Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

prima casa 4

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
383 replies to this topic

#19
popescuirina

popescuirina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.02.2011

View Postaria_cluj, on 5th April 2011, 11:57, said:

unde putem afla daca la terminarea programului prima casa 3...intra prima casa 4? sau cat timp dureaza ,cat tb sa asteptam intre cele 2 programe?

asta as vrea si eu sa aflu? a aparut in monitorul oficial decizia, dar o pozitie din partea bancilor inca nu exista. pe 28 mai ne expira si precontractul.....

#20
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postpopescuirina, on 5th April 2011, 00:26, said:

asta as vrea si eu sa aflu? a aparut in monitorul oficial decizia, dar o pozitie din partea bancilor inca nu exista. pe 28 mai ne expira si precontractul.....
nici de la banca nu au stiut sa imi spuna!
mi se pare aberant sa nu stii sa consiliezi clientii :nonobad:

#21
Mariuss78

Mariuss78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 17.02.2011

View Postpopescuirina, on 5th April 2011, 12:26, said:

asta as vrea si eu sa aflu? a aparut in monitorul oficial decizia, dar o pozitie din partea bancilor inca nu exista. pe 28 mai ne expira si precontractul.....

Mie imi expira pe 25 mai. Voi nu aveti in precontract prevazut cu ce se intampla in cazul in care nu primiti banii de la banca,va da inapoi avansul?

#22
zyxel

zyxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.06.2005
eu pierd banii in cazul in care nu semnez cvc din cauza bancii...

azi fac 12 zile lucratoare de cand dosarul este la fond... si nici un raspuns...

#23
val_bv

val_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2011

View Postzyxel, on 5th April 2011, 19:06, said:

eu pierd banii in cazul in care nu semnez cvc din cauza bancii...

azi fac 12 zile lucratoare de cand dosarul este la fond... si nici un raspuns...



Niatza.
Noi am stipulat in contract ca daca se intampla ceva ...din alte cauze in afara de comparatori sau vanzatori, avansul se va restitui.

La ce banca ai dosarul? in alte parti am vazut ca scriau oamenii ca in 5 zile se intoarce de la Fond.

#24
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 5th April 2011, 10:57, said:

unde putem afla daca la terminarea programului prima casa 3...intra prima casa 4? sau cat timp dureaza ,cat tb sa asteptam intre cele 2 programe?

Pai ti-am scris mai sus ca guvernul deja a publicat in monitorul oficial odonanta de urgenta cu modificarile pt prima casa 4. A zis ca mai dureaza 15 zile de la publicarea in monitorul oficial. Apoi totul depinde de banci daca se inscriu sau nu la acest program. Dpdv al guvernului prima casa continua. Acum asteptam bancile sa dea un raspuns daca o sa continue si ele acest program.
Deci a fost publicat pe 4 aprilie ceea ce rezulta ca dupa 25 aprilie daca vreuna din banci sau cate banci o fi, sa continue prima casa 4

#25
zyxel

zyxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.06.2005

View Postval_bv, on 6th April 2011, 09:54, said:

Niatza.
Noi am stipulat in contract ca daca se intampla ceva ...din alte cauze in afara de comparatori sau vanzatori, avansul se va restitui.

La ce banca ai dosarul? in alte parti am vazut ca scriau oamenii ca in 5 zile se intoarce de la Fond.
eu am dosarul la Alpha Bank, dosarul este aprobat de fond din 29.03 (asa sustine consilierul meu de la Alpha) dar nu a ajuns in sucursala sa semnez creditarea.... si nu prea mai am rabdare...nu inteleg ce se intampla.

#26
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postzyxel, on 6th April 2011, 08:10, said:

eu am dosarul la Alpha Bank, dosarul este aprobat de fond din 29.03 (asa sustine consilierul meu de la Alpha) dar nu a ajuns in sucursala sa semnez creditarea.... si nu prea mai am rabdare...nu inteleg ce se intampla.
pai tu poti sta linistit atunci...e o chestiune de timp...bine ca s-a aprobat,felicitari!

#27
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011
Am gasit stirea asta:

Unde mai sunt credite “Prima casă 3″

BCR mai are la dispoziție jumătate din plafonul de garanții accesat de la guvern în a treia fază a programului, în derulare. Banca a primit un plafon de peste 60 de milioane de euro, o treime din garanțiile “Prima casă 3″. BRD a epuizat garanțiile “Prima casă 3″, ca și UniCredit și Raiffeisen.

Sa inteleg ca BCR mai are disponibil inca 30 milioane euro? Pai ar mai ajunge pt cateva dosare. Totusi mai citisem ca in 8-10 zile s-ar termina fondurile "Prima Casa 3"
Pt mine mi se pare cam tarziu acum sa incerc sa mut dosarul la BCR. Mie imi expira in iunie antecontractul

#28
val_bv

val_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2011

View Postdanniel79, on 7th April 2011, 09:38, said:

Am gasit stirea asta:

Unde mai sunt credite “Prima casă 3″

BCR mai are la dispoziție jumătate din plafonul de garanții accesat de la guvern în a treia fază a programului, în derulare. Banca a primit un plafon de peste 60 de milioane de euro, o treime din garanțiile “Prima casă 3″. BRD a epuizat garanțiile “Prima casă 3″, ca și UniCredit și Raiffeisen.

Sa inteleg ca BCR mai are disponibil inca 30 milioane euro? Pai ar mai ajunge pt cateva dosare. Totusi mai citisem ca in 8-10 zile s-ar termina fondurile "Prima Casa 3"
Pt mine mi se pare cam tarziu acum sa incerc sa mut dosarul la BCR. Mie imi expira in iunie antecontractul


La BCR mai erau ieri in sur de 19.000.000
Se duc cam 1.000.000 pe zi.



Dosarul meu a plecat la Fond pe 01.04.
Ieri pe la amiaz cei de la banca vedeau in sistem ca este validat, iar la 18 m-au sunat sa imi spuna ca s-a aprobat.

Deci s-au miscat f. repede.
Acum, dupa cum mi s-a zis, cam pe saptamana viitoare - marti, miercuri - ajung actele de la Fond in Brasov si putem face contractul.



Multa bafta tuturor!

#29
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postval_bv, on 7th April 2011, 08:43, said:

La BCR mai erau ieri in sur de 19.000.000
Se duc cam 1.000.000 pe zi.



Dosarul meu a plecat la Fond pe 01.04.
Ieri pe la amiaz cei de la banca vedeau in sistem ca este validat, iar la 18 m-au sunat sa imi spuna ca s-a aprobat.

Deci s-au miscat f. repede.
Acum, dupa cum mi s-a zis, cam pe saptamana viitoare - marti, miercuri - ajung actele de la Fond in Brasov si putem face contractul.



Multa bafta tuturor!

Merci pt raspuns, mi se parea o suma destul de mare dar si scade foarte mult pe zi, iar fondurile precum spui tu sunt acum mai mici. Bafta si vou sa reusiti !

#30
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
am aflat azi de la bcr ca mai sunt 17 mil eur...

#31
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011
Hai ca asta e tare.... :)

Banca Transilvania se inscrie in Programul Prima Casa 4
2011-04-07

http://www.bancatran...o/bt/stiri.html

Stire luata chiar dupa site-ul bancii

#32
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
se baga si BT la prima casa 4
Banca Transilvania continuă să se implice în programul Prima Casă, prin înscrierea în programul Prima Casă 4, intenție care a fost transmisă Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru IMM, în cursul acestei săptămâni, conducerea BT hotărând intern alocarea sumei de 75 milioane euro, după cum reiese dintr-un comunicat emis de bancă.

#33
danniel79

danniel79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2011

View Postaria_cluj, on 8th April 2011, 09:01, said:

se baga si BT la prima casa 4
Banca Transilvania continuă să se implice în programul Prima Casă, prin înscrierea în programul Prima Casă 4, intenție care a fost transmisă Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru IMM, în cursul acestei săptămâni, conducerea BT hotărând intern alocarea sumei de 75 milioane euro, după cum reiese dintr-un comunicat emis de bancă.

Pana acum este prima banca care a raspuns clar printr-un comunicat de presa, afisat pe site-ul BT, ca vrea sa participe la prima casa 4. Unde o fi BCR-ul si BRD-ul ? marile noastre banci

#34
hbunny

hbunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2008
@val_bv

Am vazut ca ai pus prin mai mult discutii informatia cum ca se dau cate 1 milion pe zi la BCR. E cat se poate de departe de adevar, vezi si discutia dedicata pentru BCR unde cel putin in ultimele zile s-a postat suma curenta disponibila. Ieri de exemplu s-au dat in jur de 5,8 milioane si astazi ritmul e acelasi, in conditiile in care de dimineata mai erau in jur de 10 milioane. De aproape doua saptamani nu a scazut sub 2 milioane pe zi, ba dimpotriva, a urcat zilnic suma, asa ca in momentul de fata la BCR mai sunt fonduri pentru maxim o zi! Tinand cont ca sunt unii deja cu dosar la fond de 5 zile care nu il au aprobat, e posibil sa fie cazul ca inclusiv cei cu dosarul la fond sa nu mai prinda fonduri.

Edited by hbunny, 08 April 2011 - 16:31.


#35
macla

macla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2011
[quote name='danniel79' date='5th April 2011, 10:49' post='9708317']
Eu te inteleg, dar o sa ramanem doar cu ce ne-am dori. Ei hotarasc ce si cum si ziceam doar ca sa nu duci lume in eroare, sa se gandeasca ca a scazut marja sau alte beneficii.
BCR-ul mai are fonduri dar nu se stie pentru cat timp. Mai citise ca in 8-10 zile s-ar termina toate fondurile.
Daca dosarul nu a prin fonduri, astepti prima casa 4, nu o iei de la inceput pt ca ai deja dosarul complet, numai sa nu expire adevente sau altceva.

Aaaa si inca ceva...de exemplu la BRD marja euribor este de 2,5 % dar iti ia comision de administrare cont la sold, deci tot degeaba

Bcr-ul a terminat plafonul...oficial...m-au anuntat ieri cand vroiam sa le semnez antecontractul...si din ce am inteles este posibil ca sa pice dosare de miercuri- joia trecuta....un coleg de serviciu a fost tot ieri sa semneze contractul final...si din ce am inteles ar mai fi inca 200 000 euro....oricum cert este ca multi vor pierde bani de antecontract, evaluare..poate si avans...ma gandesc ca bani mai sunt doar pentru pilosi....oricum ma gandesc la o varianta de ipotecar cu o dobanda de 5.5%....euribor la 12M....ca sa nu pierd apartamentul..Asta e!....Din ce mi-au spus la banca dobanda si avansul vor creste....la Prima casa 4

Edited by macla, 12 April 2011 - 20:22.


#36
SniperOne

SniperOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.03.2011

View Postmacla, on 12th April 2011, 21:18, said:

....Din ce mi-au spus la banca dobanda si avansul vor creste....la Prima casa 4
Nu stiu de unde va luati voi informatiile, dar cu siguranta dobanda si avansul vor ramane la acelasi nivel (ordonanta de urgenta nr 33/2011 nu specifica nici o modificare de avans dobanzi sau comisioane ceea ce inseamna ca raman la acelasi nivel impus de stat)
link: http://www.dreptonli..._modificare.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate