Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

termoizolatie interior

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
As dori opinia dvs. in legatura cu termoizolarea interioara a unei camere situata intr-un bloc ne nefamilisti executat prin 1979(probabil facut din prefabricate de beton). Deoarece izolarea pe exterior este mai putin probabila de facut in viitorul apropiat, as dori sa izolez peretii exteriori prin interior. Datorita unei umiditati cam mari in interior, nu stiu ce solutie sa accept: polistiren grafitat de 5 cm, placi de rigips cu interiorul umplut cu vata minerala sau polistiren. Mentionez ca camerele sint incalzite electric deocamdata, existind posibilitatea introducerii in urmatorii 2 ani a incalzirii traditionale cu agent termic. Ce solutie recomandati?

#2
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Suficient polistirenul grafitat, tamplarie cu punte termica daca nu este. Parerea mea.

Edited by bambucea76, 13 March 2011 - 08:13.


#3
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010

View Posti.bogdan, on 13th March 2011, 07:58, said:

As dori opinia dvs. in legatura cu termoizolarea interioara a unei camere situata intr-un bloc ne nefamilisti executat prin 1979(probabil facut din prefabricate de beton). Deoarece izolarea pe exterior este mai putin probabila de facut in viitorul apropiat, as dori sa izolez peretii exteriori prin interior. Datorita unei umiditati cam mari in interior, nu stiu ce solutie sa accept: polistiren grafitat de 5 cm, placi de rigips cu interiorul umplut cu vata minerala sau polistiren. Mentionez ca camerele sint incalzite electric deocamdata, existind posibilitatea introducerii in urmatorii 2 ani a incalzirii traditionale cu agent termic. Ce solutie recomandati?

eu auzisem ca pt a scapa de umiditatea excesiva din interior, se da toara tencuiala interioara jos, apoi se smoleste peretele , dupa aia se fixeaza o plasa de buzau , iar peste plasa de buzau se tencuieste. cel care a facut asa ceva, avea un perete care dadea in casa scarilor si care iarna, era mereu ud.

#4
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Nu cred ca e o solutie buna,dati banii degeaba.Daca sunt izolati pe interior,cand s-or incalzi peretii aia?

#5
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu am izolat la apartament peretii exteriori la dormitoare cu polistiren de 5 cm pe interior , iar pe tavan cu vata minerala si rigips.A crescut temperatura cu 4-5 grade. Stau la etajul 10 din 10. La ora 3 noaptea trebuie sa deschid geamul 10-15 minute penru ca nu pot sa dorm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate