Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Durata transfer bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pirlinho

pirlinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.02.2004
Imi spune si mie cineva cat dureaza un transfer bancar intre 2 conturi de la doua banci romanesti diferite, situate in orase diferite? 24 sau 48 de ore?

Multumesc anticipat.

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
48h

#3
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
Next question....cat dureaza un transfer bancar swift intre doua banci din doua tari diferite (strainatate si Ro) care nu sunt corespondente?

Scenariu: se trimit 1000 euro din banca A din Congo sa zicem. Ei ajung la banca B corespondenta a lor din Frankfurt, care ii trimite la banca lor corespondenta din Romania C, care ii trimite la banca D din Romania....unde se dorea sa si ajunga banii.

Intrebare: cati bani se pierd in punctele B si C? (comisioane)

Edited by lkv, 31 August 2005 - 09:32.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

lkv, on Aug 31 2005, 10:31, said:

Next question....cat dureaza un transfer bancar swift intre doua banci din doua tari diferite (strainatate si Ro) care nu sunt corespondente?

Scenariu: se trimit 1000 euro din banca A din Congo sa zicem. Ei ajung la banca B corespondenta a lor din Frankfurt, care ii trimite la banca lor corespondenta din Romania C, care ii trimite la banca D din Romania....unde se dorea sa si ajunga banii.

Intrebare: cati bani se pierd in punctele B si C? (comisioane)
cat dureaza: depinde cum comanzi. Poti da ordinul in TODAY si banii ajung in aceeasi zi (dar te costa de te rupe) sau o poti lasa in SPOT (ceea ce inseamna 2 zile float bancar). Daca bancile insa nu se prea cunosc si deconteaza prin banci corespondente, poti sa te astepti la intarzieri si suprize neplacute.

cat costa: mai mosule, nu suntem cititori in stele. Fiecare banca cu comisioanele sale. De obicei toata afacerea probabil te costa in jur de 50-70 EUR... cel putin asta din experienta mea de pana acum.

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
In medie durata tranzactiei e 12 zil elucratoare
Comisioane>> asta nu se poate deduce, e dependent de fiecare banca

#6
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
La mine a durat de vineri pana joi la BCR, comision 60 euro.

Edited by dpar, 31 August 2005 - 23:21.


#7
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
@dpar
60 de euro din 1000? mult...pai western union are vreo 50-60 la suma asta.
Daca nu sunt indiscret...din ce tara ai trimis si stii cumva prin cate banci au trecut sa ajunga aici?

@glumetu
Iti dai seama ca nu ma interesa o suma exacta ma interesa o aproximare. Mi se par insa foarte mari costurile descrise acolo. Si nu ma intereseaza foarte repede e posibil sa plec si caut o modalitate cat mai ieftina de a trimite bani de acolo aici (pot sa ajunga si peste 1 saptamana nu ma intereseaza ca in contul meu ajung)

Pentru ca m-am gandit in felul urmator:

Din cate m-am interesat la Western Union pentru sume ce variaza pe la 1000-1500 euro/usd comisionul e de 4%
Ca sa trimiti prin swift te costa cam 0,5-1% operatiunea propriu-zisa, apoi te mai costa ulterior in tara un 0,5% sa ii ridici din banca. Daca incep sa se mai piarda si prin banci corespondente sume de natura celor mentionate de voi, atunci e mai avantajos Western Union, unde ajung si in 10 minute, lucru care se contrazice cu ce stiam eu...ca e mai ieftin sa trimiti din cont in cont.

Edited by lkv, 01 September 2005 - 09:42.


#8
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005
Caz concret acum citeva luni:
- am primit din canada 307.50 USD, transfer SWIFT.
- banca din canada ceva gen NovaScotia(e si o regiune/stat pe acolo) , banca din Ro Raiffeisen.
- a durat 3 zile lucratoare, de vieri pina miercuri.
- omul acolo a platit un comision de $15 in afara de cei 307.50 (am scan dupa hirtia completata de el la banca)
- cind m-am dus sa ridic banii, la mine au ajuns 302.50 , i-am intrebat de diferenta.. . au zis ca atit a ajuns etc... nu prea m-a multumit raspunsul dar asta e.


PM

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate