Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

plasa STM in placa (modiifare normative?)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gontrode

gontrode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2010
Buna ziua,
stie cineva daca s-au schimbat normativele in constructii, astfel incat nu mai este posibila folosirea plasei STM in placile de beton (in afara de podea)?
In cazul meu, structuristul refuza sa foloseasca plasa STM (de 8) in placile peste parter/etaj (la o locuinta P+E+M), spunand ca normativele s-au schimat si fca olosirea plasei STM nu mai este permisa (nic macar partial - adica in combinatie cu OB sau in zonele unde distanta intre grinzi este mica).  Necazul este ca am cumparat deja o gramada de plase STM, bazandu-ma pe calculul prealabil facut de arhitect (care se pare ca nu a colaborat cu stucturistul, cum era de asteptat).
Multumesc,

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
E vorba de faptul ca plasele sunt sudate. Folosirea plasei este permisa doar la placa de la cota 0. La placile superioare se folosesc calareti (de regula 10) si armatura inferioara (de regula 8)
Nu le poti da la schimb? Mi-e greu sa cred, in plus costa, cred, de 2 ori mai mult plasele decat fierul. De banii ramasi mai cumperi caramida.
In caz ca nu, vorbeste cu desteptul care ti-a spus sa cumperi materialele inainte de a face proiectul de rezistenta, desi sunt 99,99% sigur ca tu ai fost cel care a facut presiuni din cauza cresterii pretului la materiale.
Asa-i sau nu?;)

Edited by Astrul, 14 March 2011 - 23:37.


#3
gontrode

gontrode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.10.2010
multumesc foarte mult pentru raspuns. Intr-adevar, l-am rugat pe arhitect (eram la faza PAC) sa imi faca un calcul foarte estimativ, dar sa se sfatuiasca cu structuristul cu care lucreaza el inainte de a-mi da un raspuns. Si s-a sfatuit nu gluma!
Plus ca a cautat sa ma convinga ca nu am nevoie de DDE, de diriginte, ca stie el un constructor care le stie pe toate (clasic:  un fost sef de echipa de pe santierele patriei). Ma am intrebari (legate de fragmentarea axelor de rezistenta) dar presupun ca trebuie sa deschid un subiect nou...

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Nu, orice fel de intrebari le poti pune pe topicul de rezistenta, de regula, acolo activeaza mai multi "de meserie".

#5
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Ce inseamna plasa STM?
La ce se foloseste in mod obisnuit?
Puteti detalia putin? :)

Google nu m-a ajutat prea mult.

Edited by buha, 16 March 2011 - 23:57.


#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Sarma trasa ... mancati-as...pentru beton.
"Mancati-as" vine de la "mancati-as banii ca o sa te pun sa cumperi si n-o sa ai ce face cu ea:.

#7
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 buha, on 16th March 2011, 23:52, said:

Ce inseamna plasa STM? ...
:OK: cu acest prilej am mai aflat o expresie nouă: a freca buha
a freca buha pe glob. merge?:lol:

Edited by euribiontuL, 17 March 2011 - 00:15.


#8
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Haide bre'. Faci misto de mine?  :huh:

Am gasit urmatoarele informatii:

S.T.M. - Sarma tare mata sau Mat hard wire
Se utilizeaza pentru confectionarea cuielor, in constructii, pentru confectionarea plaselor sudate, etc.
Dimensiuni: Ф 0,8 - 10 mm.
Se livreaza in colaci.

STAS 889/89 momentan anulat.

#9
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 buha, on 17th March 2011, 00:41, said:

Haide bre'. Faci misto de mine?  :huh:
...
foarte puțin, doar așaaaa...cât o linguriță rasă.
:console:

#10
nincris

nincris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2019

 buha, on 16 martie 2011 - 23:52, said:

Ce inseamna plasa STM?
La ce se foloseste in mod obisnuit?
Puteti detalia putin? Posted Image

Google nu m-a ajutat prea mult.

Plasa STM este o alta denumire pentru plasa sudata sau asa zisa plasa de Buzau (pentru ca pe vremuri in 1963 a fost infintata Fabrica de sârmă si produse din sârmă Buzau acum cred DuctilSteel s-a împământenit si termenul asta)
Produsele lor si mai multe informații le gasesti ....

Edited by conu71, 08 January 2020 - 15:57.
spam


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate