Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Caruciorul perfect si sigur pentru copilul tau

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rafaelas

rafaelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.12.2007
Buna dimineata, mamici si tatici sau viitori parinti.
      Toti cei care asteapta un copil sau mai multi, stiu ca o achizitie foarte importanta este caruciorul sau sistemult de transport compus din carucior, landou si scaun de masina. Noi ne chinuim deja de vreo 2 luni sa alegem unul potrivit pentru baietelul nostru inca nenascut si pot spune cu mana pe inima ca este o decizie extrem de grea.
      Am vizitat deja zeci de site-uri din tara si afara, am vazut sute de carucioare si ceea ce imi place mie este prea scump, ceea ce avem bani sa cumparam nu par indeajuns de sigure sau nu sunt conforme cu cerintele noastre.
      Deci, ce cautam la un carucior? Noi, in primul rand cautam siguranta si comoditate pentru bebe, usurinta de a manevra un carucior, de a-l impacheta, dimensiunile acestuia (de preferinta cat mai limitate daca se poate), sa fie cat mai usor, spatiu de depozitare suficient, posibilitatea de a beneficia de o calatorie confortabila pentru copilas si pe drumuri mai accidentate, caci avem destule in Romania si in plus, posibilitatea de a monta cu usurinta pe cadrul caruciorului si alte piese, gen scaunelul de masina si landoul, fiindca noi am fi dorit un sistem 3 in 1.
      Ce experiente ati avut cu carucioarele? Sunt foarte multi parinti care sunt nemultumiti de carucioarele cumparate si stim cu totii ca acestea sunt o adevarata investitie. Impartasiti-ne parerile si exeperientele voastre pentru a putea ajuta si alti parinti in cautarea asta nebuna dupa carucioare.

Numai bine si sa va traiasca piticii! :) Happy martisor!

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005
Salut.

Sunt oarecum în aceeași situație.
Doar că eu caut un cărucior 2 în 1. Nu mă intereseasă scaunul (scoica) de mașină, deoarece am luat un scaun auto pentru 0-18 kg.
Problema cea mai mare cu care mă confrunt eu este să găsesc un cărucior de lațime maximă 55cm, al cărui mâner să fie reversibil și să nu fie cu coarne. :D

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nasol unde a ajuns comertul electronic. Io, in 2002, m-am chinuit vreo 15 minute sa cumpar caruciorul, vizitind un magazin si vazind vreo 8 modele expuse acolo. Pe vremea aia marcile gasibile in Bucuresti erau Cam si Chicco. Am luat unul 3 in 1 plus sistem de adaptat landoul la transport auto, si pot spune ca singurul accesoriu neutilizat a fost scoica montata pe carucior. Atit de incomoda mi se pare, incit ajunge cit sta copilul in ea in masina, nu mai trebuie chinuit si ulterior (plus ca se recomanda o durata maxima de utilizare pe zi). Cea mai misto treaba a fost sistemul de curele cu care legai landoul de centuri, astfel incit copilul putea fi transportat in landou, pe bancheta din spate, (iar landoul nu are limita de timp). Asa ca, cit am folosit landoul, la excursiile lungi numai in el calatorea, scoica era folosita numai prin oras, deplasari scurte. Deci mergeti intr-un magazin si manevrati un carucior, sa vedeti la fata locului cit e de greu, cum se manevreaza, cum se demonteaza, cum se instaleaza prelata de ploaie etc. De pe net nu iti dai seama de treburile astea. Apoi il puteti lua de pe net, daca il gasiti mai ieftin.

Concluzia e ca, din experienta, nu mi se pare asa o problema cumpararea unui carucior, nu inteleg ce ar insemna un carucior nesigur, iar perfect e o tinta discutabila.

#4
rafaelas

rafaelas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.12.2007

 abancor, on 1st March 2011, 12:36, said:

Nasol unde a ajuns comertul electronic. Io, in 2002, m-am chinuit vreo 15 minute sa cumpar caruciorul, vizitind un magazin si vazind vreo 8 modele expuse acolo. Pe vremea aia marcile gasibile in Bucuresti erau Cam si Chicco. Am luat unul 3 in 1 plus sistem de adaptat landoul la transport auto, si pot spune ca singurul accesoriu neutilizat a fost scoica montata pe carucior. Atit de incomoda mi se pare, incit ajunge cit sta copilul in ea in masina, nu mai trebuie chinuit si ulterior (plus ca se recomanda o durata maxima de utilizare pe zi). Cea mai misto treaba a fost sistemul de curele cu care legai landoul de centuri, astfel incit copilul putea fi transportat in landou, pe bancheta din spate, (iar landoul nu are limita de timp). Asa ca, cit am folosit landoul, la excursiile lungi numai in el calatorea, scoica era folosita numai prin oras, deplasari scurte. Deci mergeti intr-un magazin si manevrati un carucior, sa vedeti la fata locului cit e de greu, cum se manevreaza, cum se demonteaza, cum se instaleaza prelata de ploaie etc. De pe net nu iti dai seama de treburile astea. Apoi il puteti lua de pe net, daca il gasiti mai ieftin.

Concluzia e ca, din experienta, nu mi se pare asa o problema cumpararea unui carucior, nu inteleg ce ar insemna un carucior nesigur, iar perfect e o tinta discutabila.


Din pacate, la Brasov stam foarte prost la capitolul magazine pentru mamici si bebei...eu pana acum am gasit doar vreo 2 magazine Universul Copiilor, deloc satisfacatoare pentru mine, unde au ceva carucioare de la Pierre Cardin. Sunt perfect de
acord ca de pe net nu iti vei face vreodata o impresie exacta a ceea ce urmeaza sa cumperi...nu asta e ideea...eu am vizitat atatea pagini pentru a face o selectie. M-am oprit pana acum asupra unui sistem 3 in1 de la Cam Cortina X3 Tris Evolution si ceva Chicco Trio S3, fiindca repet, noi vrem un carutz sport sa mearga si pe drumuri accidentate. In schimb, mi se pare o adevarata investitie sa dau 30 milioane pe sistem. Landoul din cate stiu are o limita de greutate si se poate folosi pana la max. 6-9 luni, depinde de cat de repede creste piticul.

PS Ceva adrese din Bucuresti unde putem gasi o oferta diversificata de carucioare? Orice informatie poate fi folositoare! Multumesc

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
landoul il folosesti pana cand bebe sta in fund singur; cand prinde gustul va fi greu sa-l mentii acolo :)

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cam Tris am avut si noi, asta de care zici e urmasul, dar ohoho unde au ajuns preturile! (in 2002 era 1200 plus 200 sistemul pentru landou auto). Nu mai stiu magazine de carucioare, magazinul la care mergeam pe atunci (nu numai pt carucior, mergeam pentru tot ce aveam nevoie, periodic, nu erau ca azi prin toate mall-urile, nici mall-uri nu prea erau) nu mai este.

#7
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 sfantu.dracu, on 1st March 2011, 12:05, said:

Salut.

Sunt oarecum în aceeași situație.
Doar că eu caut un cărucior 2 în 1. Nu mă intereseasă scaunul (scoica) de mașină, deoarece am luat un scaun auto pentru 0-18 kg.
Problema cea mai mare cu care mă confrunt eu este să găsesc un cărucior de lațime maximă 55cm, al cărui mâner să fie reversibil și să nu fie cu coarne. :D

eu am avut unul peg perego pliko switch. era cu coarne, reversibil si pishcotu' s-a simtit foarte bine. l-am cumparat cu 1500 RON si l-am dat, dupa 1.5 ani cu 1000 RON. din ce am inteles de la cel care l-a cumparat foarte important este scartaitul rotilor dupa minim 1 an.

#8
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

 sfantu.dracu, on 1st March 2011, 12:05, said:

Salut.

Sunt oarecum în aceeași situație.
Doar că eu caut un cărucior 2 în 1. Nu mă intereseasă scaunul (scoica) de mașină, deoarece am luat un scaun auto pentru 0-18 kg.
Problema cea mai mare cu care mă confrunt eu este să găsesc un cărucior de lațime maximă 55cm, al cărui mâner să fie reversibil și să nu fie cu coarne. :D

Eu am folosit scoica foarte mult, dar de foarte putine ori in masina.Doar ca bebe a crescut repede si pe la 5 luni n-a mai incaput in nici un fel.Mi-a fost foarte util la servici (piciul statea cu mine 1-2 ore), dar si acasa.Am avut Brevi Ovo,destul de bun,reversibil, rotile mari, spatiu mare pentru bagaje, un mod interesant de pliere care permite sa il bagi si in pobagajul unei Opel Corsa.Usor de condus cu o singura mana.Singurul dezavataj (major) e ca nu intra in toate lifturile.
Acum am un Chicco, doar carucior, intra in orice lift dar e imposibil de condus cu o singura mana,spatiu bagaje aproape inxistent ,franele sunt praf,iar in porbagaj la Logan intra doar daca nu ai absolut nimic(e prea lung).
Eu prefer carucirul Brevi larg,incapator, copilul sta foarte bine, in plasa intra doua baxuri de apa fara probleme.
Sotia prefera Chicco,usor ,intra in lift fara sa fie pliat (etajul 8 ),dar copilul sta inghesuit (cu umerii aproape in afara spatarului), in plasa intra o paine si un litru de lapte.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005
Am găsit până la urmă un cărucior care să îndeplinească cele mai multe cerințe.
Are o lățime mai mare de 55cm, dar măcar poate fi pliat cu o singură mână, dacă în cealaltă ai țâncul.
Peg-Pegero Uno. Nu e cel mai simandicos căruț, dar e cel care a întrunit cam tot ce doream.
Iar doamna mea e foarte mulțumită de el.

#10
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
A mea copila are acum 2,6 ani.

Am reinceput sa folosim caruciorul, un Chipolino Rapido 6, de care sunt 95% multumita. Pentru ca mi-e asa de usor sa aduc cumparaturile de la piata cu el... :D Copilul in carucior, cumparaturile in cos.

Si eu am "bantuit" mai multe site-uri. Asta e luat de pe bebecomfort. De toata increderea personalul de acolo, mi l-au masurat in toate felurile, avand in vedere ca nu il puteam vedea live.

#11
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006
Salutare!

are cineva caruciorul "Kombi Jogger" de la Bambino-World? L-am vazut pe net si pare destul de OK, dar as vrea sa stiu niste plusuri si minusuri de la cei care l-au achizitionat deja.

Ce alt carucior 2 in 1 recomandati ? - sa fie rezistent, usor, confortabil pt bebe si sa nu depaseasca 1000 - 1100 RON.

Merci anticipat!

#12
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

 aditzu.tm, on 21st September 2011, 23:07, said:

Salutare!

are cineva caruciorul "Kombi Jogger" de la Bambino-World? L-am vazut pe net si pare destul de OK, dar as vrea sa stiu niste plusuri si minusuri de la cei care l-au achizitionat deja.

Ce alt carucior 2 in 1 recomandati ? - sa fie rezistent, usor, confortabil pt bebe si sa nu depaseasca 1000 - 1100 RON.

Merci anticipat!

salut,

poti incerca caruciorul de la peg peregro sau carucioarele maclaren

bafta la alegere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate