Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

pila karpen

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
ce stiti despre pila KARPEN.in afara de faptul ca functioneaza neintrerupt de 56 de ani?

#2
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Interesant, am citit la repezeala un articol pe net.

Ceea ce ma intriga e faptul ca tehnologia nu a fost imbunatatita pana acum si ca sta intr-un muzeu, cand o asemenea tehnologie ar fi exploatata pentru viitor, nu expusa ca o parte din trecut.

Quote

...however there has been no evidence offered to back up the claim of continuous functioning...
Asta ar trebui sa spuna ceva.

Edited by tfbogdan, 06 April 2011 - 18:48.


#3
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
ma fascineaza un astfel de subiect avand in vedere ca multa lume se chinuie cu eoliene,baterii pe litiu,si alte dracii.as vrea sa stiu si eu cum pot fabrica vreo 2-3 bucati dar nu stiu daca stie cineva.

#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu ma intreb daca nu cumva mari fizicieni ai planetei, stiu sa o reproduca, si chiar sa faca ceva de masa (sa alimenteze orase), cu mod de functionare gratuit.
Si daca stiu si pot sa faca, le este frica sa nu fie rapiti sau impuscati.
Sunt mari interese in acest domeniu.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
inainte de orice cititi manualul de fizica, partea cu legile 2 si 3 ale termodinamicii. Energia nu poate fi creata sau distrusa, doar transformata.

#6
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
deci big bang-ul a fost doar un "alt" bang intr-o serie infinita de contractii si expansiuni ale universului? :)
sau e offtopic total aici? :P

Edited by mister_rf, 06 April 2011 - 21:04.
Evita citarea inutila a textului anterior!!!


#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
cred ca de aia nu a incercat nimeni sa o scoata din seif :death:

Edited by mister_rf, 06 April 2011 - 21:07.
Evita citarea inutila a textului anterior!!!


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

 zeroice, on 6th April 2011, 19:40, said:

deci big bang-ul a fost doar un "alt" bang intr-o serie infinita de contractii si expansiuni ale universului? :)
sau e offtopic total aici? :P
la inceput am fost cu totii o imensa singularitate...

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Subiectul este mai mult o discutie potrivita pentru aria de aici:
http://forum.softped...p?showforum=436

#10
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 mihaicozac, on 6th April 2011, 20:53, said:

la inceput am fost cu totii o imensa singularitate...

nu poti creea energie, deci nu are cum sa fi fost un "inceput" nu? :) decit poate dpdv al perceptiei noastre liniare a dimensiunii timpului.
a fost doar o tranzitie intre stari.

Edited by zeroice, 06 April 2011 - 21:12.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Aceasta pila a mai fost amintita si cu alte ocazii pe forum, si am explicat ca nu este nici o smecherie si ca nu reprezinta ceva foarte valoros.
Este functionala foarte mult timp, insa puterea livrata este foarte mica, deci aplicatiile sunt limitate.

Principiul de functionare se bazeaza pe propietati care se invata la fizica si chimie, in primii ani de scoala generala in care se studiaza aceste materii. Inainte se facea chimie din clasa a V-a, acum probail din a VI-a.

Propietatile respective sunt:
- in general acizii tari reactioneaza mult mai greu atunci cand sunt foarte concentrati.
- metalele platinice sunt foarte rezistente la actiunea acizilor, cu exceptia unor acizi speciali sau a unor acizi compusi precum apa regala

Pila Karpen are electrolit acid sulfuric cat se poate de concentrat, mult mai concentrat decat in acumulatorii cu plumb, iar electrozii sunt facuti din metale platinice - evident ca reactia este extrem de slaba, si pot sa treaca secole pana se papa macar putin electrozii.

Daca va pasioneaza acumulatorii, cercetati varianta potasiu-ion - este un patent relativ recent, din 2004

Sunt mai simpli si mai ieftini decat cei cu litiu, si nu contin metale rare si scumpe, pamanturi rare, nu mai contin litiu care este deja sub embargo chinezesc.
Folosesc o parte din tehnologia si materialele/substantele deja dezvoltate pt. acc. cu litiu.
Au o densitate de energie comparabila cu cei Litiu-ion sau Li-polimer, si de asemenea o tensiune comparabila.
Se pot realiza astfel incat sa prezinte o rezistenta interna foarte mica, a.i. sa poata fi incarcati ultrarapid si de asemenea sa livreze o putere foarte mare.
Cel mai mare avantaj al lor - care practic spulbera complet alte tehnologii cunoscute de acc., este propietatea de a putea fi incarcati si de un milion de ori fara pierderi semnificative de capacitate, datorita faptului ca legaturile chimice ale substantelor utilizate sunt extrem de stabile.

Edited by loock, 09 April 2011 - 19:03.


#12
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Din pacate, sau din fericire, pila Karpen functioneaza pe un alt "principiu".
Sa amintim ca sunt necesare si obligatoriu doua "pile" pt a avea curent tot timpul. Cand una "oboseste" se comuta pe a doua "odihnita".
Ce se intampla de oboseste cea care lucreaza si apoi face greva si cum se odihneste cealalta, care "isi reincarca bateriile" si de unde ? ?
Tensiunea debitata de pila poate avea valori mult mai mari in anumite conditii. Iar curentul depinde de suprafata electrozilor, bineinteles. Care sunt acele conditii in care tensiunea poate avea chiar zeci de volti pe un singur element ?
In urma experientei a mai reiesit un fenomen, daca pila care a obosit (s-a blocat) este supusa vibratiilor si i se sterg usor electrozii, isi revine instantaneu.
Folosirea acidului sulfuric nu este obligatorie, dar mediul acid nu trebuie sa contina apa.
Cei ce au posibilitatea (un electrod platinat si unul aurit) sa experimenteze.  Si sa masoare temperatura permanent in diferite puncte.

#13
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
aa pila aia nu functioneaza dupa principii pe care le inveti la chimie in clasa a V-a ( decat daca tu ai fost la o scoala foarte speciala ) si electrozii nu se "papa" ( acest cuvant se foloseste in general in relatia cu copii pana la 3 ani ca si alte cuvinte cum ar fi caca ) si aparent chiar e un perpetuum mobile de speta a 2-a . Nu are importanta cata energie genereaza pila aia pentru ca e doar un prototip. E ca si cum ai spune ca o pila facuta dintr-o sarma de cupru si una de zinc infipte intr-o lamaie genereaza foarte putina energie si nu ai putea sa o folosesti desi dupa ceva optimizari poti ajunge la o baterie alcalina care desi merge pe acelasi principiu da destula energie ca sa aiba utilizari practice.
In explicarea functionarii pilei se spune ca e vorba de o pila de concentratie cu oxigen care isi ia energia din mediul ambiant si se citeaza niste lucrari ale lui karpen gen  N. Vasilescu-Karpen. Piles a oxygene empruntant leur énergie au milieu ambiant. Acad. de Sci., Paris, 1944 si alte lucrari din aceeasi perioada dar nu am reusit sa gasesc niciunde (pe net) aceste lucrari.

Edited by chilly willy, 27 April 2011 - 16:29.


#14
underdesire

underdesire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 07.08.2005
Attached File  1944_N_Vasilesco_Karpen_Sur_Les_Piles_Empruntant_Leur_Nergie_Au_Milieu_Ambiant_Comptes_Rendus_Acadmie_1944_p228.pdf   538.21K   78 downloads


is 3 pagini din carte si-s in franceza.

#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pila respectiva produce cam 7 mV ! Este importanta dpdv teoretic.

Edited by barbu78, 26 February 2012 - 20:35.


#16
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Poti sa iei gratis energie din mediul inconjurator,dar energia respectiva e foarte mica.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dadada... enelu e bun...restu'i ''caca... papă popa'' aşa mă păcălea bunica să nu-i halesc prăjiturelele popii....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate