Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cum sa instalezi o baterie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Ca sa nu par chiar de tot rahatu pe forum, scuzati expresia am sa zpun toata povestea.
Pentru inceput va spun ca nu sunt instalator de meserie


Intr-o seara mai exact acum 3 zile mi-a crapat un racord, exact de unde intra in baterie. Racord flexibil.
Am inchis seara robinetu de trecere si a 2 zi ca tot omu am chemat instalatoru.
Am cumparat cu instalatoru 2 racoarde.
Pana sa schimb racoardele nu am avut probleme cu bateria deloc.
Racoarde=http://www.depozit-online.ro/shop/racorduri-sanitare/racord-flexibil-pt-baterie-lmm-350-dinch-12-cbuc-2
Nu fac reclama doar sa stie lumea despre ce vb.

Dimineata cu instalatoru am aflat, si avea dreptate ca cele 2 racoarde apa calda si apa rece erau de dimensiuni diferite.
Am zis daca tot umblam la baterie sa le punem pe ambele noi si sa le inlocuim.
Zis si facut.
Pe teava de apa rece aveam reductie, iar pe cea de apa calda care a crapat nu.
Deci filetu de apa rece era mai mic decat filetu de apa calda.
Asa ca instalatoru mi-a scos reductia de la apa rece, a montat racordurile pe baterie (mono cu maner la bucatarie), a dat drumu la apa, si a mers.
Pe moment.
Am 2 chivete si tot frec teaca de la baterie ba stanga ba dreapta.
Cand am inceput sa misc teaba bateriei, a inceput sa curga peste tot pe sub masca.
L-am chemat a 2 zi
A pus pe racord unde intra in baterie banda teflon.
De data asta nu am mai platit nik. Mai rau curgea.
In fine a pplecat am inchis robinetii de trecere si stau asa cu ei de 3 zile
Am cumparat o baterie noua in wekend care a venit cu tot cu racoarde si am nevoie de reductie la ele.
Acum
Sincer, dupa experienta asta din care cred ca a infiletat aiurea racordurile in baterie nus pe cine sa chem si as prefera sa fac cu mana mea.
Problema e ca am 2 variante si nu stiu cum e mai bine.
1- Caut reductie ca nu e mare branza sa o pun, problema e sa o gasesc si nus ce sa caut in primu rand de la ce dimensiune la ce.
In monetu de fata am bateria weke montata cu racoarde dar difera dimensiunea fata de ce am cumparat. Racoardele actuale au piulita mai mare.
2-Cumpar 2 racoarde si le pun pe bateria noua ca sa  nu pun reductie. dar mi-e frica sa nu infiletez prea tare ca am vazut la instalator a 2 zi cand a scos racoardele si a pus banda de teflon la conexiunea cu bateria ca garnitura racordului era taiat.

?
Heeeeeeelp

Edited by badboy1985ro, 14 March 2011 - 22:31.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
personal aleg varianta 2
fara reductii, dar nu banda de teflon (cica e tehnologie noua) ci cu fuior canepa si pasta verde.

#3
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View PostMarianG, on 15th March 2011, 00:02, said:

personal aleg varianta 2
fara reductii, dar nu banda de teflon (cica e tehnologie noua) ci cu fuior canepa si pasta verde.

Ok.
Acum
Alta intrebare.
Am vazut ca iar sunt 2 tipuri de racoarde.
1-Racord flexibil din cauciu si acoperit cu o plasa de sarma
http://www.panterasm...ile-MY-1025.jpg
2-Racord flexibil in inox. O teava de inox care se indoaie
http://www.panterasm...i-flexibile.jpg
care e mai bun?

Edited by badboy1985ro, 15 March 2011 - 10:45.


#4
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006
racordurile flexibile din cauciuc oricat ar fi ele de firma tot crapa ( relativ repede). cele mai multe inundatii se intampla din cauza asta.

iti recomand pe cele din teava. fiind fixe, problema e ca nu prea mai poti muta mobila de bucatarie( daca e nevoie vreodata), pe care ai pusa chiuveta, fara a le da jos.

cat despre schimbatul bateriei iti recomand sa iei un instalator bun. si mie mi s-a parut simplu sa schimb bateria la cada si am rupt piulitele la 3 baterii. m-am dus am cumparat bateria, am strans piulita si tot picura apa. am strans-o pana a crapat. am fugit la magazin, am luat alta ... si tot asa am cheltuit vreo 4milioane.

la a 4 baterie am chemat instalatorul.... smecheria era sa nu strang piulita foarte tare pt ca se taia garnitura si picura.
fiecare meserie are smecheriile ei  B)

#5
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Cumpara flexibile de inox, strangele la mana in corpul bateriei, fara teflon, canepa sau pasta. Daca pui poze cu filetele iti spun ce reductii iti trebuie in caz ca nu gasesti flexibile la dimensiune, lucru inposibil de altfel. Ia cu tine reductia veche si arata la magazin ce dimensiune de filet iti trebuie(1/2 sau 3/8").

#6
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Mersi tuturor.
Mi-am baga p--a si am vb cu alt instalator dupa ce m-am chiinuit o ora sa desfac o piulita.
Ar mai fi o problema de ca mi-e frica
Robinetii de trecere tin. Stau de vineri dimineata cu ei inchisi total 5 zile.
Peste 2 zile se face o saptamana.
Nu se depune calcar pe ei? Se mai deschid?
Sper in seara asta sa rezolv si sa incerc sa-i deschid da mi-e sa nu crape naibi

#7
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Nu se blocheaza un robinet in doar o saptamana. Este nevoie de luni sau chiar ani asa ca nu te mai stresa.

#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postrusman, on 16th March 2011, 15:25, said:

Nu se blocheaza un robinet in doar o saptamana. Este nevoie de luni sau chiar ani asa ca nu te mai stresa.

Cred ca am o fobie fata de instalatii sanitare de cand mi-a sarit un robinet de colt in septembrie 2010 la calorifer. De atunci ma kc pe mine numai cand vad un robinet.
Multumesc tuturor.
Am pus bateria nou cu un nene super meserias si de treaba in varsta. Nu dau detalii sa nu se zica ca fac reclama.
Total 15 ron sau 150 mii vechi.
Desi modul in care a lucrat mi s-a parut floare la ureche, lin fin de parca ai baga cutitu in paine, nu e chiar asa de simplu.
Eu cand am incercat sa desfac un racord din teava nu am stiu sa tin calumea teava sau de unde sa apuc si se rotea toata teava cu tot cu robinet si apometru.
Asa ca m-am linistit.
Deci pt 15 ron daca nu e urgenta nu recomand instalatorii amatori ca mine, sa cheme pe cineva cu experienta.
Daca e urgenta, nici atat.

CAnd zic cu experienta nu unu de 30 de ani.
Tipu care mi-a montat era pensionar cu 40 de ani in domeniu experienta.
Am vb cu el in vara sa spal caloriferele si sa le pun pe cupru.
Si da, legat de ce am intrebat mai sus mi-a montat racoardele de inox. A zis ca sunt mult mai bune decat cauciuc cu plasa metalica peste.
Robinetii de trecere au tinut fara probleme.

Multumesc tuturor.
Softpedia e sfanta, aici gasesti ajutpor si info

Se poate inchide topicu

Edited by badboy1985ro, 16 March 2011 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate