Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#901
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Voi nu terminati cu prostiile?
Ganditi-va ca dincolo de sueta asta in 2-3, la o bere virtuala, ce scrieti citesc altii , zeci sau sute...si e pacat sa ramana oamenii in cap cu idei d'astea care mai de care mai traznite.
Ouale se mireaza, la ovoscop, n se sparg, nu se crapa, nu se scot puii, nu se uda, nu se arunca in sus, nu se impaturesc in tifoane, tampaxuri sau alte cele.




#902
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Azi s-au terminat cele 21 de zile. Pana acum au iesit 100. Mai aveam 140 de oua viabile in incubator. Mai sunt inca multe ciocnite. Pana acum toti au fost OK, numai la unul i-au iesit matzele cand a iesit din ou. Oare mai e vreo sansa pentru el, sau ar trebui sa ii curm suferinta Posted Image ?  Nu pare ca va supravietui.
Sper sa scot un 120.
Sunt simpatici foc Posted Image .

Edited by gap2007, 25 May 2015 - 23:46.


#903
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
121 and counting :D .

#904
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
felicitari !
poze/detalii cu incubatorul ?

#905
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Curma-i suferinta la cel cu probleme....si nu amana...stiu este dureros dar mai bine asa decat sa se chinuie el.....

#906
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Asa am si facut :( . Tare e nasol!

Au iesit 133 din 140 de oua viabile. 3 au murit pana acum, dar mai sunt inca 3 care nu sunt prea bine. Cam toti care au murit sau trag sa moara au iesit tarziu si sunt de la vecina cu "probleme de fertilitate" . De la vecina care are cocosi cat de cat decent (1:11) pui au iesit TOTI in primele 24 de ore. Si au iesit 78 din 90 (86.66% rata de succes).

Incubatorul e un proiect personal. O sa postez detalii imediat ce am timp sa scriu niste concluzii si sa fac ceva schite. In mare, e un incubator cu capacitate de 180 de oua, total automatizat, cu backup pe alimentare. Avantajul e ca poate fi marita capacitatea lejer, dezavantajul e costul pieselor :(. M-a dus minim 700 RON sa il fac.

Tura asta am luat oua de la doua vecine, de la una a iesit foarte bine (86.66%), de la a doua dezastruos (61.11%).

Poze cred ca o sa fac maine, cu telefonul nu ies prea bine, astept sa aduc aparatul foto.

#907
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
multam.
eu mi-am facut unul orizontal, dar parca m-as apuca si de unul vertical cu rafturi, asa ca daca poti cat se poate de detaliat ... Posted Image
motor de invartit am, rafturile le fac din lemn, am o lada artic veche pentru carcasa, ventilatoare am garla.
cel mai mult ma intereseaza termostatul folosit si sistemul de senzori.

Edited by fr0ggybv, 27 May 2015 - 11:10.


#908
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
E bine ca incubatorul merge, in rest, rezultatele depind in mare masura de oua.


#909
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Revin cu ceva poze:

Golanii, 128 la numar:
Attached File  DSC_0002.JPG   281.88K   75 downloads

Incubatorul;
Attached File  DSC_0008.JPG   31.95K   69 downloads

Placa electronica:
Attached File  DSC_0010.JPG   187.4K   53 downloads

Tavile (si ventilatoarele de recirculare se vad partial pe usa si in spatele tavilor). Cartoanele puse in tavi sunt ca sa nu cada puii. Am pierdut unul asa :(:
Attached File  DSC_0012.JPG   87.82K   57 downloads

Compartimentul de umidificare (sub ventilatoarele suspendate pe tavan se pun tavile cu apa). In ultimele trei zile a trebuit sa pun cateva tavi cu apa si jos, pentru ca nu reusea sa ridice umiditatea. Cu tavile suplimentare a ridicat umiditatea la 65%. Aerul e foarte uscat afara, si cum aerisirea mergea in plin, fara tavi suplimentare ridica la maxim 55%:
Attached File  DSC_0014.JPG   109.91K   51 downloads

Compartimentul de incalzire si aerisire:
Attached File  DSC_0015.JPG   160.16K   39 downloads

Pentru cine e interesat pot da schema modulului electronic, desi am mai descoperit cateva buguri in software pe durata functionarii (nu sunt critice), plus niscai inbunatatiri care se pot face la partea de recirculare/uniformizare a caldurii. Pentru mai multe detalii putem continua pe PM, sa nu poluam threadul.

#910
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Gap, in cutia aia stau 7 -10 zile max. Nici atat. La 10 zile sa ai cotet cu bec si curte, afara.
In cutie baga talas, ziare merg la 10-20 de pui...la ce ai acolo fara talas esti mancat.

Noroxul tau ca sunt panarame, cresc greu...daca erau mixte sau broileri de calitate...la 7 zile erau deja prea inghesuiti.

#911
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Sunt scumpici foc, sa-ti traiasca.
Sustin ce spune parintele, pune talas daca ai de unde. Eu la 22 de pui cu ziare am crezut ca mor. Le schimbam asternutul de cca 6 ori/zi si tot era murdar.

Eu am tot amanat cumpararea incubatorului si cred ca intr-un final voi renunta la idee. De ce? In primul rand la cati voi cumpara eu oricum nu merita si in plus prefer sa cumpar broileri/kabiri. Am avut de test si 2 pui de tara si merg mult mai greu comparativ cu puii "de rasa". Nu voi avea mai mult de o serie, maxim 2 serii de pui/an, e mai ok sa-i cumpar. Si apoi nu vreau sa ma confrunt cu omoratul lor atunci cand ies cu probleme din ou (inevitabil se intampla si asta...).

#912
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
@parintele - sunt constient cu cutia.Daca ma duce 8-9 zile sunt fericit. Am cotetul pregatit deja. Oricum, o sa fac cadou o parte din ei, nu tin mai  mult de 90-100. Dar asta dupa ce le fac macar prima serie de vaccinuri.
Referitor la cat de panarame sunt, mai am o sansa :). Ambele vecine de la care am luat ouale aveau gaini de rasa mixta luate anul trecut. Una de la agroland, alta de la o ferma.

Cu talajul e mai dificil. Stau in oras (Bacau), si am de umblat pana gasesc. Timpul ma omoara.

@Anasstasia: Multumesc de aprecieri. Iti dau dreptate cu incubatorul. Pentru 30-50 de pui nu se merita, mai ales cu incubatoarele cu intoarcere manuala. Eu l-am facut pe asta pentru ca sunt pasionat de mestereala, ca de rentat nu renteaza. In schimb e frumos cand ies din ou si cand sunt mici Posted Image (mai putin partea cu eliminarea celor neviabili).

Edited by gap2007, 29 May 2015 - 09:05.


#913
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
10 oua de gasca, 5 limpezi, 3 limpezi + vene sange, 2 puiuti. (scosi acu 1 saptamana.)
simpatici foc, ii tin in mana si vorbesc cu mine. isi intind ciocul si gagaie.
i-am scos la pascut iarba verde, cat stateam langa ei nu aveau nici o treaba. plecam incepeau sa piuie si vroiau sa iasa din tarc dupa mine.
cum i-am scos la iarba, cum au inceput sa manance iarba.
pe langa ele am mai pus 20 de rata muta, 10 limpezi, 4 limpezi cu vene.
3 au iesit natural, 3 au spart la varf in loc de bula, i-am lasat 36 de ore si chiar acu i=am ajutat sa iasa. nu stiu daca supravietuiesc, 2 par ok, 1 e cam daramat.

simpatici foc si ei. iau mancare dintre degete, s-au invatat rapid la apa, dar nu se ridica in picioare ca si gainile. au trecut vreo 24 de ore pana s-au putut plimba mancare apa.
am facut niste greseli, nu am fost atent in fiecare zi sa schimb pozitia oualelor in incubator (temperatura nu e chiar constanta), la un moment dat s-a luat curentul 4 ore si au stau la 26 de grade cand eram la munca vreo 2 ore si nu am putut ajunge acasa (nu a rezistat ups-ul decat 2h desi era de 600vA, si incalzirea e cu un bec de 42), posibil sa fi facut niste greseli si cu umiditatea. e prima data cand incubez pasari de apa. (pana acu doar la closca).

poze cu ratustele. gastele sunt la tara deja, o sa fac in weekend.

pentru anul viitor o sa imi fac si eu un incubator orizontal intr-o veche lada arctic, gap mi-a dat multe informatii foarte utile. multumesc !

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 29 May 2015 - 13:52.


#914
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Cum reusesc fermele avicole sa scoata pui sexati? Adica numai puicute sa numai cocosei?

#915
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Sexarea se face dupa eclozionare.

#916
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

View Postparintele, on 29 mai 2015 - 15:10, said:

Sexarea se face dupa eclozionare.
cum?

#917
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
De cati W este becul cu infrarosu ideal? Vreau sa-mi cumpar si eu sa nu mai stau cu imprumut.

#918
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

View PostJameia1133, on 31 mai 2015 - 08:08, said:

De cati W este becul cu infrarosu ideal? Vreau sa-mi cumpar si eu sa nu mai stau cu imprumut.
...eu am de 150 W...ia-ti si un regulator de putere...este max 20 ron...se monteaza banal ...pe firul becului...ia-ti bec Philips...ala este intradevar ce scrie pe el...cu regulatorul nu trebuie sa-l mai cobori/ridici...pur si simplu il dai mai tare sau mai incet...cat despre ideaal...este vorba de suprafata/volumul care vrei sa-l incalzesti...in plus montezi in paralel dar pe circuite separate si un bec de iluminat clasic....si iti aduci aminte de Pavlov....(becuri/cablu/stecher/intrerupator para/regulator ...cca 100 ron)

Edited by -achile-, 31 May 2015 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate