Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#3007
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014

View PostTrack107, on 22 august 2015 - 23:30, said:

Bună seara, aş vrea dacă puteţi să mă ajutaţi şi pe mine la această problemă Posted Image
Hidrocarburile A şi B sunt izomere şi despre ele se cunosc : o probă de soluţie de brom, de c=3,2%, cu masa de 100g este decolorată total de 0,01 moli A sau 0,02 moli B ; prin oxidarea cu soluţie acidă de KMnO4 a elastomerului obţinut prin polimerizarea hidrocarburii A se formează acidul 4-oxopentanoic ; hidrocarbura B formează prin hidrogenare hidrocarbura b ce nu conţine atomi de C primari.
a) A rezultă (Ni) a
B rezult (Ni) b
b ) Sa se calculeze raportul molar a:b din amestecul de a si b rezultat prin hidrogenarea unui amestec de A si B, stiind ca s-au consumat 225 L de H2 cu un randament de 80% si ca amestecul de a si b contine 15,094% H
c) Sa se calculeze masa de elastomer obtinuta prin polimerizarea a 6,8 kg de hidrocarbura A, daca randamentul reactiei este de 90%
Vă mulţumesc anticipat :*
Nimeni, nici o idee ? Posted Image(

Edited by Track107, 24 August 2015 - 01:31.


#3008
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014

View PostTrack107, on 24 august 2015 - 01:30, said:


aerdem, mă poți ajuta cu ea ? Mi se pare că e grea și interesantă, nu îi dau deloc de cap :D :(

Edited by Track107, 25 August 2015 - 01:11.


#3009
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostTrack107, on 24 august 2015 - 01:30, said:

Nimeni, nici o idee ? Posted Image(

Pentru început calculează câte legături pi există în molecula fiecărei hidrocarburi:
Din concentraţie şi soluţie scoţi masa de brom consumată.

0,01  3,2g
A + nBr2 ------> Produs de adiţie (n = nr. de legături duble)
1    n*160
n=2 deci A conţine 2 legături pi. Dacă se şi polimerizează, catena este aciclică, cele două legături pi nu pot fi între aceeaşi doi atomi de carbon. Concluzia: A este o dienă conjugată.
Idem pentru B, de unde vei obţine că B are o singură legătură pi. Cum cele două hidrocarburi sunt izomere trebuie să aibă aceeaşi formulă moleculară deci şi aceeaşi nesaturare echivalentă (NE=2). Cum B conţine doar o legătură dublă, concluzia este că B are structură ciclică. Acest lucru este confirmat şi de partea de enunţ care spune că prin hidrogenarea hidrocarburii B se obţine o hidrocarbură fără atomi de C primari, aspect care mai adaugă o "cărămidă" la structura lui B: este ciclică şi nu are catene laterale.
La polimerizarea lui A, considerând atomii de carbon conjugaţi prin cele două legături duble vom avea următoarea schemă generală:
,,,C=C-C=C,,, ------------> ...-C-C=C-C-...
Deci se observă că polimerul are o legătură dublă.
Deoarece produsul reacţiei de oxidare a polimerului este un cetoacid, înseamnă că legătura dublă trebuie să fie între un atom de C cuaternar şi unul terţiar. În plus, acidul fiind unul cu 5 atomi de C, inseamnă că şi unitatea structurală va avea 5 atomi de C
Concluzie:
A - alcadienă, conjugată (CnH2n-2), cu 5 atomi de C, unul fiind cuaternar => 2-metil-1,3-butadienă sau izopren
B - cicloalchenă cu 5 atomi de C (ciclopentenă)

Acum ştiind care sunt hidrocarburile A şi B restul problemei este banală. Dacă tot nu te descurci revino cu o nouă postare.
Succes!

#3010
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014

View Postdyana_1305, on 25 august 2015 - 14:40, said:

Pentru început calculează câte legături pi există în molecula fiecărei hidrocarburi:
Din concentraţie şi soluţie scoţi masa de brom consumată.

0,01  3,2g
A + nBr2 ------> Produs de adiţie (n = nr. de legături duble)
1 n*160
n=2 deci A conţine 2 legături pi. Dacă se şi polimerizează, catena este aciclică, cele două legături pi nu pot fi între aceeaşi doi atomi de carbon. Concluzia: A este o dienă conjugată.
Idem pentru B, de unde vei obţine că B are o singură legătură pi. Cum cele două hidrocarburi sunt izomere trebuie să aibă aceeaşi formulă moleculară deci şi aceeaşi nesaturare echivalentă (NE=2). Cum B conţine doar o legătură dublă, concluzia este că B are structură ciclică. Acest lucru este confirmat şi de partea de enunţ care spune că prin hidrogenarea hidrocarburii B se obţine o hidrocarbură fără atomi de C primari, aspect care mai adaugă o "cărămidă" la structura lui B: este ciclică şi nu are catene laterale.
La polimerizarea lui A, considerând atomii de carbon conjugaţi prin cele două legături duble vom avea următoarea schemă generală:
,,,C=C-C=C,,, ------------> ...-C-C=C-C-...
Deci se observă că polimerul are o legătură dublă.
Deoarece produsul reacţiei de oxidare a polimerului este un cetoacid, înseamnă că legătura dublă trebuie să fie între un atom de C cuaternar şi unul terţiar. În plus, acidul fiind unul cu 5 atomi de C, inseamnă că şi unitatea structurală va avea 5 atomi de C
Concluzie:
A - alcadienă, conjugată (CnH2n-2), cu 5 atomi de C, unul fiind cuaternar => 2-metil-1,3-butadienă sau izopren
B - cicloalchenă cu 5 atomi de C (ciclopentenă)

Acum ştiind care sunt hidrocarburile A şi B restul problemei este banală. Dacă tot nu te descurci revino cu o nouă postare.
Succes!
dyana_1305, am aflat A şi B acum 2 zile am uitat să precizez, scuză-mă, şi punctele a şi c sunt banale, problema mea este la punctul b, nu am nici o idee cum să încep :D Mă poţi ajuta ?

#3011
dianaaxente

dianaaxente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2014
1.Demonstrati inegalitatea sin73 de grade ori cos124 de grade <0
2.Demonstrati egaliatatea tg15oritg35oritgde 55 ori tg75=1
3.Un triunghi ABC ARE P=24, RAZA CERCULUI CIRC=5
Calculati sin A+sin B+sin C
4.Fie ABCD paralelogram.Demonstrati AC ori BD= AD patrat -ABpatrat
5.Fie triunghiul dreptunghic ABC CU IPOTENUZA BC.Daca sinB< sau egal sinC
si cosB

#3012
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014

View Postdianaaxente, on 25 august 2015 - 15:12, said:

1.Demonstrati inegalitatea sin73 de grade ori cos124 de grade <0
2.Demonstrati egaliatatea tg15oritg35oritgde 55 ori tg75=1
3.Un triunghi ABC ARE P=24, RAZA CERCULUI CIRC=5
Calculati sin A+sin B+sin C
4.Fie ABCD paralelogram.Demonstrati AC ori BD= AD patrat -ABpatrat
5.Fie triunghiul dreptunghic ABC CU IPOTENUZA BC.Daca sinB< sau egal sinC
si cosB
La 1 : 73 se află în cadranul 1, deci sin de 73 >0 , 124 se află în cadranul 2, deci cos de 124 <0 ; rezultă că ele 2 înmulţite sunt <0
La 2 : În loc de tg pui sin/cos şi foloseşti egalitatea sin(x) = cos(90-x) sau cos(x) = sin(90-x) şi se va simplifica tot şi va da 1
La 3 : Foloseşti teorema sinusurilor şi va da că sin A + sin B + sin C = (a+b+c)/2R, adică P/2R, adică 12/5

#3013
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

Quote

b ) Sa se calculeze raportul molar a:b din amestecul de a si b rezultat prin hidrogenarea unui amestec de A si B, stiind ca s-au consumat 225 L de H2 cu un randament de 80% si ca amestecul de a si b contine 15,094% H
Raţionamentul meu este următorul:
Dacă s-au consumat 225 L H2 la un randament de 80%, înseamnă că a rămas neconsumat 20%. Raportat la cei 225 L consumaţi vom avea neconsumat un volum de 0,25*225=56,25 L H2 (aproximativ 5 g H2)
În amestecul final vom avea:hidrocarbura a (C5H12), hidrocarbura b (C5H10) şi cele 5 grame de H2 de mai sus.
Fie 100 g din amestecul de mai sus: 100=ma + mb + 5
ma = a*Ma=a(60+12) = 60a+12a
mb = b*Mb=b(60+10) = 60b+10b
12a+10b+5=15,094
60a+60b=84,906
Numai că aici a este negativ. Ceva îmi scapă sau datele sunt cumva greşite..... :(

#3014
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014
12a+10b=15,094, fără +5 , merci mult :P :*

#3015
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostTrack107, on 25 august 2015 - 17:55, said:

12a+10b=15,094, fără +5 , merci mult Posted Image :*

Eu am considerat că cele 5 grame de hidrogen rmase neconsumate contribuie la amestecul final şi implicit la concentraţia de hidrogen a acestuia. Oricum, mă bucur că ţi-am fost de folos.

#3016
dianaaxente

dianaaxente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2014
La punctul e). scrie la sfarsit ca ar trebui sa fie 6 izomeri ,care e al saselea ,in conditiile in care e monoclorurare?si cum ii denumesc?Multumesc !

Attached Files



#3017
dianaaxente

dianaaxente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2014
Sunt corecte reactiile? La d). nu erau mai multi produsi de reactie?

Attached Files



#3018
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013
Dintre toate reactiile,nu vi se pare ca transpozitia este una din cele mai fascinante si totodata cele mai complexe?  In afara de transpozitia alcanilor, care e clasica. Pe blogul irimie.blogspot.com se vorbesc despre transpozitii  cu totul si cu totul specifice, semn ca multe functiuni mixte se individualizeaza  ma gandeam ca, printr-o tanspozitie sa obtin de la benzoatul de fenil,. orto-hidroxidifenilcetona.

De asemenea, hai sa presupunem ca avem acidul hidroxi acetic. Automat, ca fiind vorba de 2 grupe care tind sa atraga electronii, se destabilizeaza ( daca luam cazul unor grupe hidoxil geminale, in loc de una avand una carboxil care e si mai puternic atragatoare) si eliminam o molecula de apa, formand un epoxid? Mai exact, un ceto-etilenoxid ? Si, daca il bagam la acid, in rpeajma ionului hidroniu sa putem spune ca am obtinut acid acetic ( unul din hidrogenii cedati se va atasa oxigenului grupei eter din cetoetilenxoid) si un ion hidroxil. Ma rog, asta ca o sinteaza asa... Dar revenind

M-a fascinat forte mult transpozitia cetoximelor, pe care o veti gasi  cu usurinta pe blog, fapt facilitat si de numarul redus de articole. Daca am  luna un mediu bazic, atunci hidrogenul grupei fenol, va fi  ionizat ,iar daca am accelera temperatura,sa schimbam oarecum natura carbonilor din nucleu aromatic cu permutarea dublelor legaturi? Pff... revin ! :)

De cand am vizitat blogul, ma intreb oare... cate substante,chiar si pe cele banalizate de scrierea lor in culegeri printr-o sinteza ce nu specifica mare lucru,pot suferi aceste modificari si totul doar din migrarea unor electroni. Sunt fapte totusi intuitive acestea?

#3019
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014
Bună seara, aş avea şi eu puţin ajutor la o problemă de chimie dacă se poate, m-am încurcat foarte rău la ea. Problema spune aşa :
O hidrocarbura cu masa de 13,5 g, ce poate sa formeze un compus ce contine Ag, se barboteaza prin 1500g de solutie apa de brom de concentratie 8%. Daca solutia finala de brom are concentratia in Br2 2,81%, la tratarea cu reactiv Baeyer rezulta un compus cu continutul procentual in C de : ???
Vă mulţumesc pentru timpul acordat :D :*

#3020
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013
Ideea e urmatoarea: compusul acesta poate sa fie un acid carboxilic cu o legatura nesaturata  sau chiar o alchina ( marginala). AHH, de fapt stai ca zice hdirocarbura ,deci e clar ca e vorba de un compus cu cel putin o legatura tripla ( nu neaparat alchina)

CxHy hidrocarbura reactioneaza cu a moli de brom2 => CxHyBr2a

Daca se barboteaza, rezulta un produs de aditie care se va adauga in solutia finala.
Inainte de toate, avem ca : 13,5/M moli hidrocarbura.......... 13,5/M moli compus bromurat.

Deci, masa finala este egala cu:1380 ( grame apa) + (0,75-a)*160 (dupa ce am transformat cantitatea de brom din cele 1500 g solutie) + 13,5/M(M +160a) ( unde 13,5/M sunt molii de compus bromurat si M+160a masa sa molara) ce contine (0,75-a)*160 grame B2 nereactionat


100g solutie finala.......2,81g  Br 2
[1500-160a+13,5+2160a/M].....160(0,75-a) grame brom. Stiu e mai nasol... dar cam asta ar fi.

si tii cont de faptul ca 0,75>a. Acum, sunt 2 situatii: Daca lucrezi cu doua necunoscute, a si M ( pentru ca problema nu specifica daca compusul se aditie se regaeste in masa finala,dar iti dai seama de detaliul subtil "are concentratia in Br2",deci inseamna ca mai exista si o alta),dupa o lupta seculara poti sa ajungi la o relatie din care sa-l scoti pe a, iar apoi bagi necunoscuta M in conditia a<0,75 Posted Image. Daca lucrezi doar cu a, adica sa consideri ca doar bromul e in exces... atunci a va fi egal cu 0,74 <0,75,dar 2*0,74 ce ne facem ca nu e numar natural...

Rectific, mi-a dat a=0,5 ,dar doar daca nu consideram produsul finalde aditie in solutie :)

Edited by UnOmSimpluSiUnic, 30 August 2015 - 20:44.


#3021
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostTrack107, on 29 august 2015 - 23:31, said:

Bună seara, aş avea şi eu puţin ajutor la o problemă de chimie dacă se poate, m-am încurcat foarte rău la ea. Problema spune aşa :
O hidrocarbura cu masa de 13,5 g, ce poate sa formeze un compus ce contine Ag, se barboteaza prin 1500g de solutie apa de brom de concentratie 8%. Daca solutia finala de brom are concentratia in Br2 2,81%, la tratarea cu reactiv Baeyer rezulta un compus cu continutul procentual in C de : ???
Vă mulţumesc pentru timpul acordat Posted Image :*

Dacă problema e grilă, atunci din variantele de răspuns se poate creiona o schemă de rezolvare.
Oricum, pentru cine a rezolvat multe probleme de genul acesta (şi nu numai din acestea) poate să se gândească la faptul că 13,5 grame reprezintă o fracţiune la îndemână din masa moleculară a hidrocarburii. În cazul nostru se potriveşte ca 13,5 să fie un sfert (0,25) din 54, iar 54 este masa moleculară a unei hidrocarburi care se încadrează în CnH2n-2 şi este clar că este o alchină marginală (formează combinaţie ionică de tip acetilură cu reactivul Tollens).

Rezolvarea propusă de colegul UnOmSimpluSiUnic este foarte corectă şi riguroasă. Nu a scăpat din vedere faptul că produsul de adiţie se poate regăsi în soluţia finală, verificând pe două ramuri.

#3022
stefania1234567

stefania1234567

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2015
Prin arderea a 0,4 moli dintr o ALCHENA se formeaza 36 g de apa. Nr. de izomeri ai alchenei este:

#3023
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Poststefania1234567, on 02 septembrie 2015 - 11:07, said:

Prin arderea a 0,4 moli dintr o ALCHENA se formeaza 36 g de apa. Nr. de izomeri ai alchenei este:
Attached File  Prin arderea a 0.doc   28K   98 downloads

#3024
maria1197

maria1197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2015
Bună! Am nevoie de ajutor la o problema, nu pot sa ii dau de capat si mai am inca 4 la fel :(

Se prepara formaldehida prin oxidarea metanolului cu aer (20% oxigen si 80% azot), intr-un raport molar 1:1, obtinandu-se un amestec gazos de metanal,metanol,apa.hidrogen si azot. In paralel cu oxidarea metanolului are loc si o reactie de dehidrogenare a acestuia, iar o parte din hidrogenul rezultat se oxideaza la apa. In amestecul final se gasesc 80 moli azot si 30 moli metanol nereactionat. Presupunand ca raportul molar dintre metanolul oxidat si cel dehidrogenat este de 1:4, sa se calculeze concentratia, in procente molare , a metanolului si a formaldelihei din amestecul gazos rezultat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate