseala, deoarece, atat tehnologia lui de fabricare, cat si grosimea mica, asigura:
  • Rezistenta termica a parchetului si aspectele tehnice si economice;
  • Stabilitatea dimensionala.
Acest al doilea aspect este foarte important. Intr-adevar, principalul efect al incalzirii pentru elementele din lemn masiv este cel de diminuare a umiditatii acestora, in consecinta, micsorarea dimensiunilor si crearea de rosturi mai mult sau mai putin importante intre lame. Parchetul dublu stratificat, gratie suportului sau multistrat din mesteacan sau pin, ofera un maximum de stabilitate dimensionala si reduce considerabil prezenta si marimea acestor rosturi.

Edited by bixxy, 04 April 2013 - 07:56.


#6584
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Ai informatii referitor la acele diferente luand in considerare doar metoda de montaj? Lipit vs flotant, dar pt acelasi parchet.

#6585
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postalexwspp, on 04 aprilie 2013 - 16:50, said:

Ai informatii referitor la acele diferente luand in considerare doar metoda de montaj? Lipit vs flotant, dar pt acelasi parchet.

O sa-ti masor eu diferentele .
Ce date ai nevoie ?

#6586
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Măsori pe dracu'.  Tu ai citit ceea ce a scris bixxy?

#6587
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postraduk, on 04 aprilie 2013 - 17:34, said:

Măsori pe dracu'.  Tu ai citit ceea ce a scris bixxy?

Tu ai citit ce a intrebat alex /?
Omu vrea sa stie de  diferente ...Ce fel de diferente ? asta am intrebat .Oricare ar fi ele eu pot sa aduc date masurate de la o incalzire in pardoseala functionala care are parchet masiv Barli...k de 1.2 cm cred cu suprafete lipite si flotante .Asa poate sa faca calcule si sa stabileasca diferentele reale nu din pliante .

Poate asa ne mai destupam si noi .

#6588
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostFontanero, on 04 aprilie 2013 - 17:48, said:

[...] eu pot sa aduc date masurate de la o incalzire in pardoseala functionala care are parchet masiv Barli...k de 1.2 cm cred cu suprafete lipite si flotante. Asa poate sa faca calcule si sa stabileasca diferentele reale nu din pliante. [...]
Și lipite și flotante? Atunci, ce mai aștepți? Bagă mare! Posted Image



View PostFontanero, on 04 aprilie 2013 - 17:48, said:

[...] Poate asa ne mai destupam si noi.
De acord cu tine. Posted Image
După umilele mele cunoștințe, din punctul de vedere al transferului termic, sistemul cu parchet lipit este peste cel cu parchet flotant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate