Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

aruncati un ochi critic si la planul meu, va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Dati-va cu parerea despre planul asta, va rog!
Noi vrem o casa mica 60 mp amprenta la sol, cu mansarda..dar e destul de greu zice arhitectul sa ne jucam cu spatiile mici...
vrem living, bucatarie (ce comunica cu livingul), baie mica si sala utilitati jos iar la etaj 3 dormitoare si baie.
Casa are intrarea spre sud, deci living la sud siest, bucatarie nord si est.
Una din nedumeririle mele este daca dormitorul de deasupra bucatariei va avea suficient soare in pozitia respectiva.

Multumesc!

Attached Files


Edited by tatiana_c, 09 March 2011 - 18:14.


#2
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Cele 2 dormitoare mari au o forma pe care personal nu o agreez  2,7 m x  5,1 m. Au aproximativ 15 mp  fiecare dar forma  lasa de dorit, o sa ai destule probleme cu mobilatul.

Edited by crull, 09 March 2011 - 18:51.


#3
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008
Fa in asa fel ca amprenta de 60 mp de pe sol sa fie un hexagon (adica sa aibe 6 laturi egale) si nu vei mai avea probleme. Trebuie refacut proiectul....

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Sau octogon, iese si mai bine.

#5
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Nu e treaba mea sa critic arhitectii, dat mereu scara o fac in forma de "U", spre avantajul lor normal...la parter cred ca ar fi mai indicat o scara in forma de "L", ea poate trece printr-o camera, baie bucatarie etc, nu te incurca, spatiul de sub sectiunea inferioara ( ridicata cam la 1,7m )merge o masina de spalat, sau o mica debara spre exemplu.  Inestetic ar spune unii, util ar spune altii. Dormitoarele incerca sa fie cat mai "patrate" altfel ai probleme la mobilat, poti face 2 dormitoare mari plus unul mic, pentru un copil sau pt joaca. Sau poti face o bucatarie stil bloc, si sa incapa un mic dormitor la parter (nu e usor sa tot cobori scarile...).Evita scara spirala daca ai copii(efect psihologic - scarile par a fi mai multe, accentuat de rotatie.), scara in U iti creeaza aceiasi iluzie... Sper sa iti fie de folos,(scara in forma de U nu are asa mari complicatii, de aceea este preferata de arhitecti)

#6
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Scara aia in forma de U nu e in avantajul arhitectului nicidecum, arhitectul face un calcul trage cateva linii si iti face scara  cum doresti, spirala, in forma de L ,din3 bucati , insa  dificultatea  executiei  va fi suportata financiar de beneficiar.

View PostObivankenobi, on 9th March 2011, 19:20, said:

Fa in asa fel ca amprenta de 60 mp de pe sol sa fie un hexagon (adica sa aibe 6 laturi egale) si nu vei mai avea probleme. Trebuie refacut proiectul....
E o gluma sau nu ai vazut ce scrii ?

Edited by crull, 09 March 2011 - 20:26.


#7
Traian72

Traian72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2009
Am vazut proiectul (ma rog schita) prea multe optiuni  la suprafata data nu ai dar as avea o precizare cu privire la grupul sanitar din parter ar fi de preferat in capatul coridorului pentru a nu te imprastia in toata casa cu instalatiile sanitare (bucatarie ,baie) avand in vedere panta care trebuie data la sifoane si faptul ca baia de la etaj e in acea zona

View PostObivankenobi, on 9th March 2011, 19:20, said:

Fa in asa fel ca amprenta de 60 mp de pe sol sa fie un hexagon (adica sa aibe 6 laturi egale) si nu vei mai avea probleme. Trebuie refacut proiectul....


:D  cred ca o forma elipsoidala ar fi potrivita un hexagon (cu patru laturi egale)

Edited by Traian72, 13 March 2011 - 16:55.


#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Proiectul va fi respins de cei de la sanatate,au o lege in care orice camera,in afara de bucatarie unde trebuie sa fie de min 5 m,exista tot un min de 10 m 2/camera.Poti in loc de dormitor sa-l numesti spatiu de depozitare si va fi ok,si veti depozita patul si 2 noptiere :naughty:

#9
Traian72

Traian72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2009

View Postdilimach3, on 9th March 2011, 20:12, said:

Nu e treaba mea sa critic arhitectii, dat mereu scara o fac in forma de "U", spre avantajul lor normal...la parter cred ca ar fi mai indicat o scara in forma de "L", ea poate trece printr-o camera, baie bucatarie etc, nu te incurca, spatiul de sub sectiunea inferioara ( ridicata cam la 1,7m )merge o masina de spalat, sau o mica debara spre exemplu.  Inestetic ar spune unii, util ar spune altii. Dormitoarele incerca sa fie cat mai "patrate" altfel ai probleme la mobilat, poti face 2 dormitoare mari plus unul mic, pentru un copil sau pt joaca. Sau poti face o bucatarie stil bloc, si sa incapa un mic dormitor la parter (nu e usor sa tot cobori scarile...).Evita scara spirala daca ai copii(efect psihologic - scarile par a fi mai multe, accentuat de rotatie.), scara in U iti creeaza aceiasi iluzie... Sper sa iti fie de folos,(scara in forma de U nu are asa mari complicatii, de aceea este preferata de arhitecti)

de ce crezi ca o scara in forma de L sau linie dreapta ar fi mai greu de proiectat cat despre efectul care-l produce o scara de 16 trepte in linie dreapta te invit in blocurile de"trista amintire" ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca te-ai saturat de camere tip H=2,50m si faci H=3m mai apar inca 3 trepte si ajungi la 19x0,275=5,13m ceea ce inseamna ca latura Livingului (singura fara usi sau geamuri) pe o latime de 1,2m sa fie compromisa in speranta ca sub scara mai pui o masina de spalat


View Postanonima1, on 13th March 2011, 17:10, said:

Proiectul va fi respins de cei de la sanatate,au o lege in care orice camera,in afara de bucatarie unde trebuie sa fie de min 5 m,exista tot un min de 10 m 2/camera.Poti in loc de dormitor sa-l numesti spatiu de depozitare si va fi ok,si veti depozita patul si 2 noptiere :naughty:

inseamna ca apartementul meu de 2 camere sa transformat in garsoniera si oare trebuie sa modific asta la cadastru undeva?

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
tatiana a si uitat ca a postat pe aici

#11
tatiana_c

tatiana_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Multumesc de sugestii! Nu am uitat ca am postat doar ca nu prea am timp sa raspund, am 3 prichindei mici si e mai greu, scuze!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate