Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3421
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

 Ravasy, on 07 august 2014 - 18:05, said:

M-am apucat de azi sa dau la oameni.700 kg/ha,iar tot ce tine de impozite pe proprietate sau pe veniturile provenite din arenda e problema lor.
Am pus in balanta toate treburile.E cea mai buna varianta pentru toata lumea in acest an,dar mai ales pentru mine.
Oricum am crescut nivelul arendei in fiecare an cu cate 100kg/ha.
Am plecat de la 500 in primul an si acum am ajuns la 700.Daca o tin asa e bine.
De la anul merg pe 800 in mod sigur.Doar cumva sa nu am probleme cu vremea sau alte nasoale.
Cum spunea si cineva de mai sus ..le dai ii ai,nu le dai te tin minte si data viitoare nu se stie daca mai semneaza.
Vezi ca impozitul pe venit si cas trebuie sa le retii tu si sa le virezi la buget daca ai contract de arenda cu ei.

#3422
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Darnic ravasy daca mareste de la an la an. peste 10 ani o sa dea cea mai mare arenda din Romania egala cu productia pe care o realizeaza.  Bv

#3423
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La Curtici in Arad se dau 1.500 kg/ha ... AMR 8 ani si le da peste nas celor de acolo Posted Image

#3424
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Se pot da arende mari, doar unde tehnologia si cercetarea sunt la ele acasa. Problema este ca, aude taranul nostru, ca in alte parti se da atata, automat cresc si pretentiile.
Acum, sa fim seriosi,cum poti lamuri un om, semianalfabet (sa imi fie cu iertare), ca sola lui necesita investitii masive, pt a scoate o productie decenta. Omul stie placa lui, de cand are pamantul, el a adus carute intregi de porumb. :)

#3425
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
A adus carutze intregi dar le mai completa si de pe drum Posted Image))

Edited by Vladutz_ddd, 24 August 2014 - 16:03.


#3426
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 01.12.2007
Poate sa fie semianalfabet, dar nu poti sa il pacalesti sau odata il prinzi ca dupa aia nu mai pui piciorul acolo, deobicei stie unde se face si unde nu.

#3427
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Am intales ca daca vreau sa pun tot grau si la anu e bine se erbicidez cu Total Glifosat si apoi sa ar  dupa care un disc si inainte de  semanat un combinator , daca e corect asa sau sa schimb ceva ?  ceva pareri de la cei cu experienta as aprecia

#3428
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
glifosatul poti sa nu il mai dai daca nu ai infestare semnificativa de costrei sau mohor pe miriste in momentul asta..

in rest e totul e ca la carte cu mentiunea ca discul este optional daca nu iti iese aratura asa cum trebuie si vrei sa nivelezi putin terenul.

Edited by Vladutz_ddd, 28 August 2014 - 21:49.


#3429
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Glifosat, acum nu. Planta e matura, are samanta...nu faci mare lucru.
Plug...si restul. Dar, plugul de ieri, inainte

#3430
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

 Vladutz_ddd, on 24 august 2014 - 15:42, said:

La Curtici in Arad se dau 1.500 kg/ha ... AMR 8 ani si le da peste nas celor de acolo Posted Image
Stai linistit ca deja dau pentru 2 ha 1500 kg/ha

#3431
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
referitor la o postare mai veche :

"fermierii români au recoltat o cantitate de peste 7,37 milioane de tone de grâu și de secară, de pe o suprafață de 2 milioane de hectare. Producția de grâu înregistrată în 2014 este mai mare comparativ cu cea de anul trecut, când s-au recoltat 7,34 milioane de tone. Producția medie la hectar s-a ridicat la 3,65 de tone, depășind valoarea consemnată în 2013, de 3,55 de tone la hectar."

#3432
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
va salut!
nu stiu daca postez unde trebuie dar am o intrebare.
de cand se poate da la animale triticalele recoltate de anul acesta? respectiv la porci?
chiar dupa ce le-am recoltat le-am lasat o saptamana la uscat dupa care am inceput sa macin triticale impreuna cu porumb pentru porci dar un doctor veterinar din zona m-a atentionat ca nu este bine sa le dau inca triticale.
voi ce parere aveti? pot sa le dau si in ce proportie sa amestec cu porumbul? pana acuma amestecam 50-50.

#3433
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 xx-04-xxx, on 31 august 2014 - 18:56, said:

va salut!
nu stiu daca postez unde trebuie dar am o intrebare.
de cand se poate da la animale triticalele recoltate de anul acesta? respectiv la porci?
chiar dupa ce le-am recoltat le-am lasat o saptamana la uscat dupa care am inceput sa macin triticale impreuna cu porumb pentru porci dar un doctor veterinar din zona m-a atentionat ca nu este bine sa le dau inca triticale.
voi ce parere aveti? pot sa le dau si in ce proportie sa amestec cu porumbul? pana acuma amestecam 50-50.
macinis porci
60% porumb
30% orz, orzoaica, triticale
10% soia, mazare, floarea soarelui
in rezervorul de apa (1000 litri), 60-70 litri zer
nu amesteca 50-50, este , totusi mult. triticalele, au un continut mai mic decat graul, de gluten, dar m nu de neluat in seama
daca folosesti doar porumb si triticale, 75% porumb, 25% triticale. pot fi si 70-30, dar nu mai mult
umiditatea de sub 16% nu ai prob
daca nu ai aparat de masurarea umiditatii, este proba taraneasca cu proba in dinti, sau o metoda mai veche:
cantaresti 1 kg grau, triticale, notezi valoarea, il usuci fortat cu un feon (uscator de par), pe aragaz, intr-o tigaie.....orice, dupa care, recantaresti. iti iese, mai mult sau mai putin exact, umiditatea din lotul de cereale tinta.
este o metoda putin precisa, nu se i-a in calcul de catre cumparatori. asta e doar pt cei ce nu au un aparat, de multe ori prea scump, dar mult mai precis.
triticale sub 16|% nu dauneaza porcinelor, doar dozajul, fata de porumb

#3434
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
zice lumea ..doctoru ca dupa recoltare tati cerealele is cam toxice timp de vre-o luna .....da poati e cineva pe aici care stie mai in detaliu problema.

#3435
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012
Buna. Vreau sa seaman 70 ari de grau, pentru inmultire ca pe anul viitor sa pot insamanta cateva hectare.  Ce soi imi  recomandati pentru zona mea Salaj la Nord de  Zalau (inafara de Ariesan)?

#3436
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Capo,Josef,Astardo sau altceva din familia asta  http://www.probstdor...toamna-premium/

#3437
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013

 rand, on 02 septembrie 2014 - 12:24, said:

Capo,Josef,Astardo sau altceva din familia asta  http://www.probstdor...toamna-premium/
sal vreau sa seaman vreo 10 ha de grau ce soi imi recomandati pentru zona de sud, jud. giurgiu mai exact...cineva mi-a recomandat soiul exotic de la kvs, ce parere aveti de el ?

#3438
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Fratilor am primit o oferta pentru 10 ha Grau,o sa pun o poza cu tot ce cuprinde contractul,sămânță de Grau Genesis sau Antonio + tratamente îngrășăminte și Foliar un contract semnat de acum pe 2 tone la ha la prețul de 170€(sa fie Panificație),si un test al solului,totul la 1700 /ha scadent in 31 Iulie 2015,aștept părerile voastre,pana luni trebuie sa dau un răspuns ,mie mi se pare ok
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1409948424.793643.jpg   282.7K   102 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate