Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#127
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Nu pot să le mai exploatez din cauza accizei foarte mari. Am închis tot. Nu pot să fac nici pentru mine. Pe fiecare cazan am câte 4 sigilii aplicate de Vamă. Îmi sigilaseră şi robinetele de la ţeava de apă Au venit ăia de vreo 4-5 ori în control. O dată l-au luat pe tata din izmene, s-au băgat în vatră să vadă dacă e cenuşă, au sondat groapa de borhot epuizat să vadă cât de vechi sunt sâmburii de prune.
Aaaa, legat de sâmburii de prune. Am făcut o groapă pentru fosa septică pe un fost amplasament al povernei bunicului meu, Dumnezeu sa-l odihnească! Am găsit un strat de sâmburi de prune de aproximativ 60-70 cm. Erau întregi după cel puţin 60 de ani! Bunica chiar începuse să plângă din cauza amintirilor.

#128
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu nu am de unde să știu că tuciuriul care a făcut cazanu” nu a pus și alte metale necurate,iar tabla de cupru electrolitic pur 99,99% nu cred că o poți găsi la orice dugheană care vinde metalo-chimice,poate doar pentru aplicații speciale în electrotehnică și electronică.Eu știu că unele cabluri speciale Hi-Fi sau de transmisie curenți de înaltă frecvență folosesc acest cupru electrolitic pur,dar de tablă de cupru pur pentru cazane n-am auzit,poate există și nu știu euPosted Image .Probabil un cazan de cupru pentru distilat tuica suflat cu câteva straturi consecutive de argint pur,ar fi cea mai tare soluție,atât pentru efectul bacteriologic total practic argintul în câteva minute omoară cam toate bacteriile periculoase inclusiv salmonella,apoi oxidarea benefică cât și pentru ionii de argint cu care ar fi îmbogățită țuica sau alimentul care poate fi conservat în cazan.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 05 August 2013 - 21:04.


#129
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Tablă din cupru electrolitic cu certificat de conformitate găseşti la Metrom. Când am luat eu de la ei, aveau până la grosimi de 10 mm. Eu am luat de 6 mm fiindcă puneam la pereţi, fundul îl schimbase bunicul şi era de 10 mm.
N-am lucrat cu tuciurii fiindcă aveam o cunoştinţă care era specializat pe aşa ceva şi avea un atelier. Dar trebuie să recunosc că există şi tuciurii foarte corecţi, dar şi foarte talentaţi. Avea bunicul pe unu' care bătea tabla de ziceai că-i laminată, nu alta; s-a dus şi ăla!
Săptămâna trecută i-am dat nepotului tuciuriului vreo 70 de kg de cupru şi vreo 50 de bronz. Numai resturi de la cazane strânse de-a lungul anilor. Şi cred că mai strâng vreo câteva zeci de kilograme. Îmi dă puştiul preţul peste cel al centrelor de colectare cu 25% în plus. Nici nu a vrut să cântărim. Cât i-am spus, atât a achitat.
La un centru de colectare patronat de albi aveau alte sisteme de cântărire, probabil! Ieşeam doar la 56 de kg de cupru.
Asta ca să vedem că nu doar tuciurii sunt singuri!

Edited by sacos, 05 August 2013 - 21:38.


#130
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Vorbiti de cazane dar cu gindul la probat continutul de ,,mitilic'' de la gura tevi....Da niste poze nu puneti si voi..?

#131
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca mai gasesc cazanu' montat (de babacu) pt productie,cand ajung la tara,promit sa-l pozez.

#132
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Saptamina trecuta am gasit niste magraoni care mi-au facut un cazan de 100l ,cu tabla de 3mm la fund,1,5 mm partea laterala si 1mm partea superioara si capacul. Greutatea finala a fost de 21kg iar pretul  :2600 lei.Ce parere aveti?Am dat mult,putin?Ce parere aveti si de felul cum a fost facut?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   228.97K   473 downloads
  • Attached File  2.jpg   137.59K   423 downloads
  • Attached File  3.jpg   98.67K   417 downloads
  • Attached File  4.jpg   119.71K   424 downloads
  • Attached File  5.jpg   147.19K   444 downloads
  • Attached File  6.jpg   133.62K   448 downloads
  • Attached File  7.jpg   146.95K   441 downloads
  • Attached File  8.jpg   160.55K   441 downloads
  • Attached File  9.jpg   144.51K   445 downloads
  • Attached File  10.jpg   136.66K   439 downloads
  • Attached File  11.jpg   175.2K   439 downloads
  • Attached File  12.jpg   160.71K   437 downloads
  • Attached File  13.jpg   204.47K   436 downloads
  • Attached File  14.jpg   124.79K   425 downloads
  • Attached File  15.jpg   137.57K   423 downloads
  • Attached File  16.jpg   136.62K   421 downloads
  • Attached File  17.jpg   144.2K   412 downloads
  • Attached File  18.jpg   123.91K   418 downloads
  • Attached File  19.jpg   127.42K   418 downloads
  • Attached File  20.jpg   144.52K   416 downloads
  • Attached File  21.jpg   121.39K   414 downloads
  • Attached File  22.jpg   158.69K   416 downloads
  • Attached File  23.jpg   144.73K   416 downloads
  • Attached File  24.jpg   143.18K   415 downloads
  • Attached File  25.jpg   119.1K   412 downloads
  • Attached File  26.jpg   95.58K   414 downloads
  • Attached File  27.jpg   208.8K   417 downloads
  • Attached File  28.jpg   87.23K   405 downloads
  • Attached File  29.jpg   116.91K   408 downloads
  • Attached File  30.jpg   195.84K   396 downloads
  • Attached File  31.jpg   119.18K   430 downloads
  • Attached File  32.jpg   45.31K   457 downloads

Edited by maraskinos, 11 August 2013 - 20:33.


#133
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 maraskinos, on 11 august 2013 - 20:16, said:

Saptamina trecuta am gasit niste magraoni care mi-au facut un cazan de 100l la 1300lei/kg. 21 kg

Uite ca mai sint care si muncesc iar pentru asta "toata stima", sa pui poze si cu el gata.
Nu reusesc sa le vizualizez, dau click pe ele si se incarca la "infinit"....

#134
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
@maraskinos - chiar nu arata rau deloc si nu e mult 2600lei.

Am si eu o mostenire un cazan cu tot cu serpentina din cupru ce are din auzite cam 140 litri . Ii insrainez pentru 3000lei.

#135
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pentru că sunt un „idiot”,adică un om cu ideiPosted Image ,care mănânc lăcătușeria pe pâine de vreo 30 de ani de meserie o să-mi construiesc două cazane de făcut țuică din două butoaie de bere de 50 de litri de inox alimentar astfel: voi cumpăra butoaiele care costă 150 ron bucata,apoi voi decupa atent câte un disc de cerc în partea superioară de la fiecare din butoaie și voi suda cu fir continuu câte o oală de presiune cu diametru mai mare la capac la care în prealabil le tai fundul,apoi am deja cazanul la care trebuie să atașez pe capac doar serpentinele de inox  pentru răcitor din țeavă de 8 mm 316L,câte 2 serpentine la fiecare cazan mufate cu câțiva cm de furtun de autogen,pentru o demontare mai ușoară și flexibilitate.Pe capacele de presiune voi monta și bucșe cu simiring pentru trecerea mestecătorului pe câte una din supapele devenite deja inutile pentru a mesteca compostul folosind câte un motoraș prevăzut cu reductor.Capacele tăiate de la oalele cu presiune,la fel și cele decupate din butoaie le voi suda pe fundul cazanului pentru o transmisie mai eficientă a temperaturii.Astfel cu bani puțini,vreo 600 ron dacă calculez și oalele de presiune voi construi nu unul ci două cazane cu care jonglez la făcut țuica,și nu stau să golesc un cazan timp în care focul arde degeaba,am deja cazanul pregătit în prealabil,apoi nu mai stau să sigilez cazanul cu nu știu ce minuni de pâine muiată sau cocă de făină,ci am garnitura siliconică total ermetică de la capacul oalei de presiune care rezistă la 400°C și mă va ține 3 vieți la cât de mult va fi folosită în fiecare an.Un alt avantaj al acestor cazane de inox alimentar este faptul că pot fi folosite cu succes pe toată perioada anului la fermentația „ca la carte” a mustului de vin,a compostului de corcodușe sau ce avem la fermentat având capacul ermetic este suficient să scufund serpentinele într-un butoi cu apă,apoi termini cu vinul și cu țuica și pot fi folosite toamna la pus murături și alte utilizări alimentare ale cazanelor de țuică din inox.Eu ca lăcătuș mecanic și sudor specializat v-am dat idei pe care eu personal le voi pune în practică din care nu m-am inspirat de la nimeni,ci pur și simplu mă uitam la un bătrân care făcea cu cazanul de aramă și se chinuia săracu” cu lipitul de cocă la capac și la serpentină,dar tot nu reușea să oprescă total presiunea și pierderile de alcool,iar soluția practică mi-a „străfulgerat” instantaneu prin fața ochilor și am vizualizat în minte cum trebuie făcut un cazan de țuică de un profesionist ca mine.Posted Image

#136
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Încărcător, descărcător, agitator nu ţi-au făcut? Au lucrat frumos, dar trebuia sudat cu aliaj tare, nu cu cositor.
Mie mi se pare o jucărie. Ale mele au în jur de 100 de kg, poate mai mult.

#137
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Strici tot gustul licorii cu inoxul tau. :(

#138
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Nu trebuie musai sigilat cu cocă sau silicon. Merge mai simplu, dar trebuie făcută o adaptare a gurii.  Trebuie sudat circular un profil U făcut din tablă subţire, astfel încât capacul să intre în acel profil. Acel profil trebuie umplut cu apă. Este mult mai simplu decât cu cocă sau mămăligă etc. Eu chiar am oroare să văd cazanul mânjit cu chestii d-astea.

#139
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009

 sacos, on 11 august 2013 - 21:56, said:

Încărcător, descărcător, agitator nu ţi-au făcut? Au lucrat frumos, dar trebuia sudat cu aliaj tare, nu cu cositor.
Mie mi se pare o jucărie. Ale mele au în jur de 100 de kg, poate mai mult.

Daca ai vazut cositorul ar fi trebuit sa vezi si cum a fost facut cazanul .Cositorul este un supliment si este dat pe exterior.In ceeace priveste capacitatea... ,,jucaria'' este facuta pentru nevoi personale

#140
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Furtunul de oxigen se face clei în 20 de minute din cauza aburului

Bre, io am văzut un cazan căruia i-a picat fundul fiindcă a durat prea mult încărcarea şi avea foc sub el.

Dacă nu ai descărcător, merge greu rău treaba. Nu ştiu ce cantitate de borhot vrei să procesezi cu el, dar este muncă de ocnaş să scoţi borhotul fierbinte din cazan.

#141
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă furtunul de oxigen sau gaz se face clei,atunci voi folosi furtun siliconic,să nu-mi spui că și ăsta se face clei sau iaurtPosted Image ,ba mai mult de atât chiar toată serpentina de la răcitor se poate face din furtun siliconic,chiar acu” mi-a străfulgerat ideea !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 11 August 2013 - 22:25.


#142
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Domnule ia pune mataluta poza descarcatorului sa-l vad si eu cum arata.
Multumesc!


#143
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Uite aici http://mercador.ro/o...na-IDoV5i.html. Se văd în fotografii încărcătorul, decărcătorul, paleţii agitatorului şi pinioanele agitatorului.

Nu ştiu care este furtunul siliconic, dar eu nu am găsit un furtun care să reziste. Toate furtunele pe care le-am avut se descompuneau din cauza alcoolului. Eu le foloseam doar pt transvazarea ţuicii şi tot se înmuiau

Uite unul mai clar: http://mercador.ro/o...ica-IDjOrA.html

#144
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Am primit eroare. Nu-i bun link-ul.
:(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate