Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#2269
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
Multumesc mult!!


#2270
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
Pentru oxidarea fiecarei alchene cu formula C6H12 se consuma 6 echivalenti gram de KMnO4 (H+) si se obtin doi compusi organici. Numarul de alchene care indeplinesc aceste conditii este ? Raspuns: 2.
Ce inseamna acel echivalent gram ?

#2271
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 akekule, on 21 iulie 2014 - 13:43, said:

Pentru oxidarea fiecarei alchene cu formula C6H12 se consuma 6 echivalenti gram de KMnO4 (H+) si se obtin doi compusi organici. Numarul de alchene care indeplinesc aceste conditii este ? Raspuns: 2.
Ce inseamna acel echivalent gram ?
Attached File  Echivalenti gram.doc   62.5K   37 downloads
Attached File  Pentru oxidarea fiecarei alchene cu formula C6H12 se consuma 6 echivalenti gram de KMnO4.doc   28K   23 downloads

#2272
maria_21

maria_21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2013
imi poate spune cineva daca acidul lactic are sau nu un atom de carbon asimetric?eu stiam ca are dar cand am rezolvat problema la raspunsuri scria ca nu are.imi poate explica cineva de ce?

#2273
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

 maria_21, on 24 iulie 2014 - 08:16, said:

imi poate spune cineva daca acidul lactic are sau nu un atom de carbon asimetric?eu stiam ca are dar cand am rezolvat problema la raspunsuri scria ca nu are.imi poate explica cineva de ce?

Acidul lactic (acid 2-hidroxi-propnoic) are un atom de carbon asimetric.

#2274
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Va rog sa ma ajutati. Am postat si in topicul "Probleme matematica" insa sper sa primesc aici raspunsuri mai clare.
Iata problema:

Metoda (formula) de calcul in legatura cu diluarea unei solutii ce are o anumite concentratie si obtinerea concentratiei dorite.
Asadar, avem urmatoarea situatie in legatura cu diluarea unei solutii ce contine o anumita concetratie de substanta, restul pana la 100% din cantitatea solutie neutra.
Daca avem 10 ml de solutie cu o concentratie de 20%, cata solutie neutra trebuie pusa pentru a obtine o solutie cu concentratia de 10%?
Raspunsul meu ar fi: se adauga 10 ml de solutie neutra, rezultand 20 ml de solutie cu concentratia de 10%.
Este corect?

Ce formula pot sa aplic in eXcel din care sa-mi rezulte cati ml de solutie neutra trebuie sa adaug astfel incat sa-mi rezulte o anumita concentratie, avand ca date de intrare:
- cantitatea initiala de solutie ce contine deja o anumita concentratie - ex. 30 ml
- concentratia solutiei initiale - ex. 20%
- concentratia finala dorita - ex. 10%

Am incercat cu regula de 3 simple:
- 30 ml solutie initiala
- 20% concentratie initiala
- 10% concentratie finala de obtinut
rezulta: 30 * 10 / 20 = 15 ml solutie neutra de adaugat
Pare ca ceva nu este in regula in acest rezultat, asa ca am adaugat si valoarea in ml a solutiei initiale, adica 30 ml, rezultand de adaugat pentru diluare pana la 10% un volum de 45 ml de solutie neutra.
Este corect? Mie mi se pare ca nu, insa unde este greseala si oare regula de 3 simple este potrivita pentru acest calcul.

Sper ca am fost cat de cat clar in formularea problemei. Multumesc.

Edited by radudd, 27 July 2014 - 09:39.


#2275
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

 radudd, on 27 iulie 2014 - 09:37, said:

Va rog sa ma ajutati. Am postat si in topicul "Probleme matematica" insa sper sa primesc aici raspunsuri mai clare.
Iata problema:

Metoda (formula) de calcul in legatura cu diluarea unei solutii ce are o anumite concentratie si obtinerea concentratiei dorite.
Asadar, avem urmatoarea situatie in legatura cu diluarea unei solutii ce contine o anumita concetratie de substanta, restul pana la 100% din cantitatea solutie neutra.
Daca avem 10 ml de solutie cu o concentratie de 20%, cata solutie neutra trebuie pusa pentru a obtine o solutie cu concentratia de 10%?
Raspunsul meu ar fi: se adauga 10 ml de solutie neutra, rezultand 20 ml de solutie cu concentratia de 10%.
Este corect?

Ce formula pot sa aplic in eXcel din care sa-mi rezulte cati ml de solutie neutra trebuie sa adaug astfel incat sa-mi rezulte o anumita concentratie, avand ca date de intrare:
- cantitatea initiala de solutie ce contine deja o anumita concentratie - ex. 30 ml
- concentratia solutiei initiale - ex. 20%
- concentratia finala dorita - ex. 10%

Am incercat cu regula de 3 simple:
- 30 ml solutie initiala
- 20% concentratie initiala
- 10% concentratie finala de obtinut
rezulta: 30 * 10 / 20 = 15 ml solutie neutra de adaugat
Pare ca ceva nu este in regula in acest rezultat, asa ca am adaugat si valoarea in ml a solutiei initiale, adica 30 ml, rezultand de adaugat pentru diluare pana la 10% un volum de 45 ml de solutie neutra.
Este corect? Mie mi se pare ca nu, insa unde este greseala si oare regula de 3 simple este potrivita pentru acest calcul.

Sper ca am fost cat de cat clar in formularea problemei. Multumesc.

Pentru început e bine să lămureşti următorul aspect: când vorbeşti de concentraţii procentuale, cantităţile de soluţii se exprimă în grame. Dacă vrei exprimarea acestora în ml, trebuie să se cunoască şi densitatea.
Există o formulă care stabileşte concentraţia finală a unui amestec de două soluţii, cu masele şi concentraţiile cunoscute. Aceasta este: c=(c1ms1+c2ms2)/(ms1+ms2), unde c=concentraţia finală, c1 şi c2 concentraţiile celor două soluţii, ms1 şi ms2 masele celor două soluţii.
O soluţie neutră. bănuiesc că se referă la o soluţie cu concentraţie 0%, adică, în cazul nostru la modul general solvent.
Pentru relaţia de mai sus consideră datele cu indice 2 ceea ce ai nevoie să calculezi, bineînţeles cu c2=0%.

#2276
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
Prin deshidratarea la temperatura a acidului ftalic se obtine o masa de reactie care la analiza indica un continut procentual de carbon de 64,16 %. Procentul de acid care nu s-a deshidratat a fost ? Raspuns: 10%

#2277
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Prin deshidratarea la temperatura a acidului ftalic se obtine o masa de reactie care la analiza indica un continut procentual de carbon de 64.doc   29K   85 downloads

#2278
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc dyana.

#2279
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Poate cineva sa posteze subiectele care s-au dat la admitere la medicina anul asta in diferite centre?

#2280
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
O sa postez eu maine pe seara subiectele de la medicina generala din bucuresti

Multumesc pt problema!

#2281
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Si eu multumesc pentru subiecte

#2282
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
N-am calculator la dispozitie si de pe telefon nu merge sa le pun. Imi poti lasa un mesaj un mail sa ti le trimit?

#2283
nastase_alexandru_mihai

nastase_alexandru_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2014
1. Un amestesc de butan si izobutan este trata cu clor gazos la 300 grade C, rezultand un amestec de compusi monoclorurati cu urmatoarea compozitie, in procente de masa:10,33% clorura de izobutil, 33,57% clorura de sec-butil si 45,76% clorura de tert-butil.
a) Sa se calculeze raportul molar butan:izobutan in amestecul intial considerand transformarea totala.
B) Sa se calculeze raportul molar compusi clorurati primari:secundari:tertiari in amestecul final.

2. Diferenta dintre masa oxigenului necesar arderii unui mol de hidrocarbura A cu masa moleculara 84 si masa molara a hidrocarburii A este 204. Hidrocarbura A nu decoloreaza apa la brom, nu prezinta izomerie geometrica, formeaza o singura alchena prin dehidrogenare si trei compusi monoclorurati, izomeri de pozitie, prin clorurare fotochimica.
a)Sa se determine formula moleculara si formula plana a hidrocarburii A.
B) Sa se indice strucutra compusilor clorurati care in reactie cu zincul formeaza hidrocarbura A.

#2284
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Ai putea sa dai si niste rezultate?

#2285
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  Un amestesc de butan si izobutan este trata cu clor gazos.doc   27.5K   192 downloads
Attached File  Diferenta dintre masa oxigenului necesar arderii unui mol de hidrocarbura A.doc   39K   96 downloads

Te rog sa imi spui daca rezultatele sunt corecte.

#2286
nastase_alexandru_mihai

nastase_alexandru_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.06.2014

 aerdem, on 29 iulie 2014 - 22:54, said:

Sunt corecte, mai putin la a2-a problema, subpunctul b.

1.Un amestesc de etan si propan este supus procesului de piroliza. Stiind ca etanul si propanul se transforma total si ca in amestescul final raportul molar CH4:C2H2:C3H6 = 1:2:2 sa se calculeze:
a) compozitia procentual molara, masa molara medie si densitatea fata de aer a amestecului final;
B) raportul molar etan:propan in amestecul initial precum sidensitatea acestui amestesc la 27 grade C si 1 atm;
c) randamentul reactiei de dehidrogenare a propanului;
d) variatia presunii in vasul de reactie, considerand temperatura constanta;
e) volumul de hidrogen de puritate 98% ce se poate separa din 8m3 (c.n) de amestec de piroliza, daca la separarea amestecului se pierde 5% din cantiatea de hidrogen.
raspunsuri: a)12.5%CH4; 25% C2H4; 25% C3H6, 37.5% H2, 40,5 g/mol, 1.064
                   b)1:3, 1,646 g/L
                   c)66.66%
                   d) creste de 2 ori
                   e)2909,71 L

2. Prin arderea unei probe cu masa de 436 g dintr-un amestec de doi normal alcani omologi se obtin 123 L de CO2, masurati la 17 grade C si 5,8 atm. Alcanul inferior are densitatea fata de hidrogen d=22.
a) Sa se identifice cei doi alcani.
B) Sa se determine compozitia amestecului de alcani, exprimata in procente volumetrice.
c) Sa se calculeze volumul de aer, cu 20% O2 in vlume, necesar arderii amestecului.
Raspunsuri: a)C3H8, C4H10
                    b)25% C3H8, 75% C4H10
                    c)5488L

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate