Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#91
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Nu cred ca e un chin, ca doar nu-i lasi liberi in apartament, sa faca mizerie peste tot.
Le amenajezi o cutie mai mare cu bec si cele necesare si doar le schimbi asternutul periodic.
Si-apoi, nicio satisfatie nu vine fara un pic de efort, nu? Posted Image

#92
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Un pic mai mult efort din pacate, dar asa vei sti la anul care e perioada optima de scos pui si de ce probleme te lovesti. Eu mi-am facut casa "casa pt pui" anul trecut si cu toata incantarea mea de la inceput tot am clacat la un moment dat cand am vazut ca acele cutii din carton se uda si vezi ca n-ai ce face doar cu una, iti trebuie mai multe ca ei mananca, arunca cu ciocul si mancare si apa..etc. Dar a fost o experienta care cred ca m-a ajutat , iar anul acesta stiu exact ce am de facut :)

#93
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postcristinaptudor, on 25 februarie 2013 - 19:27, said:

...... acele cutii din carton se uda si vezi ca n-ai ce face doar cu una,......
Mda, eu ma gandesc ca ii tin in cutia de carton (de fapt m-am pregatit cu mai multe) pana nu mai au destul spatiu sa "alerge", sau pana se deterioreaza cutia, pe urma ii trec intr-o magazie, in cutii de OSB, cu bec, desigur.
O sa vedem, si la mine e primul an............. si, desigur, o sa fie plin de invataminte :)

Quote

vei sti la anul care e perioada optima de scos pui
Aceasta depinde de interesele fiecaruia.
MIe mi s-a spus ca ii scot prea devreme, dar m-am incapatanat, mai ales ca inceputul de martie nu cred ca e prea devreme.
Cumnata-mea a scos de acum o saptamana 13 pui la closca si a gonit closca, iar pe ei ii tine in casa. Eu as fi pastrat closca langa ei, pentru ca ar fi putut sa ii lase "liberi" mai repede, fiind sub ingrijirea clostii.

#94
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Am avut si eu pui in apartament, intamplator, ca bunica mea pusese closca si s-a imbolnavit, asa ca am imbarcat-o in masina cu tot cu cosul cu closca. Si e chiar un chin, oricat de mult imi plac mie pasarile, cand closca dupa cateva zile a inceput sa sara 'gardul' cutiei mi-a cam pierit zambetul, zau!
Daca ai un spatiu pentru ei unde sa-i tii la cald e altceva, dar in apartament e un cosmar, cand vad ca buiecg zice ca ii tine pana le dau pene imi vine sa rad Posted Image

#95
buiecg

buiecg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.12.2009
ups, se pare ca am pus-o !!
Eu aveam ca reper, o experienta de cand eram copil, si am avut 3 pui de o zi, care au crescut. Se pare ca eu vedeam doar partea frumoasa, a lucrurilor, pe atunci !! Acum, dupa ce citesc ce spuneti, imi vine si mie sa rad, si sa plang in acelasi timp!!

Edited by buiecg, 26 February 2013 - 10:46.


#96
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Data viitoare sa asculti sfaturile unui taran batran.

#97
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclaudia313, on 25 februarie 2013 - 20:54, said:

Am avut si eu pui in apartament, intamplator, ca bunica mea pusese closca si s-a imbolnavit, asa ca am imbarcat-o in masina cu tot cu cosul cu closca. Si e chiar un chin, oricat de mult imi plac mie pasarile, cand closca dupa cateva zile a inceput sa sara 'gardul' cutiei mi-a cam pierit zambetul, zau!
Daca ai un spatiu pentru ei unde sa-i tii la cald e altceva, dar in apartament e un cosmar, cand vad ca buiecg zice ca ii tine pana le dau pene imi vine sa rad Posted Image

Asta-i taaaaare ! In apartament cu closca cu tot ??? Posted Image Posted Image Posted Image

#98
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Exact! Partea buna a fost faptul ca perioada era mai inaintata, asa ca am tinut-o in apartament doar 10 zile, pana s-au intremat puii, iar pe urma am dus tot familionul la tara, avand closca erau mai putine probleme, avea cine sa-i ingrijeasca si sa-i incalzeasca Posted Image  
Dar alea 10 zile a fost distractie in toata regula, una din camere a devenit closcodrom!

#99
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postclaudia313, on 27 februarie 2013 - 12:23, said:

...... una din camere a devenit closcodrom!
Supertareeee!!!

#100
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Sunteti mici copii dragilor...Eu am fost mult mai rau decat va imaginati voi, cu pui la cutie, maricei nu ciupiti d'astia de 2 saptamani...cu familie de cochin pitic, o gaina super jmechera de la care am si scos pui cat a stat in casa, cocosul canta de se auzea la 5 blocuri, dimineata ma trezeam inaintea lui si ii puneam galeata pe el peste care puneam plapuma si ce mai gaseam, etc...
Deci pentru 3 pui si eventual o closca nu e cazul sa va cruciti, sunteti in limite normale Posted Image

PS: apropo de caracterul unor rase de pasari. Cand am scos eu prima data plymouth eram tot la bloc. I-am scos din incubator, vreo 20 de bucati, erau si alte soiuri de pui acolo.... toti pe o patura in dormitor pt a curata unul din incubatoare si a-i muta in cutie. erau imprastiati ca orbetii peste tot. la un moment dat mi-a venit mie ideea sa fluier putin sa vad cum reactioneaza. Brusc toti plymouth-ii s-au oprit si au tabarat pe mine, restul si-au vazut de ale lor. La fel si ulterior, modul cum reactioneaza la interactiunea cu omul e aparte la rasa asta.

Edited by parintele, 27 February 2013 - 14:23.


#101
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postparintele, on 27 februarie 2013 - 14:19, said:

Eu am fost mult mai rau decat va imaginati voi..........

Toata ..... stima, parinte. Ma inclin in fata domniei tale :D
Am auzit eu multe, dar, deocamdata, esti cel mai.............. respectabil (asta ca sa fiu blanda) dintre toti. Am avut dreptate cand am spus ca..... mamele ne cunosc cel mai bine Posted Image

Quote

ii puneam galeata pe el peste care puneam plapuma si ce mai gaseam,

Posted Image Posted Image Posted Image
Sotia ce spunea, cand ramanea fara plapuma in miez de noapte?

#102
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 27 februarie 2013 - 14:19, said:

Deci pentru 3 pui si eventual o closca nu e cazul sa va cruciti, sunteti in limite normale Posted Image

PS: apropo de caracterul unor rase de pasari.. Brusc toti plymouth-ii s-au oprit si au tabarat pe mine, restul si-au vazut de ale lor. La fel si ulterior, modul cum reactioneaza la interactiunea cu omul e aparte la rasa asta.

Drept sa spun mie nu prea mi s-a parut o stare de normalitate sa trebuiasca sa ridic covorul si sa vad closca zburatacind de colo-colo cu 17 pui dupa ea ...noroc ca am simtul umorului dezvoltat si am putut sa vad hazul nebun al situatiei Posted Image

Adica Plymouth sunt buni si de pet? Nu de alta dar tata m-a anuntat cu incantare ca a vorbit cu un prieten care creste Plymouth si aduce niste oua. Eu l-am avertizat sa nu le aduca mai repede de luna aprilie ca altfel risca sa faca el pe closca Posted Image

#103
Nastyy

Nastyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2013
care imi spune va rog cum sa verific ouale daca sunt bune pentru clocit???dar o metoda `taraneasca` pentru ca nu am ceva aparat....

#104
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Tocmai se spunea mai sus ca nu exista o metoda prin care sa alegi doar ouale bune pentru clocit.
Metoda "taraneasca" (oul pus la un bec si umbrit cu mana), singura de care stiu eu, verifica de fapt vechimea oului respectiv: acel banut de aer e recomandat sa fie cat mai mic.
Citeste si pagina anterioara, posturile 78 si 80, sunt oameni care stiu ce spun.

#105
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postparintele, on 27 februarie 2013 - 14:19, said:

nu e cazul sa va cruciti, sunteti in limite normale Posted Image

M-ai mai linistit. Posted Image

Ramane sa vad cum o scot si eu la capat. In curand voi tine si eu vreo 50 de pui la bloc,pana se zburatacesc.
Sa vedem insa cat voi rezista. Mai bine zis cat va rezista sotia... Posted Image

#106
buiecg

buiecg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.12.2009
Stie cineva ce e cu boaba de piper cu unt ?! Scrie in prospectul de incubator se da la puii de gaina si de curca... Se da macinat, intreg sau nu se da, amestecat cu unt?!
Pentru 50 de pui in prima saptamana e suficient o cutie de 50x35cm?
Am 4 oua de Plymouth. De abia astept sa vad reactiile puilor.

#107
dobrin22

dobrin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013

View Postbuiecg, on 28 februarie 2013 - 20:55, said:

Stie cineva ce e cu boaba de piper cu unt ?! Scrie in prospectul de incubator se da la puii de gaina si de curca... Se da macinat, intreg sau nu se da, amestecat cu unt?!
Pentru 50 de pui in prima saptamana e suficient o cutie de 50x35cm?
Am 4 oua de Plymouth. De abia astept sa vad reactiile puilor.

se da boabe unse cu unt . am dat si eu la o tura de pui de gaina, nu stiu ce efect are dar rau nu le face

#108
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postbuiecg, on 28 februarie 2013 - 20:55, said:

Stie cineva ce e cu boaba de piper cu unt ?
Am citit si eu, dar............... mi s-a spus (sau am citit undeva, nu imi amintesc) ca puii hraniti cu furaj complex nu au nevoie de altceva.
Cei de gaina........ nu am auzit pe nimeni sa le dea piper.

Quote

Am 4 oua de Plymouth. De abia astept sa vad reactiile puilor.
Ii inveti sa fluiere? Posted Image

Eu abia astept sa vad puisorii, duminica seara ar trebui sa fie toti afara din oua si am niste emotii...............Posted Image

Edited by ginaro, 28 February 2013 - 21:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate