Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Biblia ortodoxa si modificarile ei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
878 replies to this topic

#1
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009
M-am nascut in familie de ortodocsi.Am fost ortodox pana in 95. Ceea ce m-a facut sa renunt la aceasta religie a fost o Biblie Ortodoxa din 1915. Motivul? Este foarte diferita de BOR actuala. L-am intrebat pe un preot de ce nu sunt la fel, desi sunt ortodoxe amandoua. Raspunsul m-a lasat cu un gust amar. Este una sa modifici forma gramaticala pentru a adapta textul la limbajul perioadei in care este citita si cu totul alta este sa modifici textul ca intreg cum ve-ti vedea in imaginile de mai jos si sa adaugi carti necanonice  pentru a denatura adevarul.
  Textul este din Ezechiel 9:4. prima imagine este din BOR 1997,iar a doua din BOR 1915. In versiunea Traducerea Lumii noii 1984 textul este redat astfel: Si Iehova i-a zis:"Treci prin mijlocul orasului,prin mijlocul Ierusalimului,si fa un semn pe fruntea oamenilor care suspina si gem din cauza tuturor lucrurilor detestabile care se fac in mijlocul lui".  
  Care text este mai asemanator din punct de vedere gramatical? Cel din BOR 1997,sau cel din BOR 1915? Concluzia o trageti fiecare personal. Succes in analizarea traducerilor Bibliei!

Attached Files


Edited by Trestiana, 22 February 2011 - 14:15.


#2
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
si acu ce vrei? sa se dezica/sa-i ratacesti si pe altii ca asa ai facut tu?  ai facut o alegere mai mult decat proasta!

#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
In opinia mea, Biblia este o colectie de basme populare si trebuie tratata ca atare.

#4
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 problematicul, on 22nd February 2011, 14:14, said:

si acu ce vrei? sa se dezica/sa-i ratacesti si pe altii ca asa ai facut tu?  ai facut o alegere mai mult decat proasta!
  Dovedeste ca am facut o alegere proasta,mai corect spus GRESITA!
De fapt, explica de ce Bibliile ortodoxe nu au aceeasi traducere, text?

Edited by Trestiana, 22 February 2011 - 14:23.


#5
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
Nu mai e cazul sa-ti dovedesc, oricum vei veni cu contra argumente in favoarea ta desigur. Te-ai lepadat de botezul primit la nastere, dat de Biserica si insusi Iisus Hristos, e pacat care nu se iarta oricum ai da-o. Cred ca stii precis ce te asteapta. Eu unul nu pot decat sa te compatimesc mai mult sau mai putin.
Sa revenim pe partea de texte. Daca vrei un raspuns pertinent adreseaza-te direct BOR-ului, sunt convins ca vei gasi un raspuns mai mult decat pertinent.  Darr..in nici o Biblie ortodoxa nu vei gasi cuvantul iehova, asta e luata din cultele martorilor lui iehova, mai precis din propia voastra biblie.

Edited by problematicul, 22 February 2011 - 14:24.


#6
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 problematicul, on 22nd February 2011, 14:23, said:

Nu mai e cazul sa-ti dovedesc, oricum vei veni cu contra argumente in favoarea ta desigur. Te-ai lepadat de botezul primit la nastere, dat de Biserica si insusi Iisus Hristos, e pacat care nu se iarta oricum ai da-o. Cred ca stii precis ce te asteapta. Eu unul nu pot decat sa te compatimesc mai mult sau mai putin.
Sa revenim pe partea de texte. Daca vrei un raspuns pertinent adreseaza-te direct BOR-ului, sunt convins ca vei gasi un raspuns mai mult decat pertinent.  Darr..in nici o Biblie ortodoxa nu vei gasi cuvantul iehova, asta e luata din cultele martorilor lui iehova, mai precis din propia voastra biblie.


  Daca nu ai ochelari, iti imprumut eu dar sunt pt distanta nu pt aproape. A doua imagine este din BOR 1915. Iar daca vei citi cu atentie vei vedea ca acolo apare cuvantul Iehova in loc de Domnul. Problema este ca BOR a adaugat la semn, spunand ca este semnul crucii ceea ce nu apare in alte traduceri. BOR isi permite ca doar e in Romania tara tuturor prostiilor.

#7
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 tatarduka, on 22nd February 2011, 14:16, said:

In opinia mea, Biblia este o colectie de basme populare si trebuie tratata ca atare.
Dar, ia zii, ce te faci daca totusi, opinia ta este gresita? Ai luat in calcul si aceasta varianta?

#8
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

 problematicul, on 22nd February 2011, 14:23, said:

Nu mai e cazul sa-ti dovedesc, oricum vei veni cu contra argumente in favoarea ta desigur. Te-ai lepadat de botezul primit la nastere, dat de Biserica si insusi Iisus Hristos, e pacat care nu se iarta oricum ai da-o. Cred ca stii precis ce te asteapta. Eu unul nu pot decat sa te compatimesc mai mult sau mai putin.
Sa revenim pe partea de texte. Daca vrei un raspuns pertinent adreseaza-te direct BOR-ului, sunt convins ca vei gasi un raspuns mai mult decat pertinent.  Darr..in nici o Biblie ortodoxa nu vei gasi cuvantul iehova, asta e luata din cultele martorilor lui iehova, mai precis din propia voastra biblie.

Nu mă interesează că îi zice Dumnezeu, Allah, Iehova, problema este alta dacă din 1915 până în 1997 s-a modificat atâta, gândește-te câte sau modificat până în 1915. Iar despre modificările din biblie, fie care or fi ele, tu ca ortodox ești obligat să știi cum stă treaba cu ele ca să știi care sunt adevărate, astfel spus nu numai BOR trebuie să știe răspunsul ci toți ortodocșii.

Edited by freekidro, 22 February 2011 - 14:34.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 problematicul, on 22nd February 2011, 14:23, said:

Nu mai e cazul sa-ti dovedesc, oricum vei veni cu contra argumente in favoarea ta desigur. Te-ai lepadat de botezul primit la nastere, dat de Biserica si insusi Iisus Hristos, e pacat care nu se iarta oricum ai da-o. Cred ca stii precis ce te asteapta. Eu unul nu pot decat sa te compatimesc mai mult sau mai putin.
Sa revenim pe partea de texte. Daca vrei un raspuns pertinent adreseaza-te direct BOR-ului, sunt convins ca vei gasi un raspuns mai mult decat pertinent.  Darr..in nici o Biblie ortodoxa nu vei gasi cuvantul iehova, asta e luata din cultele martorilor lui iehova, mai precis din propia voastra biblie.
Te invit cu caldura sa faci mai multe cercetari, si vei vedea ca, de exemplu in sulurile de la Marea Moarta, dar si in alte Biblii de la inceputul anilor 1900 apare numele lui Dumnezeu asa cum e redat in pergamentele/sulurile originale, si nu cu termenul de "Domnul". Sa spui Domnul Dumnezeu e ca si sum ai spune domnul Andrei, iar in momentul asta pe lume sunt poate milioane de persoanecu prenumele Andrei.
Daca nu uit, voi face si eu poze la o Biblie Ortodoxa din ~1920-1930 in care numele lui Dumnezeu apare asa cum e redat in original, adica "Iehova", si la o traducere Cornilescu revizuita, la care apare in antet ca s-a inlocuit in text numele lui Dumnezeu, Iehova, cu termenul "Domnul".

Edited by Hider141, 22 February 2011 - 14:43.


#10
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 Berbecutul, on 22nd February 2011, 14:31, said:

Dar, ia zii, ce te faci daca totusi, opinia ta este gresita? Ai luat in calcul si aceasta varianta?

Sa presupunem ca opinia mea (cea prezenta) e gresita si ca eu as crede totusi basmele alea (desi nu am nici cel mai mic motiv), care ar fi diferenta? As sta dupa moarte o eternitate in gradina Edenului mancand banane si alergand dezbracat pe campii? Asta e scopul suprem?
Nu ma prea incanta... mi se pare exterm de plictisitor. Prefer varianta in care odata cu moartea, nu mai exista nimic.

Dar sa nu deviem de la subiect...

Edited by tatarduka, 22 February 2011 - 14:53.


#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Trestiana si sectarii la care te-ai mutat tu acum de unde au luat biblia?

#12
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009
[quote name='dan84' date='22nd February 2011, 14:38' post='9507956']
Trestiana si sectarii la care te-ai mutat tu acum de unde au luat biblia?
[/quote

   Ea insasi iti v-a raspunde. Am doar pagina de introducere din Scripturile Grecesti. Este veche si nu are cateva pagini de la inceput si ultima parte incepand cu 2 Petru.
Conteaza de unde o am? Conteaza de cine a fost editata! M.S.CAROL I.REGELE ROMANIEI, ARCHIPASTOR SI MITRIPOLIT PRIMAT   D.D.GHENADIE, de Dr. N.NITZULESCU, Profesor la FACULTATEA DE TEOLOGIE. Bucuresti Str. Salcamilor nr.2.

Attached Files



#13
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Trestiana, on 22nd February 2011, 14:16, said:

Dovedeste ca am facut o alegere proasta,mai corect spus GRESITA!
Este destul de usor de dovedit, semnul de care se vorbeste in Iezechiel 9.4 este asemanator crucii asa cum se si explica in Biblia Ortodoxa.
Pe de alta parte martorii nu sunt crestini, iar un crestin are porunca sa fie intelept (destept). Deci probabil s-au asezat lucrurile pe un fagas normal.

#14
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
stimatilor, pentru detalii full puteti contacta:
Date de contact

Cancelaria Sfântului Sinod:
Str.Antim nr.29 , București
(tel) +40-21.337.08.30,
(fax) +40-21.337.08.22,
[email protected]

Relații Bisericești și interreligioase:
Aleea Dealul Mitropoliei, nr. 25, 040163, București IV
(tel) +40-21.406.71.71,
(fax) +40-21.406.71.72,
[email protected]

Comunicații și relații publice:
Aleea Dealul Mitropoliei, nr. 25, 040163, București IV
(tel) +40-21.406.71.67,
(fax) +40-21.406.71.72,
Pentru întrebări și sugestii vă rugăm să ne contactati la adresa de e-mail:
[email protected]

Apoi va astept si eu cu un raspuns favorabil sau nu, sa vedem de ce si cum.
Nu incerc sa va impun nimic, voi vreti sa aflati informatii. Ok, de acord, aveti sansa si calea sa aflati de ce , cum si asa mai departe.

Edited by problematicul, 22 February 2011 - 14:59.


#15
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
trestiana si hider 141.....ceea ce nu va explica voua oamenii experimentati si doxati de la celelalte religii si nici pe voi nu va duce intelectul (degeaba va chinuiti voi sa dati tot felul de explicatii si sa aruncati cu noroi in BOR) este ca in scrierile originale chiar scrie ca Dumnezeu este cel cu multe nume.....mai mult de atat cand spui Domnul te referi la acea fiinta, persoana, entitate cum vreti voi sa ii spuneti si anume dumnezeu, pe cand atunci cand spui domnul Marian te referi la o persoana cu numele Marian.....nu va mai aruncati voi atat la explicatii dogmatice ca sunteti pregatiti pentru asa ceva....cum a spus si un user nu va comvine adresati-va Bor sau academiei romanepentru explicatii detaliate....si ca o informatie gratuita biblia lui Cornilescu e un bullshit total si o traducere proata a textului original....vreti adevarata religie si adevaratele cuvinte, cautati draga in manuscrise si nu pe la pastori

 altul, on 22nd February 2011, 14:54, said:

Este destul de usor de dovedit, semnul de care se vorbeste in Iezechiel 9.4 este asemanator crucii asa cum se si explica in Biblia Ortodoxa.
Pe de alta parte martorii nu sunt crestini, iar un crestin are porunca sa fie intelept (destept). Deci probabil s-au asezat lucrurile pe un fagas normal.



tata semnul crucii pe care il fac fraierii de ortodocsi are treaba cu noul testament si cu regulile romane de executie din aceea vreme si nu cu iezechiel.......mai mult de atat intelept nu inseamna si prost de gura ci tacut

#16
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 freekidro, on 22nd February 2011, 14:33, said:

Nu mă interesează că îi zice Dumnezeu, Allah, Iehova, problema este alta dacă din 1915 până în 1997 s-a modificat atâta, gândește-te câte sau modificat până în 1915. Iar despre modificările din biblie, fie care or fi ele, tu ca ortodox ești obligat să știi cum stă treaba cu ele ca să știi care sunt adevărate, astfel spus nu numai BOR trebuie să știe răspunsul ci toți ortodocșii.

Hai să vedem cum arăta o BIBLIE ORTODOXĂ prin anii 1913, și cum era redat numele lui Dumnezeu cu consecvență în acea perioadă.
Uitați-vă la pozele atașate:

Ați rămâne surprinși dacă ați compara această versiune cu o versiune recentă.

Edited by Eugen3, 22 February 2011 - 15:05.


#17
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Trestiana, on 22nd February 2011, 14:51, said:

Ea insasi iti v-a raspunde. Am doar pagina de introducere din Scripturile Grecesti. Este veche si nu are cateva pagini de la inceput si ultima parte incepand cu 2 Petru.
Conteaza de unde o am? Conteaza de cine a fost editata! M.S.CAROL I.REGELE ROMANIEI, ARCHIPASTOR SI MITRIPOLIT PRIMAT   D.D.GHENADIE, de Dr. N.NITZULESCU, Profesor la FACULTATEA DE TEOLOGIE. Bucuresti Str. Salcamilor nr.2.
Si cum scrie in ea la Evrei 1.8?

#18
Trestiana

Trestiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 29.12.2009

 altul, on 22nd February 2011, 14:54, said:

Este destul de usor de dovedit, semnul de care se vorbeste in Iezechiel 9.4 este asemanator crucii asa cum se si explica in Biblia Ortodoxa.
Pe de alta parte martorii nu sunt crestini, iar un crestin are porunca sa fie intelept (destept). Deci probabil s-au asezat lucrurile pe un fagas normal.

   Adica Ortodocsii sunt crestini sau fac parte din crestinatate? Urmeaza ei exemplul Domnului Isus? Predica ei Evanghelia asa cum a facut Isus si Discipolii? Raspandesc Ortodocsii Cuvantul lui Dumnezeu in toata lumea sau preotii se pasc pe ei insisi pt. profituri uriase? Dovezile clare arata ca BOR este vonovata de: Modificarea esentei textului Biblic. Nu uita Matei 24:14.
(Matei 24:14) Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.
Face asa ceva vre-o religie din lume in-afara de martori? De ce numai ei implinesc aceasta profetie de acum 2000 de ani si celelalte religii nu pot? Dar sa ramanem la subiect. Dovedeste ca BOR nu a incalcat Cuvantul lui Dumnezeu luindu-si dreptul de a modifica esenta textuala a Bibliei si a adauga carti necanonice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate