Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Despre Casa Rusu magazin de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
Am vizitat show room-ul lor din Carrefour Vitantis si am ramas placut impresionat de produse si preturi . As dori sa stiu parerea unui client deja existent despre produsele respective , sunt bune / durabile?

Momentan au reducere 24 % la orice produs si sunt niste preturi foarte atractive la majoritatea produselor .Sper sa nu se considere reclama .Chiar sunt curios daca oamenii sunt multumiti sau sunt doar preturi mici si calitate proasta ?

#2
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Am apelat la produsele lor acum 2 ani (mobila de bucatarie, dormitor si sufragerie)
Ce imi place este modularitatea si usurinta de montare. Schitele din pachete sunt corecte.
Din toate componentele au lipsit 2 suruburi care insa le-am primit in urma unui apel telefonic in 24 de ore.
All in all, produse ok, livrare acceptabila ca durata de timp si service prompt din punctul meu de vedere.

#3
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Din ce am vazut ca achizitie facuta de o cunostinta, unele  componente de mobilier sunt mai slabute, altele chiar foarte bine executate. Partea rea este ca lucreaza cu un pal destul de subtire, rar ajungand la cel de 18 mm.
Una peste alta, omu`este multumit de achizitie si de preturi. Insa cum mobila este noua, nu am un feedback si dupa o perioada mai indelugata.
Sper sa mai expuna pareri si altii, ca sa iti conturam cat de cat un raspuns pe care sa il iei in seama.

#4
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
care este nivelul preturilor? Se gasesc si modele mai ieftine? Cat de ieftine ?

#5
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Am fost pe la ei, mobila e in general de o calitate mediocra spre slabuta, dar macar preturile sunt proportionale cu calitatea. Chestiile de lemn (biblioteca, dulapuri, etc.) le-am luat de prin alte parti, singurul lucru pe care il am de la ei si de care sunt multumit e o canapea imensa (gen coltar) care m-a costat aproape jumatate din cat as fi dat la altii pentru calitate/dimensiuni similare. Daca nu vrei chestii de lux poti sa dai o tura si pe la ei, poate printre mormanele de chicioștenii mai dai si peste cate un produs la un pret bun care sa-ti placa.

#6
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
Am achizitionat canapeaua si mobila si pot spune ca sunt foarte multumit .Au fost livrate exact asa cum le-am cerut ( am dorit culori care nu erau pe stoc)  si nu am avut nici cea mai mica problema cu transport ul sau montajul .
Deocamdata le dau nota 10/10 , sa vedem in timp dar toti cunoscutii care au vazut produsele (fara sa stie pretul ) si-au dat cu parerea ca valoreaza mult mai mult decat pretul platit  .

#7
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Ceva pareri updatate la 2013 despre mobila de la Casa Rusu?
Multumesc

#8
lindab

lindab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.06.2009
A comandat o ruda de-a mea de la ei o canapea in ianuarie. Am fost eu acasa la ea sa o primesc, pentru ca ea era la serviciu.

La magazin i sa spus ca are transportul si montajul inclus - sta la etajul 8.
In ziua cand trebuia sa ajunga o suna soferul.
- Va costa 1 milion transportul pe scari pentru ca nu se poate introduce in lift......
A negociat ea la 600mii.

Ideea este ca au venit 3 baieti, a desfacut coletul (canapeaua) , le-au bagat in 2 transorturi in lift.......totul normal.

Bineneteles ca la sfarsit........... au vrut banii. In fine, le-am dat banii dupa un mic scandal pt ca........ nu erau banii/canapeaua mea, si asa mi sa spus.

Eu unul daca imi faceau asa ceva ii puneam sa o dezmembreze si o trimiteam innapoi la Casa Rusu, si le faceam scandal monstru cu toti clientii lor de acolo, sa-mi dea banii innapoi. Trebuia sa- le cer factura pentru banii aia.

Stau si magandesc ce angajat de kkt sa-si riste pana la urma serviciu pentru asta?  

Ca si calitatea a canapelei......sincer, nu mi-a placut. A fost ~1200lei si este de 2 pers.

#9
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005

View Postlindab, on 02 mai 2013 - 22:11, said:

A comandat o ruda de-a mea de la ei o canapea in ianuarie. Am fost eu acasa la ea sa o primesc, pentru ca ea era la serviciu.

La magazin i sa spus ca are transportul si montajul inclus - sta la etajul 8.
In ziua cand trebuia sa ajunga o suna soferul.
- Va costa 1 milion transportul pe scari pentru ca nu se poate introduce in lift......
A negociat ea la 600mii.

Ideea este ca au venit 3 baieti, a desfacut coletul (canapeaua) , le-au bagat in 2 transorturi in lift.......totul normal.

Bineneteles ca la sfarsit........... au vrut banii. In fine, le-am dat banii dupa un mic scandal pt ca........ nu erau banii/canapeaua mea, si asa mi sa spus.

Eu unul daca imi faceau asa ceva ii puneam sa o dezmembreze si o trimiteam innapoi la Casa Rusu, si le faceam scandal monstru cu toti clientii lor de acolo, sa-mi dea banii innapoi. Trebuia sa- le cer factura pentru banii aia.

Stau si magandesc ce angajat de kkt sa-si riste pana la urma serviciu pentru asta?  

Ca si calitatea a canapelei......sincer, nu mi-a placut. A fost ~1200lei si este de 2 pers.

Mersi de info.

Intre timp noi am comandat mobila de la alt producator. Tipul parea ok atat la comanda cat si la masuratori. Acum sa vedem la montaj&transport care sunt gratuite cum o sa faca treaba.

O zi faina.

#10
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Ca si client existent pot spune cateva lucruri despre ei:

Am comandat anul trecut o canapea, pret de showroom ~18mil. Am dat avansul, vreo 10mil cat aveam la mine si peste 2-3 zile am facut o noua vizita in showroom pentru a achita integral. Acolo am observat ca acum era la reducere, pret mai mic cu vreo 3,5mil... in gluma i-am zis tipei de la birou ca trebuia sa mi se spuna si mie si as fi asteptat reducerea. In 5-10min s-au dat cateva telefoane catre sefi si mi-au facut si mie reducerea. Prima bila alba aici.
A doua bila alba au primit-o la livrare. S-a rezolvat cu o saptamana mai devreme decat mi s-a promis. Cei de la livrare au dus canapeaua pana in casa, pusa pe pozitie... era doar sotia acasa in ziua aceea.

Revenind la ce s-a scris mai sus si eu sunt nemultumit de anumite detalii constructive, grosime PAL, mod prindere PFL spate, etc. Insa... toata lumea vrea frumos, bun si ieftin. Sunt compromisuri facute de producator pentru a iesi in piata cu preturi competitive. Tot anul trecut in vizitat intr-o zi showroom-ul lor si cel al Mobexpert (Cora Pantelimon). Desi cei din urma aveau preturi duble nu ofereau nimic in plus, chiar am vazut sifoniere (ca asta cautam) facute mai bine de Casa Rusu. Ma refer strict la detalii constructive.

Ce nu imi place la ei este faptul ca nu sunt deloc flexibili. Urmeaza cat de curand sa cumpar de la ei mobila, suma e destul de mare (o mobila de living si parti dintr-una de dormitor). Ambele ansambluri sunt din aceeasi gama, dar difera picioarele, dormitorul le are din lemn foarte frumos finisate, forme rotunjite, iar living-ul din plastic simple, paralelipipedice - din punctul meu de vedere nu se pupa cu designul corpurilor de mobila. Am spus ca sunt dispus sa platesc extra, doar pentru a mi se monta acelasi tip de picioare. Raspunsul sec "lucram standardizat, nu modificam nimic (picioare, culoare pal, balamale, nimic nimic nimic)"... nu mi se pare corect si mai mult ca sigur voi incerca sa discut cu cineva inainte de a lansa  comanda.
Inainte de a discutat despre tipul de picioare cu persoana din showroom, am studiat modul de prindere si nu difera cu nimic... deci prea complicat nu era. Am vrut sa le cumpar separat si sa le montez eu acasa, nici asa nu au vrut.

@lindab: Transportul este inclus la comenzi de peste 50mil, altfel se tarifeaza per km... si costa si fiecare etaj ce trebuie urcat. Scrie mare prin showroom-uri chestia asta.

Edited by imarian, 07 May 2013 - 09:51.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Lucreaza pe banda, procesul e standardizat.

#12
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Le-am vazut materialele de prezentare, am lucrat intr-o vacanta de vara prin liceu intr-o fabrica mare de mobila, tata a lucrat in domeniu... am habar cu ce se mananca si stiu cum e cu standardizarea asta.

In cazul meu mobila va veni acasa bucati si va fi asamblata in locuinta. Am cerut contra-cost sa imi adauge in pachet numarul necesar de picioare, le montam eu ca sunt prinse pe surub/piulita deci treaba de 10min (cu pauza de o tigara). Este singura abatere de la standard pe care mi-as fi dorit-o.
Discutia a fost reluata aseara, fara succes insa... dar m-a convins sotia sa renunt la idee din cauza faptului ca suntem presati de timp si trebuie sa finalizam cu camera in scurt timp.
Am achitat integral si dupa zugraveala ii astept cu mobila acasa, spre norocul meu toate erau in stocul fizic al magazinului. Teoretic ar fi trebuit sa platesc 1.9lei per km ceea ce depasea centura Bucurestiului (tarifat tur-retur) insa am primit "cadou" din partea directoarei de magazin bucata asta de transport... o mica bila alba sa zicem Posted Image

Per ansamblu ma declar multumit in continuare de relatia cu ei.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am inteles ca ei taxeaza si montajul, asa-i ? Si citisem mai demult ca te cam si forteaza sa accepti montajul, altfel te costa mai mult, sau nu-ti dau garantie, sau ceva de genul asta, nu mai retin exact.

#14
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Sub 5.000RON costa 9% din pretul total manopera montaj, peste acel prag nu se plateste nimic. Valabil si la transport, urcat in casa... n-am stat sa le studiez foarte bine, eu sarisem de acel prag.
Din pacate nu exista afisat pe site nimic legat de transport si montaj. Exista in showroom afise mari cu toate aceste informatii.

Pe mine nu m-au fortat sa accept, m-au intrebat daca il vreau si doar nu eram nebun sa refuz Posted Image
Legat de garantie mi se pare corect, e universal valabil pentru orice produs ce necesita instalare. Vrei garantie, atunci monteaza/instaleaza cu cineva autorizat.

Oferta de transport daca nu gresesc era ceva de genul:
- sub 5000RON ai 1,9lei/km pe raza orasului, ce depaseste centura se tarifeaza tur-retur
- peste 5000RON ai gratis pe raza orasului, ce depaseste centura se tarifeaza tur-retur

As fi avut de platit teoretic 18lei partea de peste centura, dar mi-au facut discount.

#15
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005
In ultimul timp am tot umblat dupa mobila, ba pentru hol, ba pentru living... Deocamdata am facut de comanda pe hol (cuiere, sifoniere, pantofar) si am luat canapeaua de la Mobexpert. Inca mai caut biblioteca si un birou. Nu sunt pretentios si ici nu ma dau banii pe-afara din casa (canapeaua la Mobexpert este cu capitonaj textil si era la promotie :D) dar la casa Rusu va avertizez sa va utiati cu atentie la plasticaraie.  Nu am luat niciodata de la ei dar am vizitat de mai multe ori magazinul, tot sperand sa pot lua ceva.
Ce m-a determinat sa n-o fac: cuierele au agatatoarele din plastic argintiu. Am avut exact acel tip de agataoare la un cuier de pe la praktiker (fag, 3 "scanduri" de pal verticale, 2 orizontale, o mica oglinda etc... suspendat, si pantofar jos, calitate execrabila) si una din agatoare s-a rupt.
Deci cand am vazut ca TOATE, dar TOATE cuierele de la Casa Rusu au agatatoarele din plastic m-am lamurit.
Am studiat si bibliotecile si calitatea accesoriilor si finisajelor este slabuta. Folosesc acessorii care sa ia ochii dar de proasta calitate. Designul nu este foarte reusit si uneori ii lipeste chiar bunul gust. In plus, au niste conditii ridicole privind transportul.

Am mai vizitat STAER parca, au doar un sistem modular stupid, care te obliga sa pici in tiparele lor.  Pe site au si niste mostre proeictate la liber dar probabil sunt din stocuri vechi care nu s-au  vandut - iar de vazut nu ai unde sa le vezi. Pacat, materialele pentru sistemul modular (ceva de genul melamina lucioasa pentru fornturi plus pal pentru laterale) par bunicele, dar estei prea incorsetat in schema lor si se bazeaza cam prea mult (sau exclusiv) pe corpuri suspendate iar eu inca nu m-am decis sa dau gauri in tapet.

La mobexpert au si lucruri dragute, calitate rezonabila, era sa iau de acolo biblioteca, dar era cam scumpa... ma mai gandesc.

Ar mai fi LEM's (lemet), au ceva modele dragute (la livinguri ma uitasem) dar parca sunt un pic cam scumpi...

#16
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
LEM's .. da sunt scumpi ,, parca la fel de scumpi ca si Mobexpert deci nu sunt pentru buzunarul oamenilor care muncesc cinstit Posted Image

la Casa Rusu .. am tot fost si eu in vizita ... sunt un pic cam scumpi ... si da intradevar condiitiile de rahat la fazele astea cu transportul si cu montajul de parca nu a avea profit si la confectionarea mobilei
inca nu am cumparat de la ei .. inca mai caut alternative mai ieftine cu aceleasi materiale .. ca stiu ca se poate!!

Edited by zstefc, 19 February 2014 - 17:07.


#17
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
am sondat terenul si se pare ca cei de la Casa Rusu practica niste preturi imens de mari
daca cautati pe internet veti gasi aceleasi modele si la alti revanzatori care cumpara de la Casa Rusu si vand .. dar la preturi mult mai mici, si tot le ramane profit
ca de exemplu un coltar de sufragerie care la Casa Rusu costa 4000 lei .. in alta parte, la un intermediar de-al lor ..  l-am gasit la 3200 lei .. deci din start am scutit 800 lei!!
deci acel coltar .. in mod normal ar trebui sa coste cam 2500 lei cu tot cu profit ..  .. el il vand cu 4000 lei si la resealer-ul lor cu 3200

Concluzia: preturi nesimtit de mari!

voi cumpara de la Euromobila, aceeasi calitate dar preturi mici Posted Image

Edited by zstefc, 13 April 2014 - 13:58.


#18
Anonim_11

Anonim_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2014
Nu recomand Casa Rusu!
Corpurile de mobila ajung sgariate la destinatie (nu stiu daca de la transport sau au fost ambalate astfel, cert e ca o sa aveti in casa mobila noua 'sgariata' deja).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate