Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

caut producator rolete exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mariona

mariona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.06.2009
Doresc sa stiu daca se pot confectiona rolete exterioare ( aluminiu sau pvc) in forma de trapez cu baza in jos si varful in sus, cine le comercializeaza si un pret aproximativ

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 mariona, on 17th March 2011, 20:29, said:

Doresc sa stiu daca se pot confectiona rolete exterioare ( aluminiu sau pvc) in forma de trapez cu baza in jos si varful in sus, cine le comercializeaza si un pret aproximativ
tu vrei sa gasesti niste rulouri in forma de trapez care sa poata rula in sus chiar daca partea de sus e mai mica decat lamelele de jos?
exista alternativa obloanelor pe care le poti face si in forma de trapez.
vezi puntocasa.ro, pinum.ro sau gogu...

Edited by septimiu80, 17 March 2011 - 20:44.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

 mariona, on 17th March 2011, 21:29, said:

Doresc sa stiu daca se pot confectiona rolete exterioare ( aluminiu sau pvc) in forma de trapez cu baza in jos si varful in sus, cine le comercializeaza si un pret aproximativ

Eu am făcut și fac rulouri, dar ce vrei tu nu se poate realiza, nu există decât soluția obloanelor, cu balamale.

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
omu' a întrebat de rolete, ceea ce este cu totul altceva decât ruloul. roletele se folosesc la interior cu rol de parasolar, sunt confecționate din pânză(fff multe modele) și sunt acționate de un șnur ce înfășoară pânza pe un tambur.  :huh:

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Nu poate cumpara unele de panza si sa schimbe materialul? Am si eu unele si sunt intr-adevar din panza si chiar functioneaza grozav, adica blocheaza caldura.

#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 euribiontuL, on 17th March 2011, 21:52, said:

omu' a întrebat de rolete, ceea ce este cu totul altceva decât ruloul. roletele se folosesc la interior cu rol de parasolar, sunt confecționate din pânză(fff multe modele) și sunt acționate de un șnur ce înfășoară pânza pe un tambur.  :huh:
a intrebat de rolete exterioare de aluminiu sau pvc de unde am dedus ca nu a gresit 3-4 caracteristici ci ca a gresit si nu a scris rulou.
ideea e ca nu a inteles ca nu ai cum sa rulezi ceva mare intr-o cutie mai mica.

#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mai bine, așteptăm precizările cuvenite.
altfel, vorba ceea,
un forumist aruncă o roletă și 3moderatori încearcă să caute despre ce este vorba.  :lol:

 Astrul, on 17th March 2011, 22:06, said:

Nu poate cumpara unele de panza si sa schimbe materialul? Am si eu unele si sunt intr-adevar din panza si chiar functioneaza grozav, adica blocheaza caldura.
imposibil nu este. poate pune o țesătură metaliă, te pomenești că s-a inventat și ilicul din pvc. ideia este că le bălăngăne vântul de dreacii le ia.
chiar zilele trecute taică-miu (columbofil cu vechi ștate), și-a pus jaluzele la porumbei. m-am crăcănat de râs când am vt  :lol:  :lol: le-a pus pe exterior, cică să adumbrească voliera. ieri și azi a bătut vântul. jaluzelele indicau incotro bătea vântul  :lol:

Edited by euribiontuL, 17 March 2011 - 22:31.


#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
în continuare, vă prezint roleta columbofilă  :proud:
Attached File  bun_de_tipar.jpg   570.69K   58 downloads

#9
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
vântuleee... :lol:
Attached File  v_ntuleeee....jpg   552.7K   28 downloads

#10
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Vedeti ca va pripiti sa dati verdicte. Exista ca tehnologie rolete de exterior care au rol exclusiv de para-sol si sant expuse riscului de a fi ciufulite de vant puternic. Sant confectionate din lamele metalice si puse pe snururi fixe din cablu metalic. Sant exact ca roletele de interior dar fiind expuse intemperiilor sant combinate cu o centrala meteo (senzor de vant si soare) care automatizeaza ridicarea si coborarea acestora.

Le-am vazut la producatorii germani dar sant convins ca exista si la cei care provin din alte tari, probabil in special nordice.

Si am vazut o asemenea solutie in Austria si Finlanda.

Deasemenea, am vazut ferestre cu tamplarie din aluminiu care aveau roletele incluse in sticla termopan iar pe tamplarie erau montate butoane de comanda pt ridicare - coborare si pentru rotirea lamelelor.

Edited by algorab, 20 March 2011 - 16:26.


#11
mariona

mariona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.06.2009

 septimiu80, on 17th March 2011, 22:14, said:

a intrebat de rolete exterioare de aluminiu sau pvc de unde am dedus ca nu a gresit 3-4 caracteristici ci ca a gresit si nu a scris rulou.
ideea e ca nu a inteles ca nu ai cum sa rulezi ceva mare intr-o cutie mai mica.
Buna ziua,
Am gresit denumirea,n-am stiut ca la exterior se spune rulou.Ideea este ca ma intereseaza un sistem exterior sau interior pt. a ma putea proteja de caldura.Singura problema este ca geamul are forma de trapez cu baza jos si varful sus, nu am gasit pe nimeni care sa-mi dea o solutie.Poate oblonele ar fi dar geamul este situat la inaltime fara deschidere.In acest caz cum pot actiona deschiderea si inchiderea obloanelor?Spatiul de deasupra geamului nu-mi permite executarea unui rulou in forma de dreptunghi.Geamul este foarte aproape de panta acoperisului.

#12
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mi-ar plăcea să mănânc vișine dar,
n-aș vrea să cumpăr vișin, n-aș vrea să-l plantez.
iar dac-ar fi, n-aș vrea să înflorească, și nici frunze să facă.
nu tb să aibă coadă, sâmbure, nici pieliță. asta clar!
în dulceață sunt prea dulci, în compot prea apoase...

mai bine îmi pun pofta-n cui.
dar cuiul tb să fie de 6, cu striații pt beton...  :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate