Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3565
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am pus pe o bucata de cateva ha grau al treilea an la rand si chiar sunt curios care va fi rezultatul. Am facut treaba asta pentru a comasa mai mult teren .

Din informatiile pe care le-am gasit unii zic ca merge monocultura la grau daca nu ai atacuri insemnate de boli/daunatori si daca ii dai ce trebuie iar altii spun ca se inregistreaza scaderi de productie din anul 3.

#3566
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
pentru ca folosesc graul in productie propie sunt nevoit sa fac rotatia odata la 5 ani . aplic 2 tratamente miristea erbicidata, va spun ca nu am obs diferente semnificative de la o parcelele care au fost dupa porumb si pentru ca cultura de porumb nu imi este rentabila ma gandesc sa il ar terenul si sa il las un an si inainte de a semana graul sa ii dau un total.

#3567
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
mai bine pui floare decat sa lasi terenul necultivat 1 an...oricum porumbul nu este o premergatoare grozava pentru grau

#3568
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
stiu dar zona mea nu e de floare... e prea rece

#3569
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Speta :
In Mehedinti la finante desi am optat anul trecut in martie cand am facut PFA-ul pentru calcularea venitului in sistem real si mi s-a printat o decizie de impunere pentru suma de 160 lei ( pentru ca estimasem 1000lei venit pe 2013) acum in oct 2014 m-au pus sa completez declaratia 221 si pentru anul 2013 si pentru 2014 si mi-au printat o alta decizie de impunere si o nota de plata de approx 5000 lei pentru 2013 si pentru 2014 tot 5000.

Mentionez ca PFA-ul nu a inregistrat niciun venit nici pe 2013 si nici pe 2014, in ambii ani inregistrand pierderi.
PFA-ul este de asemena platitor de TVA deci tin contabilitate.

Recolta de anul asta am dat-o si o dau cu factura la siloz la Cargill, deci nu se pune problema ca as vinde cu banita sau cu sacul recolta, la negru.

Voi cei care mai aveti in tara pfa, i.i. sau i.f.-uri cum platiti impozitul, la norma de venit sau calculat in sistem real?

As dori sa aud cat mai multe raspunsuri.....

#3570
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Eu plătesc la norma de venit si lucrez aproximativ 50 ha

#3571
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
lucrez 30 ha sunt i.i. si platesc la norma de venit

#3572
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Pai si acum ce facem, ne transformam in SRL-uri ca sa nu mai platim forfetarul? Daca anu-i bun nu-i problema dar daca anu-i rau ce mai facem, iti mai vine sa mai dai bani la stat dupa ce-ai pierdut si plata unica pe suprafata???
Daca ti se imbolnaveste vaca si n-o mai poti vinde ca nu te mai lasa dsv-ul ce faci? Iti mai convine sa platesti forfetar?
Pe ei nu-i intereeseaza ca facem sau nu facem venit, ei vor impozit! Sunt nebuni! Desfiinteaza toti micii fermieri! Asta-i formula pe care au gasit-o pentru comasarea terenurilor. Oamenii de la tara se vor vedea nevoiti sa le dea in arenda si grangurii vor profita. Le vor lua, vor scoate bani de pe ele si nu vor plati nimic la stat pentru ca vor avea grija sa aibe cheltuielile de asa natura incat sa nu fie pe profit. Asa cum se intampla si acum dealtfel cu unii care au milioane de euro datorii la stat pe care nu le vor plati niciodata si altii care vor fi notificati si vor avea popriri pe conturi pentru cateva sute de lei.... Hotia statului nu are margini!

#3573
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012
am o informative ca daca mai adaugam un cod caen la cel principal si un contabil istet nu mai sintem obligati sa platim impozitul acesta pe teren ... o sa ma interesez mai bine si 100 % in ianuarie am firma noua intrebati si voi ...o sa va tin la current cind imi confirma un contabil lucrul acesta

#3574
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Eu bag in siloz  si cu 18

Statu e bandit cu noi si noi baniti cu statu adevaru e undeva la mijloc  nimeni nu vrea sa dea la stat dar vrea tot timpul sa primiasca

Statu e bandit cu noi si noi baniti cu statu adevaru e undeva la mijloc  nimeni nu vrea sa dea la stat dar vrea tot timpul sa primiasca

#3575
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
La mehedinti nu conteaza cate coduri caen ai daca ai cod caen de agricultura faci declaratia 221 pt norma de venit
Eu am ii si am activitate in mehedinti dar fac declaratiile in dolj si anul asta am facut in sistem real fara probleme.
Sefa de la finante de la mehedinti a obligat tot ce este pfa si ii sa faca declaratii pe norma de venit. Am pus problema ca se mai presteaza si alte servicii pe ii si a zis ca se fac mai multe declaratii si daca nu ma conformez sa introduc datele ii-ului pe pagina anaf si imi raspund cum ma impoziteaza

#3576
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007

View Postbestman_adi, on 23 octombrie 2014 - 22:59, said:

am o informative ca daca mai adaugam un cod caen la cel principal si un contabil istet nu mai sintem obligati sa platim impozitul acesta pe teren ... o sa ma interesez mai bine si 100 % in ianuarie am firma noua intrebati si voi ...o sa va tin la current cind imi confirma un contabil lucrul acesta

Da, e vorba de fraza asta din norma metodologica de aplicare a articolului din codul fiscal. Am cautat si inca nu am gasit o activitate caen in nomenclatorul caen care sa nu fie in nomenclatorul cu norme de venit pe Mehedinti.
Daca aflii care-i aia spune-ne si noua sa facem la fel ca daca noi nu ne ajutam ei n-au niciun interes, ba dimpotriva.

"49. Contribuabilii care în cursul anului fiscal își completează obiectul de activitate cu o altă activitate care nu este cuprinsă în nomenclator vor fi impuși în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracțiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidența contabilă."

Din fraza asta rezulta ca imediat dupa ce introducem in pfa, ii sau if un nou cod caen la registrul comertului vom trece in sistem real si e imperios necesar pentru unii dintre noi sa facem asta....

#3577
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Mai este si posibilitatea sa treceti la SRL si sa platiti 2% din venitul obtinut daca nu depasiti 50.000 euro.

Propun mutarea acestei discutii in alt topic.

#3578
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
38 ha semanate, 30,mai am de semanat. Din 17 octombrie nu am mai semanat nimic in cauza ploilor. Arasez si cateva poze cu ce am reusit sa seaman pana atunci.

Attached Files



#3579
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Poate nu ti-a iesit ca in alti ani dar sunt sigur ca nu iesi in pierdere cu ce ai acolo.

Rapita aia s-ar putea sa o vinzi pe bani multi daca ai grija de ea.

Posted Image

#3580
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
fratilor dati-mi va rog un sfat sa combat cumva soarecii,am semanat in 10 octombrie si miau facut prapad a mai iest unde si unde,innainte am avut lucerna 7 ani am arat adanc,disc greu,disc usor si semanat,mia zis cineva sa tratez graul cu antigel si sa imprastii pe sol,stiti ceva solutie sa o bag in met si sa stropesc, ma dispera,cred ca trebuie sa mai seman odata,si am mai multe parcele,vreo 10 ha si mai am vreo 10 de insamantat,va multumesc

#3581
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Bromakol

#3582
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Interesanta problema la voi cu soarecii. Si pe parcelele pe care lucrez eu, ii vad cand recoltez sau ar, dar nu am avut niciodata probleme de gen vostru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate