Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa noua - la uscat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Buna.
Am auzit unii care sustin ca o casa noua ( din caramida ) se lasa netencuita si finisata timp de un an ??
Idea sustinuta este ca vantul trebuie sa bata prin casa si betoanele sa se usuce, sa nu se faca mucegai...
Dar eu va intreb...daca lasi casa o iarna intreaga nu e acelasi lucru ? Ca doar se absorba umezeala in pereti...

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 element94_2008, on 5th March 2011, 12:26, said:

Buna.
Am auzit unii care sustin ca o casa noua ( din caramida ) se lasa netencuita si finisata timp de un an ??
Idea sustinuta este ca vantul trebuie sa bata prin casa si betoanele sa se usuce, sa nu se faca mucegai...
Dar eu va intreb...daca lasi casa o iarna intreaga nu e acelasi lucru ? Ca doar se absorba umezeala in pereti...

Nu e acelasi lucru .
Ar fi nemaipomenit daca ai putea sa o lasi un an la rosu , neinchisa .

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 motanul13, on 5th March 2011, 13:27, said:

Nu e acelasi lucru .
Ar fi nemaipomenit daca ai putea sa o lasi un an la rosu , neinchisa .

Eu asa am facut, dar s-a mai asezat inca vreo 2 ani dupa ce m-am mutat (trosnituri, pocnituri etc, SF, nu alta).

#4
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Alte pareri ?

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 element94_2008, on 6th March 2011, 09:44, said:

Alte pareri ?

Ce altceva ar mai fi de zis? las-o in bataia vantului cat poti de mult, daca poti o iarna, bine si o iarna, sunt altii care le-au amenajat imediat si s-au si mutat in ele, cu varii experiente.

#6
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Tocmai aceste experiente m-ar interesa. Cat de grave sunt ele ?

#7
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 element94_2008, on 6th March 2011, 10:19, said:

Tocmai aceste experiente m-ar interesa. Cat de grave sunt ele ?
Doar nu crezi ca se va prabusi casa peste tine...sau va fi afectata structura. Nu prea inteleg ideea sa o lasi la uscat "casa la rosu". Adica casa doar cu acoperisul pus va sta in bataia ploii, ninsorii, ce se usuca?daca gresesc corectati-ma, dar am vazut destule case lasate la "uscat" dupa un an era mai rau, pentru ca sa infiltrat apa, ninsoarea a patruns in casa etc...unele lucruri se pot preveni dar ... nici sa te muti imediat nu e bine. Daca te documentezi bine in legatura cu timpul de uscare a betonului, vei afla timpul de "uscare" recomandat.
Iti reamintesc, este o parere subiectiva.

#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Timpul de uscare al betonului este de 28 zile (in conditii de temperatura peste 6-7 grade).
Mi se pare exagerat sa o lasi un an. Cei ce recurg la pauze de 1-2 ani o fac cel mai des din motive financiare.
Eu dupa ce-i voi pune acoperisul o voi lasa doua saptamani in caldura verii, fara ferestre, sa se usuce bine zidaria, inainte de a o tencui.

#9
element94_2008

element94_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.07.2008
Constructia la rosu o terminam prin Iulie... Ma gandesc ca o putem lasa o luna doua...

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Victor, timpul de maturitate deplina a betonului este de 28 zile uscarea nu este direct dependenta de chestia asta, oricum o casa terminata la rosu in iulie eu consider ca nu necesita perioada de uscare, mai ales ca e mult mai bine sa tencuiesti si sa torni sapele in august, sa faci termo izolatia in septembrie, si gleturi pe interior, si asa te ocupi de parchet la finalul lui octombrie cand ai 2 luni de la turnarea sapei si o luna de la ultimele procese umede respectiv gletul si zugravelile.
este ideal sa termini la rosu in iulie si sa faci finisaje interioare in august si cele exterioare in septembrie.

Edited by septimiu80, 06 March 2011 - 13:43.


#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 septimiu80, on 6th March 2011, 13:42, said:

Victor, timpul de maturitate deplina a betonului este de 28 zile uscarea nu este direct dependenta de chestia asta, oricum o casa terminata la rosu in iulie eu consider ca nu necesita perioada de uscare, mai ales ca e mult mai bine sa tencuiesti si sa torni sapele in august, sa faci termo izolatia in septembrie, si gleturi pe interior, si asa te ocupi de parchet la finalul lui octombrie cand ai 2 luni de la turnarea sapei si o luna de la ultimele procese umede respectiv gletul si zugravelile.
este ideal sa termini la rosu in iulie si sa faci finisaje interioare in august si cele exterioare in septembrie.

Ai si nu ai dreptate .
Umezeala din miezul betonului necesita un timp mult mai mare decat 28 de zile pentru a iesi , mai ales in conditiile in care a fost vibrat corect .
Iar in cazul respectarii calendarului tau , corectia ar fi la aplicarea termoizolatiei , in sensul ca as face-o cat mai tarziu posibil ( chiar la sfarsit de octombrie daca prognozele meteo permit )

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 motanul13, on 6th March 2011, 14:46, said:

Iar in cazul respectarii calendarului tau , corectia ar fi la aplicarea termoizolatiei , in sensul ca as face-o cat mai tarziu posibil ( chiar la sfarsit de octombrie daca prognozele meteo permit )
Calendarul meu va fi cam asa: 1 mai se termina la rosu. Din 15 mai voi incepe interiorul (instalatii, sape), pe urma termopanele, apoi tecuiala interioara si montajul gresiei, faiantei si obiectelor sanitare. In septembrie as  vrea sa fac tencuiala exterioara (si izolatia cu polistiren) iar in octombrie parchetul. La finele lui noiembrie ma mut... Cred ca are timp sa se usuce suficient, mai ales ca se prognozeaza o vara cu temperaturi de 40 grade...

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 V_i_c_t_o_r, on 6th March 2011, 15:18, said:

Calendarul meu va fi cam asa: 1 mai se termina la rosu. Din 15 mai voi incepe interiorul (instalatii, sape), pe urma termopanele, apoi tecuiala interioara si montajul gresiei, faiantei si obiectelor sanitare. In septembrie as  vrea sa fac tencuiala exterioara (si izolatia cu polistiren) iar in octombrie parchetul. La finele lui noiembrie ma mut... Cred ca are timp sa se usuce suficient, mai ales ca se prognozeaza o vara cu temperaturi de 40 grade...

Pune ferestrele mai tarziu, cu ele puse vei aerisi mai greu (imediat dupa montare e bine sa nu stea f mult deschise). Oricum vei avea decalaje, daca esti mutat de Craciun sa zici sarumana (de obicei, asa se intampla, din ce vad si pe forum, la mine au fost vreo 3-4 luni de decalaj).

 motanul13, on 6th March 2011, 14:46, said:

Ai si nu ai dreptate .
Umezeala din miezul betonului necesita un timp mult mai mare decat 28 de zile pentru a iesi , mai ales in conditiile in care a fost vibrat corect .
Iar in cazul respectarii calendarului tau , corectia ar fi la aplicarea termoizolatiei , in sensul ca as face-o cat mai tarziu posibil ( chiar la sfarsit de octombrie daca prognozele meteo permit )

Si eu zic la fel.

#14
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
denky si motanul cred ca nu trebuie a cititi printre randuri, eu chiar asta am spus ca nu sunt legate cele 2 perioade cea de intarire si cea de uscare. Insa chiar si asa eu consider ca o casa terminata in iulie la rosu se poate termina la gata in acelasi an.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Foarte util topicul. Ciudat, dar aveam in minte cam acelasi calendar ca si Victor, cu exceptia termopanelor care vroiam sa le montez mai tarziu.  :peacefingers:

#16
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

 Inginerul_bv, on 7th March 2011, 11:17, said:

Foarte util topicul. Ciudat, dar aveam in minte cam acelasi calendar ca si Victor, cu exceptia termopanelor care vroiam sa le montez mai tarziu.  :peacefingers:

salutari, frumos calendarul vostru (v-ati vorbit  :naughty: ) va urmaresc jurnalele la amandoi si sper sa aveti bafta, bine faci ca le montezi mai tarziu, Victor cred ca o sa fie tare dezamagit daca monteaza termopanele si apoi face tencuiala......

#17
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Inginerul_bv, on 7th March 2011, 11:17, said:

aveam in minte cam acelasi calendar ca si Victor, cu exceptia termopanelor care vroiam sa le montez mai tarziu.
Pai ce faci pui termopanele dupa ce izolezi si tencuiesti casa?

#18
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

 V_i_c_t_o_r, on 7th March 2011, 20:06, said:

Pai ce faci pui termopanele dupa ce izolezi si tencuiesti casa?

V_I_C_T_O_R, asa ar trebui sa faci si tu, este putin probabil ca dupa tencuit sa scapi cu geamurile-profilele intacte, de ce consideri ca ar trebui montate imediat termopanele dupa sape si instalatii ? Bafta  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate