Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Plimbări in "alte" locații

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#1
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Vad ca incepe sa se incalzeasca si automat apar tot mai multe biciclete pe strada, eu o scot pe a mea de cate ori am ocazia, limitat fiind de timp... Ultima data cand in scos bicicleta din casa a fost cand a nins, prin ianuarie, deci sezonul nu ar fi o problema... Trecand la subiect, din pacate niciuna din cunostintele mele nu imparte aceasta pasiune pentru biciclete. Acest lucru nu ma afecteaza, doar ca ma limiteaza la plimbari destul de scurte, prin Bucuresti. Consider ca nu sunt sigurul aflat in aceasta situatie, de aceea creez un nou topic...
Daca vrei sa te plimbi si nu ai cu cine, daca ai un anumit stil de a te plimba si nu ai cu cine, daca vrei sa iti creezi o gasca cu care sa te duci la munte sau sa faci trasee de sosea, posteaza aici...
Spune cum vrei sa "te dai" si poate vei gasi cu cine sa te dai. Nu trebuie sa fi cel mai bun, cu bicicleta cea mai tare(lucru de care tin cont multi "Bikeri"), trebuie doar sa spui ce iti place sa faci cu bicicleta ta. Eu unul am urcat de nebun din Sinaia pana la coata 1400 cu bicicleta si m'am bagat in competitii in care nu stiam ce ma asteapta, doar de dragul de a pedala... Dupa cum spuneam, consider ca nu sunt singurul care are pasiune si sufera de nebunia celor doua roti, asa ca posatati...

Edited by Lipsum, 12 March 2011 - 12:01.


#2
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Pentru '11 atac doar poteci de munte pentru agrement, deplasarea se face auto până la locul faptei, cazare/campare după care pedalare. Zonele vizate sunt:
- Dobrogea de nord (M-ții Măcinului);
- Lac Bicaz;
- Lac Siriu;
- Lac Vidraru;
- Pîrâul Rece-Gura Diham.

#3
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Suna interesant... cel putin zonele din jurul lacurilor Vidraru si Siriu le cunosc, intradevar sunt faine. Cand preconizezi ca vei ajunge acolo?

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPopybo, on 11th March 2011, 22:18, said:

- Lac Siriu;
Siriu, din județul Buzău (spre Brașov)? Sau mai e altul, denumit la fel?

#5
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmadalinciucu, on 11th March 2011, 22:49, said:

Suna interesant... cel putin zonele din jurul lacurilor Vidraru si Siriu le cunosc, intradevar sunt faine. Cand preconizezi ca vei ajunge acolo?
Greu de spus:

- Dobrogea de nord (M-ții Măcinului) trebuie s-o ”atac” primăvara, când soarele este mai blând și natura mai generoasă, 15 aprilie - 15 mai;
- în zona montană o să se-ntâmple în perioada de arșiță a verii când vreau să scap de Bărăgan, 01 iulie - 31 august, doar că ajung în condiții de mult calabalâc luat cu mine, barcă, motor, cort, și nu știu exact când ajung la lacuri deoarece depind și de alții.

View Postalexcrist, on 11th March 2011, 23:48, said:

Siriu, din județul Buzău (spre Brașov)? Sau mai e altul, denumit la fel?
Siriu din jud. Buzău, se trece cu mașina la coada lacului și tabăra se poate amenaja pe malul lacului.

Edited by Popybo, 12 March 2011 - 09:37.


#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
E super zona, o singură dată am reușit să ajung la coada lacului. :)

Bunicii mei stau la 10km de Siriu, spre Buzău (orașul Nehoiu, în caz că-l știi). La baraj ajung cam zilnic cu bicicleta, vara când sunt acolo. Dar de la baraj la coadă, mai sunt vro 20 și ceva de km. :P Poate ne ciocnim la vară pe-acolo :D

Edited by alexcrist, 12 March 2011 - 09:45.


#7
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
E foarte fain să mergi cu bicicleta pe malul lacului Siriu .
Ai putea să pleci din Nehoiu :P .

#8
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postalexcrist, on 12th March 2011, 09:44, said:

E super zona, o singură dată am reușit să ajung la coada lacului. :)

Bunicii mei stau la 10km de Siriu, spre Buzău (orașul Nehoiu, în caz că-l știi). La baraj ajung cam zilnic cu bicicleta, vara când sunt acolo. Dar de la baraj la coadă, mai sunt vro 20 și ceva de km. :P Poate ne ciocnim la vară pe-acolo :D
Am cunoștințe în Nehoiu și Nehoiaș.
De zone frumoase ducem lipsă în România ? La bun simț și respect pentru natură suntem deficitari, de aceea Dobrogea de nord (Tl), Vintileasca - Neculele (Vn), Bisoca (Bz) sau Josenii Bârgăului (Bn) sunt zone cu un loc special în inima mea. Zone tradițional arhaice fără picior de turist în ele.

Am curajul să fac publice aceste locuri pentru că cei de care mă tem nu-și aruncă ochii pe acest topic iar voi cititorii acestui topic sunteți cu toții iubitori de frumosul autentic.

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Ce mică-i lumea. Am rude și în Nehoiaș. Poate aflăm că ne și cunoaștem, fără să știm. :P

Louie, și tu frecventezi zona?

#10
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Am și eu rude pe acolo :P .

#11
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
În regimul ăsta nu mai găsim loc de potecă.  :huh:

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Hmm... ia uite ce de lume care știe ce și pe unde e Nehoiu :D Și eu de câți ani mă plimb pe-acolo (adică de peste 10), bicicliști n-am văzut decât pe cei ocazionali (puști, care nu prea depășesc limitele localităților, sau cei care se mai duc la pescuit la baraj).


Păi dacă-i așa, hai să vă fac o propunere, pentru la vară. Vara trecută am dat peste o hartă turistică/geografică proaspăt pusă la baraj din care am aflat și eu că vârful Penteleu (1772m) e relativ aproape de zona respectivă (spre rușinea mea, cunoștințele mele de geografie scârțâie :P ). Și chiar vroiam anul ăsta să-mi fac un plan de atac, să văd dacă pot ajunge acolo, însă principala mea problemă era că nu aveam cu cine, că singur nu m-aș încumeta pe distanță așa de mare, spre o zonă total necunoscută (pentru mine), pe munte și pădure. Dar, dacă sunteți amatori, poate reușim să ne sincronizăm la vară să-l atacăm împreună? :)

Câteva detalii + o hartă orientativă: http://www.itinerar....i/trasee-bz.htm
Pensiunea 14 scaune (marcată cu galben pe hartă) știu unde e (cam 7km de Siriu, dacă îmi aduc bine aminte). De asemenea, și Cascada Pruncea e frumos de văzut. Cam până acolo (la cascadă, poate puțin mai departe) am reușit să ajung acum vreo 2-3 ani. Până acolo, cel puțin, e drum forestier destul de bun calitativ. Nu e autostradă, nici măcar asfalt, dar se merge relativ lejer.
Traseu alternativ ar fi Podu Negru - Varlaam - etc... (până la Varlaam am fost, și până acolo e asfalt, mai cu hârtoape, dar asfalt)
Mai departe n-am idee, dar... se încumetă cineva? :D (normal, nu aștept acum chestii sigure, dar chestii orientative)


Popybo, am văzut că tot postezi anunțul cu concursul XC Gârboavele. Poate ne vedem acolo. ;)

Edited by alexcrist, 13 March 2011 - 11:24.


#13
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postalexcrist, on 13th March 2011, 11:20, said:

...Păi dacă-i așa, hai să vă fac o propunere, pentru la vară. Vara trecută am dat peste o hartă turistică/geografică proaspăt pusă la baraj din care am aflat și eu că vârful Penteleu (1772m) e relativ aproape de zona respectivă (spre rușinea mea, cunoștințele mele de geografie scârțâie :P ). Și chiar vroiam anul ăsta să-mi fac un plan de atac, să văd dacă pot ajunge acolo, însă principala mea problemă era că nu aveam cu cine, că singur nu m-aș încumeta pe distanță așa de mare, spre o zonă total necunoscută (pentru mine), pe munte și pădure. Dar, dacă sunteți amatori, poate reușim să ne sincronizăm la vară să-l atacăm împreună? :)...
Sunt foarte multe obiective de atins dar nu știu câte se pot atinge cu bicicleta.

View Postalexcrist, on 13th March 2011, 11:20, said:

Popybo, am văzut că tot postezi anunțul cu concursul XC Gârboavele. Poate ne vedem acolo. ;)
Am să fiu prezent doar ca spectator, pregătirea mea fizică este la pământ. Și în plus sunt dotat doar cu hybride.

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPopybo, on 13th March 2011, 11:28, said:

Sunt foarte multe obiective de atins dar nu știu câte se pot atinge cu bicicleta.
Din pozele de AICI, peisajul pare destul de accesibil. Mare parte oricum este drum forestier, deci sigur accesibil și cu bicicleta (acum depinde de care bicicletă). Nu știu exact cam care ar fi distanțele totale, dar presupun că o zi e suficientă pentru dus-întors (inclusiv popasuri).

Dacă ești deschis la o astfel de propunere, o să încerc să aflu detalii mai concrete. Până la vară e timp.

Scuze, nu vreau să pară că încerc să mă bag forțat în (probabil) concediul planificat de tine. Nu-i nicio supărare dacă zici ”nu” pe față (nu pe ocolite). Eu doar încerc să profit de o ocazie destul de rară pentru mine. :)

#15
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postalexcrist, on 13th March 2011, 12:06, said:

...Dacă ești deschis la o astfel de propunere, o să încerc să aflu detalii mai concrete. Până la vară e timp....
De acord, mă aflu în aceeași situație ca tine, de cunoaștere.

#16
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sambata,voi merge la o tura Bucuresti-Campina care va fi pentru mine prima tura lunga pe "sezonul" acesta. Harta

#17
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008

View Postpg-soare, on 25th March 2011, 00:06, said:

Sambata,voi merge la o tura Bucuresti-Campina care va fi pentru mine prima tura lunga pe "sezonul" acesta.

Cam cati km intra in tura respectiva? :D 80, 100?

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutare, doar ce-am ajuns acasa , au fost cam 100-110km dus, dar eu am gresit drumul si am ajuns si pe la Ploiesti (abatere de vreo 20km, baga-mi-as ), m-a batut vantul de (conform internetului) 5m/s -> 18km/h din fata dar asta doar pe o portiune de vreo 20-30km , in rest a batut din lateral cam pe toata durata
Spoiler
(chinului) , dar sunt bucuros ca am ajuns teafar acasa si nu m-a luat un tir pe DN1A (care e cel mai prost drum facut vreodata, DN1 fiind parfum pe langa acesta) .Cat am fost pe bicla imi venea sa arunc bicla in sant si speram sa apara o masina cu care sa ma intorc acasa.

Cel mai dezamagit am fost de starea drumului , apoi de vantul naprasnic care m-a batut ,noroc ca am fost echipat cu cagula si urechi sintetice, manusi, casca, pantaloni de ciclism scurti (pe sub blugi) .

In total am facut vreo 120km, intorcandu-ma cu trenul de la Campina ,dar dupa cum am zis , m-am simtit muuult mai epuizat. Pe drum m-am gasit si cu un forumist de pe aici, el fiind de-al locului. Voi pune 2 -3 -4-5 fotografii  cu tura, dar n-am stat sa contemplez natura,asa ca nu stiu care-i treaba cu ele, eu iesind sa alerg cu bicla.

Cel mai bun peisaj care m-a si motivat a fost intre Filipestii de Targ si Campina, unde incep dealurile, restul fiind o mare apa de ploaie. Tura asta n-o repet.

editare, cred ca fac intoxicatie (cum mi s-a intamplat intr-o alta tura)  de la 4 snickeruri/lionuri.

Edited by pg-soare, 26 March 2011 - 19:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate