Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3637
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Pai l-am facut faina.S-a pregatit mai bine decat la altii unde au arat.A cam fost multa umezeala si au batatorit cu discul pana au maruntit cat de cat...
La mine e tarna,tarna.Parca e crema asa intra piciorul in teren.
Oricum intentionez sa pun doar un an grau in disc dupa floare.Dupa bag porumb.
Nu mai tin 2 ani la rand grau pe acelasi loc.Tocmai din motivele de mai sus enuntate si de voi.Mi-e teama de daunatori,presiunea bolilor,buruieni,etc

#3638
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
si la mine unde am dat cu freza era faina dar n-a iesit graul la fel ca in tarlaua arata din vara...terenul trebuie sa stea cel putin 2-3 sapt dupa lucrarea de baza..."sa se asheze"

#3639
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Ce parere aveti despre administrarea complexelor la grau  primavara, atunci cand zapada aproape s-a topit?
Isi mai fac efectul oare? As vrea sa dau 200 kg 18 46 0, si 100  azot pe la sfarsitul lui februarie.
Nu am apucat sa dau la semanat. Graul si titricalele arata bine pana acum, dar sunt constient ca daca nu le dau ce trebuie, nu ma pot astepta la productie, in conditiile in care am monocultura de cativa ani.

#3640
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Mai bine foliare pe baza de fosfor.

#3641
viliam

viliam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.10.2013

 Vladutz_ddd, on 10 noiembrie 2014 - 19:44, said:

Este o solutie atunci cand esti in criza de timp cu pregatirile si cu semanatul dar ma indoiesc ca iese mai bine decat metoda "ca la carte".

Cel mai bun teren pt grau este cel arat din vara,nivelat frumos, cu umiditate adunata din ploi...etc etc.

Iar economia de motorina este de moment pt ca vei ara mai greu anul viitor...

Adevarat.
In 2012 arat, cultura floarea soarelui
2013- disc usor pentru maruntirea betelor, disc greu , disc usor si semanat- grau
2014- sarea plugu din pamant , si asta ca umiditatea din sol erea excelenta pentru aratura.
2015-neaparat scarificat.

#3642
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La o luna si cateva zile dupa semanat (Boema):

Attached Files



#3643
viliam

viliam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.10.2013
A cultivat cineva grau dur?
Difera tehnologia de cultura?
Pret de vanzare?
Cantitate kg/ha?

#3644
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013
Attached File  CIMG5986.JPG   127.7K   93 downloads
Glosa C2, dupa floarea soarelui, 500 bg/mp, semanat la 4 octombrie.

#3645
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
eu si anul asta am intarziat si sunt in plin semanat acum :(

#3646
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
cum se prezinta si in ce stadiu  este la voi cultura de grau.
Am fost in dimineata asta in camp sa ma uit la culturi si am frunzisoarele complet imbracate in gheata , graul are 3frunze si inceput de infratire .Am semanat pe 15 oct. totusi tarziu nu am avut samanta as fi vrut ca la data asta sa am deja vizibili 2,3 frati.
Va intreb daca intra totusi neinfratit bine, in primavara cand o sa infrateasca o sa fie fertili fratii si gheata asta care imbraca frunzele poate afecta mult plantele. Poate vine zapada sa -mi puna la adapost plantele.

Edited by geims, 29 November 2014 - 09:25.


#3647
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Asa arata la mine, semanat in 12 octombrie. Bruma nu l-a schimbat deloc deocamdata.

Attached Files



#3648
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Arata bine, la noi mult nici nu a apucat sa rasara...

#3649
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Din cauza faptului ca am fost calamitat la floarea soarelui de ploile abundente din aprilie am fost nevoit sa intorc o suprafata mare si sa reinsamantez. Recoltatul l-am efectuat la sf lunii octombrie si, cu greu am reusit sa pregatesc patul germinativ pentru a pune graul pe care l-am tratat personal cu orius la betoniera. Apoi vremea s-a inrautatit, cu burnita si ploaie si acum nu mai pot intra la semanat. Ma intreb ce sa fac daca nu mai reusesc sa prind un moment bun in decembrie pt a semana si vin zapezile. A pus careva din voi graul de toamna primavare? Pot sa-l seman in februarie sau martie sau e mai bine sa-l tin pentru toamna viitoare si sa pun in primavara pe teren altceva? E vorba de 50Ha... Ce parere aveti?

#3650
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
eu as pune prasitoare...porumb sau fls

#3651
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011

 emolnar, on 01 decembrie 2014 - 22:09, said:

Din cauza faptului ca am fost calamitat la floarea soarelui de ploile abundente din aprilie am fost nevoit sa intorc o suprafata mare si sa reinsamantez. Recoltatul l-am efectuat la sf lunii octombrie si, cu greu am reusit sa pregatesc patul germinativ pentru a pune graul pe care l-am tratat personal cu orius la betoniera. Apoi vremea s-a inrautatit, cu burnita si ploaie si acum nu mai pot intra la semanat. Ma intreb ce sa fac daca nu mai reusesc sa prind un moment bun in decembrie pt a semana si vin zapezile. A pus careva din voi graul de toamna primavare? Pot sa-l seman in februarie sau martie sau e mai bine sa-l tin pentru toamna viitoare si sa pun in primavara pe teren altceva? E vorba de 50Ha... Ce parere aveti?
anul trecul de craciun un vecin de sola a pus griu...am scris asta anul trecut,,,,,griul recupereaza...a recoltat 5 to / ha... glosa parca era soiul..... si acum asteapta sa se zvinte putin pamintul sa intre la semanat

#3652
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Multumesc, m-am mai linistit, glosa am si eu de pus. O sa astept momentul sa pot intra cu sup29dk, semanatoarea pe discuri

#3653
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
densitatea sa o ai mai mare....

#3654
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
am pus si eu grau in ultimele 2 saptamani... inca nu e nimic rasarit...
si as mai avea 10-12 ha de pus dar s-a stricat vremea si nu stiu cand / daca mai apuc sa-l pun... terenul ar fi pregatit, cu inca un disc inainte de semanat ar iesi faina... as pune apache 250 kg/ha... dar la temperaturi de pana in 5 grade cum se anunta si cu minusuri noaptea nu stiu cum/daca va iesi... as fi multumit si cu 3000-3500 la ha la astea 10 (tehnologie minima, samanta C3 de la mine, fara complexe, 150 kg uree in primavara, 1 fungicid, erbicid)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate