Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#5149
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 medelin992, on 08 august 2016 - 22:08, said:

Am nevoie de seminte de avena. Am gasit intr-un lot de in de la Fundulea, dar imi mai trebuie. Maine ma duc pe Teleorman, mi-a zis mie o sursa ca ar fi bogata in apera si avena.
Aha, vrei sa cultivi avena pt nutret, de cosit. Am crezut ca iti trebuie grau mai ieftin. Faci combinatie cu lucerna, sau simpla?

#5150
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu. Daca o sa-mi iasa ce am de gand va arat.

#5151
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Salutare colegii , as dori si eu cateva sfaturi . Anul acesta am avut apache C1  si in toamna vreau sa pun samanta din cea pe care am recoltat-o anul acesta , vreau sa economisesc banii pe care ii dau pe samanta si sa investesc ingrasaminte ,de exemplu la tratarea semintelor  ce ar trebui sa folosesc ?
Voi realiza si un test de germinare.

#5152
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Un fungicid  cu Tebuconazol amestecat in betoniera cu putina apa inainte de semanat.

Sau mai eficient imidacloprid + tebuconazol. La grau este permis tratamentul cu imidacolprid in continuare si mai diminuezi din incarcarea solului pentru porumb.

#5153
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016
Salut! Ce parere aveti de Glosa? CAm care ar fi cantitatea care trebuie folosita la un ha?

#5154
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Depinde de:categorie biologica, MMB, germinatie, puritate, data semanatului, planta premergatoare, conditiile semanatului, pregatirea terenului, valorificarea lotului (semincer sau consum)...si nu in ultimul rand de zona.

Daca vrei sa faci 6 tone ca Musca, seamana 800-900 bg, daca vrei 8 tone(irigat) semeni 300 bg ca Buzdugan.

#5155
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Glosa anul acesta semanat 300 kg/h,pe 8 octombrie dupa porumb si floare in 2 discuituri si o freza,300kg azot, seceta la formarea bobului, am scos 4,8t/h media si 5,5t/h maxim

#5156
NelutzuCIV

NelutzuCIV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.04.2015
cum bine stiti in fiecare an pretul graului este stabilit in in functie de gluten(asta daca restul indiciilor sunt in stas),a avut careva un gluten umed apropiat de 30? ce soi?

#5157
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
glosa 30-32 gluten
balaton 29-31 gluten

#5158
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 20.02.2012
Medelin
Musca se lauda cu 8 ~9 tone la hectar fara irigati am un prieten care lucreaza acolo si (daca minte el mint si eu ce sa zic )cam pe acolo se invarte productia la grau .

#5159
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
”Am renunțat la floarea-soarelui pentru că am rapiță și cele două culturi au boli comune, tocmai de aceea am ales să cultiv doar rapiță. În fiecare an mi-am propus să măresc suprafața cultivată cu rapiță, anul acesta am avut în jur de 600 de hectare, iar pentru anul următor mi-am propus să pun 1.200 de hectare. Nu pot pune și floarea soarelui și rapiță. Nu pot spune că o cultură este mai rentabilă decât cealaltă, totul depinde de la an la an, sunt mult conjuncturi care pot trage prețul în jos sau în sus. Am luat această decizie și pentru că, cel puțin la noi în zonă nu se poate întâmpla ca rapița să sufere de secetă, cum se poate întâmpla la floarea-soarelui. La rapiță anul acesta am avut o producție medie de 5.000 kg/ha și 6.257 kg/ha la grâu, asta în condițiile în care am avut 846 hectare și 206 hectare calamitate de grindină între 20 și 25%, cu acte făcute de firma de asigurări”, a declarat pentru Agrointeligența Dimitrie Muscă, fermierul care exploatează peste 7.000 de hectare la Curtici, în județul Arad.

http://agrointel.ro/...u-si-de-rapita/

#5160
marian1984

marian1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2013
anul asta am decis sa pun ariesan cumparat direct de la scda turda. nu am mai luat de la distributor. la ce adaos isi pun distribuitorii.....
mi l-au recomandat 250 kg/ha atat baza cat si C1.

a pus cineva ariesan? daca da in ce zona si cum s-a comportat.

#5161
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
La ce preț e kg la Turda ?

#5162
marian1984

marian1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2013
http://scdaturda.ro/oferta-seminte/

Eu am luat ariesan, baza si c1

1,4+tva baza si 1,2+tva c1

#5163
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Salutare! Dacă anul acesta am avut iarba vintului în grâu,o sa mai iasă și în cultura următoare (grâu porumb) nu m_am hotărât ce voi pune.Daca apare iar ce ma sfătuiți sa fac? Mulțumesc anticipat.

#5164
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Salutare!

Am și eu o întrebare la voi:
Vreau să tratez sămânța de grâu cu Amiral Proffy 6FS. E bun acest fungicid? E eficient?
De asemenea mă tot contrazic cu un cunoscut. Eu vreau să folosesc doza recomandată de producător pe tona de sămânță, adică 0.5 litri/tonă. El zice că folosește un bidon de 5 litri la două tone de sămânță, ceea ce mie mi se pare exagerat de mult în comparație cu ce recomandă producătorul.
Voi ce sfat îmi dați, cât fungicid să folosesc la tona de sămânță?

Mulțumesc.

#5165
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016

 marian1984, on 16 septembrie 2016 - 16:04, said:

anul asta am decis sa pun ariesan cumparat direct de la scda turda. nu am mai luat de la distributor. la ce adaos isi pun distribuitorii.....
mi l-au recomandat 250 kg/ha atat baza cat si C1.

a pus cineva ariesan? daca da in ce zona si cum s-a comportat.


 Mircean31, on 20 septembrie 2016 - 14:26, said:


Anu asta am avut eu ariesan samanta tratata la Sibiu o iesit 4000kg din 56 de ari (200kg complex 100azot/ha) si un o lrimit doar un tratament +ierbicit in primavara. Cu cat ai luat kg?

Edited by Mircean31, 20 September 2016 - 14:30.


#5166
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 ammazon, on 20 septembrie 2016 - 09:20, said:

Salutare!

Am și eu o întrebare la voi:
Vreau să tratez sămânța de grâu cu Amiral Proffy 6FS. E bun acest fungicid? E eficient?
De asemenea mă tot contrazic cu un cunoscut. Eu vreau să folosesc doza recomandată de producător pe tona de sămânță, adică 0.5 litri/tonă. El zice că folosește un bidon de 5 litri la două tone de sămânță, ceea ce mie mi se pare exagerat de mult în comparație cu ce recomandă producătorul.
Voi ce sfat îmi dați, cât fungicid să folosesc la tona de sămânță?

Mulțumesc.
Pai in primul rand e aspectul economic, nu cred ca cineva doreste acelasi rezultat investind de 5 ori mai mult. Urmeaza indicatiile producatorului si nu vei avea probleme.
Poate cunoscutul tau este constrans de mijlocele tehnice, nu poate aplica solutia uniform pe boabe (cantitate mica=0,5 l/tona), nu vrea sa dilueze cu apa, trece mai mult in acte ca sa ciordeasca si el pana la doza normala.....chestii. Poate are samanta cu probleme, antecedente cu boli pe unele sole....oricum, doza asa de mare nu cred ca are justificare tehnica.

Cat despre eficienta tebuconazolului...o stim cu totii, ieftina, veche in piata si buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate