Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1945
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Multumesc baieti de informatii.Mi-au fost de mare ajutor.Sunt aproape de statiunea de la Secuieni/Neamt si vreau sa spun ca au preturi bunicele la samanta.Au Ariesan,Glosa,Izvor,etc
http://www.scda.ro/oferta.php
Fata de ce preturi exagerate vad pe aici pe forum la baza si chiar C1 si C2 dupa parerea mea e ca astea de la statiune sunt chiar ok.
Nu fac reclama la statiune ca nu am nici un interes material sau ceva de genu...ci doar pentru comparatie.
Astia din zona Neamt si nu numai,zic ca ar merita sa incerce aceste soiuri.Eu cred ca o sa iau C1 Glosa din alta parte(pretul e in jurul la 1.5-1.6 ron/kg) pentru vreo 6 ha si o sa mai pun un hectar de baza soiul x ca inca nu m-am hotarat,dar cred ca tot Glosa.Baza o iau de la statiune.Toti din zona asta iau de pe aici si sunt destul de multumiti.Au mai luat de pe aici de pe colo de la vanzatori ambulanti si au renuntat la ei.Sunt seriosi si au treburi de bune si de calitate.
Si apropo acel TVA de 24% au uitat sa-l modifice ei pe site...e 9% acum.Deci...e infim zic eu daca sunt platitori de TVA.

PS. care mai umblati cu samanta proprie eu zic sa renuntati la ideea asta.Asa am mers eu o perioada pana m-am convins ca o samanata buna fie ea baza,C1,C2 conteaza FOOARTE mult. Posted Image

Edited by Ravasy, 30 September 2013 - 19:33.


#1946
adrian883

adrian883

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.02.2013

View Postkatlin, on 29 septembrie 2013 - 11:19, said:

Cat a dat exoticul?

Media pe ferma la Exotic a fost de 6740 kg / ha, dar intr-o sola productia a sarit putin de 7t. in schimb la Glosa productia a fost de 6200 kg / ha .
Tot de ieri am inceput si eu semanatul, pana am fost intrerupt de ploaie.

#1947
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Multumesc de raspuns! Am incredere in soiul asta, bate lejer soiurile autohtone.

#1948
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Azi l-am bagat si eu in pamant. Capo, C2, din recolta proprie, tratat cu Orius.

#1949
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
ce continut de gluten are Exotic fata de Glosa?
Trebuie vazuta o balanta cantitate/calitate inainte de a decide pe ce soi se merge il vinzi ca furajer sau este de calitate superioara. Continutul in gluten umed (GU [%]), indicele de cadere (FN [s]), gluten index (GI [%]), sticlozitatea, continutul de proteina.

@katlin ai vandut graul si in functie de calitatea lui sau doar l-a vazut, a verificat umiditatea, impuritatile si cat ati negociat cu atat l-ai dat?

Edited by IdI1, 01 October 2013 - 08:28.


#1950
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu prea se pune accent pe calitate, masa hectolitrica sa fie minim 75 si a plecat ca panificatie. Intre furaj si panificatie e o diferenta de 5 euro/to, neglijabil cand diferentele de productie sunt de 3-5to. Cum folosesc mai mult grau ca arenda ma intereseaza in principal potentialul de productie.

#1951
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Atunci sa nu ne mai plangem ca este pretul mic la grau Posted Image
Aia in vest fac mult si prost ( furajer ), rusii prin Siberia la fel

#1952
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Exotic nu este Transilvania Posted Image  Depinde cum si cand il fertilizezi, depinde de an... dar Exotic este grau cu calitati foarte  bune pentru panificatie.

Edited by rand, 01 October 2013 - 09:18.


#1953
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

View PostRavasy, on 30 septembrie 2013 - 19:14, said:



PS. care mai umblati cu samanta proprie eu zic sa renuntati la ideea asta.Asa am mers eu o perioada pana m-am convins ca o samanata buna fie ea baza,C1,C2 conteaza FOOARTE mult. Posted Image

Pa da, la pretul ala se merita sa pui baza, da cum am mai zis, la magazine la mine in zona C1 e 2,8 lei kg, exagerat zic eu. Mai gasesti si cu 2,6 lei, tot C1 niste soiuri de tot rahatul, sarbesti.

#1954
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu nu inteleg de unde preturile astea mari la voi. Eu am luat Apache C1 cu 1,95 lei/kg tratat cu insecto-fungicid.

#1955
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postrhdghdhs, on 01 octombrie 2013 - 09:22, said:


Pa da, la pretul ala se merita sa pui baza, da cum am mai zis, la magazine la mine in zona C1 e 2,8 lei kg, exagerat zic eu. Mai gasesti si cu 2,6 lei, tot C1 niste soiuri de tot rahatul, sarbesti.

  Cred ca daca apelati la colegi de pe forum se poate sa gasiti samanta de grau la preturi mult mai bune decat in zona voastra. Ati incercat? De exemplu aici la mine se poate cumpara samanta C1, tratata cu fungicid la 1,3- 1,5 lei/kg. In functie de distanta, suprafata pe care doriti s-o cultivati, costurile pentru transport va puteti face niste calcule si poate ca veti fi mai avantajati asa. Puteti lua in calcul si eventuale asocieri in vederea transportului, etc. Solutii cred ca exista, trebuie doar studiate. Zi frumoasa va doresc.

#1956
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Da nu stiu ce Dumnezeu e asa de scumpa samanta asta...si aici ma refer la toate culturile.
Bineinteles ca sunt niste cheltuieli si la ei pe care trebuie sa le acopere + un minim de profit ca asta e treaba.
Dar eu dau 3000 ron pe 1,7 tone de samanta c1 cu tot cu TVA?...
Stie careva cat se adauga la TVA?
24% sau 9%?
Normal kg de c1 Glosa pe care il iau eu e 1.5 ron.
Dar eu sunt persoana fizica si automat sunt platitor de TVA nerambursabil.
Cat se mai adauga pe langa aia 1.5 ron?
24% sau 9%?
La statiunea de care ziceam se adauga 9%,dar eu iau c1 de la o doamna cu care lucreaza multi de pe aici si ea zice de 24 % ca se adauga nu 9%
Sunt in dubii... :(

#1957
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Platiti tva la samanta?

#1958
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View PostRavasy, on 30 septembrie 2013 - 19:14, said:

Multumesc baieti de informatii.Mi-au fost de mare ajutor.Sunt aproape de statiunea de la Secuieni/Neamt si vreau sa spun ca au preturi bunicele la samanta.Au Ariesan,Glosa,Izvor,etc
http://www.scda.ro/oferta.php
Fata de ce preturi exagerate vad pe aici pe forum la baza si chiar C1 si C2 dupa parerea mea e ca astea de la statiune sunt chiar ok.
Nu fac reclama la statiune ca nu am nici un interes material sau ceva de genu...ci doar pentru comparatie.
Astia din zona Neamt si nu numai,zic ca ar merita sa incerce aceste soiuri.Eu cred ca o sa iau C1 Glosa din alta parte(pretul e in jurul la 1.5-1.6 ron/kg) pentru vreo 6 ha si o sa mai pun un hectar de baza soiul x ca inca nu m-am hotarat,dar cred ca tot Glosa.Baza o iau de la statiune.Toti din zona asta iau de pe aici si sunt destul de multumiti.Au mai luat de pe aici de pe colo de la vanzatori ambulanti si au renuntat la ei.Sunt seriosi si au treburi de bune si de calitate.
Si apropo acel TVA de 24% au uitat sa-l modifice ei pe site...e 9% acum.Deci...e infim zic eu daca sunt platitori de TVA.

PS. care mai umblati cu samanta proprie eu zic sa renuntati la ideea asta.Asa am mers eu o perioada pana m-am convins ca o samanata buna fie ea baza,C1,C2 conteaza FOOARTE mult. Posted Image
cu ce cantitate de samanta mergi la ha cu GLOSA.??

#1959
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Da am platit tot timpul TVA la samanta atunci cand cumparam sacii.Si statul nu imi da inapoi acel TVA ca la societati.
Eu nu stiu ce tot se vehiculeaza ca persoanele fizice sunt ''evazionistii'' tarii ca subventie pe motorina nu am luat niciodata,TVA-ul l-am platit tot timpul,7.5% din productie imi oprea statul cand vindeam la baza,de anul asta au mai bagat si acel impozit pe venit...
Acum ei au trecut pe reducerea aia la 9% de la grau pana la paine.
Doar la grau.Acum nu stiu de ce imi zice doamna aia de 24% Posted Image ca astia de la statiune merg cu 9% asa cum au hotarat guvernantii astia.
La Glosa se merge teoretic cu 270 kg/ha.Dar aceasta cantitate creste in functie de zona,de perioada de semanat,de pregatirea patului germinativ,de categoria sa,etc

Vin cu noutati,am sunat acum la statiunea de la Secuieni si mi-au spus ca au scazut preturile de la 2 lei pe kg la 1,75 la baza woww super tare!!
Si am mai intrebat si de acel 24%
Persoanele fizice platesc acel 24%,dar 9% e la societati si acel 9% se deduce sau nu stiu cum a zis el.
Si am intrebat asa in mare de ce sunt preturile asa mari la baza.Si mi-a zis ca el inmulteste 3 ani un soi pana obtine baza si clar ca sunt acolo si niste cheltuieli la care se adauga un profit ca asa e corect.
Si da,mie personal pretul de 1.75 ron /kg de baza imi place si e super tare!
Nu 6 ron apache sau ce vazusem eu pe aici.Niste aberatii de preturi de te baga in mormant cand vezi factura.
Si am mai deslusit un ''mister''
multi fermieri de prin zona tot mi-au zis ca la baza nu prea faci cine stie ce productie,ca abia la c1 face mai mult,apoi la c2 faci tot cam la fel si din astea.
Asta de la statiune mi-a zis ca baza e baza si c1 e c1...
De asta ma tot gandeam eu daca c1 e mai productiv decat baza atunci de ce e mai ieftin..?

PS:mentionez ca sunt abia in al doilea an de agricultura.Acum deslusesc ''misterele'' Posted Image

Edited by Ravasy, 01 October 2013 - 13:57.


#1960
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
Aici e doar vorba de management. Daca tu cumperi anu asta baza, faci o investitie si pentru urmatorii 2 ani, dar daca cumperi c1, faci o investitie doar pentru urmatorul an. Din baza poti semana 3 ani, din c1 doar 2 ani: adica, primul an semeni baza, al doilea c1, si al treilea c2.

#1961
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Iau si baza si c1
c1 pun pe vreo 4 ha si baza pe 2 ha.
De acum asa fac an de an.O tin numai in baza si c1.

#1962
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
Daca tot iei baza, la anu nu pui din ea? Pentru ce mai cumperi C1 la anu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate