Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1981
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View Postpaulpetrila, on 06 octombrie 2013 - 17:26, said:

Ce ziceti, ar ajuta un foliar in toamna, in conditiile in care nu am complexe, si care ar fi acela?

Eu dau cu foliar NPK  10-50-10 + Bor. Problema ii simpla : orice planta are nevoie de ingrasaminte diferite pe parcursul ciclului de viata. La inceput ai nevoie de ingrasaminte bogate in fosfor ( ingrasamintele de tip starter). Adaug Bor fiindca ii mareste rezistenta la inghet, borul este un fel de antigel natural al plantelor. Da-mi un pm si vedem ce ai nevoie si cum te pot ajuta.

Cerealele toamna au nevoie de fosfor insa in cantitati mici deoarece intra in faza vegetativa odata cu scaderea temperaturii. Riscul este ca aplicand ingrasaminte granulate sa fie spalate de ploi precum anul acesta si duse la adancime. Cea mai buna varianta de fertilizare este cea fractionata. Adica sa dai doze mici de multe ori, la fel cum omul sanatos mananca putin si de multe ori, nu o galeata odata la doua zile. Daca nu ai acum NPK granulat, nicio problema, ii dai foliar si prin februarie ii dai NPK granulat, apoi inca un foliar in aprilie odata cu erbicidarea si inca un foliar odata cu insecto-fungicide. Ma rog, vorba aia, dai cum poti nu cum vrei.

Care ii diferenta intre foliar si complex granulat ? Pai daca ai nevoie de vitamine, foliarul reprezinta o cura de pastile, iar granulatul sa mananci legume si fructe regulat. Pe termen scurt daca ai probleme, cura de pastile ii mai de ajutor decat sa astepti efectul ajustarii la noul regim de viata.

Un scurt video din weekend privind pregatirea terenului pentru grau.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xpVJhJ4Axfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by savantu, 06 October 2013 - 20:27.


#1982
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Cu ce a-ti tratat samanta de grau pentru semanat?o parere despre RACON cu asta am tratat eu si saman grau dupa grau si mia zs cineva sa o tratez si cu insectofungicid?niste sfaturi?ingrasamant am dat complexe 15-52

#1983
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009

View Postsavantu, on 06 octombrie 2013 - 20:52, said:


da-i diagonala colegu ;)

#1984
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View Postzeo_win, on 07 octombrie 2013 - 13:12, said:

da-i diagonala colegu Posted Image
Eu sunt cu strategia, nu cu operationalul. Posted Image

View Postar85gyl, on 07 octombrie 2013 - 12:30, said:

Cu ce a-ti tratat samanta de grau pentru semanat?o parere despre RACON cu asta am tratat eu si saman grau dupa grau si mia zs cineva sa o tratez si cu insectofungicid?niste sfaturi?ingrasamant am dat complexe 15-52

Orius + Imidacloprid.. La fel de important este sa folosesti un insecto-fungicid in aprilie/mai.

#1985
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Preturi? Am semanat 8 ha tratate doar cu racon,acum maine vreau sa mai tratez inca pt 12 ha,pret racon /L 75 ron

#1986
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Rancona este fungicidul cu care am tratat,am gresit eu

Sa pun si un video de la semanat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-yNjbZdrc2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ar85gyl, 07 October 2013 - 21:29.


#1987
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
S-a uscat terenul, bun de semanat? Sau este inainte de ploi?

#1988
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Este de astazi,este uscat un pic umed mai la adancime dar a mers super bine la semanat

#1989
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
ar85gyl

Meserias mecanizatoru', lucreaza fara marcator.

#1990
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Tractorist cu vechime,mergea la fix pe unde trebuia roata pe roata am semanat si eu dar eu incalecam unpic mai mult decat trebuia

#1991
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Fratilor deci ma poate lamuri si pe mine cineva cu impozitul asta nou,eu lucrez 45 ha teren luat in arenda statul mia calculat cota de profit 440 revenind sa platesc impozit 72 lei /ha,cica cota ar fi valabila pt cine lucreaza terenul nu conteaza daca e proprietar sau arendator cum sunt eu dar profitul ala de 440 ron dispare daca nu esti proprietar deoarece il platesti ca arenda si mai si pui ceva pe langa el,nu este ceva separat daca nu esti proprietar pt ca e aiurea asa sa platesc ca si cum as fi proprietar dar mai platesc si arenda proprietarului,lamuriti-ma va rog

#1992
Ovidiu34149

Ovidiu34149

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.02.2013

View Postar85gyl, on 08 octombrie 2013 - 11:19, said:

Fratilor deci ma poate lamuri si pe mine cineva cu impozitul asta nou,eu lucrez 45 ha teren luat in arenda statul mia calculat cota de profit 440 revenind sa platesc impozit 72 lei /ha,cica cota ar fi valabila pt cine lucreaza terenul nu conteaza daca e proprietar sau arendator cum sunt eu dar profitul ala de 440 ron dispare daca nu esti proprietar deoarece il platesti ca arenda si mai si pui ceva pe langa el,nu este ceva separat daca nu esti proprietar pt ca e aiurea asa sa platesc ca si cum as fi proprietar dar mai platesc si arenda proprietarului,lamuriti-ma va rog
Așa e legea. nu ai ce să-i faci. Nici nu e atât de mare impozitul. Adică eu trebuie să dau mai mult

#1993
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View Postar85gyl, on 08 octombrie 2013 - 11:19, said:

Fratilor deci ma poate lamuri si pe mine cineva cu impozitul asta nou,eu lucrez 45 ha teren luat in arenda statul mia calculat cota de profit 440 revenind sa platesc impozit 72 lei /ha,cica cota ar fi valabila pt cine lucreaza terenul nu conteaza daca e proprietar sau arendator cum sunt eu dar profitul ala de 440 ron dispare daca nu esti proprietar deoarece il platesti ca arenda si mai si pui ceva pe langa el,nu este ceva separat daca nu esti proprietar pt ca e aiurea asa sa platesc ca si cum as fi proprietar dar mai platesc si arenda proprietarului,lamuriti-ma va rog

Fii fericit ca nu cultivi legume.

#1994
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Pai e aiurea fratilor f...i tara masii,pana la urma cred ca raman cu munca,oare ce destepti or facut legea sa pui tu la fel impozit si la proprietar si la arendator care mai si plateste arenda,atunci mai are rost sa mai iau facturi bonuri sau sa tai eu factura?iar cu sanatatea daca esti angajat pt ce sa o mai platesc odata?

#1995
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
A doua zi la semanat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rv2a7uxbFoE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1996
fermiera

fermiera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 07.05.2013

View Postar85gyl, on 07 octombrie 2013 - 12:30, said:

Cu ce a-ti tratat samanta de grau pentru semanat?o parere despre RACON cu asta am tratat eu si saman grau dupa grau si mia zs cineva sa o tratez si cu insectofungicid?niste sfaturi?ingrasamant am dat complexe 15-52
Nu am auzit de Racon , dar probabil este un fungicid . Insecticidul este imperios necesar la cultura de grau dupa grau , pericolul reprezentandu-l gandacul ghebos ( zabrus ) . Larvele care hiberneaza in sol , se activeaza primavara si se hranesc cu  frunzele tinere , lasand nervurile care arata ca niste ghemotoace  . Are o singura generatie pe an .

View Postar85gyl, on 08 octombrie 2013 - 14:04, said:

Pai e aiurea fratilor f...i tara masii,pana la urma cred ca raman cu munca,oare ce destepti or facut legea sa pui tu la fel impozit si la proprietar si la arendator care mai si plateste arenda,atunci mai are rost sa mai iau facturi bonuri sau sa tai eu factura?iar cu sanatatea daca esti angajat pt ce sa o mai platesc odata?
Cu sanatatea ai dreptate , mi se pare aiurea sa se opreasca banii , doar nu ai servicii preferentiale pentru banii dati in plus . In rest impozitul e absolut normal , daca nu iti convine , maresti cifra de afaceri la cel putin 60.000 euro si intri pe impozit pe profit 16% .

#1997
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postar85gyl, on 08 octombrie 2013 - 11:19, said:

Fratilor deci ma poate lamuri si pe mine cineva cu impozitul asta nou,eu lucrez 45 ha teren luat in arenda statul mia calculat cota de profit 440 revenind sa platesc impozit 72 lei /ha,cica cota ar fi valabila pt cine lucreaza terenul nu conteaza daca e proprietar sau arendator cum sunt eu dar profitul ala de 440 ron dispare daca nu esti proprietar deoarece il platesti ca arenda si mai si pui ceva pe langa el,nu este ceva separat daca nu esti proprietar pt ca e aiurea asa sa platesc ca si cum as fi proprietar dar mai platesc si arenda proprietarului,lamuriti-ma va rog

Nu-i chiar asa de complicat. Iata: Daca esti proprietar si ai mai mult de doua hectare, vei plati 72 lei pentru fiecare hectar ce depaseste de doua. Daca ai teren luat in arenda, cu contract si esti persoana juridica, platind impozit 16% nu vei mai plati si aceasta taxa forfetara. In schimb va trebui sa opresti si sa virezi statului 16% din arenda platita proprietarului de la care ai arendat terenul. Nu sunt foarte sigur , dar cred ca mai trebuie sa opresti si sa virezi ceva si pentru asigurari de sanatate. Cam acesta ar fi in mare mecanismul prin care statul roman, intelege sa ajute pe micul si marele fermier dar si pe micii proprietari ai unei palme de pamant. In rest, sanatosi sa fim ca taxele curg.Posted Image

Edited by Old-Farmer-09, 08 October 2013 - 19:04.


#1998
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Si atunci eu ca ii mai are rost sa imi tin evidenta contabila,sa tai facturi sau sa cer factura pe ce cumpar?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate