Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Casa noua - la uscat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postrycy80, on 7th March 2011, 20:13, said:

V_I_C_T_O_R, asa ar trebui sa faci si tu, este putin probabil ca dupa tencuit sa scapi cu geamurile-profilele intacte, de ce consideri ca ar trebui montate imediat termopanele dupa sape si instalatii ? Bafta  :peacefingers:
Explicatia este simpla - motive financiare - mi-e teama ca nu vor ajunge banutii. Pot sa ma mut in casa terminata in totalitate pe interior, dar fara izolatia si tencuiala exterioara... Pe cand fara geamuri si usi...

#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Poate nu m-am facut inteles. Am de gand sa ma ocup de instalatiile electrice, sanitare si termice, dupa care tencuiesc interior si torn sapele sau torn sapele si tencuiesc interior (aici mai trebuie sa ma documentez care e ordinea corecta), las sapele sa se usuce minim o luna - o luna si jumatate, dupa care prin septembrie-octombrie termopanele si mai apoi anvelopa de polistiren fara tencuiala pentru ca am studiat un pic problema si se pare ca e mai bine fara tencuiala prealabila peste caramida la exterior si tencuiala decorativa alba + caramiziu peste polistiren ca in randare.
La interior, in primul an nu vreau sa dau glet ci doar un var alb peste tencuieli ca sa las peretii si tavanele sa respire si sa putem totusi sa ne mutam in ea, dezumidificatoare in toate camerele, incalzire corespunzatoare a casei, dupa care in al doilea an, functie de umiditatea din interior, gletuiesc, pun parchet, gresie, etc...

Edited by Inginerul_bv, 09 March 2011 - 07:09.


#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostInginerul_bv, on 9th March 2011, 07:07, said:

Poate nu m-am facut inteles. Am de gand sa ma ocup de instalatiile electrice, sanitare si termice, dupa care tencuiesc interior si torn sapele sau torn sapele si tencuiesc interior (aici mai trebuie sa ma documentez care e ordinea corecta), las sapele sa se usuce minim o luna - o luna si jumatate, dupa care prin septembrie-octombrie termopanele si mai apoi anvelopa de polistiren fara tencuiala pentru ca am studiat un pic problema si se pare ca e mai bine fara tencuiala prealabila peste caramida la exterior si tencuiala decorativa alba + caramiziu peste polistiren ca in randare.
La interior, in primul an nu vreau sa dau glet ci doar un var alb peste tencuieli ca sa las peretii si tavanele sa respire si sa putem totusi sa ne mutam in ea, dezumidificatoare in toate camerele, incalzire corespunzatoare a casei, dupa care in al doilea an, functie de umiditatea din interior, gletuiesc, pun parchet, gresie, etc...

Ordinea logica e tencuit pereti si apoi sape.

#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
eu imi sfatuiesc clientii sa puna intai termopanele si pe urma sa se apuce de lucru in casa. motive:

-casa este inchisa si nu se poate fura din ea
-chiar daca ploua, apa nu va intra in casa
--prin seschiderea ferestrelor la 15 grade se pot forma curenti de aer unidirectionali. se  formeaza un curent de aer foarte puternic daca este in camp casa
-in privinta murdaririi ferestrelor se poate face urmatoarea chestie. se discuta cu unul din meseriasi si i se explica frumos ca dupa ce se da folia de plastic jos care a protejat ferestrele la tencuieli si fereastra este curata ca in prima zi au o lada de bere. in caz contrar i se vor opri 100 de euro cu care veti angaja pe cineva sa spele ferestrele. facem pariu ca veti avea ferestre impecabile dupa tencuieli?
--ferestrele se pot inchide pe vreme ploioasa si se pot deschide cand afara este destul de uscat.
-oricum nenea cu tencuielile se va apropia de ferestre in momentul in care se face glaful interior si cel exterior. daca omul este tolomac sau cu reavointa le poate face incat sa nu le mai recunosti :)

#23
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Am vazut la un nene folie anticondens pusa in geamuri. Nu stiu daca i-a ramas si a pus-o acolo sa nu intre vietatile pe-acolo sau s-a gandit ca astfel nu intra apa izbita de ploaie si totusi se elimina vaporii rezultati in urma uscarii peretilor.

#24
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postconu71, on 9th March 2011, 10:07, said:

eu imi sfatuiesc clientii sa puna intai termopanele si pe urma sa se apuce de lucru in casa. motive:

-casa este inchisa si nu se poate fura din ea
Ce sa fure , tencuielile si sapele ??? :D
-chiar daca ploua, apa nu va intra in casa
Se pot pune panouri cu folie , au acelasi efect .
--prin seschiderea ferestrelor la 15 grade se pot forma curenti de aer unidirectionali. se  formeaza un curent de aer foarte puternic daca este in camp casa
Pe langa panourile cu folie de care vorbeam este curent tot timpul , nu doar cand isi aduce aminte Dorel sa deschida fereastra !
-in privinta murdaririi ferestrelor se poate face urmatoarea chestie. se discuta cu unul din meseriasi si i se explica frumos ca dupa ce se da folia de plastic jos care a protejat ferestrele la tencuieli si fereastra este curata ca in prima zi au o lada de bere. in caz contrar i se vor opri 100 de euro cu care veti angaja pe cineva sa spele ferestrele. facem pariu ca veti avea ferestre impecabile dupa tencuieli?
Facem pariu pe ce vrei tu ca tot le vor murdari ? Din cauza umezelii , banda de protectie se va desprinde tot timpul .
--ferestrele se pot inchide pe vreme ploioasa si se pot deschide cand afara este destul de uscat.
Nesemnificativ daca umezeala din interior este mai mare decat cea din exterior . Ba chiar face rau .
-oricum nenea cu tencuielile se va apropia de ferestre in momentul in care se face glaful interior si cel exterior. daca omul este tolomac sau cu reavointa le poate face incat sa nu le mai recunosti :)
Dorel e Dorel , aici sunt de acord cu tine .

Imi permit sa te contrazic !
Lasa oamenii sa procedeze corect , pe urma le vinzi tamplaria ! :thumbup:

#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmotanul13, on 9th March 2011, 10:51, said:

Lasa oamenii sa procedeze corect , pe urma le vinzi tamplaria ! :thumbup:


asta ati inteles? de curiozitate. sunteti constructor, termopanist sau doar aveti un simt al contradictiei mai dezvoltat?

Edited by conu71, 09 March 2011 - 11:04.


#26
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postconu71, on 9th March 2011, 11:01, said:

asta ati inteles? de curiozitate. sunteti constructor, termopanist sau doar aveti un simt al contradictiei mai dezvoltat?

Constructor . Si cu vreo 20 de ani de experienta in "carca" .

LE Si mai sunt si ironic uneori !
LLE Rectificare . Vreo trei ani am lipsit din domeniu , m-am ocupat de altceva .

Edited by motanul13, 09 March 2011 - 12:24.


#27
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postconu71, on 9th March 2011, 10:07, said:

eu imi sfatuiesc clientii sa puna intai termopanele si pe urma sa se apuce de lucru in casa. motive:

-casa este inchisa si nu se poate fura din ea

Aparent ai dreptate, practic chiar termopanele sunt tinta hotilor. Am cunoscut un tip care pana in momentul in care nu si-a montat termopanele la casa nu l-au calcat hotii. Dupa ce-a pus termopanele, vroia sa se apuce de turnat sapele si sa finiseze interioarele (glet, parchet, faianta.......de-astea). Si-a montat tamplaria, iar seara a plecat linistit acasa, fericit ca pentru prima data a inchis cu cheia usa de la intrare. In noaptea zilei in care si-a montat termopanele, au venit tiganii cu panze de bomfaier in dotare si i-au furat toata tamplaria exterioara. A doua zi cand a venit cu doreii sa le arate ce au de facut nu-i venea sa creada. :w00t:

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostInginerul_bv, on 9th March 2011, 12:24, said:

Aparent ai dreptate, practic chiar termopanele sunt tinta hotilor. Am cunoscut un tip care pana in momentul in care nu si-a montat termopanele la casa nu l-au calcat hotii. Dupa ce-a pus termopanele, vroia sa se apuce de turnat sapele si sa finiseze interioarele (glet, parchet, faianta.......de-astea). Si-a montat tamplaria, iar seara a plecat linistit acasa, fericit ca pentru prima data a inchis cu cheia usa de la intrare. In noaptea zilei in care si-a montat termopanele, au venit tiganii cu panze de bomfaier in dotare si i-au furat toata tamplaria exterioara. A doua zi cand a venit cu doreii sa le arate ce au de facut nu-i venea sa creada. :w00t:

Daca a pus tamplaria in spuma, ghinion. Eu am niste antifurturi romanesti (citeste piroane) care intra tare de tot in beton. E-adevarat si ca la mine in zona tiganii sunt mai civilizati si foarte bine integrati (prin stabilirea in localitatea vecina, pe vremea lui ceausescu!!!). Vin si intreaba daca ai fier vechi sau lemne, dar nu misca nici un pai fara sa ceara voie. Nu mi-a disparut un cui pe toata durata santierului si nici dupa. Am avut si paza permanent dar si strada e iluminata f bine si monitorizata permanent de politia comunitara care-si face rondul in fiecare noapte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate