Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3799
i_pzn

i_pzn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2012
Medelin cred ca ai fost cel mai aproape de adevar...si ceva din specia vicia este planta pe care am avut o anul trecut.. m am linistit daca nu este asta acum...Dar asa ca nota informativa pentru mine,cu ce as fi putut erbicida anul trecut ca sa scap de "bestie". De mentionat ca ea era in vegetatie cam prin luna iunie la sfarsit.

#3800
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013

 Aerish, on 21 martie 2015 - 14:06, said:

Sper sa nu ma insel , cred ca este veronica hederifolia.

La densitati mari, tribenuronul-metil nu o omoara, doar o opreste din crestere, o zapaceste. In acest timp creste graul si o sufoca, dar pe marginile parcelei va rezista.

#3801
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015

 i_pzn, on 21 martie 2015 - 12:46, said:

Revin cu un post si cu scuzele de rigoare pentru dubla postare. Timpul nu mi a permis sa mai adaug imaginile si nici nu reusesc sa fac asta pe forum asa ca am incercat sa dau niste link uri externe pentru lamuriri cu speranta ca voi reusii.

"Buna ziua numele meu este Paznicu Ioan si de vreo 3 ani cutiv in jur de 25 ha in judetul dambovita anul trecut am fost invadat de o planta care pot spune ca mi a calamitat cultura de grau in masura de 35 % ...nimeni (nu am intrebat pe cineva de specialitate, "inginerul" ). in acest an as dorii sa nu mai am aceeasi problema din acest motiv mi am tratat terenurile cu erbicid total,dar cand am fost in weekend sa dau cu azot am observat o planta care as putea jura ca niste spiridusi au semanat o in urma mea Posted Image). O sa incerc sa atasez o poza sau doua poate ma puteti ajuta cu numele ei si cu ce as putea sa o distrug. Multumesc frumos."


[ http://s4.postimg.org/5lhc2m5ll/20150313_144003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s4.postimg.org/g4lx5ixnd/20150313_144112.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s4.postimg.org/rr616nkyh/20150313_144126.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s4.postimg.org/lria30061/20150313_144157.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu o am in rapița , sper sa nu am probleme după cevoi erbicida cu Galera.

#3802
ioannemes

ioannemes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.02.2015
Buna. Am si eu nevoie de un mic sfat.de curand am intrat in propritate a 12ha. In toamna, luna octombrie am pus 1,2ha grau acela este ok.Dupa care am fost fortat sa ma bag inca vreo 2,5 ha dar la pus foarte tarziu, iar acum, pe cele 2,5 ha graul este deabia in faza de 2 frunze, plus ca a mai si stat apa. Asi putea sa ii aplic ceva ingrasamant complex plus un foliar si sa isi revina la viata, sau mai bine bag discul in el si pun floare. Am sa atasez si o poza sa va dati cu parerea. Daca ati putea sa imi recomandati un foliar bun macar sa ii dau la suprafata aia de 1,2 , precizez acus o luna iam dat 20 20 0  si cand ar fi perioada optima pt foliar. Sunt din nv mai precis judetul satu mare.

#3803
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Foliar recomand agroleaf 31.11.11 intre 3-6kg/ha

Edited by trottinel, 25 March 2015 - 20:32.


#3804
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
La mine graul se prezinta prea bine prin ce a trecut, cu orzul stau prost foarte prost .O sa pun cateva poze cu evolutia graului meu :
1 - la 3 saptamani dupa semanat (03noi 2014 )
2 - ploile din decembrie cu baltiri (11dec 2014 )
3 - fertilizare cu azotat ( 11mar 2015)
4 - la 2 saptamani dupa fertilizare ( 26mar 2015 )
5 -..........vom vedea ? !

Attached Files



#3805
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
in poza 2 seamana foarte mult cu al meu...

#3806
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
imi dau seama prin ce treci ...

#3807
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Buna seara!
Cam putine poze cu grau,asa ca atasez si eu ceva.
Asa arata graul meu acuma,semanat in parloaga,iar ca ingrasamant 150 kg/ha azotat.

Attached Files



#3808
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Si o nelamurire pe care o am:ieri dimineata am administrat ingrasamant pe o sola unde nu am putut intra mai devreme pentru ca nu era uscat terenul,uree pe o jumatate din teren si pe cealalta azotat,ca sa vad diferenta.Apoi a inceput ploaia destul de serios si a tinut pana azi noapte,dar nu a ajuns sa balteasca apa pe teren.Ar fi pericolul de levigare sau cat ar trebui sa ploua astfel incat sa se spele ingrasamantul?
Oare am facut bine ca am administrat ingrasamantul inainte de ploaia care a venit?
Am dat acum ureea ca a fost rece afara si de o dadeam pe caldura,cred ca era degeaba.

#3809
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
La fel am pățit și eu .
Am semănat orzul  și triticalele de primăvară, am dat complexe 15 15 15 încorporate cu combonatorul, și a doua zi seara au început ploile. Nu știu dacă este bine sau nu.

A folosit cineva  drept foliar Biohumusol?  Un fermier de la mine din zonă, îl lăuda de numa numa.
https://sites.google...us2012/services

#3810
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Toata lumea e plecata pe camp cu treaba de nu mai scrie nimeni aici?
Poate ma lamureste cineva cu experienta despre nelamurirea de mai sus,sa castig si eu ceva cunostinte in plus ;)

#3811
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Se spune ca dupa 150l/m2 incep problemele cu levigarea.  Totul e cu depinde.
Sa nu crezi ca azotul ala se spala ca jegul dupa rufe.
Eu zic ca ai facut bine ca l-ai administrat inainte de ploaie, asa va fi disponibil cat mai curand. mai ales in perioada asta cand e nevoie mare.

#3812
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Cred că am dat-o în bară cu triticalele de primăvară și cu orzul. Azi noapte au fost -6 grade. Sunt umflate boabele. Acum dau să răsară.

#3813
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015

 i_pzn, on 24 martie 2015 - 13:50, said:

Medelin cred ca ai fost cel mai aproape de adevar...si ceva din specia vicia este planta pe care am avut o anul trecut.. m am linistit daca nu este asta acum...Dar asa ca nota informativa pentru mine,cu ce as fi putut erbicida anul trecut ca sa scap de "bestie". De mentionat ca ea era in vegetatie cam prin luna iunie la sfarsit.

 aignat, on 25 martie 2015 - 12:25, said:

La densitati mari, tribenuronul-metil nu o omoara, doar o opreste din crestere, o zapaceste. In acest timp creste graul si o sufoca, dar pe marginile parcelei va rezista.

Cred ca Helmstar 75WG ar putea sa fie o solutie buna pentru problema cu Veronica Hederifolia - http://www.verdon.ro...75wg-20-gr.html

Din cate cunosc, are un spectru larg de combatere.

Edited by ovidheo, 04 April 2015 - 13:22.


#3814
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
[ http://s10.postimg.org/4fj4s685h/2015_04_04_20_23_13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
No till. E primul an cand incerc asta. E semanat tarziu...pe la sf lui noiembrie. Soi Glosa. Complex 200 kg/ ha 16:48:0, ieri am fertilizat cu uree 200 kg/ha
Azi ploua, deci e perfect. Pareri?

Edited by Ravasy, 06 April 2015 - 12:48.


#3815
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Multi s-ar multumi si cu ce ai tu acolo dar la 3 discuri date nu poti sa zici ca e no till :)

#3816
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Pai no till ce inseamna?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate