Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dispozitiv medical !?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008
http://www.webdex.ro...ex98/dispozitiv

DISPOZITÍV, dispozitive, s.n. 1. Ansamblu de piese legate între ele într-un anumit fel (de obicei imobil) și care îndeplinește o funcție bine determinată într-un sistem tehnic. ♢ (Electron.; în sintagma) Dispozitiv optoelectronic = dispozitiv care are proprietatea de a transforma un semnal luminos într-unul electric sau invers. 2. Dispunerea pe teren a trupelor în vederea unei acțiuni de luptă sau a unei deplasări; p. ext. (concr.) trupele astfel dispuse pe teren (împreună cu zona în care se află). 3. Parte finală a unei hotărâri judecătorești, în care se arată soluția dată litigiului (și unele dispoziții accesorii). – Din fr. dispositif.

Acum după ce am văzut o reclamă la TV (pentru un medicament ) cu "dispozitiv medical", a apărut o a 2-a.
Acuma sigurtrebuie să ne punem problema ce a fost în mintea tâmpiților, adică să ne punem în mintea lor.
Presupun că au întălnit în prospect un termen în engleză pe care ei l-au tradus dipozitiv. Ca să văd care ar fi acela, am mers invers, de la coadă, am pus în dicț. român englez DISPOZITIV
http://www.dictionar...p;sub=Traducere
dispozitiv
-
device
powered by
dispozitiv  -  appliance
dispozitiv  -  contrivance
dispozitiv  -  mechanism
dispozitiv  -  appliance
dispozitiv  -  contrivance
Acuma cum mai știu ceva brumă de engleză, adică de fapt știu f. bine, cred că au tradus unul din cuvintele appliance, device ca dispozitiv.
Ca să văd dacă în terminologia anglo-saxonă folosesc un asemenea cuvânt sau expresie, am pus în Goagălul lui Vanghelie
ambele.

Medical device - Wikipedia, the free encyclopedia - en.wikipedia.org/wiki/Medical_device
Medical Device Definition. A device is: "an instrument, apparatus, implement, machine, contrivance, implant, in vitro reagent, or other similar or related ...
Definitions - Classification - Radio-frequency identification - List of medical devices

appliance - definition of appliance in the Medical dictionary - by ... - [ Traducerea acestei pagini ]
appliance /ap·pli·ance/ (ah-pliŽans) in dentistry, a device used to provide a function or therapeutic effect. ap·pli·ance ( -pl ns) ...
medical-dictionary.thefreedictionary.com/appliance

http://www.dexonline...dispozitiv.html Dispozitiv medical cu scop corectiv sau suplinitor al functiei unui segment al corpului.

http://www.inlege.ro...iilor-prestate/
.........servicii medicale, medicamente și dispozitive medicale .......

UNDE SE VEDE CĂ MEDICAMENTELE NU SÂNT DISPOZITIVE MEDICALE
Mă gândesc că dispozitivul medical este ori un aparat sau ansamblu de acest gen, proteză, etc. sau un alt ansamblu în care pe lângă un gen de elemente, obiecte fizice nemedicamentoase fac parte și medicamente, numai însituația existenței demonstrate a unui asemenea ansamblu certificat, autorizat.
Astfel aș putea face și eu un dispozitiv compus dintr-o nuia de bătut la cur și o frecție, ceea ce încă ar fi posibil corect.

#2
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Interesant ar fi daca ne-ai spune si despre ce reclama e vorba.
Desigur, traducerea si adaptarea se pare ca in multe cazuri nu sunt puncte forte ale celor care se ocupa de publicitate.
Dar in sfarsit, cati dintre cei care se uita la tv isi dau seama de lucrul asta? Eu nu ma mai uit la TV de ceva ani buni pentru ca, in mare, programele de la tv mi se par o insulta la adresa inteligentei. Pana la urma vad ca si publicitatea tot acolo se indreapta.
ps: mi-ai adus aminte de cea mai buna metoda contraceptiva, cea cu tinutul aspirinei strans intre genunchi :lol: Cred ca tot la dispozitive medicale s-ar incadra...

#3
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View PostLittleJo, on 27th February 2011, 15:11, said:

Interesant ar fi daca ne-ai spune si despre ce reclama e vorba.
Desigur, traducerea si adaptarea se pare ca in multe cazuri nu sunt puncte forte ale celor care se ocupa de publicitate.
Dar in sfarsit, cati dintre cei care se uita la tv isi dau seama de lucrul asta? Eu nu ma mai uit la TV de ceva ani buni pentru ca, in mare, programele de la tv mi se par o insulta la adresa inteligentei. Pana la urma vad ca si publicitatea tot acolo se indreapta.
ps: mi-ai adus aminte de cea mai buna metoda contraceptiva, cea cu tinutul aspirinei strans intre genunchi :lol: Cred ca tot la dispozitive medicale s-ar incadra...
Bună poanta, ai dreptate.Este vorba de reclamele la 2 medicamente diferite. Unuleste parcă A F O M I L , cât despre celălalt, nu sânt sigur că-mi amintesc exact, nu vreau să greșesc denumirea, o să-ți spun imediat numele.

Lege nr. 176 din 18/10/2000 privind dispozitivele medicale ARTICOLUL 2.
http://www.sfatulmed...e-medicale_3524

In sensul prezentei legi, termenii sunt definiti dupa cum urmeaza:
a) dispozitiv medical - orice instrument, aparat, mecanism, material sau alt articol utilizat singur sau in combinatie, inclusiv software necesar pentru aplicarea lui corecta, destinat de producator sa fie folosit pentru om si care nu isi indeplineste actiunea principala prevazuta in/sau pe corpul uman prin mijloace farmacologice, imunologice sau metabolice, dar care poate fi ajutat in functia sa prin astfel de mijloace, in scop de:
- diagnostic, prevenire, monitorizare, tratament sau alinare a durerii;
- diagnostic, supraveghere, tratament sau compensare a unei leziuni ori a unui handicap;
- investigatie, inlocuire ori modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
- control al conceptiei;
B) dispozitiv medical activ - orice dispozitiv medical a carui functionare se bazeaza pe o alta sursa de putere sau de energie decat aceea generata de organismul uman sau de gravitatie;
c) dispozitiv medical implantabil activ - orice dispozitiv medical activ care este destinat sa fie introdus si sa ramana implantat in corpul uman sau intr-un orificiu al acestuia, partial ori total, prin interventie medicala sau chirurgicala;

Edited by eugenrau, 27 February 2011 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate