Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AJUTOR INCEP CASA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
salutare natiune, vreau si eu sa incep constructia unei case cu o firma si vreau sa fac un fel de precontract in care sa trec descrierea casei pe care o doresc, problema e ca nu ma pricep.
constructoru mia dat asta de mai jos din imagine, va rog ajutatima cu ceva completari,
promit sa nu cert pe nimeni pentru sfaturile primite, dar vreau sa am ce analiza, iar eu nu am mai facut niciodata o casa, iar aici am observat ca sunt f. multi care chiar se pricep,

#2
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
2 topicuri cu aceeasi intrebare?  :thumbdown:

#3
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
:nonobad:  hai nu ma certa, mam gandit ca daca deschid un topic nou e mai usor sa mi se dea sfaturi

#4
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
ma ajuta cineva??

Attached Files



#5
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
DEZASTRU ceea ce iti propune tie respectivul constructor.Amatorism e putin spus...
Cum ai ajuns la firma asta?Ai avut mai multe oferte din care ai ales-o?Ai vazut ceva construit de ei?
De ce doar pre-contract?
Ai proiect?

#6
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
am si proiect, dar zimi cu ce sa mai completez, ce sai cer?

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Spune-i dobitocului care ti-a oferit garantie la structura 10 ani, ca dupa 49 de ani, 11 luni si 30 de zile, inca il poti chema la casa pentru a remedia viciile de structura.
Si faptul ca, legea nu poate fi batuta de contract, indiferent ce ineptii ar baga el acolo, ceea ce inseamna ca nu e constructor, ci vreun panglicar care a auzit ca se castiga bine in meseria asta.
Iar contractul de executie este un document tipizat, cu clauze bine definite, poti cauta pe net zeci de modele si care trebuie sa aiba anexat un deviz oferta al lucrarilor cu fiecare material, surubel, plinta si clanta, care vor intra in casa, plus manopera aferenta pe etape de executie, iar la final, etapele de lucru si de plata, altfel banii tai sunt Caritas.

De curiozitate, constructorul tau e Tomescu sau Isache?

#8
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
dami si mie ceva legislatie sal contrazic cu garantia, si trimitemi un model de contract
la mine e ceva mai diferit , eu ca plata pt casa voi da la schimb un teren, asa ca trebuie sa ma adaptez, orice sfat e binevenit
eprima mea casa, asa ca nui lasati sa ma manance, helpuitima!

Edited by hristash, 29 March 2011 - 20:33.


#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Garantiile sunt oferite conform HG 273/1994 numai de firmele constructoare autorizate  si se stabilesc de comun acord prin prevederile contractului de  executie al constructiei si separat, prin prevederile contractului de  executie a bransamentelor la retelele de utilitati. Cu alte cuvinte, vi  se ofera garantii pentru executia cladirii cat si pentru executia retelelor, numai In baza unui contract.

Garantia este perioada de timp cuprinsa intre data terminarii lucrarilor (inchiderea santierului) - cand se incheie un proces verbal de receptie la terminarea lucrarilor (proces verbal preliminar) si data receptiei finale - cand se incheie un proces verbal de receptie finala.

Durata perioadei de  garantie se stabileste in contractul cu firma constructoare. in cadrul  acestei perioade, aceasta firma are obligatia sa inlature pe cheltuiala  sa toate deficientele aparute cauzate de nerespectarea clauzelor,  specificatiilor contractuale si a prevederilor/reglementarilor tehnice  aplicabile.

In aceasta perioada, firma remediaza gratuit toate defectele aparute imputabile ei. Garantia nu se ofera pentru utilizarea defectuoasa.

Garantia se pierde, in mod normal, daca dvs. executati lucrari ce afecteaza  rezistenta  si  stabilitatea constructiei  fara  acordul proiectantului.

Va recomandam ca  lucrarile suplimentare, efectuate dupa receptia la terminarea  lucrarilor, sa fie executate de acelasi personal (aceeasi firma) cu care  s-a executat cladirea, pentru a preveni situatiile de litigiu.

Constructorul  raspunde pentru viciile ascunse ale structurii de rezistenta, pe toata  durata de viata normata a constructiei specificata in normativul privind  executarea lucrarilor de intretinere si reparatii la cladiri si  constructii speciale (GE 032/1997).

Durata de viata  normata pentru cladiri din zidarie este de 50-80 ani. Durata reala de viata  a constructiei este mai mare decat durata de viata normata a  constructiei.

Garantiile pentru  echipamentele cu care se doteaza constructia sunt cele prezentate in  certificatele de garantie ale producatorului echipamentului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate