Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#937
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Nu am gasit coccistop. Mi-a dat de la vet oxifuran. Un sfert de pastiluta numai la cei care se cufuresc. Cred ca sunt 4. E bine sau iar am cumparat aiurea? Tot astazi am vorbit si despre vaccinuri dar.... cred ca ceva nu este ok. Eu am citit ca primul vaccin este picatura in ochi. Doctorul o tinea pe a lui ca e injectabil sub aripa sau in piept. Si mi-a cerut 60 de lei pentru 15 pui. Mi s-a parut cam mult si doctorul cam nesigur pe ceea ce are de facut. Am sa ma duc inapoi la cabinetul de la Domnesti poate e mai bine.

#938
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Oxifuran eu n-am folosit dar m-am uitat pe prospect pe net si e coccidiostatic, deci, daca e coccidioza la tine ar trebui sa mearga.
Cu vaccinul...vetul ala aiureaza, vaccinul contra pseudopestei se face asa cum ai citit, picaturi in ochi, la varsta pe care o au puii tai. Tu du-te la vet si zi-i sa-ti vanda vaccinul, e un flaconel mic cu pulbere si un flacon de diluant pentru vaccinul in sine, ar trebui sa coste totul in jur de 20 ron. Vaccinul e pentru 100 de pui. Atentie mare, vaccinul se pastreaza la temperaturi mici, in frigider, daca il are in sertarul de la birou arunca-i-l in cap! Du-ti cu tine o gentuta frigorifica sau cat mai repejor acasa ca la temperaturi mari mor monstrii din vaccin si nu mai e bun de nimic, il faci degeaba.

Pentru ca era belea cu pusul picaturilor in ochi- asta in mod normal se face prin nebulizare, ori acasa...- eu am administrat pe cioc. Si rapelul. Injectabil se face, din ce stiu eu, doar de la varsta de 12 saptamani. Io ma intreb desteptul ala de veterinar unde vrea sa bage acul in puii aia asa de mici...

Edited by claudia313, 04 September 2015 - 16:10.


#939
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Multumesc de sfat. Asa am sa fac cu vaccinul . Ma gandisem si eu la varianta asta dar am zis sa nu gresesc cu ceva. Nu sunt gaini de rasa si nici suta nu am. Dar sunt primii mei puiuti si pentru ca i-am scos cam tarziu vreau sa le fac tot ce trebuie ca sa le dau o sansa la viata peste toamna asta care ii va prinde cam mititei.

#940
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Foarte tarziu i-ai scos, am vazut si un capsor de puiut golas pe acolo, sunt slabiciunea mea, cred ca atunci cand sunt mici sunt cei mai haiosi si frumosi puisori, iti urez sa ai noroc de ei, ingrijeste-i si ofera-le conditii bune si totul va fi ok!

#941
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
5 saptamani. Au crescut, sunt frumosi si traiesc toti 15.

Attached Files



#942
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Vad ca topicul a intrat in liniste de mult.
O intrebare pentru cunoscatori (parintele & co.):
Cum pot regla temperatura la un incubator puisor 103?
Am pus un rand de oua la incubat si rezultatul a fost dezamagitor.
Am si un incubator cleo mai vechi. La acesta am reusit sa reglez temperatura la aproximativ 37,8 la nivelul oualor.
Dar la primul nu am gasit surubul de reglaj.
Oare ar trebui sa desfac capacul de deasupra termostatului?

Multumesc anticipat.

#943
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Simplu, ori mergi la service ori suni la producator si ii intrebi daca si cum se poate regla, daca nu face drumul cat incubatorul iar aia nu vor sa iti spuna si o iau cu vrajeala inainte, desfaci capacul si trebuie sa aiba ceva p'acolo...probabil destul de similar cu ce gasesti si in cleo, nu te gandi ca aubt diferente mari intre produsele diversilor producatori...
eu nu am reglat, nu am desfacut, dau o fuga la service daca am vreo problema.

#944
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
buna seara              

primol pui scos la incubatoe are la cloaca sau cum se numeste (fund) ca un mat

se vindeca sau trebui sacrificat

#945
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Nu prea e in regula, lasa-l pana maine si daca nu se resoarbe ...nasol.

#946
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Multumesc parinte

#947
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
asa sa intamplat sa mai tras dar nu total

multumesc pentru sfat

#948
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
revin cu inca o intrebare

in 5 litri de apa am pus 25 ml de albastru de metil dar mi se pare cam albastra apa credeti ca am exagerat cu toate ca am citit undeva ca la un litru de apa se pun 5-7ml de metil

#949
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Singura problema cu albastrul este ca in cantitati mari parca provoaca o usoara diaree...deci nici prea mult nu e bun, oricum nu mult pe o perioada mai lunga..
altfel, mai concentrat putin este mai bun pentru mucoasele cailor superioare ale sistemului digestiv si respirator pentru ca face o dezinfectie partiala locala.
Ar fi bine sa amestecati albastrul in cantitati mai mici, cat administrati o data sau in cazul puilor mici cand cantitatea de apa e mica, pentru o zi intreaga...dar nu sa faceti azi 5 litri si dati 3 zile din apa aia.




#950
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
multumesc pentru sfat

numai bine

#951
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
stimati cititori

am doua probleme

1  azi am vazut cand am venit de la munca pe un pui care are ochii lipiti
la un ochi am unblat si am tras usor de ploape si acum il tine deschis
ar trebui sa-l spal la ochi cu ceva ceai de musetel sau cu ser fiziologic?


2 am doi pui care zici ca sunt patinatori le pleaca picioarele in directii opuse

deja toti trei sunt trecuti la izolare fate de ceilalti


ce ar trebui sa fac credeti ca sunt probleme grave sau se va reface

PS. patinatorii sunt scosi aseara

#952
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Patinatorii sunt ok, pot fi tarati total sau se pot intrema, pot sa se mai scalambaie si altii in perioada urmatoare...rabdare.
ochii lipiti...naspa...e infectie, nu as putea sa spun ce anume dar de regula e cam naspa treaba...e si contagioasa, e si grava in sine...
netratati e posibil ca pierderile sa fie de la 10% pana la 80-100%

Ce faci in asemenea situatie...pai normal elimini sursa...sau o izolezi dar complet, adica bataie de cap la cum umbli la ei...din alta camera poti aduce lejer microbii chiar daca te speli pe maini....
oricum, izolat si cat mai mult incercat sa nu cari microbul de colo colo, spalat pe maini samd.

Pe cei fara nicio urma de problema la ochi sau nari samd....ii bagi pe un antibiotic...enrofloxacina poate fi un exemplu.

Asta e problema cand incubezi oua de la pasari a caror stare de sanatate nu e buna..






Inteleg, da' nu pricep...



#953
eugen444

eugen444

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.06.2012
patinatori au inceput sa faca spagatul acum
unul tine un picior inainte si cu celalalt se impinge dar i se duce piciorul in spate(urma)
celalalt tine un picior sub el si celalalt picior il tine-n prelungirea aripei

la o farmacie veterinara spunea ca ar avea boala MAREK
pentru cei cu ochi lipiti care nu supureaza si nu au capul umflat sau scurgeri pe cioc sau haraiala mi-a dat furogal

#954
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Mah, lasa teoriile, au pe dracu boala lu calache...tu fa ce-ti spun...aia scalambaiti daca nu sunt asa ii eutanasiezi, de revenit isi revin doar aia moi care stau pe coate, atat, si nu toti...
cat despre ochi, tu trateaza-i pe restul pentru ca in majoritatea cazurilor e infecrioasa si e imputita...ala afectat mai degraba eutanasiat ca risti sa tii mizeria aia de microb in ei si ii faci varza pe toti, si asa cu tratamente si presiunea bolii sunt vai mama lor fata de unii sanatosi tun, vor merge mai greu...



Inteleg, da' nu pricep...



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate