Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Proiect rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
leman

leman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.11.2010
Am tot fost plimbat de la o sectiune la alta a forumului, asa ca revin aici unde mi se pare cea mai potrivita sectiune. Imi cer scuze daca am gresit pe undeva, moderatorii sa decida...
Se dau planurile atasate, pentru o casa P+1+M, in apropierea Bucurestiului, in intravilan, teren plan fara probleme de fundare, o adancime a fundatiei de aprox. -80 cm, fara subsol. De la inginerul de rezistenta am primit un necesar de materiale pentru constructie de 15t fier. Cit de curind o sa atasez si planurile de rezistenta. Desi am cerut arhitectilor care intocmesc planurile pod cu planseu de lemn, m-am trezit acum in preajma demararii lucrarilor cu explicatia ca "nu se poate face podea de lemn din cauza unor normative nou aparute care nu mai permit podea de lemn peste etaj". Prin urmare, explicatia structuristului pentru cantitatea de fier a fost urmatoarea:
"1. suprafata construita desfasurata la nivelul cotei +0 si la cota planseului peste parter sunt de 176mp fiecare din cauza teraselor, scarilor exterioare si garajului, respectiv din cauza garajului si balcoanelor
2.suprafata balcoanelor peste parter este de circa 34 mp, 1/3 din casa si in placile de balcon intra armatura ca si in grinzi din cauza ca sunt in consola si au conditii severe de rezistenta si deformatii; a se compara cu placa peste etaj care are 101 mp.
3.la armarea superioara a placilor peste parter si peste etaj am folosit armatura constructiva cu diam. 10 in loc de diam. = 6 permis de normative, deoarece am constatat ca in timpul executiei muncitorii calca pe el si devine nefunctional; diferenta nu este mare circa 5-7% si o pt reface daca credeti de cuvinta ;
4. casa are o conformare care obliga la introducerea unor elemente de structura suplimentare (stalpi ) fata de o casa cu aceiasi suprafata, dar cu peretii unii in continuarea celorlalti; doua deschideri sunt de 7,20 m fata de celelalte care sunt de circa 4,20-4,80 m ;in pod se ridica cu circa 1,0m , in consecinta stalpii s-au marit cu circa 12,5% ;
5. noul cod de proiectare din 2006 impune calculul la o incarcare din seism cu circa 20% mai mare decat pana in 2006 si cu 5o% fata de 1990 , cu consecinte asupra cresterii cantitatii de armatura"

Pentru ca sunt cam paralel in domeniul constructiilor, va cer o parere referitor la aceste explicatii. Multumesc anticipat!
Attached File  parter.pdf   26.09K   111 downloadsAttached File  etaj_1.pdf   17.12K   62 downloads

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
deci sa ne intelegem ai 176*2+101=453 mp de plansee/ pardoseli construite, la care se adauga si aticul zidariei de la pod, pentru ca spune ca stalpii s-au marit cu 1m, asa ca probabil ca exista si acolo o centura.
nu prea pare mult la 453mp construiti, chiar daca tu ai impreia ca sunt 350, in realitate fier si beton ai pentru 453mp.
planurile de rezistenta sunt foarte utile pentru a putea forma o parere ceva mai argumentata.

Edited by septimiu80, 07 March 2011 - 08:21.


#3
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu nu am auzit sa se armeze placi cu armatura constructiva de 6mm. Cel mult este armatura de repartitie.

Si zii structuristului ca e si putin agramat. Barele sau armatura sunt de genul feminin. Deci muncitorii nu au cum sa calce pe el..

Edited by muteki, 07 March 2011 - 08:45.


#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Asta si spunea proiectantul ca a pus repartitia de 10 ca aia de 6 o pui cam degeaba ca iti calca doreii pe ea si se face muci, dar vb doar de repartitie nu de armarea placii.

Edited by septimiu80, 07 March 2011 - 17:37.


#5
leman

leman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.11.2010
O sa revin cu amanunte de indata ce o sa am toate planurile in format electronic. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Ideea este ca nu vreau sa fac planseu si peste etaj, insa arhitecta mi-a spus ofuscata ca nu este posibil asa ceva, din cauza unor normative noi care nu mai permit podea de lemn peste etaj, ceea ce mi se pare cam aiurea. De asemenea, n-am chef sa torn planseu si peste garaj, ca doar nu tin rolls-uri acolo. Am explicat ca vreau ceva din materiale usoare, dar iar mi s-a spus ca nu este posibil. I-am explicat ca putem renunta si la balcon, tocmai pentru a nu mai incarca atat de mult structura, dar iar i s-a parut ceva greu de modificat. Nu stiu ce sa fac, daca nu e mai bine sa schimb arhitecta...

#6
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postleman, on 7th March 2011, 00:07, said:

Am tot fost plimbat de la o sectiune la alta a forumului, asa ca revin aici unde mi se pare cea mai potrivita sectiune. Imi cer scuze daca am gresit pe undeva, moderatorii sa decida...
Se dau planurile atasate, pentru o casa P+1+M, in apropierea Bucurestiului, in intravilan, teren plan fara probleme de fundare, o adancime a fundatiei de aprox. -80 cm, fara subsol. De la inginerul de rezistenta am primit un necesar de materiale pentru constructie de 15t fier. Cit de curind o sa atasez si planurile de rezistenta. Desi am cerut arhitectilor care intocmesc planurile pod cu planseu de lemn, m-am trezit acum in preajma demararii lucrarilor cu explicatia ca "nu se poate face podea de lemn din cauza unor normative nou aparute care nu mai permit podea de lemn peste etaj". Prin urmare, explicatia structuristului pentru cantitatea de fier a fost urmatoarea:
"1. suprafata construita desfasurata la nivelul cotei +0 si la cota planseului peste parter sunt de 176mp fiecare din cauza teraselor, scarilor exterioare si garajului, respectiv din cauza garajului si balcoanelor
2.suprafata balcoanelor peste parter este de circa 34 mp, 1/3 din casa si in placile de balcon intra armatura ca si in grinzi din cauza ca sunt in consola si au conditii severe de rezistenta si deformatii; a se compara cu placa peste etaj care are 101 mp.
3.la armarea superioara a placilor peste parter si peste etaj am folosit armatura constructiva cu diam. 10 in loc de diam. = 6 permis de normative, deoarece am constatat ca in timpul executiei muncitorii calca pe el si devine nefunctional; diferenta nu este mare circa 5-7% si o pt reface daca credeti de cuvinta ;
4. casa are o conformare care obliga la introducerea unor elemente de structura suplimentare (stalpi ) fata de o casa cu aceiasi suprafata, dar cu peretii unii in continuarea celorlalti; doua deschideri sunt de 7,20 m fata de celelalte care sunt de circa 4,20-4,80 m ;in pod se ridica cu circa 1,0m , in consecinta stalpii s-au marit cu circa 12,5% ;
5. noul cod de proiectare din 2006 impune calculul la o incarcare din seism cu circa 20% mai mare decat pana in 2006 si cu 5o% fata de 1990 , cu consecinte asupra cresterii cantitatii de armatura"

Pentru ca sunt cam paralel in domeniul constructiilor, va cer o parere referitor la aceste explicatii. Multumesc anticipat!
Attachment parter.pdfAttachment etaj_1.pdf


Nu este mare cantitatea de fier. In realitate, cu pierderile, s-ar putea sa folosesti chiar mai mult fier.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate