Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#973
picpoc23

picpoc23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.01.2007
Ma gandesc ca eu am in incubatror 38 grd C si ma astept sa iasa puii putin mai devreme decat ar fi de asteptat in incubatoarele astea de tip lighean. Am pus ouale vineri la 8.00 dimineata si ultima intoarcere ar trebui sa fie marti la ora 20.00? Ouale sunt in alveole (incubator cu intoarcere simultana) si ar fi indicat sa le pun pe gratar cu o zi mai devreme sau marti la ora 20.00 este suficient?
Multam

#974
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Marti dimineata e ultima intoarcere, tot atunci le pui pe gratar. Repet, citeste manualul de utilizare al incubatorului.

#975
picpoc23

picpoc23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.01.2007
Buna dimineata. De vineri sunt posesor de pui de gaina de diferite rase iesiti la incubatorul meu.
Am nevoie de cateva informatii, pe care sper sa le primesc de la voi.
De baut le-am dat 3 zile apa fiarta si racita cu albastru de metilen si acidifiant pentru un pH scazut care scrie ca scade riscul dezvoltarii agentilor patogeni in tubul digestiv si creste secretia de pepsina ajutantang la digestie.
Luni si azi le-am dat acidifiant si un complex de multivitamine. Vreau sa le dau 5 zile de vitamine. Daca le dau combinate in aceeasi apa sper sa nu fie contraindicat.
Am vazut cativa pui ca gainateaza un grena si moale. Ce sa insemne asta? Restul gainateaza normal.
Ce le-as putea da?
As putea sa le dau la 7 si 8 zile cate jumatate de comprimat de SINGAL F?
Sa le dau preventiv niste oxitetraciclina?
Multumesc pentru ajutor.

#976
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Lasa-i in durerea lor ca ii pui in cap cu atatea medicamente.
mancare, apa cu acidifiant daca tot esti adeptul acestuia, vitamine cand vrei sa le mai faci o cura la schimbari de mediu, vreme, etc...si cam atat.
normal, doar cu mancare, apa usor dezinfectata sau acidifiata si conditii bune sunt suficiente, ce e mult strica.

#977
picpoc23

picpoc23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc frumos Parinte! Voi tine cont de sfaturi.

#978
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Am pus si eu duminica seara 11 de rata muta,8 de găinușe pitice si 22 normale.
incubatorul e cleo cu hidrometru.
Temp sta la 38.1-38.4
Umiditatea a fost intr-o seara la 35 si dupa ce am completat a curs apa si in tava 2 si a sărit la 65-70. Dăunează cu ceva variatia asta in prima săptămână?

Edited by q_tavy, 19 May 2016 - 12:53.


#979
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic da, practic nu, stai calm. Sa mai unezesti suimentar ouale de rata cand le intorci, le scufunzi in ceva castron cu apa...

#980
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Daca termometru e exact, ar trebui tinute intre 38,5-39, iar de umezit suplimentar doar sa-ti inmoi degetele in apa atunci cind le intorci si dupa ce le-ai intors pe toate sa le stropesti un pic cu degetele inmuiate in apa ca si cind ai da bobirnace. E suficient, inmuiate in apa e prea mult. Si desigur apa calduta.

#981
shic

shic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.05.2009
Sarumana Parinte! :) Am nevoie de putin ajutor. Un pui iesit la incubator, normal. De cateva zile am observat ca i se deplaseaza jumatatea de jos a ciocului, astazi mai mult. Nu stiu cum sa-l ajut acum, urgent, cat este inca moale cartilajul. Am incercat sa prind niste leucoplast dedesuptul ciocului sa-l trag spre spatele gatului in lateral, dar nu merge sau nu fac eu cum trebuie. Aveti vreo idee, cum sa prind jumatatea de jos si cu ce s-o fixez in lateral, sa fie calcatura perfect sub partea de sus? Multumesc! Cine are idee ce pot face, sa scrie va rog

#982
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 q_tavy, on 19 mai 2016 - 12:27, said:

Am pus si eu duminica seara 11 de rata muta,8 de găinușe pitice si 22 normale.
incubatorul e cleo cu hidrometru.
Temp sta la 38.1-38.4
Umiditatea a fost intr-o seara la 35 si dupa ce am completat a curs apa si in tava 2 si a sărit la 65-70. Dăunează cu ceva variatia asta in prima săptămână?

ai grija ca mutele ies la 35 de zile vs 21 gaina. puii de gaina o sa iasa mai repede si o sa isi faca de cap prin incubator, o sa dea destule peste cap la rate. gainile pitice este posibil sa iasa cu 1-2 zile mai repede decat normalele, vezi ce faci cu rotirea in cazul asta.

apoi ai nevoie de umiditate diferita pentru incubatie rate/gaini. la rate mai ar trebui sa dai si niste pufuri, dar cu umiditatea aia poate ai ghinion sa moara inecati puii de gaina.

bafta.

Edited by fr0ggybv, 19 May 2016 - 20:59.


#983
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Am facut un miraj si nu prea merge treaba....:(
La găinușă mica doar 3 par sa fie viabile. La normale,22 buc din 2 surse,doar doua par seci.
La rate nu pot sa îmi dau seama...
Ma mai uit duminica seara când se fac 7 zile.
Cu miscatul nu prea îmi fac griji. Am incubator cu întoarcere si o sa scot 2 rame pt cei mici in ziua 14 si încă 2 in 16 si las doar ratele. Cu umiditatea trebuie sa vad ce fac.

Edited by q_tavy, 19 May 2016 - 21:18.


#984
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

 shic, on 19 mai 2016 - 16:10, said:

Sarumana Parinte! :) Am nevoie de putin ajutor. Un pui iesit la incubator, normal. De cateva zile am observat ca i se deplaseaza jumatatea de jos a ciocului, astazi mai mult. Nu stiu cum sa-l ajut acum, urgent, cat este inca moale cartilajul. Am incercat sa prind niste leucoplast dedesuptul ciocului sa-l trag spre spatele gatului in lateral, dar nu merge sau nu fac eu cum trebuie. Aveti vreo idee, cum sa prind jumatatea de jos si cu ce s-o fixez in lateral, sa fie calcatura perfect sub partea de sus? Multumesc! Cine are idee ce pot face, sa scrie va rog
"Mandibula" nu prea ai cum sa o fixezi ca aia e partea mobila, daca e defect rau nu cred ca ai ce sa ii faci.
Eu nu am avut defecte de genul asta dar am vazut defecte la partea superioara a ciocului, cresteri strambe si din cauza loc nici partea de jos, cea mobila, ju calca bine, practic formau un x...se stramba si aia.

Deci incearca sa vezi daca partea debsus e dreapta si daca varful ciocului sau marginile subt normale sau crescute excesiv si eventual strab, neuniform...daca da, tai cu o unghiera, fara sa intri prea "in carne",  taind doar paetea cornoasa subtire, in exces...mainales daca e crescut ceva stramb.
Eu am reparat cativa pui in felul asta insa asa cum ziceam probleme au fosr doar sus.

o puica nu am vazut-o mica si asa a ramas, a trait fara nicio problema.


#985
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Se fac 18 zile si am rămas cu 4 oua de gaina pitica din 8. Încep sa îmi fac griji ca ma asteptam deja sa iasă. La miraj încă misca dar par cam mici si ma așteptam sa iasă începând de ieri,cu 2 zile înainte de pui normali. La rata muta am rămas cu 7(5) din 11. Restul complet seci. Spatiul eliberat de cele seci l-am completat cu oua de bibilica si ar trebui sa iasă in acelasi timp cu ratele mute. Am emotii maxime. Nu stiu nici rasa,nici culoare. Abia astept sa ajung acasa. Ieri am visat ca ciocaneau sa iasă, dar de fapt era racul din acvariu....

#986
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Ai rabdare, gaina, chiar pitica, iese la 21 de zile nu la 18...da, uneori e posibil sa iasa putin mai devreme dar 3 zile e mult prea devreme, depinde oricum de temperatura asa cavai rabdare.


#987
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Stiu ca pui de gaina ies la 19-21. La astia mici mă asteptam la un 17-20. E greu rau cu asteptarea asta....

#988
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Stii eronat, puii de gaina ies la fix 21 de zile in mod normal, la incubator din cauza plajei de temperatura  toleranta e mai mare putin dar in niciun caz de 2-3 zile, chestie de ore, de regula maxim 24 de ore, vorbim acum de ecloziunea in masa ca altfel in gospodarie se mai intampla si anomalii..
de exemplu...incubatia e un proces care incepe inca dinainte ca oul sa fie ouat de gaina..ea nu se opreste complet pana cand tu incepi incubatia propriuzisa, la incubator sau closca...doar incetineste  foarte mult dezvoltarea embrionului, atat de mult incat la nivel praxtic poti sa spui ca nu conteaza, ca a incetat...
Daca insa pastrarea oului se face la temperaturi mai mari, inconstante, embrionul nu sta pe loc total, continua sa se dezvolte extrem de lent dar totusi...
si asa, 2-3 oua tinute mai mukt la caldura, pot termina cickul maibdevreme decat altele..aia nubinseamna ca puii au iesit in ziua 19, doar 2 oua au fost mai altfel...
sau daca tii ouale in astfel denconditii pot incepe de iasa in ziua 19 spre 20 sau 20 prima parte.....aia nu inseamna ca puii ies normal in 19 sau 20 de zile...


Cam asta e povestea cu incubatia.

Cam la fel cu piticele..sunt foarte putin mai precoc, in rest este vorba de chestii simple de genul vitezei cu care, spre exemplu, se ibcalzesc ouale.
cand le bagi la incubat, oul de 65 de grame ajunge debla temperatura camerei la 38 de grade in cateva ore, oul de pitica fiind de 28-30 de grame se incalzeste mult mai repede...

#989
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Mulțumesc de informatii. Chiar are logica si e in concordanta cu observatiile de pana acum.
Pff...si mai am încă cateva ore pana ajung acasa la o surpriza, sau nu.

#990
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008
Unul si-a băgat deja ciocul in punga de aer.....
Sper pana mâine dimineață sa dea gaura si in coaja de la ou...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate