Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3493
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
anul trecut am semanat graul pe 1 noiembrie din cauza ploilor ...anul asta poate il punem pana la 1 decembrie Posted Image

#3494
ndorel

ndorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2005
si eu care ma gandeam ca o sa iasa doar din disc fara sa mai fie nevoie de plug ...

#3495
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsavantu, on 19 septembrie 2014 - 14:39, said:

Eu am arat cu 29L/ha in medie, adancime 25-27cm. Crunt.
Confirm cele spuse de tine. Si asa ca sa fac o comparatie. 2 sole apropiate, amandoua arate de toamna trecuta si discuite, in ideea ca in primavara nu mai rascolesc pamantul sa pierd apa, intru direct la semanat cu o semanatoare pe discuri. Zis si facut, vine primavara si un desptept a incurcat sola. A intrat intro bucata de a mea, a discuit si a semanat lucerna. Pana la urma sa dovedit ca el a gresit bucata si mergem mai departe cum e si normal, fiecare cu treaba lui. Partea cea mai interesanta vine debia acum, am recoltat floarea soarelui de pe acele bucati si intru la arat. Ar bucata in care nu am intrat deloc in primavara cu utilaj pt pregatit patul germinativ, se ara binisor si trec in bucata in care a discuit desteptul ala. Un dezastru total, niste bolovani de te doare mintea si ca bonus am reusit sa rup suportul unde vine prinsa cormana. Concluzie..........unde a fost pregatit in primavara s-a pierdut apa si s-a intarit. Maine revin cu poze sa vedeti patania, ca azi nu mai sunt bun de nimic.

#3496
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postbachisgeorge, on 19 septembrie 2014 - 17:58, said:

mai bine merge in teren virgin
da sunt mai bune cele virgine Posted Image

#3497
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Aici la mine se ara chiar foarte bine din cate am vazut, au fost ploi dupa ploi....

#3498
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
De samanta de la NUFARM (Bitop,Midas si Peppino) ce parere aveti (calitate/pret).Unele soiuri,cu baza Probstdorfer (Austria), sunt produse in Neamt pe la Almos,Agralstar,iar pe Galati ar fi disponibile toate trei.

#3499
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
In terenuri virgine, apa nu se pierde asa usor, rezultand o rezistenta mica la arat. Singura solutie este mersul la biserica, sau la bar. Pe fiecare unde e ascultat :). Varianta 2, cea de foarte criza, discul greu. Asta in extremis, nu cred sa nu cada ceva ploi. La noi e innorat f tare, dar inca nimic. Mai stam, mai ne uitam pe sus.
Ca azotat folosesc max 200/ha.
Complexe tot 200, incorporate.

#3500
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Asta doar la graul "de samanta". La restul foliare. Nu imi bat capul la grau. Este cultura de rotatie.

#3501
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostAGROTRON, on 20 septembrie 2014 - 07:24, said:

De samanta de la NUFARM (Bitop,Midas si Peppino) ce parere aveti (calitate/pret).Unele soiuri,cu baza Probstdorfer (Austria), sunt produse in Neamt pe la Almos,Agralstar,iar pe Galati ar fi disponibile toate trei.

Midas am ales si eu, cica e bun.

#3502
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
De la ce distribuitor (firma) si cu ce pret?

#3503
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
a venit ploaia binecuvantata, pana acum se preconizeaza un an bun ! :))

#3504
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ameropa, 2.7-2.8 ron pe kg.

De ieri am inceput la grau, uscatura de pe lume.

Attached Files



#3505
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
nu-i devreme katlin ?

#3506
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Insuratu de tanar si semanatu devreme...asta e ce stiu io ..rezista mai bine la crivat ...

#3507
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Stie cineva cat este timpul de asteptare pana la prima ploaie la Roundup.  O parcela (miriste) am erbicidat-o pe la  ora 15.00, iar a doua pe la ora 17.30-18.00. Pe la ora 20.00 a inceput ploaia.
Si inca ceva... pe prospect scria parca, timpul de asteptare pentru semanat este de 3-5 zile. Isi mai face efectul daca seman dupa 5 zile?

#3508
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
a avut cineva Izvor in cultura.....vreau cateva detalii(densitaterezistenta la iernare,indici de calit)

#3509
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrionut83, on 21 septembrie 2014 - 17:14, said:

Stie cineva cat este timpul de asteptare pana la prima ploaie la Roundup.  O parcela (miriste) am erbicidat-o pe la  ora 15.00, iar a doua pe la ora 17.30-18.00. Pe la ora 20.00 a inceput ploaia.
Si inca ceva... pe prospect scria parca, timpul de asteptare pentru semanat este de 3-5 zile. Isi mai face efectul daca seman dupa 5 zile?
6 ore minim - 24 ore ideal la glifosat.

Teoretic ar trebui sa aiba ceva efect chiar daca intrii si distrugi buruienile prin semanat/discuit, insa depinde de doza pe care ai aplicato.

#3510
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostVladutz_ddd, on 21 septembrie 2014 - 11:51, said:

nu-i devreme katlin ?
O parcela acum, una peste o saptamana...experimentam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate