Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Constructii din Fier Forjat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
sunt destui care lucreaza cu forjele, diferenta este de pretul produsului finit. Dar si acolo e o buba, fierul la o anumita temp. isi pierde proprietatile. Rezistenta lui in timp e data de calitatea finisajului, grunduit+vopsit.
La portile culisante si pozitia unde sunt montate rotile este importanta (distributia greutatii). Cele autoportante sunt relativ scumpe.
Calea de rulare este cel mai indicat sa fie rotunda, fiind mai ieftin cornierul nu prea cumpara varianta aceia.
Cat despre role si accesorii...ar fi multe de spus...

#20
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 dilimach3, on 10th March 2011, 09:41, said:

Calea de rulare este cel mai indicat sa fie rotunda, fiind mai ieftin cornierul nu prea cumpara varianta aceia.


Calea de rulare tb sa fie adecvata modelului de role cumparate....daca sunt cu profil V si calea de rulare tb sa fie in V...daca sunt cu profil U atunci calea de rulare tb sa fie si ea profilata in U. La cele cu profil U tb avut grija si cumparata calea de rulare pe care calca corect roata ca sunt mai multe dimensiuni ale deschiderii profilului U si functie de producatori pot fi diferente semnificative..

#21
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011

 belogerer, on 10th March 2011, 05:34, said:

Calea de rulare tb sa fie adecvata modelului de role cumparate....daca sunt cu profil V si calea de rulare tb sa fie in V...daca sunt cu profil U atunci calea de rulare tb sa fie si ea profilata in U. La cele cu profil U tb avut grija si cumparata calea de rulare pe care calca corect roata ca sunt mai multe dimensiuni ale deschiderii profilului U si functie de producatori pot fi diferente semnificative..
Categoric, daca iti cumperi role din bazar, ai calitate de bazar.
Oricum sunt de parere ca modelele mai simple sunt mai frumoase decat cele incarcate peste masura

#22
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
gusturile nu se discuta, intr-un final pretul conteaza mult.
Acum ceva timp am intalnit un domn ce se mandrea cu poarta lui din elemente turnate in cupru...a platit o suma grossolana pe cateva trucuri ieftine, "patinatul", ce este un finisaj final.

#23
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
cu voia dv., vă prezint o poartă glisantă în consolă.  :thumbup:
pe acel loc funcționa o improvizație urâtăăăă din osb care freca de perete. era pt câini, șă nu iasă telelei prin totă curtea.
actuala, mi-a luat o zi s-o fac. provine de la veeeechea poartă căreia i-am găsit o nouă întrebuințare. i-am decupat caseta unde intra broască și-am înădit cu țeavă la aceiași dimensiune.

intenționez să-i elimin acele zăbrele orizontale și să pun niște vergele verticale din fier forjat. așa că nu știu dacă s-o mai vopsesc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   775.49K   168 downloads
  • Attached File  2.jpg   775.73K   131 downloads
  • Attached File  3.jpg   785.85K   118 downloads
  • Attached File  4.jpg   1.06MB   104 downloads
  • Attached File  5.jpg   551.35K   100 downloads
  • Attached File  6.jpg   851.68K   98 downloads
  • Attached File  7.jpg   955.72K   96 downloads


#24
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ma bag si eu in seama, pt ca am vreo 7-8 clienti producatori de porti, garduri, balustrade sau mobilier fier forjat. Din umila mea experienta ca partener cu acesti oameni, si din posturile de pana acum, concluzia mea este ca omul are tendinta de a fi subiectiv, unul isi face reclama la sistemul lui de usi glisante automatizate, altul vb din postura de turist, altul de proprietar, sau beneficiar. Eu, care le furnizez grunduri/ vopsele, si intru in atelierele lor, ( apropos, Euribontule, grundul nu rezista la ext, nu e gandit ca strat de finisaj! e absorbant, e o chestiune de timp pana va penetra rugina prin el!), graiesc asa: preturile se fac pe mp in f de materiale si complexitatea lucrarii, adica: rectangulara e ieftina, fierul batut e scump, platbanda simpla e mai ieftina decat cea amprentata, logic nu? Cu cat lucrarea e mai incarcata de frunzulite, floricele, spirale, etc, cu atat devine mai scumpa. Toate elementele astea se cumpara si se sudeaza, deci incarca pretul, la fel fierul rasucit, indoit, toate astea incarca pretul, si e firesc. mai este si aspectul finisajului, unii iau grund/ vopsea de 2 lei si vand mai ieftin, altii folosesc italienisme bune ( de la mine, de ex) si e normal sa creasca costul putin, dar si durata de viata a finisajului creste considerabil. peste tot in lume calitatea costa...In privinta meseriei, eu pe toti care ii cunosc afirm aici ca isi cunosc meseria, fiecare patron se implica la masuratori si montaj fara exceptie, si asta spune ceva despre responsabilitate, parerea mea...Cunosc producator de porti d-astea care a si exportat, adica se mai gasesc inca meseriasi la noi...Mai stiu unul care a si brevetat la Osim niste design-uri de balustrade, si acum il copiaza concurentii si prin tara, desi firma e in Buc. Pacat cu recesiunea asta, la ultimul expoconstruct nu era decat un producator din Sibiu, in alte vremuri expuneau 7-8 firme...

#25
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 euribiontuL, on 23rd March 2011, 00:52, said:

cu voia dv., vă prezint o poartă glisantă în consolă.  :thumbup:


Si eu caut o menghina sanatoasa de imi sar ochii din cap prin buc la un pret decent.. :((


 mutulica_41, on 23rd March 2011, 05:30, said:

Ma bag si eu in seama, pt ca am vreo 7-8 clienti producatori de porti, garduri, balustrade sau mobilier fier forjat. Din umila mea experienta ca partener cu acesti oameni, si din posturile de pana acum, concluzia mea este ca omul are tendinta de a fi subiectiv, unul isi face reclama la sistemul lui de usi glisante automatizate, altul vb din postura de turist, altul de proprietar, sau beneficiar. Eu, care le furnizez grunduri/ vopsele, si intru in atelierele lor, ( apropos, Euribontule, grundul nu rezista la ext, nu e gandit ca strat de finisaj! e absorbant, e o chestiune de timp pana va penetra rugina prin el!), graiesc asa: preturile se fac pe mp in f de materiale si complexitatea lucrarii, adica: rectangulara e ieftina, fierul batut e scump, platbanda simpla e mai ieftina decat cea amprentata, logic nu? Cu cat lucrarea e mai incarcata de frunzulite, floricele, spirale, etc, cu atat devine mai scumpa. Toate elementele astea se cumpara si se sudeaza, deci incarca pretul, la fel fierul rasucit, indoit, toate astea incarca pretul, si e firesc. mai este si aspectul finisajului, unii iau grund/ vopsea de 2 lei si vand mai ieftin, altii folosesc italienisme bune ( de la mine, de ex) si e normal sa creasca costul putin, dar si durata de viata a finisajului creste considerabil. peste tot in lume calitatea costa...In privinta meseriei, eu pe toti care ii cunosc afirm aici ca isi cunosc meseria, fiecare patron se implica la masuratori si montaj fara exceptie, si asta spune ceva despre responsabilitate, parerea mea...Cunosc producator de porti d-astea care a si exportat, adica se mai gasesc inca meseriasi la noi...Mai stiu unul care a si brevetat la Osim niste design-uri de balustrade, si acum il copiaza concurentii si prin tara, desi firma e in Buc. Pacat cu recesiunea asta, la ultimul expoconstruct nu era decat un producator din Sibiu, in alte vremuri expuneau 7-8 firme...

Hai sa ne intelegem...fierul batut manual sau la pneumatic si incalzit la forja e fier forjat. Punct. Restul sunt niste meseriasi sau mai putin meseriasi care imbina si finiseaza mai bine sau mai putin bine niste elemente produse industrial cu aspect de fier forjat ;)

Tu nu ai clienti care fabrica fier forjat...si eu poate sunt client de-al tau in alta ordine de idei :D si recunosc ca iau de la stift elementele prefabricate si le sudez pe rectangulare/profile/etc amprentate sau nu functie de model. Se cheama ca fac fier forjat pe la noi ca suna bine la client...

Problema este ca daca vin cu 2 oferte una la cel care chiar face asa ceva unde preturile incep de la 200 euro pe mp dar totul este lucrat manual si unicat si una de la mine cu 100 euro omul clar o va prefera pe cea mai ieftina. Asta e situatia..

#26
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mutuliculeee41, bun venit!  :)
sunt numai urechi să aflu cum se pot proteja cel mai bine lucrările din fier aflate la exterior, supuse ploilor, ciclurilor îngheț-dezgheț...
suntem subiectivi. căci dacă n-am fi, am deveni științifici (ca singură opțiune rămasă).
____________________

belogerereee,
menghina aceia masivă este f veghe. datează de pe vremea lu' bunic-miu, care a fost fierar la bază. îi lipsesc bacurile(nu le mai am) și acea șaibă semilună (o am) ce, la răsucire, împiedică ieșirea axului din corpul menghinei permițând închiderea/deschiderea bacurilor.
nu m-am îndurat s-o expediez, rămânând aruncată, plimbată de colo-colo. acum mi s-a părut că s-ar încadra în peisaj, drept pt care i-am găsit o întrebuințare.  :lol:
o menghină măricică-mare costă între 100-150lei.
dacă ți s-a pus cu tronc pe asta a mea, mi-ar tb ceva care să contrabalanseze cel puțin ca ea.

#27
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Belogerer: Nu am nici un motiv sa te contrazic, daca asa pui problema...Eu ma gandeam la produsul finit pe care da omu bani sa-l aibe acasa. Daca din asta mi-esti, cand ma chemi la o aplicatie, sa-ti arat grund care il revopsesti dupa o ora, si usuca pe vremea asta la atingere in 10 min...? sau vopsea negru mat anticoroziva, direct pe metal, uscare la fel...? sau feromicaceu cu cel putin 10 lei / kg mai ieftin ca la oricare altul, cu aderenta pe tabla zincata...Ti-am trezit interesul...?
Euribontule, n-am plecat nicaieri, ca sa-mi urezi bun-venit, numai ca nu mai intervin asa des, ca tre sa alerg pt painea cea de toate zilele, si pt ca lumea pe aici e ft subiectiva si orgoliasa, eu nu prea ma impac cu chestiile astea...fac eforturi considerabile sa fiu cat mai obiectiv, cu mine insumi in primul rand....
Ma deranjeaza conceptual sa-ti dai cu parerea la o chestie tehnica fara sa te pricepi, adica fara sa argumentezi, sa raspunzi : 'nu cred" la intrebarea: are ceva daca dau cu vopsea lavabila pe perete fara sa dau cu amorsa mai intai?
Din motive d-astea mi-am redus activitatea pe aici...
Daca iti dau cel mai performant sistem anticoroziv si protectie la ext, nu ai sa platesti pretul....! Solutia e simpla: vrei sa stai mai in fata, platesti mai mult ! ca sa nu-mi dai peste nas ca fac pe desteptu', iti dau un indiciu vag: nu am gasit la nici un producator roman ( dar nici nu am facut un tel in viata din asta) produse de finisaj la o treime macar din prestanta celor italienesti...nici nu e mare lucru sa-ti dai seama de ce...E adevarat ca nu sunt la acelasi pret, nici nu au cum, romanii baga umpluturi si reziduri de rasini sa faca grundul cat mai ieftin pe kil, cica asa crede el ca-si mareste cota de piata, iar italianul iti scrie simplu in fisa tehnica la cate sute de ore rezista la ceata salina grundul lui....E o diferenta extraordinara de atitudine, in primul rand, parerea mea, noi ne gandim numai cum sa ne furam caciula unul altuia....!

Edited by mutulica_41, 23 March 2011 - 19:44.


#28
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
lăudat fie efortul pt obținerea pâinii celei de toate zilele. m-aș fi bucurat să aflu că asuzi ca să ți-o mai albești. oricum ar fi,  multă baftă!  :OK:

 mutulica_41, on 23rd March 2011, 19:42, said:

...fac eforturi considerabile sa fiu cat mai obiectiv, cu mine insumi in primul rand...
și care-i miza acestor eforturi?
nutrești speranța, sau mai bine spus, gândești prin reducere la absurd, că o schimbare de atitudine la nivel macro (o societate), tb să fie precedată, în mod necesar, de schimbări radicale la nivel micro, în speță, schimbări ale individului izolat?

calitatea costă. fapt prea bine cunoscut  firmelor ce produc vopsele în RO. dimpreună cu o bună cunoaștere a potențialului pieței, se ajunge ca în laboratoarele acestor firme să se mixeze un produs "personalizat". partea bună constă în faptul că materia primă a acestor grunduri și vopsele provine din importuri, via Constanța.

revenind a fi subiectiv, eram interesat de tratamentul adecvat pt un gard de fier.
ce-i drept, de toamnă, am aplicat grund pe țeava de gaze, iar acum am remarcat pete de rugină. mă gândeam s-o vopsesc.

#29
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
raspund greu...din cauza painii...recent am venit de la o intalnire cu cativa producatori de vopseluri si grunduri made in italy, ce sa zic calitate impecabila, de remarcat, preturile nu sunt piperate...m-au impresionat.
Cei interesati: cumparati doar vopseluri cu eticheta, sa scrie cel putin tara de provenienta.  Sunt prea multi oameni cu "bun" interes ce vand produse contrafacute la preturi mari.
Orientativ, o vopsea, cu uscare rapida si aplicare fara grund, pleca undeva de la 2,5-3 e pe litru, la 25-30 e . (ce am folosit si gasit eu).
Calitate in finsaj, cred ca obtii cu ajutorul vopselei pulbere, avand o rezistenta mecanica mult mai buna, parere subiectiva, pretul acestui proces fiind destul de costisitor.
Poate o va spune si mutulica 41, chiar si vopselurile cu aplicare fara grund necesita grunduite. Majoritatea nu au rezistenta mecanica buna, dupa orice mica lovitura apare rugina.

#30
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 mutulica_41, on 24th March 2011, 07:42, said:

Belogerer: Nu am nici un motiv sa te contrazic, daca asa pui problema...Eu ma gandeam la produsul finit pe care da omu bani sa-l aibe acasa. Daca din asta mi-esti, cand ma chemi la o aplicatie, sa-ti arat grund care il revopsesti dupa o ora, si usuca pe vremea asta la atingere in 10 min...? sau vopsea negru mat anticoroziva, direct pe metal, uscare la fel...? sau feromicaceu cu cel putin 10 lei / kg mai ieftin ca la oricare altul, cu aderenta pe tabla zincata...Ti-am trezit interesul...?
Euribontule, n-am plecat nicaieri, ca sa-mi urezi bun-venit, numai ca nu mai intervin asa des, ca tre sa alerg pt painea cea de toate zilele, si pt ca lumea pe aici e ft subiectiva si orgoliasa, eu nu prea ma impac cu chestiile astea...fac eforturi considerabile sa fiu cat mai obiectiv, cu mine insumi in primul rand....
Ma deranjeaza conceptual sa-ti dai cu parerea la o chestie tehnica fara sa te pricepi, adica fara sa argumentezi, sa raspunzi : 'nu cred" la intrebarea: are ceva daca dau cu vopsea lavabila pe perete fara sa dau cu amorsa mai intai?
Din motive d-astea mi-am redus activitatea pe aici...
Daca iti dau cel mai performant sistem anticoroziv si protectie la ext, nu ai sa platesti pretul....! Solutia e simpla: vrei sa stai mai in fata, platesti mai mult ! ca sa nu-mi dai peste nas ca fac pe desteptu', iti dau un indiciu vag: nu am gasit la nici un producator roman ( dar nici nu am facut un tel in viata din asta) produse de finisaj la o treime macar din prestanta celor italienesti...nici nu e mare lucru sa-ti dai seama de ce...E adevarat ca nu sunt la acelasi pret, nici nu au cum, romanii baga umpluturi si reziduri de rasini sa faca grundul cat mai ieftin pe kil, cica asa crede el ca-si mareste cota de piata, iar italianul iti scrie simplu in fisa tehnica la cate sute de ore rezista la ceata salina grundul lui....E o diferenta extraordinara de atitudine, in primul rand, parerea mea, noi ne gandim numai cum sa ne furam caciula unul altuia....!


Doamne fereste sa te contrazic - de fapt ce spui tu pe partea de finisaje este identic cu ceea ce spun eu pe partea de fier forjat...

Romanul ca natie nu este educat in sensul asta si pace...pot eu sa le spun clientilor de 1000 ori ca fierul forjat e altceva...el vrea de la stift prefabricate...sau uite grundul/vopseaua asta sunt asa si pe dincolo...degeaba...daca am vinde numai calitate/manufactura originala in 6 luni am da faliment...

#31
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Incerc sa raspund metodic:
Euribiontul: uneori mai si transpir, ca le fac pe toate, eu trimit oferta, eu fac contract, eu car marfa, eu incasez, eu fac aplicatii, deocamdata la nivelul asta ma aflu....mai nasol decat transpiratul e stresul, muuult mai nasol...! Treaba cu obiectivitatea vine o parte din educatia primita( nu stiu cat de multa/ putina, si din experienta mea ca om de vanzari; Fata de clientii traditionali, am o reputatie de aparat si mentinut, asa cum eu apreciez seriozitatea si profesionalismul, ma gandesc ca poate si pt altii conteaza cum ii servesc, cat de prompt, cat conteaza si consultanta de specialitate, care nu se cuantifica pe factura, intra in pret si multi nu realizzeaza serviciul asta, sau ca eu ii ajut sa economiseasca bani, invatandu-i sa nu faca greseli sau sa nu le repete, gradina D-lui e nemarginita...Pe de alta parte, descopar dupa prima tinerete niste realitati care erau si sunt la vedere, dar nu le vedeam, sau nu le dadeam atentie, descopar cum omul ( inclusiv eu) isi schimba mentalitatea si atitudinea pe mas ce imbatraneste, chestii care nu sunt filozofice, dar de multe ori chestiile mici fac diferente mari, mai ales sinergia lor. Azi nu dau exemple, ies cu totul din topic...
Referitor la teava de gas grunduita: Slefuiesti grundul care e ft probabil sa nu fie un bun anticoroziv, si aplici in aceeasi zi o vopsea de calitate; d.p.m.d.v, la teava de gaz se justifica un email epoxi 2k, un strat alb si 2 galben ( pt ca galben nu are putere de acoperire) Varianta 2-a ar fi un email sintetic anticoroziv, cunoscut la noi 2 in 1; acest tip de email are o putere anticoroziva mai redusa decat un grund, si e mat sau satinat. In ce magazin le poti gasi...nu stiu sa te indrum, eu ti-am spus generic, oricum nu te gandi sa ma cauti pt un kil ca nu am , eu sunt distribuitor, si nu lucrez cu magazine, imi pare rau daca te dezamagesc, dar eu numai cu utilizatorul final lucrez, si acolo numai de galeti se pune problema.
Pt un gard de fier, asa cum am vazut in poza, adica la tine acasa, se preteaza ft bine un grund sintetic gri cu uscare rapida ( azi am facut o aplicatie la 10 gr C, si dupa 30 min am dat cu vopsea peste grund...)iar ca vopsea un feromicaceu patinat sau nu ( e chestie de gust). Feromicaceul e un email cu pilitura de fier, care in bataia soarelui ii face invidiosi pe vecini, si e ft rezistent la abraziune datorita piliturii de fier; pretul acestui finisaj e mai mare decat al unui email clasic, dar crede-ma ca isi justifica banii. Poate 10-15 ani nu mai faci nimic la gardul ala...Fiind deja vopsit, teoretic merge matuit si apoi direct vopsea, dar numai tu stii ce grund e pe gard, cele sub 10 lei/ kg nu prea sunt anticorozive, conform zicalei cu rahatul si cu biciul...
Dilimach3: vopseaua pulbere are avantajele si dezavantajele ei: dar ca sa vopsesti un obiect cu pulbere in camp electrostatic. acel obiect trebuie sa intre in cuptor, acolo se realizeaza acoperirea: aceste cuptoare sunt mai mici sau mai mari, dar cele mai mari sunt enorme la pret de achizitie si numai un mare producator isi poate permite achizitia; iar ca sa-i platesti lui chirie sa vopsesti o poarta in camp electrostatic, tu ca producator al acelei piese ( balustrada, poarta, elem de gard, nu te mai poti gandi la profit...) reversul acestei tehnologii este ca nu exista grund pulbere, numai vopsea...Iar majoritatea pieselor care le-am vazut vopsite in pulbere sunt mici, din motivul mai sus mentionat.Intr-adevar ca rezistenta mecanica e ridicata. Despre vopselele aplicate fara grund, reiau putin si dezvolt: Exista emailuri cu aderenta directa pe fier, care se folosesc si ca fond( grund) , si ca finisaj, de regula sunt mate sau lucioase, pt ca au un procent de fosfat de zinc in compozitie, si ceva incarcaturi care face grundul sa fie mat; exista emailuri cu aderenta pe tabla zincata, si mai sunt altele cu aderenta pe orice neferos. Emailurile astea anticorozive sunt un compromis,iar in anumite situatii, poate fi solutia cea mai potrivita pt beneficiar, de ex containere de gunoi, unde manopera si finisajul tre sa iasa ieftine pe mp; Aderenta pe suport e muuuult discutabila pe plaiurile mioritice; eu iti demonstrez ca orice spalatura de vopsea sta si pe geam, pana ...in mom in care ii dai un bobarnac...! Spune repede in 15 min cum se face testul de aderenta la vopsea/ grund, si iti dau o bere, cea mai scumpa din hipermarket! Eu am email cu aderenta direct pe metal, care dupa uscarea in profunzime nu il dai jos cu spaclu, aplicat conf fisei tehnice, in 2 straturi.De fapt nu am nici un produs, grund sau email cu aderenta directa care sa il dai jos de pe suport, in conditiile aplicarii corecte, pt ca aici e marea problema in Romanica...O alta latura a problemei este gama mare de vopsele existenta in zilele noastre, si alegerea corecta a sistemului; in ziua de azi nu se mai pune problema ce aleg intre alsatil, polilac sau superpolilac, ci ce sistem sa aleg sa am si protectie coroziva pe ce termen in f de pretentiile beneficiarului ( unele lucrari nu pot fi remediate dupa montare niciodata), e vb de int sau exterior, am nevoie de uscare rapida sau nu, am iarna conditii de vopsit sau e la fel de frig ca afara, gradul de luciu, rezistenta la abraziune, impermeabilitate la apa, rezistenta la UV, etc, cat de repede primesc produsul, cat iese sistemul pe mp fata de cealalta oferta, cat de bune sunt serviciile postvanzare, imi vine furnizorul daca am o problema? e in stare sa o rezolve? Asa lucrez eu cel putin, cu astea ma confrunt. Daca am depasit granita modestiei, nu am avut intentie, am incercat sa ma fac inteles...

#32
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Mutulica, unde gasim foromicaceu pt utilizatirii casnici? Si cum arata? Eu vreau sa vopsesc 20 de m de balustrada.

#33
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 sacos, on 24th March 2011, 21:30, said:

Mutulica, unde gasim foromicaceu pt utilizatirii casnici? Si cum arata? Eu vreau sa vopsesc 20 de m de balustrada.
Trebuie sa vezi cartela cu produs aplicat, nu se poate povesti o culoare sau o textura/ grad de luciu; vezi ca s-a inventat PM ( privat mesage), email...Aia trebuie aplicata la pistol ca sa se etaleze metalul frumos

#34
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 mutulica_41, on 24th March 2011, 20:05, said:

...
Referitor la teava de gas grunduita: Slefuiesti grundul care e ft probabil sa nu fie un bun anticoroziv, si aplici in aceeasi zi o vopsea de calitate; d.p.m.d.v, la teava de gaz se justifica un email epoxi 2k, un strat alb si 2 galben ( pt ca galben nu are putere de acoperire) Varianta 2-a ar fi un email sintetic anticoroziv, cunoscut la noi 2 in 1; acest tip de email are o putere anticoroziva mai redusa decat un grund, si e mat sau satinat. In ce magazin le poti gasi...nu stiu sa te indrum, eu ti-am spus generic, oricum nu te gandi sa ma cauti pt un kil ca nu am , eu sunt distribuitor, si nu lucrez cu magazine, imi pare rau daca te dezamagesc, dar eu numai cu utilizatorul final lucrez, si acolo numai de galeti se pune problema.
Pt un gard de fier, asa cum am vazut in poza, adica la tine acasa, se preteaza ft bine un grund sintetic gri cu uscare rapida ( azi am facut o aplicatie la 10 gr C, si dupa 30 min am dat cu vopsea peste grund...)iar ca vopsea un feromicaceu patinat sau nu ( e chestie de gust). Feromicaceul e un email cu pilitura de fier, care in bataia soarelui ii face invidiosi pe vecini, si e ft rezistent la abraziune datorita piliturii de fier; pretul acestui finisaj e mai mare decat al unui email clasic, dar crede-ma ca isi justifica banii. Poate 10-15 ani nu mai faci nimic la gardul ala...Fiind deja vopsit, teoretic merge matuit si apoi direct vopsea, dar numai tu stii ce grund e pe gard, cele sub 10 lei/ kg nu prea sunt anticorozive, conform zicalei cu rahatul si cu biciul...
îți mulțumesc pt timpul acordat unui așa răspuns pe larg. îți rămân îndatorat, mutulicule_41  :)

#35
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce parere aveti de poarta pe care am gandit sa o comandam?E din Fe forjat,plin,nu teava.Pietonala  are h=2 m si l=1,4m,iar auto 3,2 m.Pret total 2400 lei.Cum vi se pare?
Am hotarat asa,pt ca am inteles ca poarta din teava rugineste repede si nu e de calitate

Attached Files


Edited by anonima1, 31 March 2011 - 06:16.


#36
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
raspund rapid...Teava rectangulara intradevar dureaza mai mult, dar plecand de la un principiu de baza al umanitatii: suntem mereu in schimbare, poate acea poarta va tine mai mult decat decat doreste ochiul tau sau a copiilor tai sa o priveasca.
Sumar: daca vrei din fier plin, inclinate spre un model mai traditional, mai simplu dar cu gust, ceva original, ( moda fierului nu o sa treaca ) pentru ca ochii generatiei viitoare sa poata interactiona cu ea, fara schimbari majore.
Daca crezi ca am vorbit prea mult, poti opta pentru varianta in teava rectangulara, dureaza mai puitn, dar are farmecul ei aparte, fiinda nu te poti plictisi de ea, v-a fi viceversa. Poti schimba modelul, oarecum din obligatie... oricum daca cine o construieste stie ce face...v-a tine mult si aceea. ( e un truc si acolo )
Cu toate acestea spuse, sper sa faci decizia ce se incadreaza mai bine in nevoile tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate