Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#3151
Lumee

Lumee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.03.2015
Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g B) 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)

Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g B) 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)

#3152
RamonaAn

RamonaAn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2014
Buna.
As avea nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme de cinetica chimica.
Enuntul problemei suna astfel: Descompunerea termica a SO2Cl2 are loc la temperatura inalta. La 500 grade Celsius timpul de injumatatire are valoarea de 8,885 h. Care este compozitia amestecului (exprimata in procente de volum) dupa 5 ore, daca la timpul zero, concentratia produsilor de reactie este nula.
Deci, avem reactia chimica de descompunere: SO2Cl2=SO2+Cl2
este o reactie de ordinul intai, prin urmare legea de viteza este de forma: v=k*CA^nA, aceasta fiind viteza globala, de asemenea viteza se poate defini si in raport cu un anumit reactant, deci v=-dCA/dt, din cele doua ecuatii se obtine forma integrata a legii de viteza de unde pot afla constanta de viteza: ln CAo/CA=k*t, stiu ca tinand cont de timpul de injumatatire expresia legii de viteza sub forma integrata devine: ln CAo/(CAo/2)=k*t1/2, de unde k=ln2/t1/2.
Aflandu-l pe k, pot sa deduc cat este concentratia CA, CA=CAo*e^-k*t.
Insa ceea ce nu imi este clar, este faptul ca concentratia initiala, adica CAo trebuie sa fie nula, avand in vedere ca si concentratia produsilor la momentul to=0 este nula, asadar trebuie sa liniarizez ecuatia de mai sus? adica, aceasta va fi ln CA=lnCAo-k*t, unde CAo=0, deci lnCA=-k*t, CA=e^-k*t?
Pe urma pot afla concentratia lui B, respectiv C? Din expresia bilantului? adica CAo-CA=CB-CBo=CC-CCo? Insa folosind aceasta expresie fiecare component va avea aceeasi concentratie, concentratiile initiale ale lui B,C fiind si ele nule.
Procentele de volum pe care trebuie sa le obtin, sunt 51,2% SO2Cl2, 24,4% SO2 respectiv 24,4% Cl2.
Nu stiu cum sa finalizez problema astfel incat sa obtin aceste valori.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea lamuri in ce priveste algoritmul de rezolvare a problemei.Va multumesc anticipat!

#3153
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Lumee, on 21 noiembrie 2015 - 09:30, said:

Bună! Am nevoie de ajutor cu această problemă! O probă de fenol cu puritatea de 94% este tratată cu apă de brom, în exces, în mediu bazic. Prin dizolvarea în apă a gazului rezultat din reacție, se obțin 2430g de soluție acidă de concentrație 20%. Considerând reacțiile totale, masa probei de fenol este :
A) 486g Posted Image 176,72g C) 2kg D) 188g E)200g
Răspuns corect E)
Attached File  O probă de fenol cu puritatea de 94.doc   29K   67 downloads

#3154
Lumee

Lumee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.03.2015
Mulțumesc mult!

#3155
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015
Buna ziua,

Nu ma descurc la urmatoarea problema:

Attached File  Screen Shot 2015-11-22 at 12.45.12 PM.png   82.03K   8 downloads

R: B

Multmumesc!

#3156
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Se supun nitrarii 156 kg benzen.doc   25K   15 downloads

#3157
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015

 aerdem, on 22 noiembrie 2015 - 20:51, said:


Multumesc mult!!!! Acum am inteles cum trebuie sa fac daca am exces...

#3158
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

 RamonaAn, on 21 noiembrie 2015 - 11:30, said:

Buna.
As avea nevoie de putin ajutor in rezolvarea unei probleme de cinetica chimica.
Enuntul problemei suna astfel: Descompunerea termica a SO2Cl2 are loc la temperatura inalta. La 500 grade Celsius timpul de injumatatire are valoarea de 8,885 h. Care este compozitia amestecului (exprimata in procente de volum) dupa 5 ore, daca la timpul zero, concentratia produsilor de reactie este nula.
Deci, avem reactia chimica de descompunere: SO2Cl2=SO2+Cl2
este o reactie de ordinul intai, prin urmare legea de viteza este de forma: v=k*CA^nA, aceasta fiind viteza globala, de asemenea viteza se poate defini si in raport cu un anumit reactant, deci v=-dCA/dt, din cele doua ecuatii se obtine forma integrata a legii de viteza de unde pot afla constanta de viteza: ln CAo/CA=k*t, stiu ca tinand cont de timpul de injumatatire expresia legii de viteza sub forma integrata devine: ln CAo/(CAo/2)=k*t1/2, de unde k=ln2/t1/2.
Aflandu-l pe k, pot sa deduc cat este concentratia CA, CA=CAo*e^-k*t.
Insa ceea ce nu imi este clar, este faptul ca concentratia initiala, adica CAo trebuie sa fie nula, avand in vedere ca si concentratia produsilor la momentul to=0 este nula, asadar trebuie sa liniarizez ecuatia de mai sus? adica, aceasta va fi ln CA=lnCAo-k*t, unde CAo=0, deci lnCA=-k*t, CA=e^-k*t?
Pe urma pot afla concentratia lui B, respectiv C? Din expresia bilantului? adica CAo-CA=CB-CBo=CC-CCo? Insa folosind aceasta expresie fiecare component va avea aceeasi concentratie, concentratiile initiale ale lui B,C fiind si ele nule.
Procentele de volum pe care trebuie sa le obtin, sunt 51,2% SO2Cl2, 24,4% SO2 respectiv 24,4% Cl2.
Nu stiu cum sa finalizez problema astfel incat sa obtin aceste valori.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea lamuri in ce priveste algoritmul de rezolvare a problemei.Va multumesc anticipat!

În cazul în care CA este nulă, asta ar însemna că pentru compusul A ai 0 (zero) moli; atunci mă întreb eu,  din ce oare să mai răsară compuşii B şi C?
Partea asta de chimie nu este chiar punctul meu forte. Totuşi, se pare că raţionamentul tău e corect cu excepţia a ceea ce am observat eu mai sus. Transformă C în moli şi vezi câţi moli de A s-au consumat. Aceşti moli trebuie să fie egali cu moli de compuşi B şi C.

#3159
RamonaAn

RamonaAn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2014
Am presupus ca concentratia Ca este nula, intrucat se specifica ca concentratia produsilor de reactie la momentul initial, este nula..deci prin urmare nu s-a consumat reactant, dar cred ca e posibil sa fi gresit eu in aceasta privinta. Tocmai aceeasi problema o am si eu, acest gen de probleme nu sunt punctul meu forte. De aceea speram sa ma lamureasca cineva :). Daca sunt doritori, va rog! Multumesc!

Am presupus ca concentratia Ca este nula, intrucat se specifica ca concentratia produsilor de reactie la momentul initial, este nula..deci prin urmare nu s-a consumat reactant, dar cred ca e posibil sa fi gresit eu in aceasta privinta. Aceeasi problema o am si eu, acest gen de probleme nu sunt punctul meu forte. Tocmai de aceea speram sa ma lamureasca cineva :). Daca sunt doritori, va rog! Multumesc!

#3160
CrisuK

CrisuK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2013
Ma poate ajuta cineva?

#3161
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Unde este problema?

#3162
miha1919

miha1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2015
Determinați masa acidului salicilic care se obține prin hidroliza 3 moli acid acetilsalicilic, la eta=60% (RĂSPUNS 248,4)
Mulțumesc

#3163
CrisuK

CrisuK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.01.2013

 aerdem, on 24 noiembrie 2015 - 11:03, said:

Unde este problema?

Am incarcat o poza nu stiu de ce nu a mers. O sa o scriu ca vad ca nu merge.
Un cilindru cu volumul de 10 L si masa de 3 kg construit din fier e prevazut cu  un piston ce aluneca etans dar fara frecare si e incarcat la presiunea de 1 bar si temperatura de 298 K cu un amestec stoechiometric de aer si 2,2,4 trimetilpentan.Cilindrul e izolat adiabatic si pistonul la fel.
a)Calculati entalpiile de vaporizare ale apei si ale alcanului la 298 K
b)Calculati entalpia inferioara de combustie a alcanului gazos
c)Sa se arate ca daca masa pistonului e neglijabila atunci procesul de destindere dupa aprinderea amestecului de gaze urmeaza o traectorie de tip reversibil
d)Calculati parametrii starii finaledupa aprinderea amestecului de gaze in ipoteza ca masa pistonului e neglijabila
Se dau: Qcombustie alcan=-5461.3 KJ/mol
Qvaporizare alcan=35.1 kj/mol
Tf alcan=372.4K
Q vap apa=44.77KJ/mol
Tf apa=373.15K
Cp alcan(l)=303j/molK
Cp apa=35.219j/molL
Cp O2=29.283j/molK
Cp H=24.743j/molK
Cp h2o(l)=75.24
Cp fe(s)=53.571

Edited by CrisuK, 24 November 2015 - 16:59.


#3164
miha1919

miha1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2015

 miha1919, on 24 noiembrie 2015 - 14:34, said:

Determinați masa acidului salicilic care se obține prin hidroliza 3 moli acid acetilsalicilic, la eta=60% (RĂSPUNS 248,4)
Mulțumesc

opsss! imi da problema. (înlocuisem cu randamentu de 80%...si nu imi da 248,4).
am reusit pana la urma!

#3165
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015
Ma puteti ajuta la problema de mai jos?

Attached File  Screen Shot 2015-11-22 at 2.28.00 PM.png   177.2K   17 downloads

R: E

#3166
chano

chano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.07.2015
Am nevoie de ajutor în rezolvarea următoarelor probleme la chimie:

1. Determinati cantitatea de caldura degajata de arderea a 134,4L (c.n.) amestec echimolecular de etena si etan pe baza urmatoarelor ecuații termochimice:
C2H4 + 3O2 ------>2CO2 + 2H2O      deltarH1 = -1322kJ
2C2H6 + 7O2 ------>4CO2 + 6H2O   deltarH2 = -2861kJ
(Raspuns: Q = 8257,5 kJ)

2. În furnal are loc reacția descrisă de următoarea ecuație termochimica:
3CO + Fe2O3--->2Fe + 3CO2 + 32kJ
Calculati masa de Fe2O3 care se consumă atunci când din proces rezultă Q=160Mj
(Raspuns: mFe= 800 kg)

3. Calculați concentratia procentuala masică a unei soluții care se obține prin amestecarea a 400 mL solutie de H2SO4 de CM=4M (densitatea= 1,12g/mL) cu 552 g de H2O.
(Raspuns: C= 15,68%)

Multumesc anticipat!

#3167
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Determinati cantitatea de caldura degajata de arderea a 134.doc   29K   16 downloads
Attached File  În furnal are loc reacția descrisă de următoarea ecuație termochimica.doc   27K   23 downloads
Attached File  Calculați concentratia procentuala masică a unei soluții care se obține prin amestecarea a 400 mL solutie de H2SO4 de CM.doc   29K   10 downloads

#3168
Paula0912

Paula0912

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2015
La echilibrul unei reactii chimice intre etanol si acid acetic compozitia amestecului este : 1/3 moli CH3COOH , 1/3 moli C2H5OH , 2/3 moli CH3COOC2H5, 2/3 moli H20.Constanta de echilibru la temperatura respectiva este 4. Sa se calculeze conversia totala de transformare a acidului acetic , daca peste amestecul de echilibru se mai adauga 1 mol C2H5OH la volum constant. R: 84,47%

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate