Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#1
simply_me

simply_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 09.02.2011
De ceva timp ma bate ideea sa devin raw-vegan. Am tot citit si m-am documentat si am ajuns la concluzia ca este cel mai sanatos mod de a ne hrani. O admit ff mult pe Olivia Steer care a adoptat acest stil de viata impreuna cu toata familia, chiar le duce copiilor si la gradinita dulciuri raw.Voi ce parere aveti?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Parerea mea este sa citesti mai mult si sa vezi efectele adverse.

Citeste aici o poveste.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 simply_me, on 17th April 2011, 17:17, said:

Voi ce parere aveti?
Ca e greu sa numeri zi de zi proteinele si carbohidratii (si glucidele etc) pe care le bagi in tine din alimente raw, ca sa fii sigur ca mananci echilibrat si n-o sa mori. La un om normal e simplu, carne plus o garnitura si eventual o salata, si gata a mancat tot ce-i trebuie organismului.
O fi sanatos dar e exagerat de costisitor in materie de timp alocat. Unii mai au si treaba.

Edited by don_dannielo, 17 April 2011 - 17:25.


#4
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 simply_me, on 17th April 2011, 17:17, said:

De ceva timp ma bate ideea sa devin raw-vegan. Am tot citit si m-am documentat si am ajuns la concluzia ca este cel mai sanatos mod de a ne hrani. O admit ff mult pe Olivia Steer care a adoptat acest stil de viata impreuna cu toata familia, chiar le duce copiilor si la gradinita dulciuri raw.Voi ce parere aveti?

Incearca si vezi cum e.
Daca iti convine situatia, ramai la raw.
Daca nu te intorci la carne & co.

#5
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ce thread vechi.... Si din pacate nici un vegan pe aici, chiar daca titlul asta ar sugera... Pentru ca aici s-a vorbit doar prin prisma vegetarianismului, in nici un caz al veganismului. Un vegan nu incepe si nu termina discutia cu el sau despre el ("carnea este...", "nu este"... "ma simt mai bine"... "nu ma simt mai bine"... "ma hranesc cu"...). Veganismul este o constiinta inainte de toate, o etica, un respect. O tristete pentru orice suflet viu si orice tip de tortura suferita pentru ca un alt suflet viu sa manance pe cel anterior mentionat. Bineinteles ca bocceala romanesca este probabil mult mai celebra decat ceafa bulgareasca, nu ma surprind raspunsurile date doar prin burta, putin prin constiinta si constientizare.

Mi-ar fi placut ca macar un vegan convins sa fi trecut prin acest thread. Sau macar un singur simpatizant al carnii si produselor animale, care sa fie obligat de fiecare data cand vrea sa manance carne, sa-si taie singur animalul din care va manca ulterior.

Edited by _DelSte_, 23 April 2012 - 05:09.


#6
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Daca e nevoie, il taiem, ce-om face. Asa a fost lasat de la Mama Natura, sa mancam carne, iar Mama Natura ruleaza, nu te poti pune cu ea ;) Tu de fiecare data cand mananci cereale mergi pe camp si le seceri, le treieri, le macini si apoi le gatesti/mananci ?

#7
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Presupunand, prin absurd, ca 7 miliarde de oameni ar deveni vegani, asta ar insemna ca numarul animalelor ucise ar fi mult mai mare decat in mod obisnuit deoarece ar fi nevoie de suprafete imense pentru cultivarea cerealelor, legumelor, leguminoaselor, fructelor. Asta ar duce la defrisarea padurilor, la modificarea terenurilor si, implicit, la uciderea mediilor naturale a animalelor.

Eat like a predator, not like prey!

Edited by Charger, 23 April 2012 - 07:53.


#8
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Cumnatul meu si o prietena f buna sunt raw.
El mai scapa in cate un gratar de scrumbie cateodata, dar ea, nu.
Tragedia e pe mama care trebuie sa gateasca raw, dar are o carte si se ia dupa ea. De Pasti a facut niste sosuri, chestii care mie nu mi-au placut. Tortul si prajiturile in schimb, erau minunate. Nu ti-ai fi dat seama ca sunt raw , erau niste gusturi si arome surprinzatoare.
Supele personal, nu-mi plac, am mai mancat si eu salate si aperitive cand merg la ei, dar profana cum sunt ii zic lu” mama sa-mi faca si o carnita ceva pe langa ierburile alea:-D
Despre aliemnatia asta stricta, nu stiu ce sa zic, pt ca am vazut-o pe ea care nu are nici un pic de antrenament fizic, daca sta 1 min pe banda, o ia ameteala cu stare de lesin.
Cumnatu-meu in schimb nu are nici un fel de probleme de sanatate si din niste analize bomba( colesterol, trigliceride hipermarietc) acum sta extrem de bine la capitolul asta.
Dar, pt regimul asta de viata, iti trebuie multi bani.
Dintr-un salariu de 1000 lei nu vei putea sa faci fata. O punguta de seminte d-aia e si 80 de lei....

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Cineva trebuie sa le ia banii si astora mai bogati, nu ? :P

#10
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 nicopuscasu, on 23rd April 2012, 09:26, said:

Dar, pt regimul asta de viata, iti trebuie multi bani.
Dintr-un salariu de 1000 lei nu vei putea sa faci fata. O punguta de seminte d-aia e si 80 de lei....

Serios? De cand sunt carnea si branza mai scumpe decat fructele, legumele, oleaginoasele?
Ca sunt ei fraieri de produsele BIO la 100 de lei pentru suta de grame e altceva.


 proxtu, on 23rd April 2012, 10:42, said:

Cineva trebuie sa le ia banii si astora mai bogati, nu ? :P

Gresit!

 proxtu, on 23rd April 2012, 10:42, said:

Cineva trebuie sa le ia banii si astora mai bogati si fraieri, nu ? :P

Corect!

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
raw-vegan
astia ce au voie sa manance
de ce ce raw si de la ce vegan ?

#12
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 petre69, on 23rd April 2012, 11:31, said:

raw-vegan
astia ce au voie sa manance
de ce ce raw si de la ce vegan ?
strict produse de origine vegetala, negatite
raw din motive de sanatate, vegan din motive etice

Edited by Moaca, 23 April 2012 - 10:35.


#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Charger, on 23rd April 2012, 11:15, said:

Serios? De cand sunt carnea si branza mai scumpe decat fructele, legumele, oleaginoasele?
Un kg de ardei gras vs 1 kg de mici. Costa cam la fel. Dar diferenta energetica e enorma.

#14
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Moaca, on 23rd April 2012, 11:34, said:

vegan din motive etice

Si am explicat mai sus de ce este o prostie din punct de vedere etic.


 lucifer76, on 23rd April 2012, 12:08, said:

Un kg de ardei gras vs 1 kg de mici. Costa cam la fel. Dar diferenta energetica e enorma.

Acum, da.
La vara, se va ieftini mult pretul la legume.

Edited by Charger, 23 April 2012 - 11:39.


#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Moaca, on 23rd April 2012, 11:34, said:

strict produse de origine vegetala, negatite
raw din motive de sanatate, vegan din motive etice
deci astia daca ies la pascut sunt ca la nunta -corect ?

#16
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 Charger, on 23rd April 2012, 12:38, said:

Si am explicat mai sus de ce este o prostie din punct de vedere etic.
n-o fi doar etic, o fi poate și religios
plus că e discutabil ce-ai zis tu

Edited by Moaca, 23 April 2012 - 14:47.


#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Charger, on 23rd April 2012, 08:53, said:

Presupunand, prin absurd, ca 7 miliarde de oameni ar deveni vegani, asta ar insemna ca numarul animalelor ucise ar fi mult mai mare decat in mod obisnuit deoarece ar fi nevoie de suprafete imense pentru cultivarea cerealelor, legumelor, leguminoaselor, fructelor. Asta ar duce la defrisarea padurilor, la modificarea terenurilor si, implicit, la uciderea mediilor naturale a animalelor.

Eat like a predator, not like prey!

Fie ca sunt vegani, fie ca sunt carnivori, 7 miliarde de oameni care ar manca sanatos/corect ar pustii Pamantul. Noroc ca vreo cateva miliarde sunt amarati si doar subzista, consumand foarte putin prin comparatie cu noi, de exemplu. Iar europenii consuma relativ putin, daca e sa ii comparam cu americanii :)

#18
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Continui sa cred ca sentimentul ce poate impinge o persoana catre veganism este total lipsit la noi. La noi totul este trecut prin maț, ne intrebam daca vom fi mai frumosi si sanatosi sau nu, daca vom mai avea nevoie de un B6 sau B12 sau ne va da pe dinafara, etc...etc...  Totul este despre noi, prin noi si cu gandul doar la noi. Ceea ce este mult departe de mentalitatea si impulsul ce-l poate primi o persoana spre a deveni vegana. As putea admite ca poate fi putin mai apropiat de vegetarianism, un vegetarian are grija de corpul lui, este preocupat de ceea ce este mai sanatos. Dar atat, nimic mai mult. Veganul, in schimb, reprezinta o treapta in plus. Motivatia lui este alta, mult mai diferita, mult mai profunda. El nu o face in primul rand pentru el, faptul ca o alimentatie vegetariana este mai sanatoasa este doar o consecinta, motivatia lui principala este cu totul alta. O sa las principalul motiv la sfarsitul comentariului, asta pentru cei ce se plictisesc repede citind.

Simpatizez persoanele vegane, nu este un secret pentru nimeni. Nu doar ca-i simpatizez, dar am si un respect deosebit pentru ei si am avut ocazia de a cunoaste cu adevarat motivatiile lor spre a deveni si ramane vegani. Dar asta nu in Romania, la noi este ceva imposibil, noi suntem imuni, boccii din fire, la noi animalul exista pentru a trage si burta atarnata pentru a arata cat de bine traim. Mi-e greata!

1. Cei ce au decis sa devina vegani (si nu are nicio legatura cu vreo orientare religioasa sau alte tampenii, nici macar cu diferente profesionale sau altceva de acest gen) isi gatesc alimentele, este o aberatie si o lipsa de informare sa spui ca mananca ceapa cruda, eventual si plina de pamant. Dar noi suntem persoane de informatie si infloritori de la primul redactor al tarii pana la nea Gica, paznicul CAP-ului, asa ca nici asta nu mai surprinde.

2. Nici "mama natura" se pare ca nu a lasat lucrurile chiar asa. Noi, crestinii milenari cum ne place sa ne declaram peste tot, ar trebui sa stim asta, macar conceptul initial al existentei omului pe acest pamant: "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânță și care este pe fața întregului Pământ, și orice pom care are în el rod cu sămânță: aceasta să fie hrana voastră" [Geneza 1:29]

3. Impanzirea pamantului cu aceste mega-ferme de animale destinate consumului animal se pare ca este principalul factor de destabilizare si distrugere treptata a echilibrului natural. In timp ce pentru un kilogram de legume este nevoie in medie de 1 litru de apa, pentru cresterea unei bovine acest consum se ridica la cca. 4000 litri apa/capatana. De asemenea, ramura de Agricultura si Alimentatie a ONU a avertizat constant ca sectorul cresterii de animale genereaza imense cantitati de gaze ce contribuie la efectul de sera, cca. 18% calculat ca echivalent al dioxidului de carbon, peste cel cauzat de sectorul transportului (cca. 12% daca nu ma insel).
Nu trebuiesc omise nici avertizarile disperate ale celor de la Greenpeace fata de pericolul in care se afla Amazonia, distrusa si defrisata salbatic, inlocuita treptat cu suprafete imense de soia destinata in acest caz exportului catre marile ferme mondiale, alimentarii bovinelor de acolo ce, la randul lor, sunt destinate lanturilor mondiale de mancare rapida/fast food si marilor centre alimentare de pe intreg pamantul.

4. Sanatatea unei femei ce vrea sa devina mama poate fi un alt imbold catre o viata lipsita de carne, carne, atata carne. Dovezile arata clar ca o femeie care elimina din dieta ei produsele animale poate avea sanse mai mari de a concepe un copil. Prin eliminarea din regimul alimentar a produselor animale, o femeie poate avea ovulatii mai regulate, motivul principal fiind faptul ca eliminarea produselor animale din regimul alimentar stabilizeaza nivelul hormonilor. Adoptarea unei diete vegane cu continut ridicat de fibre ajuta corpul sa elimine estrogenul in exces si protejeaza organismul de hormonii de crestere daunatori care le sunt administrati vacilor.

Dar acestea sunt doar cateva dintre motivele pentru care o persoana poate simti dorinta sincera de a renunta la consumul de carne. PRINCIPALUL MOTIV al unui vegan este altul, mult mai profund pentru ei, mult mai trist si totusi plin de constiinta: RESPECTUL PENTRU ANIMAL si tratarea lui ca exact ceea ce este: UN ALT SUFLET. Am avut ocazia sa intreb cateva persoane vegane daca, sincer vorbind, le placeau carnea si produsele din carne. Raspunsul a fost mai mult decat sincer: da, dar in viata nu poti sa faci doar ceea ce-ti place si ramanand totusi cu constiinta impacata, au renuntat la cumpararea carnii si a produselor din carne datorita conditiilor si tratamentului salbatic la care sunt supuse aceste suflete in majoritatea fermelor unde sunt crescute, dincolo de faptul ca nu considera etic ca o viata sa ia alta viata, indiferent ca este a unui suflet vorbitor al unei limbi umane sau a alteia de tip animal.
Vegetarianismul si veganismul au devenit foarte populare in tarile civilizate, mai ales după ce s-a aflat de fermele din fabrici, un sistem unde animalele sunt tinute în mare parte din viata lor înăuntru, de cele mai multe ori în conditii jalnice si care restrictionează mobilitatea. Porcii, găinile ce depun ouă, puii pentru carne si mieii sunt animalele cele mai des tinute sub aceste conditii. Multi cred că acest tratament de care suferă animalele pentru productia cărnii sau produselor animale îi obligă să nu mai folosească niciodată aceste produse. Punct! Animale batute, tinute blocate intre fiare fixe pentru a nu se dezvolta mai mult decat trebuie si a ramane in categoria de lapte, fortate la reproduceri consecutive (pentru alte randuri de animale si lapte) pana la extenuarea lor si automat trimiterea la nici 4 ani de viata direct la abator, castrarea in viu, uciderea lor de asemenea in viu, fara nici un sistem anestezic bazic, arderea sau fierberea lor cat inca se mai zbat intre viata si moarte, etc, etc, etc.... Trist, foarte trist. Si nu mai exista nici un secret, am invatat toti la scoala: animalele, spre deosebire de plante, dispun de acelasi sistem nervos ca si al nostru, deci sunt perfect capabile de a simti frigul, mangaierea, inteparea, caldura, lovitura, taierea, panica, bucuria....

Dar bineinteles ca veganii sunt doar niste "idioti si fraieri". De fapt, oricine priveste lucrurile si altfel sau face uz de propia constiinta, este un "fraier":
-"Un om poate trai si fi sanatos fara necesitatea de a omori animale pentru a le manca. Tocmai de aceea, atata timp cat mananca carne este un participant in a lua viata unui animal pur si simplu pentru simplul lui apetit, ceea ce este total imoral" [Lev Tolstoy]
-"Viata este viata, indiferent ca este cea a unei pisici, caine sau om. Nu exista diferenta din acest punct de vedere intre o pisica si un om. Ideea ca ar exista vreo diferenta este doar o simpla inventie umana creata pentru propiul avantaj al omului" [Sri Aurobindo]
-"Intrebarea nu este daca pot gandi, nici daca pot vorbi, ci doar daca sunt capabile de a simti suferinta" [Jeremy Bentham]
-"O vaca sau o oaie moarta zacute pe un camp sunt recunoscute ca lesuri. Acelasi tip de cadavre prezentate pe un raft alimentar sunt considerate "mancare" [J. H. Kellogg]
-"Atata timp cat oamenii vor continua sa masacreze animalele, se vor omori inclusiv unii pe altii. Tocmai de aceea, cel ce cultiva samanta asasinatului si durerii, nu va putea recolta bucuria iubirii" [Pitagora]
-"In momentul in care un om loveste un animal de companie, se poate considera cruzime. In acelasi timp, cand o masa imensa de oameni trateaza dur animalele, mai ales in numele comertului, cruzimea este admisa, mai ales atunci cand cantitati mari de bani sunt in joc" [Ruth Harrison]
-"Daca ai vizita doar o singura data incaperea sumbra a unui abator, ai ramane marcat pe viata" [Howard Lyman]

Ultimele doua cazuri internationale si cele mai recente au socat opinia publica, bineinteles ca probabil nu si pe a noastra, ca si cum la noi tratamentul dat animalelor din marile ferme ce alimenteaza comertul ar fi diferit. Acest prim caz este din Spania, iar acesta din UK, tari considerate mai civilizate decat a noastra, deci mi-e frica sa ma gandesc oare ce o fi la noi atata timp cat, spre deosebire de ei, nu avem o organizatie cu adevarat implicata in demascarea acestor adevarate barbaritati impotriva acestor suflete ce atat de mult ne-au dat de-a lungul timpului din ce este al lor.

Totusi si concluzionand: stati linistiti, asasinii nu sunt ei, ci noi. Ei sunt doar simpli executanti pentru ca noi sa nu ne manjim mainile de sange si sa nu avem cumva cosmaruri peste noapte.

Edited by _DelSte_, 23 April 2012 - 23:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate