Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CIMENT LA SAC DE PROASTA CALITATE

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Buna ziua. Am studiat multe topicuri care de care mai atractive si mai captivante asa ca ma-m gandit sa deschid un subiect dupa , parerea mea foarte interesant pentru multa lume care mai face un trotuar , un gard etc pe langa casa si dupa prima iarna trecuta peste betonul respectiv observa ca betonul respectiv se cojeste , sfarama etc . Cei care lucra cu meseriasi au tendinta sa zica ca meseriasii sunt de vina (in majoritatea cazurilor cimentul este cel vinovat)
Am vorbit cu un inginer care lucreaza la hollcim si neoficial zicea ca in cimentul structo 63% este zgura (fie de la combinatus siderurgic constanta fie de la cazanul lor )
  

    Deacea ma-m gandit sa deschid acest topic sa vad si parerea altora care muncesc cu ciment la sac

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Eu am facut trotuare si garduri (personale) cu ciment de Lafarge. Nu mi s-a cojit/crapat nimic.

Edited by SuperMelon, 25 February 2011 - 20:58.


#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Din acelasi material , la cateva zile diferenta , am facut si postamentul gardului si un trotuar . La gard de macina , se strica , dar trotuarul este PERFECT . Au 6 ani dar totusi cred ca factorul uman e de vina .

#4
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View PostSuperMelon, on 25th February 2011, 20:57, said:

Eu am facut trotuare si garduri (personale) cu ciment de Lafarge. Nu mi s-a cojit/crapat nimic.

Ce masura ai adoptat ? Cat ciment , balastru, apa ai pus ?

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Din cate stiu eu, NIMENI nu isi permite sa produca ciment in afara normelor pentru ca nimeni nu stie ce se va construi cu acel ciment. Hai ca la casa unui parlit mai speli minciuna, mai intervi cu pile, etc., dar daca din cimentul ala se face un bloc de locuinte, o vila de bastan, un minister sau mai grav cimentul se duce la export, constructia se darama, se face ancheta si se afla ca cimentul e de proasta calitate si atunci, mai ales daca printre victime sunt oameni importanti, toata conducerea fabricii respective inghite galusca rau de tot.

Edited by dan84, 25 February 2011 - 21:16.


#6
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postlucifer76, on 25th February 2011, 21:04, said:

Din acelasi material , la cateva zile diferenta , am facut si postamentul gardului si un trotuar . La gard de macina , se strica , dar trotuarul este PERFECT . Au 6 ani dar totusi cred ca factorul uman e de vina .

Gardul se afla la sosea ?

View Postdan84, on 25th February 2011, 21:15, said:

Din cate stiu eu, NIMENI nu isi permite sa produca ciment in afara normelor pentru ca nimeni nu stie ce se va construi cu acel ciment. Hai ca la casa unui parlit mai speli minciuna, mai intervi cu pile, etc., dar daca din cimentul ala se face un bloc de locuinte, o vila de bastan, un minister sau mai grav cimentul se duce la export, constructia se darama, se face ancheta si se afla ca cimentul e de proasta calitate si atunci, mai ales daca printre victime sunt oameni importanti, toata conducerea fabricii respective inghite galusca rau de tot.


La statii de betoane merge altfel de ciment  ;)

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu e langa sosea . E langa un drum de acces de vreo 3 m latime , nisip si pavele . Nu circula masini , nu sunt vibratii . Si trotuarul facut de mine pleaca de la gard , e in stare perfecta . Eu suspectez apa care se prelinge de pe gard , se infiltreaza in cimemt si cand ingheata se expandeaza si crapa .

#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Postdanlucyan, on 25th February 2011, 20:51, said:

Am vorbit cu un inginer care lucreaza la hollcim si neoficial zicea ca in cimentul structo 63% este zgura (fie de la combinatus siderurgic constanta fie de la cazanul lor )

Adica cenusa de furnal. Si da, asta este in compozitia cimentului de pe la revolutia industriala incoace (~1800).

Cimentul este doar un ingredient al betonului. Daca nu respecti proportiile poti sa-l sfarami si cu mana dupa intarire in anumite conditii.

Exista standarde in constructii care spun ca la fiecare element structural/etapa de turnare se iau 3 probe care ajung la laborator pentru teste distructive. Am uitat cum se numesc cuburile alea pentru ca nu mai lucrez in domeniu de peste 10 ani.

Oricum, atat de multe lucruri pot influenta in rau un beton incat e aproape imposibil sa scoti o reteta perfecta in curte la lopata. Stiati ca de exemplu agregatele (nisip, balast) trebuie sa fie spalate (exceptie fac balastierele de pe cursul raurilor)? Sau ca apa trebuie sa fie curata si proaspata?

#9
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postlucifer76, on 26th February 2011, 07:08, said:

Nu e langa sosea . E langa un drum de acces de vreo 3 m latime , nisip si pavele . Nu circula masini , nu sunt vibratii . Si trotuarul facut de mine pleaca de la gard , e in stare perfecta . Eu suspectez apa care se prelinge de pe gard , se infiltreaza in cimemt si cand ingheata se expandeaza si crapa .

Foarte posibil , dar sa nu uitam ca si pe trotuar sata apa (inghet, dezghet )

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Da , dar banuiesc ca trotuarul s-a mai lustruit de la circulatie , si de asta nu mai patrunde apa . Plus ca se si evapora apa mai usor de pe el . Dar e ciudat , s-au construit cu exact aceleasi materiale , aceleasi proportii , aceeasi perioada .

#11
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postmuteki, on 26th February 2011, 08:01, said:

Adica cenusa de furnal. Si da, asta este in compozitia cimentului de pe la revolutia industriala incoace (~1800).

Cimentul este doar un ingredient al betonului. Daca nu respecti proportiile poti sa-l sfarami si cu mana dupa intarire in anumite conditii.

Exista standarde in constructii care spun ca la fiecare element structural/etapa de turnare se iau 3 probe care ajung la laborator pentru teste distructive. Am uitat cum se numesc cuburile alea pentru ca nu mai lucrez in domeniu de peste 10 ani.

Oricum, atat de multe lucruri pot influenta in rau un beton incat e aproape imposibil sa scoti o reteta perfecta in curte la lopata. Stiati ca de exemplu agregatele (nisip, balast) trebuie sa fie spalate (exceptie fac balastierele de pe cursul raurilor)? Sau ca apa trebuie sa fie curata si proaspata?


Deacord cu tine ca cenusa facea parte din compozitia cimentului demult dar NU CRED ca in proportia asta (60%) Acuma este mai multa cenusa (zgura )decat ciment . Acuma in vremurile noastre nu mai are nici culoarea dapai calitate .

Referitor la influientat sunt deacord cu tine DAR sa nu uitam ca la statiile de betoane merge un altfel de ciment , cu oa calitate net superioara fata de sac. Exemplu : intamplarea face sa locuiesc undeva aproape de renumita autostrada care se construieste acuma (sau ma rog sa construit , ca acuma pauza stacneaza) si am facut rost de ciment vrac care mergea la una din statiile lor de betoane (provenienta cimentului hollcim) si vreau sa spun ca am turnat in curte (suprafata de 37/mp de 2 ani si nu a miscat nimic suprafata de deasupra fiind tot asa frumoasa ca la inceput .
Mentionez ca materialele folosite sunt aceleasi ca la o alta lucrare facuta inafara de ciment (ma refer la nisip,piatra , reteta fiind aceiasi ) si lucrarea respectiva a dat semne de scorojire .
ASA CA EU RAMAN LA PAREREA MEA CA CIMENTUL DIN ZILELE NOASTRE ESTE DOAR O TENTATIVA
In sensul ca trebuie sa pui dublu la reteta cimentul fata de ce ciment era canva  :confuzzled:

View Postlucifer76, on 26th February 2011, 09:04, said:

Da , dar banuiesc ca trotuarul s-a mai lustruit de la circulatie , si de asta nu mai patrunde apa . Plus ca se si evapora apa mai usor de pe el . Dar e ciudat , s-au construit cu exact aceleasi materiale , aceleasi proportii , aceeasi perioada .

Ciudat totusi :mellow:

#12
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cimentul portland are in compozitie cenusa de furnal (tricalcium silicat) intre 50 si 70% functie de tip.

#13
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdanlucyan, on 25th February 2011, 20:51, said:

Buna ziua. Am studiat multe topicuri care de care mai atractive si mai captivante asa ca ma-m gandit sa deschid un subiect dupa , parerea mea foarte interesant pentru multa lume care mai face un trotuar , un gard etc pe langa casa si dupa prima iarna trecuta peste betonul respectiv observa ca betonul respectiv se cojeste , sfarama etc . Cei care lucra cu meseriasi au tendinta sa zica ca meseriasii sunt de vina (in majoritatea cazurilor cimentul este cel vinovat)
Am vorbit cu un inginer care lucreaza la hollcim si neoficial zicea ca in cimentul structo 63% este zgura (fie de la combinatus siderurgic constanta fie de la cazanul lor )
  

    Deacea ma-m gandit sa deschid acest topic sa vad si parerea altora care muncesc cu ciment la sac

Tu ai idee cum e cu zgura aia cand se intareste?? Nici cu pickhamerul nu o mai spargi.

Daca constati la vreo lucrare ca incepe sa se macine betonul, inseamna ca proprietarul a stat cu spatele la meseriasi cand au lucrat, meseriasi care au mai aruncat un sac de ciment peste gard pentru o bere.

Edited by barbarian, 26 February 2011 - 14:58.


#14
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postbarbarian, on 26th February 2011, 14:55, said:

Tu ai idee cum e cu zgura aia cand se intareste?? Nici cu pickhamerul nu o mai spargi.

Daca constati la vreo lucrare ca incepe sa se macine betonul, inseamna ca proprietarul a stat cu spatele la meseriasi cand au lucrat, meseriasi care au mai aruncat un sac de ciment peste gard pentru o bere.


NU prea as crede

View Postmuteki, on 26th February 2011, 09:54, said:

Cimentul portland are in compozitie cenusa de furnal (tricalcium silicat) intre 50 si 70% functie de tip.


Ceva de genul

#15
mbc

mbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.01.2005
Avand in vedere ca anul acesta trebuie sa torn o fundatie pentru un garaj si sa torn trotuarele prin curte, ce doamne-iarta-ma ciment sa cumpar (ma refer la producator)?!?

#16
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postmbc, on 13th March 2011, 20:40, said:

Avand in vedere ca anul acesta trebuie sa torn o fundatie pentru un garaj si sa torn trotuarele prin curte, ce doamne-iarta-ma ciment sa cumpar (ma refer la producator)?!?
Greu de zis
:D

#17
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Chiar mi-am pus si eu intrebarea asta.  Ar fi util daca cineva care a respectat cat de cat retetele de fabricatie a betoanelor ne-ar spune si noua ce marca l-a ne/multumit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate