Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un sfat, va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
Stiu ca exista subiect pentru izolatie am citit cate ceva.
Ma intereseaza foare tare daca totusi e corect sa punem termosistemul la casa fara a mai tencui.
Parerile sunt impartite, eu sunt convinsa ca e o greseala, sotul meu zice ca nu, mai ales ca scutim o gramada de bani, de fapt asta este pt noi buba.
Daca nu o tencuim si punem termosistemul ne mai raman bani si pt altceva de facut la casa, altfel tre sa ma asteptam.
Care ar dezavantajele?
Arhitecta noasta a zis ca no problem, in privinta structurii, dar eu tot nu sunt convinsa.
Multumesc si pe moderatori, va rog, macar o zi  doua lasati subiectul
Ne preseaza si timpul destul de tare, in max 3 zile tre' sa ne hotaram.

#2
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 madaspa, on 16th March 2011, 11:44, said:

Ne preseaza si timpul destul de tare, in max 3 zile tre' sa ne hotaram.

Daca nu puneti nimic peste polistiren se va strica de la soare.

Eu am pus polistirenul si peste am pus plasa si adeziv, fara tencuiala decorativa momentan.
A trecut iarna si deocamdata nu am vazut sa fie probleme.
Bine, eu inca nu locuiesc in casa.

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 madaspa, on 16th March 2011, 11:44, said:

Stiu ca exista subiect pentru izolatie am citit cate ceva.
Ma intereseaza foare tare daca totusi e corect sa punem termosistemul la casa fara a mai tencui.

In principiu se poate fara tencuiala , nu exista "considerente teoretice" care sa oblige la tencuit inainte de aplicarea polistirenului .
Singurul avantaj , in cazul in care se tencuieste , este reducerea cantitatii de adeziv ( adezivul se aplica in strat subtire , uniform , fata de varianta "pe mamaligi" )
Dar nu cred ca economic e mai avantajoasa solutia , costul adezivului suplimentar este mult mai mic decat costurile tencuielii .

#4
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 madaspa, on 16th March 2011, 12:44, said:

Stiu ca exista subiect pentru izolatie am citit cate ceva.
Ma intereseaza foare tare daca totusi e corect sa punem termosistemul la casa fara a mai tencui.
Parerile sunt impartite, eu sunt convinsa ca e o greseala, sotul meu zice ca nu, mai ales ca scutim o gramada de bani, de fapt asta este pt noi buba.
Daca nu o tencuim si punem termosistemul ne mai raman bani si pt altceva de facut la casa, altfel tre sa ma asteptam.
Care ar dezavantajele?
Arhitecta noasta a zis ca no problem, in privinta structurii, dar eu tot nu sunt convinsa.
Multumesc si pe moderatori, va rog, macar o zi  doua lasati subiectul
Ne preseaza si timpul destul de tare, in max 3 zile tre' sa ne hotaram.
Pentru  un raspuns cat mai la obiect poate puteti preciza din ce material e facuta zidatia(caramida,bca/bcu,boltari,etc),modul in care au fost umplute cu mortar rosturile intre caramizi(complet,ingrijit-sau in viteza),precum si abaterile de la planul vertical si orizontal a zidariei.Este de precizat ca,pentru a placa un perete cu polistiren este necesar ca acesta sa fie cat mai drept(doriti sa obtineti o fatada cat mai plana si uniforma,fara damburi).Deasemenea,gletul de exterior se recomanda sa aiba max 5mm grosime.
Puteti deasemenea sa faceti prize locale din mortar pt placile de termoizolatie dar acestea trebuie sa fie toate in acelasi plan.
Succes

#5
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
este caramida brickstone de 30 ,
http://forum.softped...hp/t707591.html
asta e linkul care jurnalul casei

multumesc mult si mai astept raspunsuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate