Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3403
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Terenurile pe care le lucrez nu au vazut fosfor de ani de zile.Deja se cunoaste problema asta.
Daca ai dat complex acum 1-2 ani e posibil sa nu vezi o prea mare diferenta cu sau fara Timac acum.O sa vezi diferenta mai acusi.

#3404
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Colegii dupa grau ar merge tot grau sau altceva ( nu am experienta) .  Am scos 5000kg/ha. grau

#3405
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Da..merge tot grâu fara probleme

#3406
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cu expunere mai mare la boli... mult mai mare

#3407
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
As vrea sa incerc si eu sa pun grau Probstdorfer soiul Josef c1 ( sau Capo c1 ) ce parere aveti care ati avut aceste soiuri as semana 160kg ha .
pret de lista ar fi de 2,9 + tva la samanta.
Se aseamana cu triticalele sunt soiuri inalte o sa dam un regulator de crestere dar ca productie cum sta?vreau sa incerc josef.

#3408
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Imi puteti spune cum este mai bine sa procedez pentru cultura de grau: sa ar acum sau mai la toamna? Sa dau un total inainte de arat? Si ce ar fi mai bun dupa arat: disc sau freza?

#3409
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
de la probstdorfer folosesc de 2 ani astardo, peste capo si josef atat ca productie cat si ca calitate, neaparat trebuie regulator de crestere, eu am folosit 2 tratamente in cultura, dar la cum a fost anul acesta mai trebuia 1, productie intre 5.5 si 7 t/ha, fara fertilizare in toamna, lucru care s-a vazut la solele abia luate in arenda, de aceia in toamna am sa folosesc si complex.

#3410
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
sa ari acum si tii terenul curat daca tinde sa se imburuieneze...

e mai bine sa il nivelezi cu un disc...cu freza il usuci foarte tare si depinzi mai mult de ploi.

#3411
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 samed, on 22 august 2014 - 18:06, said:

Imi puteti spune cum este mai bine sa procedez pentru cultura de grau: sa ar acum sau mai la toamna? Sa dau un total inainte de arat? Si ce ar fi mai bun dupa arat: disc sau freza?
Ce premergator ai avut?
Daca era ogor, parloaga, erbicidare totala trebuia mai demult. Erbicidul total isi face efect maxim in planta tanara. In planta batrana, omori tulpina, care oricum moare si samanta o sa rasara f frumos. Surprize din astea au toti.
Eu total, folosesc la miristi.
Dupa recoltarea paioaselor, obligatoriu disc greu, incorporez toate semintele si, in masa verde ce rezulta, pana fac semintele, folosesc total. Cel mai fain iese dupa orz. Asta il recoltez primul si am timp sa jonglez cum vreau.
Eu cultiv sfecla, graul e o cuktura de rotatie. Unde stiu ca pun sfecla, folosesc soiuri de grau timlurii. Soiul Ariesan, desi putin mai neproductiv, imi ofera 2 saptamani de jonglare.
La fel la porumb. Unde iti faci un plan pt cultura de grau, folosesti soiuri de porumb mai putin tardive. Productia e mai mica, dar, iti asigura o rotatie corecta a culturilor.
Totdeauna sa iti faci un plan de culturi pe minim 2 ani, altfel te scormonesti in portofel.


#3412
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
4000 de kg la hectar la josef 400 kg azot, sa stii ca nu e un soi foarte productiv dar calitatea e superioara 67% faina si gluten 25, rezista foarte bine in spic, rezista pana acuma fara probleme , chiar azi am mers la arat si am vazut pe margine niste spice netreerate , nici un bob incoltit in spic ceea ce la soiurile romanesti nu cred ca o sa intalnesti. Referitor la regulator de crestere am avut o sola la care nu am dat dar nu a cazut , regultatorul il tine cam 20 cm

#3413
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Acum am vazut ce intrebai. Scz. Sunt la un pahar de vin rece. Maine tai un porc si ii tin un parastas pe innainte. :). E bine sa ari mai repede la grau. Ara cat de repede. De fapt, esti in intarziere, daca zici ca e liber terenul. Plmea, vorbesc mult si fara rost.
Doamne ajuta.
Maine iti dau ce sfat vrei.
Stii, am o diploma de inginer agronom pe undeva, ceva imi mai amintesc.
Cu toate ca nu am fost sef de promotie. Poate la Ursus :). Ca acklo am baut 4 ani.

#3414
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Va multumesc pentru sfaturi. Premergator am avut ovaz, dar din cauza ploilor au crescut foarte tare balariile. Intradevar voi ara dupa care voi nivela cu discul. Inca 1 disc la semanat si gata!

#3415
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Graul nu prea merge dupa ovaz. Merge, dar nu prea scoti productie

#3416
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014

 IdI1, on 23 august 2014 - 06:35, said:

Graul nu prea merge dupa ovaz. Merge, dar nu prea scoti productie
Terenul este prea sarac, nisipos si nu stiu ce altceva as putea pune.

#3417
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
pepeni, daca nu esti prea sus spre munte..

#3418
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014

 IdI1, on 23 august 2014 - 12:44, said:

pepeni, daca nu esti prea sus spre munte..
Sunt daunatori daia cu 2 picioare si maini lungi

#3419
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ce fel de animal e asta?

#3420
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014

 katlin, on 23 august 2014 - 20:51, said:

Ce fel de animal e asta?
Sunt mai tuciurii, dar nu neaparat, si au carute.

 katlin, on 23 august 2014 - 20:51, said:

Ce fel de animal e asta?
Sunt mai tuciurii, dar nu neaparat, si au carute.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate